Kāpēc ir jādzer ūdens?
Ūdens ir mūsu vissvarīgākais enerģijas avots. Mēs, protams, negūstam enerģiju no ūdens tiešā veidā – tādā nozīmē, ka organisms nepārvērš ūdeni enerģijā. Tomēr, tieši ūdens ir tas, kas nodrošina visu vielu kustību mūsu organismā:
- Ar ūdens palīdzību mūsu orgāni saņem visas to funkcionēšanai nepieciešamās vielas.
- Ar ūdeni no mūsu ķermeņa tiek izvadīti toksīni kopā ar sviedriem un urīnu.
Ja organismā ir par maz ūdens:
- Pazeminās fermentatīvā aktivitāte – mēs kļūstam gausāki un pazeminās darba spējas.
- Tiek traucēti vielmaiņas procesi – sākas problēmas ar matiem, nagiem, ādu, saasinās hroniskas slimības.
Ūdens – svara zaudēšanas priekšnosacījums
Viens no galvenajiem svara zaudēšanas priekšnosacījumiem ir liela daudzuma ūdens lietošana. Ūdens palīdz zaudēt svaru, jo, ja ķermenis nesaņem pietiekami daudz šķidruma, skābeklis sāk lēnāk plūst uz muskuļiem. Muskulatūra mūsu ķermenī ir lielākais enerģijas tērētājs un, ja tie sāk tērēt mazāk enerģijas tauku “dedzināšanas” ātrums ievērojami samazinās. Ūdens ir iesaistīts visos organisma procesos, ieskaitot lipolīzi (tauku sadalīšanos).
Organisms uz ūdens trūkumu reaģē daudz izteiktāk kā uz citu vielu nepietiekamību. Ja organisma šūnām trūkst ūdens, tad acumirklī samazinās vielmaiņas aktivitāte, un cilvēks var izjust nogurumu, kļūt izklaidīgs un nemierīgs.
Ja jūs māc nogurums vai ir grūti koncentrēties – padzerieties ūdeni!
Ūdens priekšrocības svara zaudēšanai nav izdomātas – tas ir zinātniski pierādīts fakts, ko apstiprina daudzi laboratorijas pētījumi, kuru laikā tika konstatēts, ka, regulāri un bagātīgi dzerot ūdeni, organismā notiek procesi, kas ir ļoti svarīgi svara zaudēšanai.
Tiek mazināts izsalkums – dzeriet ūdeni un bada sajūta mazināsies, sekojoši samazināsies pārēšanās risks.
Kad esiet izsalcis Jūsu parasti meklējiet ēdienu, bet iespējams, ka ēdiens nav tas, kas Jūsu organismam ir nepieciešams, jo slāpes, ko izraisa viegla dehidratācija, smadzenes bieži sajauc ar izsalkumu. Ja Jūsu organismam ir vajadzīgs ūdens nevis kalorijas – Jūs dzerot ūdeni varēsiet mazināt apetīti.
Arī tad, ja organismam ir nepieciešama pārtika, ūdens lietošana īsi pirms ēšanas var palīdzēt samazināt apēstā daudzumu. To apstiprina pētījumi, piemēram:
- Kā ūdens uzņemšana pirms ēšanas samazina pārtikas patēriņu – Cilvēki, kuri izdzēra divas glāzes ūdens tieši pirms ēšanas, ēda par 22% mazāk nekā tie, kuri pirms ēšanas nedzēra ūdeni.
- Palielināta ūdens patēriņa ietekme uz ķermeņa masu, ķermeņa masas indeksu, ķermeņa tauku masu un apetīti sievietēm ar lieko svaru – 50 sievietes ar lieko svaru papildus parastajam ūdens patēriņam dzēra 500 mililitrus (ml) ūdens 30 minūtes pirms brokastīm, pusdienām un vakariņām 8 nedēļas pēc kārtas un samazināja gan ķermeņa svaru, gan ķermeņa tauku masu. Pētījuma dalībnieki arī ziņoja par apetītes samazināšanos.
Ūdens var paātrināt vielmaiņu.
Dzeramais ūdens stimulē ķermeņa termoģenēzi – ķermenim ir jātērē enerģija, lai uzsildītu uzņemto šķidrumu līdz ķermeņa temperatūrai, un, jo vairāk enerģijas patērē Jūsu ķermenis, jo ātrāka ir Jūsu vielmaiņa (process, kurā Jūsu ķermenis pārvērš enerģijā to, ko ēdiet un dzeriet). Konkrēti, pētījumā, kas 2003. gadā tika publicēts Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, dzerot apmēram divas glāzes ūdens apmēram 21,5 °C temperatūrā, 14 veseliem pieaugušajiem vielmaiņas ātrums uz neilgu laiku vidēji palielinājās par 30% (vielmaiņas ātrums pieauga 10 minūšu laikā un sasniedza maksimumu pēc 30-40 minūtēm).
Tomēr, pirms sāciet dzert ūdeni lielos daudzumos, paturiet prātā, ka termoģenēzes ietekme, neradīs būtisku kaloriju deficītu, kas izraisa svara zudumu, bet pārāk liels uzņemtā ūdens daudzums visticamāk radīs nepatīkamus gremošanas traucējumus. Atcerieties – visu ar mēru!
Ūdens dzeršana palīdz samazināt kopējo šķidro kaloriju patēriņu.
Tā kā ūdens nesatur kalorijas, dzerot ūdeni, nevis tādus kalorijām bagātus dzērienus kā sulas, saldinātos gāzētos dzērienus saldinātu tēju vai kafiju u.tml. Jūs variet samazināt kopējo šķidro kaloriju daudzumu. Izvēlieties ūdeni un uz katriem izdzertajiem 500ml Jūs izdzersiet vidēji par 250 kalorijām mazāk.
Palīdz sasniegt labākus rezultātus treniņa laikā.
Ūdens ķermenim ir īpaši būtisks treniņu laikā, jo fiziskās slodzes laikā ķermenis ātrāk zaudē šķidrumu un var sākties ķermeņa dehidrācija. Kad muskuļu šūnas ir dehidrētas, muskuļu veidošanās notiek lēnāk, tāpēc Jūsu treniņi ir daudz mazāk efektīvi. Papildus var rasties elektrolītu līdzsvara traucējumi, kas savukārt var izraisīt krampjus, taču tā nav vienīgā blakusparādība, ja dzerat pārāk maz.
Lai izvairītos no dehidrācijas vienmēr dzeriet ūdeni pirms treniņa, treniņa laikā un pēc tā – īpaši, ja vingrojiet karstā, mitrā vai ļoti saulainā laikā.
Ūdens palīdz organismam izvadīt atkritumus.
Dzeramais ūdens atvieglo urīna veidošanos un izkārnījumu kustību (jo ūdens saglabā tos mīkstus). Citiem vārdiem sakot – ja organismā ir optimāls ūdens daudzums, tam ir vieglāk pārvietot vielas un Jūs retāk ciešat no aizcietējumiem un vēdera uzpūšanās.
Turklāt adekvāta organisma hidrācija veicina nieru darbību, izskalo kaitīgās baktērijas no urīnceļiem un mazina nierakmeņu veidošanās risku.
Lai sadedzinātu taukus ķermenim ir nepieciešams ūdens.
Ūdens veicina tauku vielmaiņas procesu – lipolīzi. Šī procesa pirmais solis ir hidrolīze, kad ūdens molekulas mijiedarbojas ar triglicerīdiem (taukiem), veidojot glicerīnu un taukskābes.
Ūdens ir nepieciešams, lai sadedzinātu gan pārtikas produktos un dzērienos esošos taukus, gan arī uzkrātās tauku rezerves – ja tā daudzums nav pietiekams, process palēninās vai pat apstājas.
Ūdens var mazināt stresu un uzlabot garastāvokli.
Kad Jūsu organismam trūkst ūdens var rasties tādi simptomi kā nogurums, miegainība, reiboņi un apgrūtināta koncentrēšanās – kā rezultātā Jūs tiekat pakļauti dažādām stresa situācijām. Pētījumos ir atklāts, ka dehidrācijas apstākļos palielinās arī kortizola jeb stresa hormona ražošana.
Vairāk par veselīga uztura ietekmi uz garastāvokli lasiet ŠEIT.
Ķermenis pārstāj saglabāt šķidruma rezerves audos – attiecīgi pazūd tūska, kas veido ievērojamu liekā svara procentu.
Ķermenis ir piesātināts ar dažādiem mikroelementiem, kas atrodas ūdenī un aktīvi piedalās vielmaiņā, kā: kalcijs, kālijs, magnijs, dzelzs, cinks, fluors, nātrijs utt.
Tādēļ katru dienu ir jādzer daudz ūdens. Tiek uzskatīts, ka ir jāizdzer 1 mililitrs ūdens par katru sadedzināto kaloriju. Protams, viss ir stingri individuāli. Bet sievietei, kas regulāri vingro un vēlas zaudēt svaru, vidēji dienā iesaka izdzert apmēram trīs litrus ūdens. Cilvēki nav pieraduši dzert tīru ūdeni, aizstājot to ar gāzētiem dzērieniem, tēju, kafiju. Tomēr priekšroka ir jādod tīram neapstrādātam ūdenim, nevis vārītam, destilētam u.tml. Ūdens ir jādzer 30-40ml uz kilogramu svara visas dienas garumā – katru stundu pa glāzei.
Un atcerieties – ūdens ir jādzer nevis tāpēc, ka sajūtiet slāpes, bet tāpēc ka tas ir nepieciešams Jūsu organismam – nelielos daudzumos un regulāri. Slāpes nav signāls, ka ūdens daudzums Jūsu organismā samazinās, bet gan brīdinājums – ka Jūsu organisms sāk dehidrēties un tam steidzami ir nepieciešams ūdens. Kad Jums sāk slāpt – Jūsu organisms jau ir zaudējis apmēram 1% šķidruma.
Ieteicamais ūdens daudzums atkarībā no Jūsu fiziskās aktivitātes līmeņa
Jūsu svars (kg) | Zema fiziskā aktivitāte | Vidēja fiziskā aktivitāte | Augsta fiziskā aktivitāte |
50 | 1,5l | 2,0l | 2,3l |
60 | 1,8l | 2,3 | 2,6l |
70 | 2,2l | 2,5l | 3,0l |
80 | 2,5l | 2,9l | 3,3l |
90 | 2,8l | 3,3l | 3,6l |
100 | 3,1l | 3,6l | 3,8l |
Bet atcerieties – lai arī ūdens nesatur kalorijas, arī ar ūdens dzeršanu nevajag pārspīlēt – ja Jūs fanātiski izdzersiet 4 vai pat 5 litrus dienā, Jums nepieciešamo, piemēram, 2l vietā, organisms pretosies šādai vardarbībai ar gremošanas traucējumiem, kuru normalizēšana pēc tam prasīs ļoti ilgu laiku.
Palīdziet uzturēt šo vietni, veidot interesantus rakstus un gardas mazkaloriju receptes!
Pastāsti par šo rakstu arī citiem
Seko man
Iesaku izlasīt arī šos rakstus
Sporta apavi
Sporta apavu veidi. Kādas ir atšķirības un kā izvelēties sev vispiemērotākos un ērtākos sporta apavus?
Kas ir Probiotikas?
Kā probiotikas ietekmē mūsu veselību un veiktspēju? Vai tās var palīdzēt samazināt svaru un vēdera taukus?
Kā saglabāt svaru un slaidumu
Daudzas no mums ir tievējušas, nometušas kādu lieko kilogramu, bet pēc tam – kā saglabāt svaru un slaidumu?
Superfoods
Kas ir Superfoods jeb Superprodukti? Ko tie dara un kā tie ietekmē mūsu veselību un labsajūtu?