fbpx

Par Diētām Veselīgu uzturu un Sportu

Meklēt
Aizveriet šo meklēšanas lodziņu.

Labais vai sliktais holesterīns?

Pastāv vispāratzīts uzskats, ka holesterīns ir slikts. Bet vai holesterīns tiešām ir slikts? Un cik lielā mērā kopējais holesterīna līmenis asinīs ir atkarīgs no pārtikas, kuru lietojam uzturā?

Kas tad īsti ir holesterīns?

Holesterīns ir taukiem līdzīga viela, kas atrodas gandrīz visos organisma audos.  Holesterīns organismā tiek sintezēts aknās no taukiem, glikozes, aminoskābēm. Dienā veidojas līdz 2,5g holesterīna, aptuveni 0,5g tiek uzņemti kopā ar pārtiku.

Holesterīns nodrošina šūnu membrānu stabilitāti. Tas ir nepieciešams D vitamīna ražošanai, dažādu hormonu ražošanai (ieskaitot kortizolu, aldosteronu , dzimumhormonus: estrogēnus , progesteronu , testosteronu).

Kā redziet holesterīns ir vitāli nepieciešams normālai mūsu organisma funkcionēšanai.

 

Kā radās mīts par “slikto” holesterīnu?

Pētot aterosklerozi tika atklāts, ka holesterīns ir galvenā aterosklerotisko plātnīšu sastāvdaļa (nogulsnes asinsvados, kas laika gaitā pieaug un sašaurina artērijas, apgrūtinot vai pilnībā bloķējot asins piegādi sirdij, smadzenēm u.c.) Ārsti un zinātnieki aterosklerozi (aterosklerotisko plātnīšu veidošanos) sākotnēji uztvēra kā vienkāršu holesterīna nogulsnēšanos uz artēriju sienām. Respektīvi, ja daudz holesterīna – daudz nogulšņu, maz holesterīna – maz nogulšņu.

Tomēr ļoti drīz parādījās dati, kas bija pretrunā ar šo teoriju. Dažiem cilvēkiem ar augstu holesterīna līmeni asinīs nebija aterosklerozes plāksnīšu, savukārt citi ar zemu holesterīna līmeni jau jaunībā nomira no sirds un asinsvadu slimībām.

Fakts ir tāds, ka holesterīns mūsu ķermenī nav neatkarīga/pati par sevi viela. Tas nešķīst ūdenī, bet, lai ceļotu ar asinīm, tas saistās ar noteiktiem proteīniem, veidojot olbaltumvielu-tauku kompleksus, ko sauc par lipoproteīniem. Izšķir divus galvenos lipoproteīnu veidus – zema blīvuma lipoproteīnus (ZBL) un augsta blīvuma lipoproteīnus (ABL).

Tieši šajos kompleksos esošais proteīns nosaka šo daļiņu īpašības. ABL gadījumā (labais holesterīns) – paņemt holesterīnu no holesterīna nogulsnēm asinsvados un nosūtīt to uz aknām pārstrādei, ZBL gadījumā (sliktais holesterīns) – satur holesterīnu tā, lai šīs irdenās molekulas viegli piestiprinātos pie artēriju sienām (īpaši pie bojāto sienām) un veidotu plāksni.

Holesterīns pats par sevi neizraisa aterosklerozi. Aterosklerozes veidošanās ir atkarīga no ABL un ZBL savstarpējās attiecības cilvēka asinīs. Ja līdzsvars tiek novirzīts uz ABL, tad plāksnes neveidosies un otrādi.

Holesterīns mūsu organismā nonāk arī ar pārtiku (treknu gaļu, trekniem piena produktiem, jūras veltēm, olu dzeltenumiem …), bet tā kopējais līmenis asinīs nav tiešā veidā saistīts ar holesterīna daudzumu, kas tiek uzņemts ar pārtiku. Piemēram, Indijas, Šrilankas, Pakistānas iedzīvotājiem ir visaugstākais holesterīna līmenis asinīs, lai gan tur ir vislielākais veģetāriešu īpatsvars (visi augu pārtikas produkti nesatur holesterīnu).

Jūsu ABL un ZBL līmenis galvenokārt ir atkarīgs no Jūsu ģenētikas. Tomēr dzīvesveids, pareizs uzturs un regulāras fiziskās aktivitātes maina ZBL / ABL attiecību pareizajā virzienā. Nav nepieciešams ierobežot holesterīnu saturošus pārtikas produktus. Ir tiesa, ka daudzi holesterīnu saturoši pārtikas produkti maina lipoproteīnu attiecību ZBL virzienā (piemēram, pārmērīgs sarkanās gaļas patēriņš), bet arī lietojot pārāk daudz saldumu (tie bieži vispār nesatur holesterīnu), var palielināties ZBL holesterīna veidošanās.

 

Kas reāli ietekmē Jūsu holesterīna līmeni

Neticiet nepārbaudītiem mītiem. Nebaidieties no holesterīna pārtikas produktos, ievērojiet pareiza uztura ieteikumus, esiet fiziski aktīvi, sekojiet savam svaram, regulāri pārbaudiet ABL un ZBL līmeni asinīs, uzraugiet sirds un asinsvadu stāvokli un esiet veseli.

ABL – labā holesterīna līmeni paaugstina:

  • Nepiesātinātās taukskābes (olīveļļa, zivju eļļa, linsēklu eļļa, rieksti);
  • Regulāras fiziskās aktivitātes (10 000 soļu pastaigas dienā, peldēšana, skriešana, kardio treniņi, dejas utt. – kopā vismaz 300 minūtes nedēļā);
  • Nelielas alkohola devas;
  • Šķiedrvielas (augļi, dārzeņi un pilngraudu produkti).

ZBL – sliktā holesterīna līmeni paaugstina:

  • Pārtikas produkti ar augstu piesātināto tauku saturu (sarkanā gaļa, desas, cietie sieri, speķis, miltu konditorejas izstrādājumi, kūkas, cepumi un krējums);
  • Mazkustīgs dzīves veids;
  • Liekais svars;
  • Hidrogenēti augu tauki (margarīns, pusfabrikāti, Fast-food).
 

Papildus lasīšanai

Jūsu holesterīna līmenim nav nozīmes jeb Mīts par “labo” un “slikto” holesterīna līmeni nav patiess

Holesterīna līmenis – kas jums par to jāzina

Pastāsti par šo rakstu arī citiem

Seko man

Jaunais tievēšanas izaicinājums sākas jau 6. janvārī, pēc

Dienām
Stundām
Minūtēm
Sekundēm

Viņi nometa lieko

Tu arī vari!

Jaunais tievēšanas izaicinājums sākas jau 6. janvārī, pēc

Dienām
Stundām
Minūtēm
Sekundēm
Tievēšabas izaicinājums

Apmeklējot šo vietni, Jūs piekrītat sīkfailu saglabāšanai savā ierīcē, lai uzlabotu vietnes navigāciju un analizētu vietnes lietojumu.

Pārbaudiet savas zināšanas par veselīgu uzturu

26 jautājumi
Apmēram 3 – 5 min.