fbpx

Par Diētām Veselīgu uzturu un Sportu

Meklēt
Close this search box.

Seksuālā veselība un uzturs

Kā uzturs ietekmē mūsu libido un seksuālo spēju? Kā dabiski veicināt seksuālo vēlmi un veiktspēju?

Pārtika un sekss

Liela daļa nostāstu par noteiktu pārtikas produktu ietekmi uz seksuālo vēlmi un veiktspēju ir anekdotiski. Taču sabalansēts uzturs patiešām var palīdzēt uzlabot mūsu libido un nodrošināt, ka mūsu organisms darbojas tā kā tam ir jādarbojas.

Savukārt.

Neveselīgs uzturs var izraisīt virkni veselības problēmu, kas var negatīvi ietekmēt mūsu seksuālo dzīvi. Piemēram, erekcijas traucējumi bieži ir saistīti ar aptaukošanos un diabētu.

 

Seksa biežums un kvalitāte ir cieši saistīti ar cilvēka vispārējo veselību un pārtika ir svarīga ikdienas dzīves un vispārējās veselības sastāvdaļa. Ēšanas paradumu un uzvedības maiņa, iespējams, neatrisinās visas Jūsu seksuālās problēmas, taču – tas ir labs sākums.

 

Kā uzturs ietekmē mūsu libido un seksuālo spēju?

Seksuālajai veselībai un uzturam ir ciešāka saikne, nekā daudzi domā – tas, ko mēs liekam savā ķermenī, nosaka to kā tas darbosies.

Piepildot savu ķermeni ar neveselīgu pārtiku un dzērieniem un neveicot fiziskās aktivitātes, mēs radām sev lielāku kaitējumu, nekā šķiet no pirmā acu uzmetiena. Laba seksuālā veselība un pareiza uztura izvēle nāk par labu gan mūsu prātam un garastāvoklim, gan ķermenim.

Saistība starp uzturu un seksu ietver dažādus fiziskās veselības, hormonālā līdzsvara un vispārējās labsajūtas aspektus.

Lūk daži veidi, kā uzturs var ietekmēt seksuālo veselību:

 

Uzturvielu deficīts

Sabalansēts uzturs, kas ietver tādas svarīgas uzturvielas kā vitamīni (piemēram, C vitamīns un E vitamīns), minerālvielas (piemēram, cinks un magnijs), antioksidanti, šķiedrvielas un probiotikas atbalsta dažādas organisma funkcijas, tostarp tās, kas ir saistītas ar libido un seksuālo funkciju – veicina ar seksuālo veselību saistīto fizioloģisko procesu pareizu norisi, tostarp hormonu veidošanos, asins plūsmu un nervu darbību.

 

Libido un seksuālo funkciju pozitīvi ietekmē:

  • Cinks, jo tam ir būtiska loma testosterona ražošanā (kas būtiski ietekmē libido). Pietiekams cinka līmenis var veicināt veselīgu libido un atbalstīt reproduktīvo veselību gan vīriešiem, gan sievietēm. Labi cinka avoti ir: austeres, liellopu gaļa, vistas gaļa, rieksti un sēklas;
  • Omega-3 taukskābes labvēlīgi ietekmē sirds un asinsvadu veselību un var uzlabot asinsriti un veicināt hormonu regulāciju tādējādi uzlabojot vispārējo labsajūtu un seksuālo funkciju. Labi Omega-3 avoti ir: treknās zivis (lasis, makrele), linsēklas, čia sēklas, valrieksti;
  • E un C vitamīni ir antioksidanti, kas palīdz aizsargāt šūnas no bojājumiem (mazina oksidatīvo stresu) un veicina vispārējo asinsvadu veselību. Labi E un C vitamīnu avoti ir: citrusaugļi, ogas, rieksti, sēklas un zaļie lapu dārzeņi.
 

Libido un seksuālo funkciju negatīvi ietekmē:

  • Pārmērīga alkohola lietošana var pasliktināt nervu sistēmas darbību, pasliktināt asinsriti un ietekmēt hormonu regulāciju. Bet, hroniska alkohola pārmērīga lietošana var izraisīt seksuālās funkcijas traucējumus, samazināt libido un radīt grūtības sasniegt vai saglabāt erekciju;
  • Uzturs ar augstu ultra pārstrādātu pārtikas produktu un pievienotā cukura īpatsvaru var veicināt iekaisumu, rezistenci pret insulīnu un svara pieaugumu. Iekaisums un rezistence pret insulīnu var izjaukt hormonālo līdzsvaru, kas tāpat kā aptaukošanās var izraisīt libido samazināšanos un seksuālo disfunkciju;
  • Nepietiekama svarīgāko uzturvielu uzņemšana, var negatīvi ietekmēt vispārējo veselību, tostarp seksuālo funkciju. Uzturvielu trūkums var izraisīt nogurumu, pazeminātu enerģijas līmeni un hormonālo nelīdzsvarotību, kas, savukārt, var ietekmēt seksuālo iekāri un veiktspēju.
 

Sirds un asinsvadu veselība

Sirds un asinsvadu veselība ir saistīta ar seksuālo funkciju vistiešākajā veidā, jo asinis mūsu orgānus apgādā ar skābekli un barības vielām (tai skaitā arī orgānus, kas ir saistīti ar seksuālo funkciju). Asinsrites traucējumi samazina asins daudzumu, kas sasniedz dzimumorgānus, un tas var izraisīt erekcijas grūtības vīriešiem, bet sievietēm var samazināties asins plūsma, kas nepieciešama maksts “pamodināšanai” un mitrināšanai.

Arī medikamenti, ko lieto sirds un asinsvadu slimību ārstēšanai, var mazināt interesi par seksu vai izraisīt grūtības sasniegt erekciju un orgasmu.

Respektīvi – laba sirds un asinsvadu veselība ir pirmais priekšnoteikums pilnvērtīgai seksuālajai dzīvei.

 

Sirds un asinsvadu veselību veicina:

  • Regulāra aerobā slodze, piemēram, skriešana, peldēšana vai riteņbraukšana, uzlabo sirds un asinsvadu veselību, kas, savukārt uzlabo gan seksuālo uzbudināmību, gan seksuālo funkciju. Fiziskās aktivitātes veicina arī endorfīnu izdalīšanos, kas var pozitīvi ietekmēt garastāvokli un libido;
  • Sirdij veselīgs uzturs – augļi, dārzeņi, pilngraudu produkti, liesas olbaltumvielas un veselīgie tauki veicina asins plūsmu. Ar antioksidantiem bagāti pārtikas produkti arī aizsargā asinsvadus un samazināt aterosklerozes risku;
  • Veselīga svara uzturēšana. Aptaukošanās ir sirds un asinsvadu slimību riska faktors. Veselīga svara uzturēšana, izmantojot sabalansētu uzturu un regulāras fiziskās aktivitātes, labvēlīgi ietekmē sirds veselību un samazina risku saslimt ar slimībām, kas var izraisīt seksuālās funkcijas traucējumus.
 

Sirds un asinsvadu veselību negatīvi ietekmē:

  • Smēķēšana ir galvenais sirds un asinsvadu slimību riska faktors. Tā sašaurina asinsvadus, samazina skābekļa piegādi un veicina aterosklerozes attīstību. Smēķēšana palielina erektilās disfunkcijas risku vīriešiem un pazemina uzbudināmību sievietēm;
  • Augsts asinsspiediens (hipertensija) var bojāt asinsvadus, ietekmējot to spēju nodrošināt pietiekamu asins plūsmu uz dzimumorgāniem. Tas var izraisīt erektilās disfunkcijas traucējumus vīriešiem un samazināt asins plūsmu makstī sievietēm. Arī daži asinsspiediena medikamenti var izraisīt nevēlamas blakusparādības seksuālajā jomā. Viens no augsta asinsspiediena cēloņiem ir arī pārāk liels nātrija (sāls) daudzums uzturā;
  • Augsts ZBL (zema blīvuma lipoproteīnu) holesterīna līmenis var izraisīt asinsvadu sašaurināšanos un seksuālās funkcijas traucējumus. ZBL holesterīna līmenis var paaugstināties, ja uzturā daudz piesātināto un transtaukskābju (fritēti ēdieni un rūpnieciski ražoti konditorejas izstrādājumi).
 

Hormonālais līdzsvars

Daži pārtikas produkti var ietekmēt hormonu līmeni, tādējādi ietekmējot arī seksuālo iekāri un funkcijas.

Hormoniem ir izšķiroša nozīme seksuālo funkciju regulēšanā gan vīriešiem, gan sievietēm. Hormonu nelīdzsvarotība var ietekmēt libido, uzbudināmību un vispārējo seksuālo veselību. Ar seksuālo funkciju galvenokārt ir saistīti tādi hotmoni, kā testosterons, estrogēns, progesterons, kortizols (stresa hormons) un oksitocīns (mīlestības hormons):

  • Testosterons ir saistīts ar dzimumtieksmi gan vīriešiem, gan sievietēm. Pietiekams testosterona līmenis veicina veselīgu libido – dzimumtieksmi, uzbudinājumu un vispārējo seksuālo funkciju;
  • Estrogēns un progesterons ir ļoti svarīgi menstruālā cikla un reproduktīvās veselības nodrošināšanai sievietēm. Šo hormonu līdzsvars veicina regulāru menstruālo ciklu, optimālu auglību un pozitīvi ietekmē libido;
  • Kortizols un oksitocīns arī var ietekmēt seksuālo funkciju – kortizols palīdz pārvaldīt stresu, bet oksitocīns ir saistīts ar pozitīvu emocionālo saikņu veidošanu un intimitāti.
 

Hormonālie traucējumi, kas ietekmē seksuālo funkciju:

  • Testosterona deficīts var rasties ar vecumu vai medicīnisku apstākļu dēļ. Vīriešiem tā rezultātā var samazināties dzimumtieksme, rasties erekcijas traucējumi un nogurums;
  • Tādi stāvokļi kā policistisko olnīcu sindroms (PCOS) vai hormonālais līdzsvara traucējumi, kas saistīti ar menopauzi, sievietēm var izraisīt neregulārus menstruālos ciklus, seksuālās uzbudināmības, maksts mitrināšanas un vispārējas seksuālās apmierinātības problēmas;
  • Hronisks stress var paaugstināt kortizola līmeni un izraisīt seksuālās iekāres samazināšanos.
 

Hidratācija

Laba hidratācija ir svarīga vispārējai veselībai un vitalitātei, tostarp seksuālajai veselībai. Dehidratācija var izraisīt nogurumu un pazeminātu enerģijas līmeni, kas var ietekmēt seksuālo aktivitāti. Atbilstoša ūdens daudzuma dzeršana veicina organisma funkcijas un uztur augstu enerģijas līmeni.

 

Kofeīns

Kofeīnam mērenā daudzumā var būt pozitīva ietekme, jo tas palielina modrību un uzlabo asinsriti, taču pārmērīga kofeīna uzņemšana var negatīvi ietekmēt miegu un paaugstināt stresa līmeni, kas netieši var negatīvi ietekmēt seksuālo vēlmi.

 

Arginīns un L-citrulīns

Arginīns, pazīstams arī kā L-arginīns, ir aminoskābe, ko organisms izmanto slāpekļa oksīda ražošanai (kas palīdz asinsvadiem atslābināties), tādējādi veicinot labu asins plūsmu. Vīriešiem, laba asins plūsma uz erekcijas audiem dzimumloceklī ir svarīga erekcijas uzturēšanai.

Uzņemot arginīnu ar uztura bagātinātājiem, zarnas lielāko daļu no tā sašķeļ, pirms tas nonāk asinsritē.

L-citrulīns ir aminoskābe, kas organismā tiek pārvērsta par arginīnu. Nelielā, 2011. gadā publicētā pētījumā tika konstatēts, ka L-citrulīna pārtikas piedevas ir efektīvas vieglas erektilās disfunkcijas ārstēšanai (salīdzinot ar placebo).

Abas šīs aminoskābes ir atrodamas arī pārtikas produktos. L-citrulīns ir atrodams arbūzos, bet arginīns ir sastopams daudzos pārtikas produktos, piemēram:

  • Valriekstos;
  • Mandelēs;
  • Zivīs;
  • Sūkalās;
  • Augļos;
  • Lapu dārzeņos.
 

Flavonoīdi

Flavonoīdi ir plaša ķīmisko vielu grupa, kas ir sastopama šokolādē (ja sastāvā ir 70 % vai vairāk kakao), tējā, sarkanvīnā un gandrīz visos augļos un dārzeņos. Flavonīdi ne tikai veicina imūnsistēmas darbību, ir spēcīgi antioksidanti un pretiekaisuma līdzekļi – ir pētījumi, kas liecina, ka ar flavonoīdiem bagātu pārtikas produktu lietošana uzturā var uzlabot arī erekciju.

Vislielākais flavonoīdu labvēlīgais efekts ir novērots uzturā regulāri lietojot:

  • Ogas – mellenes, kazenes un zemenes;
  • Ķiršus;
  • Vīnogas;
  • Ābolus;
  • Bumbierus;
  • Citrusaugļus.
 

Atbalstiet viens otru

Dažkārt ēdiens var būt stresa un konfliktu avots attiecībās.

Bet.

Kopīgas maltītes var būt arī Jūs abus saistošas.

Smadzenes ir vissvarīgākais dzimumorgāns, jo sekss sākas ar pieķeršanos, intimitāti un vēlmi. Maltītes ir lielisks veids, lai kopā ar partneri atpūstos un veidotu intimitāti nepiespiestā un patīkamā gaisotnē.

Diemžēl vai par laimi – mēs esam ļoti atšķirīgi. Atšķirīgi ir arī mūsu ēšanas paradumi un tie var izraisīt konfliktus, ja pārī ir:

  • Veģetārietis un visēdājs;
  • Ēdiena baudītājs/gastronomisko piedzīvojumu cienītājs un tradicionālo ēdienu cienītājs;
  • Uztura ierobežojumus ievērojošs un visēdājs;
  • tml.
 

Arī ķermeņa svars, ēšanas traucējumi vai specifiskas diētas var ietekmēt Jūsu pašvērtējumu un sekojoši arī Jūsu attiecības ar ēdienu un vienam ar otru.

Ja Jūsu partneris cenšas zaudēt svaru, palīdziet viņam šajā ceļā.

Ja ziniet, ka viņš ir emocionālais ēdājs, piedāvājiet viņam atbalstu, kad viņš šķiet satraukts, nomākts, noraizējies…

Esiet viens otru atbalstoši, nevis destruktīvi – kritizējot savu mīļo ēdiena izvēli Jūs pozitīvas emocijas sevi neveicināsiet 😊.

 

Nobeigumā

Seksa biežums un kvalitāte ir cieši saistīti ar cilvēka vispārējo veselību.

Pareizs uzturs var uzlabot vispārējo seksuālo funkciju un apmierinātību. Labi sabalansēts uzturs, kas veicina sirds un asinsvadu veselību, mazina iekaisumus un nodrošina organismu ar visām hormonu ražošanai nepieciešamajām uzturvielām, var uzlabot gan seksuālo funkciju, gan uzbudināmību un baudu.

Ēdiet dažādus augļus, dārzeņus, pilngraudu produktus, pākšaugus, riekstus un liesas olbaltumvielas. Lai izvairītos no svara palielināšanās, pievērsiet uzmanību porciju lielumam.

Lai palīdzētu uzturēt veselīgu holesterīna līmeni asinīs, izvēlieties sabalansētu uzturu, kurā ir daudz šķiedrvielu un maz piesātināto un transtaukskābju. Iekļaujiet savā uzturā pārtikas produktus, kas ir bagāti ar omega-3 taukskābēm.

 

Ēdiet sabalansēti, ar mēru un – esiet veseli!

Zaļa aploksbe ar sirdi

Palīdziet uzturēt šo vietni, veidot interesantus rakstus un gardas mazkaloriju receptes!

Pastāsti par šo rakstu arī citiem

Seko man

Izvēlieties ziedojuma summu

Jaunais tievēšanas izaicinājums sākas jau 6. maijā, pēc

Dienām
Stundām
Minūtēm
Sekundēm

Viņi nometa lieko

Tu arī vari!

Jaunais tievēšanas izaicinājums sākas jau 6. maijā, pēc

Dienām
Stundām
Minūtēm
Sekundēm
Tievēšabas izaicinājums

Apmeklējot šo vietni, Jūs piekrītat sīkfailu saglabāšanai savā ierīcē, lai uzlabotu vietnes navigāciju un analizētu vietnes lietojumu.

Pārbaudiet savas zināšanas par veselīgu uzturu

26 jautājumi
Apmēram 3 – 5 min.

Janvāra tievēšanas izaicinājums sāksies pēc

Dienas
Stundas
Minūtes
Sekundes