fbpx

Par Diētām Veselīgu uzturu un Sportu

Meklēt
Close this search box.

Kā paātrināt vielmaiņu

Kura gan no mums meitenēm, nav sapņojusi būt tāda, kura var ēst visu un daudz un tajā pašā laikā būt pati, pati, pati…..skaistākā un pati, pati slaidākā…?

Zemāk minēti vienīgie un patiesākie priekšnosacījumi kā paātrināt vielmaiņu un kļūt par raganu… 🙂

Zinātnes pasaulē jau sen ir pierādīts, ka intensīvi spēka treniņi ir labākais veids palielināt savu “beztauku” masu, latviski – muskuļu masu, Jūs protams, tūlīt lielām, izmisušām acīm man metīsieties virsū – nu, beidz, sievietei nepiedien muskuļi, viņai ir jābūt sievišķīgai…

Bet!  Runājot cilvēkiem saprotamā valodā, es ar “muskuļu masa” domāju to cilvēka ķermeņa svara daļu, kura lielā mērā nosaka Jūsu vielmaiņas ātrumu miera stāvoklī.

Runa ir par  to pašu bāzes/pamata vielmaiņu – Jūsu organisma ikdienas enerģijas (kaloriju) patēriņu, kurš nodrošina dzīvības procesus un sastāda lielāko dienas kaloriju patēriņa daļu. Piemēram, mana pamata vielmaiņa ir ap 1600 Kcal/dienā + fiziskās aktivitātes – treniņi, pastaiga līdz veikalam u.tml. – apmēram 300 – 700 Kcal/dienā. Dienās kad trenējos es treniņa laikā varu papildus sadedzināt maksimāli ap 500 Kcal. Bet ja es varētu mazliet palielināt pamata vielmaiņu … Nu kaut vai par 100 Kcal/dienā – tās būtu kalorijas ko mans organisms patērētu bez papildus piepūles no manas puses – vienkārši uzturot manu ķermeni pie dzīvības … Tieši tāpēc pamata vielmaiņas palielināšana ir ļoti būtiska it īpaši tiem, kas vēlas samazināt savu svaru.

 

Cik ļoti izmainās bāzes/pamata vielmaiņa palielinoties muskuļu masai?

Viens no pētījumiem parādīja, ka palielinoties muskuļu masai vidēji par 2 kg, vielmaiņa palielinās vidēji par 7% (~ 100 kcal dienā).

Citā pētījumā tika pierādīts, ka palielinot “tīro” muskuļu masu par 1,5 kg vielmaiņas ātrums palielinās  7% (~ 162 kcal dienā)

Trešajā pētījumā pierādīts, ka palielinot muskuļu masu par 2,4 kg vielmaiņas ātrums palielinās par 4% (73 kcal/dienā)

Grupa, kura papildus saņēma vēl papildus OB (olbaltumvielas) palielināja muskuļu masu par 3,3 kg un paātrināja savu vielmaiņu par 6% (108 Kcal/ dienā)

Rezultāti ir atšķirīgi, bet visi šie pētījumi kopā nenoliedzami pierāda, to,  ka palielinot muskuļu masu par 1,8-2,2 kg var palielināt vielmaiņas ātrumu par  6-7 %, kas ir apmēram par 120 Kcal/dienā.

Un labā ziņa ir tā ka muskuļi pēc apjoma aizņem apmēram 2 reizes mazāk vietas kā tauki. Respektīvi – palielinot muskuļu masu Jūs variet tievēt pat svaram būtiski nesamazinoties – vienkārši aizstājot taukus ar muskuļiem.

Bet tikpat svarīgi ir  atcerēties arī to, ka ir virkne faktoru, kas var ietekmēt gan Jūsu vielmaiņas ātrumu, gan muskuļu masas apjomu – un tikai daži no tiem ir Jūsu vecums, ķermeņa tips, ģenētikas un dzīvesveida faktori, kas arī spēlē savu lomu Jūsu vielmaiņas ātruma regulēšanā.

Ja jūs “sēdiet” uz diētas, lai atbrīvotos no liekajiem kg, tad viens no veidiem, kā uzturēt savu vielmaiņas ātrumu un muskuļu masu – tie ir spēka treniņi.

Tādēļ, jau atkal atkārtošos – meitenes, (un zēni) nebaidieties no svaru stieņiem un hantelēm! Tie ir jūsu labākie ceļabiedri ceļā uz slaidu augumu!!!

 

Papildus lasīšanai:

Kā patiesībā notiek svara zaudēšana? 

Effect of strength training on resting metabolic rate and physical activity: age and gender comparisons

Pastāsti par šo rakstu arī citiem

Seko man

Uzkodas Snacking Перекус

Uzkodas

Vai uzkodas – ēst starp ēdienreizēm ir labi vai slikti? Kāpēc mēs jūtam vēlmi ēst pat tad, ja neesam izsalkuši? Veselīgu uzkodu idejas.

Lasīt visu rakstu »

Jaunais tievēšanas izaicinājums sākas jau 6. maijā, pēc

Dienām
Stundām
Minūtēm
Sekundēm

Viņi nometa lieko

Tu arī vari!

Jaunais tievēšanas izaicinājums sākas jau 6. maijā, pēc

Dienām
Stundām
Minūtēm
Sekundēm
Tievēšabas izaicinājums

Apmeklējot šo vietni, Jūs piekrītat sīkfailu saglabāšanai savā ierīcē, lai uzlabotu vietnes navigāciju un analizētu vietnes lietojumu.

Pārbaudiet savas zināšanas par veselīgu uzturu

26 jautājumi
Apmēram 3 – 5 min.

Janvāra tievēšanas izaicinājums sāksies pēc

Dienas
Stundas
Minūtes
Sekundes