fbpx

Diētas Ēdienkartes Tievēšanas izaicinājums

Meklēt
Close this search box.

Biežāk uzdotie jautājumi par tievēšanu

Protams, ka mēs visas vēlamies sasniegt vēlamo rezultātu ātrāk, diemžēl visām “ātrajām” diētām ir viens liels trūkums – ātra svara zaudēšana gandrīz vienmēr beidzas ar tikpat ātru un vēl lielāku svara atgriešanos.

Kāpēc tā notiek? Īsā atbilde ir – Jūs zaudējas nevis taukus, bet gan zarnu saturu, ūdeni un muskuļus. Jā svars īslaicīgi samazinās, bet “vecās” džinsas joprojām ir par mazu, Jūs esat kašķīga, stresaina un tā gribas panašķoties …

Es saviem klientiem iesaku lēnāku, bet stabilu svara samazināšanu – maksimāli 1,6kg nedēļā. Varbūt Jums šķitīs, ka tas ir ļoti maz – pamēģiniet, un Jūs redzēsiet ka zūd ne tikai svars, samazināsies arī vidukļa, gurnu, cisku … apkārtmērs un Jūs ne tikai svērsiet mazāk, bet arī izskatīsities slaidāka un jutīsities labāk.

Vairākkārtēji pētījumi vairāku gadu garumā ir pierādījuši, ka tieši šāds svara zudums ir visoptimālākais, veselīgākais un rada stabilu un ilgstoši noturīgu rezultātu. Ja ir vēlme notievēt līdz atvaļinājumam – tad vienkārši sāciet rīkoties laicīgi, nevis dažas dienas pirms svarīgā datuma panikā mesties meklēt dažādas brīnum dietas un brīnum tabletes vai arī mērdēt sevi badā

Vispirms jau liekais svars ietekmē Tavu dzīves kvalitāti – liekais svars pieaug pamazām un tāpēc tā pieaugumu īpaši neizjūt līdz sāk palikt grūti aizšņorēt apavus, bet iedomājies kā Tu justos ja katru dienu nēsātu sev līdzi 30kg svaru bumbu – un tad no tās atbrīvotos.

Ir veikti vairāki pētījumi salīdzinot veselus cilvēkus ar normālu svaru un veselus cilvēkus ar lieko svaru. Rezultātā ir konstatēts, ka otrajai grupai ir ievērojami augstāks risks saslimt vai pat nomirt no sirds un asinsvadu slimībām.

Kādā ASV veiktā pētījumā piedalījās šķietami veseli cilvēki ar lieko svaru, un 20 gadu laikā vairāk nekā puse no viņiem kļuva par neveseliem cilvēkiem ar lieko svaru.

Risks saslimt bija astoņas reizes augstāks nekā grupā, kuras dalībniekiem bija normāls svars.

Risks ietver, bet neaprobežojas ar šādām saslimšanām: diabēts, sirds un asinsvadu slimības, vēzis, miega apnoja, artrīts un locītavu problēmas, reproduktīvās veselības problēmas, astma, muguras sāpes, urīna nesaturēšana un insults.

Uzstādījums: “Galvenais – nerīt!” – noved pie svara palielināšanās! Galvenais nav cik daudz apēd, bet gan ko ēd. Svarīgs nav apjoms, bet gan olbaltumvielu, ogļhidrātu, tauku un kaloriju līdzsvars ēdienkartē!

Ēdot sabalansētu uzturu Jūs nodrošināsiet savu organismu ar visām nepieciešamajām uzturvielām un kāre pēc saldumiem mazināsies. Daudzas manas klientes atzīst ka pēc tam kad viņas izmainīja savus ēšanas paradumus kāre pēc saldumiem būtiski mazinājās vai pat izzuda pavisam.

Ilustrācijai – vienā šokolādes konfektē vidēji ir ap 60 kaloriju, 100g vistas filejas  – ap 110 kaloriju, 100g zaļo dārzeņu  – ap 25 kalorijām.

5 šokolādes konfektes = 200g vistas filejas ar 300g dārzeņu salātu. Apēdot 5 konfektes Jūs joprojām būsiet izsalkusi, apēdot vistas fileju ar dārzeņu salātiem jutīsities paēdusi. Viss ir vienkārši – ir jāiemācās pareizi kombinēt produktus, lai tas ko ēdam būtu gan garšīgs, gan sniegtu mums visas nepieciešamās uzturvielas un nebūtu lieku kaloriju, ko mūsu organismam pārvērst taukos.

Nē, nekādā gadījumā! Kā noskaidrojuši zinātnieki pārtikas kaloriju pārvēršanās taukos notiek visas dienas garumā ļoti nevienmērīgi.

No rīta uzņemtās kalorijas ir „visnekaitīgākās”. Jo tuvāk vakaram, jo lielāka iespēja, ka uzņemtās kalorijas nonāks tauku slānītī zem jūsu ādas. Tādēļ brokastīm kaloriju ziņā jābūt visbagātākajām. Vēl jo vairāk – ja izlaidīsiet brokastis, Jūs līdz pusdienām sāks mocīt bada sajūta un Jūs dienas vidū apēdīsiet daudz vairāk kā parasti un tas ir taisnākais ceļš uz aptaukošanos.

Pilnvērtīgas brokastis Jūsu apetītei neļaus izvērsties ne pusdienās, ne vakariņās un Jūs iztiksiet ar samērīgām porcijām. Turklāt sātīgām, pilnvērtīgas, kalorijām bagātas brokastis ievērojami paātrina gan organisma vielmaiņu, gan tauku dedzināšanas procesu. Un, jo ātrāka ir jūsu vielmaiņa, jo vairāk tauku “sadegs” dienas laikā.

Nē, tieši otrādi, ja gribat sadedzināt taukus, jāēd ir biežāk kā parasti. Savu nepieciešamo diennakts kaloriju „devu” sadaliet uz 4-5 ēdienreizēm.

Tādējādi vienā ēdienreizē jūs uzņemsiet mazāk kalorijas, kas savukārt nozīmē, ka organisms tās izmantos bez atlikuma. Bez atlikuma – tas nozīmē, ka tam nepaliks rezerves, kuras „noguldīt” jūsu gurnos un uz vidukļa, rezerves, kuras parasti rodas, ja Jūs ēdiet 3x dienā un lielākām porcijām. Turklāt šāds ēšanas režīms iejaucas Jūsu organisma bioķīmijas procesos, samazinot insulīna sekrēciju, kurš ogļhidrātus pārvērš zemādas taukos.

Ēdienreižu skaita palielināšana sniegs vēl lielāku efektu, ja to kaloritāti sakārtosiet piramīdu veidā: rīta ēdienreizes Jums būs kalorijām visbagātākās, un tad ar katru nākamo ēdienreizi to kaloriju daudzums samazināsies. Ēdot bieži un regulāri organisms pieradīs un zinās laiku, kad tas atkal tiks “pabarots”. Tādējādi avārijas režīms, lai veidotu tauku rezerves nebaltām dienām netiks ieslēgts un organisms enerģiju ņems jau no esošajām tauku rezervēm.

Un pretēji – ja Jūsu organisms tiek “barots” neregulāri un ar nepietiekamu kaloriju daudzumu, organisms saņemtās kalorijas pārvērš “rezervē nebaltām dienām” (taukos!) ar domu: “labāk nolikšu šo rezervei, kas zina, kad mani nākamo reiz pabaros…”

Ja strauji samazināsiet uzņemto kaloriju skaitu (par 35-40%), tad efekts būs īslaicīgs – tieši šāds kaloriju deficīts ir “ātro” diētu pamatā. Pēc divām nedēļām svara kritums apstāsies kā „iemiets”. Tas notiek tādēļ, ka organisms uzsākot šādu „diētu” krīt panikā un palēnina Jūsu vielmaiņu, lai taupītu enerģiju, kas tam ir nepieciešama, lai izdzīvotu tik drastiska uztura deficīta apstākļos.

Kā rāda pieredze diennakts kopējo kaloriju skaitu ieteicams samazināt par 10-15%. Ar to pietiek, lai aizsāktos tauku dedzināšanas process un Jums arī atliks enerģija, lai turpinātu tikpat aktīvu dzīvi kā līdz tievēšanas uzsākšanai.

Jums nepieciešamo kaloriju skaitu varat aprēķināt ŠEIT.

Nē, uz šodienu nav neviena zinātniski pamatota pierādījuma, ka ābolu etiķis kaut kādā veidā stimulētu novājēšanu. Etiķa lietošanas piekritēji apgalvo, ka dienā lietojot vienas vai vairākas tējkarotes etiķa samazinās apetīte un tas palīdzot dedzināt taukus. Neviens no šiem apgalvojumiem nav pārbaudīts klīniski. Ābolu etiķim ir augsta skābes koncentrācija un tas var diezgan spēcīgi apdedzināt mutes gļotādu un rīkli. Turklāt ābolu etiķis kopā ar citiem medikamentiem var radīt bīstamas un nepatīkamas sekas. Dažādas dīvainas un pilnīgi nepamatotas diētas apsola ātru un vieglu svara samazinājumu, taču atcerieties, ka nav tādas „brīnumdiētas”, ar kuras palīdzību varēsiet ātri un viegli atbrīvoties no liekajiem kg. Ja gribat samazināt savu svaru un atbrīvoties no liekajiem tauciņiem, ticiet man, nav nekas efektīvāks kā pareizi sabalansēts uzturs apvienojumā ar fiziskajām aktivitātēm.

Nē, tas attiecas tikai uz tiem, kuriem kopš dzimšanas ir tieksme uz aptaukošanos. Pārējiem samērīgas ēdienreizes ar nelielu ogļhidrātu daudzumu (vai vispār bez ogļhidrātiem) arī vēlu vakarā nenodarīs nekādu ļaunumu.

Viss ir atkarīgs no kopējā diennaktī uzņemtā kaloriju skaita. Ja Jūs tiešām tieši vakarā uzņemsiet lielāko daļu no diennakts kaloriju daudzuma, tad, protams, tas var izraisīt tauku nogulsnēšanos jūsu ķermenī. Taču, ja, nepārsniegsiet Jūsu dzīvības procesu uzturēšanai nepieciešamo dienas kaloriju daudzumu + fiziskajās aktivitātēs patērēto – tad nekāds risks nepastāv. Tādēļ atkārtošu – pati par sevi ēšana vakarā nedraud ar aptaukošanos, būtiski ir nepārsniegt kopējo, Jums diennaktī nepieciešamo kopējo kaloriju daudzumu.

Ja diennaktī nepieciešamais kopējais kaloriju daudzums sāks pārsniegt Jums nepieciešamo, tad sāksiet aptaukoties neskatoties uz to cikos ēdīsiet.

Samazināt kaloriju skaitu uz olbaltumvielu (proteīna) rēķina ir lielākā un izplatītākā tievētāju kļūda! Daudzi, vēloties samazināt svaru, lepni paziņo, ka esot atteikušies no gaļas lietošanas uzturā. Tā ir Kļūda! No vienas puses – gaļa satur ne tikai olbaltumvielas, bet arī taukus (turklāt ne jau „labos”). No otras – cilvēka organismam ir nepieciešams glutamīns, alanīns, aminoskābes, ko tas savukārt var saņemt tikai no produktiem, kas satur olbaltumvielas. Ja jūsu uzturā ir ļoti maz olbaltumvielu, tad visas šīs nepieciešamās aminoskābes, organisms ņems no Jūsu muskuļaudiem. Tas savukārt noved pie tā, ka ievērojami palēnināsies Jūsu vielmaiņa un sekas tam – arī tauku dedzināšanas process kļūs praktiski neiespējams.

Atcerieties, ka jebkurai diētai vajadzētu saturēt vismaz 0,8 gr  – 1,5gr olbaltumvielu uz 1 jūsu masas  kg. Pretējā gadījumā Jūs panāksiet pretējo – tievēšanas un tauku dedzināšanas process palēnināsies vai pat vispār apstāsies.

Gaļu vajadzētu gatavot vai nu vārot, sautējot vai grillējot –  necepiet to taukos vai eļļā, lai nepalielinātu tauku saturu tajā.

Labākie olbaltumvielu avoti ir olas, biezpiens, vistas fileja, vistas gaļa (bez ādas), liellopa vai teļa gaļa, zivis.

Organisms uzņemtos ogļhidrātus pārvērš glikozē un nogādā to muskuļos. Liekā glikoze (pārpalikums, kas netiek patērēts) tiek pārvērsta taukos zem jūsu ādas.

Ja Jūs iepērkoties mērķtiecīgi sāksiet lasīt informāciju uz produktu etiķetēm un apzināti izvēlēties produktus ar zemu tauku saturu, tas nebūt Jums nepalīdzēs kļūt slaidākai, jo tādi produkti parasti satur daudz cukura – tātad daudz ogļhidrātu (lasi – kaloriju). Arī sulas šajā gadījumā nav izeja, tā paša iemesla dēļ – tās satur cukuru. Cukuru sulām pievieno konservanta vietā. Ko tad darīt? Izeja ir viena – izvēlieties gatavot tikai no dabīgiem un rūpnieciski neapstrādātiem produktiem!

Ar pārtiku uzņemtie tauki ir pirmie, kas nogulsnējas zem mūsu ādas, uz mūsu vēderiem, gurniem, kājām. Uzturs, kura pamatā ir par daudz tauku ātrāk radīs aptaukošanos, nekā uzturs, kurā par daudz tiks uzņemti ogļhidrāti.

Un, tomēr, lai cik tas nebūtu paradoksāli, pilnīga atteikšanās no taukiem uzturā nebūt nenovedīs Jūs pie slaida auguma. Skaidrojums ir tāds, ka tieši tauki ir izejmateriāls daudzu hormonu ražošanai, tai skaitā arī to hormonu, kuri ir atbildīgi par tauku dedzināšanu. Tauku deficīts noved pie šo hormonu izstrādes samazināšanās un tievēšanas procesa apstāšanās pat pie salīdzinoši lielas fiziskās slodzes.

Kritiskais tauku daudzums, ko diennaktī organismam ar pārtiku būtu jāuzņem ir ne mazāk kā 0,6 – 1gr uz vienu kg sava svara.

Kādus tad taukus labāk izvēlēties? Labākie tauku avoti ir zivis, olīveļļa, linsēklu eļļa, rieksti, avokado.

Pētījumi apstiprina, ka mēs nedrīkstam no sava uztura pilnībā izslēgt ogļhidrātus. Izslēdzot tos no uztura, mēs mainām savu metabolismu (vielmaiņu), taču tiklīdz mēs tos atkal sākam uzņemt, svars atgriežas, turklāt ar uzviju. Bez tam, ogļhidrāti ir mūsu enerģijas avots. Viens no optimālajiem variantiem nepieciešamās kalorijas ir uzņemt 30% no olbaltumvielām, 55% no ogļhidrātiem un 15% no taukiem.

1 grams ogļhidrātu mūsu organismā aiztur 3 gr ūdens – tieši tādēļ pielietojot diētas ar zemu ogļhidrātu daudzumu, mēs patiesībā zaudējam ne jau taukus, bet gan ūdeni, jo organismā mākslīgi tiek samazināts ogļhidrātu daudzums. Tādēļ arī ar šīm diētām svars tiek gan ātri zaudēts, bet pēc tam arī tikpat ātri un ar uzviju atgūts.

Ogļhidrātus var iedalīt „parastajos” un „kompleksajos”. Pirmie uzsūcas ātri, izsaucot ļoti spēcīgu insulīna izstrādi. Otrie parasti satur diezgan daudz šķiedrvielu un tādēļ uzsūcas lēnām un pakāpeniski, neradot strauju insulīna izstrādi.

Parastie ogļhidrāti lielos daudzumos atrodami konditorejas izstrādājumos, saldumos, bet kompleksie ogļhidrāti – graudaugos, pilngraudu putrās, augļos un dārzeņos. Īpaši ierobežot kompleksos ogļhidrātus nav vajadzības, galvenais ir aprēķināt Jums nepieciešamo diennakts daudzumu. Nepieciešamo ogļhidrātu daudzumu varam aprēķināt izejot no Jums diennaktī nepieciešamā kaloriju daudzuma. Atņemot no šī daudzuma olbaltumvielu un tauku kalorijas varam aprēķināt, cik ogļhidrātu nepieciešams uzņemt.

Veselīgākie ogļhidrātu avoti: brūnie rīsi, griķi, pupiņas, zirņi, pilngraudu auzu pārslas putras no dažādiem graudaugiem.

Var uzbaroties no visa. Ja Jūs uzņemsiet vairāk kaloriju kā Jums ir nepieciešams – jebkurš produkts, kurš satur kcal Jūsu ķermenī var pārvērsties taukos. Maize un makaroni (pilngraudu) faktiski ir galvenie komplekso ogļhidrātu avoti, kas ir nepieciešami, lai sniegtu Jums ikdienā nepieciešamo enerģiju. Nav svarīgi vai tā ir maize, makaroni vai kas cits – svarīgi ir kā Jūs tos pagatavosiet un cik Jūs apēdīsiet.

Jā! Lai notiktu “tauku dedzināšanas process “ ir nepieciešams ūdens. Diennaktī vajadzētu izdzert ne mazāk kā 8-10 glāzes tīra ūdens, neatkarīgi no tā, vai gribas dzert, vai nē. Ūdens ir nepieciešams arī muskuļu tonizēšanai.

Vairāk par ūdens nozīmi tievējot lasiet ŠEIT.

Ja diētai ir „Nosaukums”, tad visticamāk tā „nestrādā”. Es neiesaku “ātrās” diētas, jo lai gan to laikā svars tiek samazināts, tas pēc tam tiek ar uzviju atgūts. Daudzi mani klienti ir izmēģinājuši “visas iespējamās diētas” un svars pēc katras ir tikai palielinājies. Papildus, organisms vairs “nesaprot” kas notiek un tā vietā, lai strādātu pie svara samazināšanas man vispirms ir jāpalīdz atjaunot tā normālu darbību.

Nekādu “brīnumdiētu” vai “brīnumtablešu” nav. Ja vēlaties zaudēt svaru veselīgi – tā, lai tas neatgrieztos ar uzviju – vienīgais drošais risinājums ir sabalansēta diēta ar 10-15% kaloriju deficītu un ēšanas ieradumu maiņa. Ar “sabalansēta diēta” es saprotu ēdienkarti, kura paredz uzņemt visas organismam nepieciešamās uzturvielas – lai organismam nekā netrūktu, lai Jūsu āda, mati, nagi … būtu veselīgi un skaisti un tai pašā laikā Jūs kļūtu ne tikai vieglāka, bet arī slaidāka.

Jaunais tievēšanas izaicinājums sākas jau 7. oktobrī, pēc

Dienām
Stundām
Minūtēm
Sekundēm

Viņi nometa lieko

Tu arī vari!

Jaunais tievēšanas izaicinājums sākas jau 7. oktobrī, pēc

Dienām
Stundām
Minūtēm
Sekundēm
Tievēšabas izaicinājums

Apmeklējot šo vietni, Jūs piekrītat sīkfailu saglabāšanai savā ierīcē, lai uzlabotu vietnes navigāciju un analizētu vietnes lietojumu.

Pārbaudiet savas zināšanas par veselīgu uzturu

26 jautājumi
Apmēram 3 – 5 min.