fbpx

Par Diētām Veselīgu uzturu un Sportu

Meklēt
Close this search box.

Kāpēc pēkšņi pieaug svars

11 iemesli kāpēc Jūsu svars pieaug pat, ja Jūs savā dzīvē neko nemaināt – ēdiet tāpat kā vienmēr un arī fiziskās aktivitātes līmenis nemainās.

Svara izmaiņas ir viegli izskaidrojamas, ja sāciet ēst vairāk (uzņemiet vairāk kaloriju) vai, ja samazinās fizisko aktivitāšu līmenis (tērējiet mazāk kaloriju) – Jūs koriģējiet savu ēdienkarti un/vai palieliniet fizisko slodzi un svars normalizējas.  

Bet ko darīt, ja Jūsu dzīvē nekas nemainās, bet Jūsu svars pieaug lēnām un nenovēršami?

 

Miega trūkums

Pirmkārt, ja ejiet gulēt vēlu, pastāv lielāka iespēja, ka Jūs ar dažām it kā niecīgām uzkodām vai vīna glāzi tomēr uzņemiet vairāk kaloriju. Piemēram, 1 šokolādes konfekte = ap 60 kaloriju.

Otrkārt, ja Jūs neizgulieties var sākties hormonu līmeņa izmaiņas, kas savukārt var palielināt izsalkumu un apetīti, kā arī mazināt sāta sajūtu ēdot. Iespējams, ka Jūs tāpēc apēdiet mazliet vairāk – nemanāmi, tomēr pietiekami, lai svars palielinātos.

 

Stress

Izjūtot stresu, mūsu ķermenis izdala kortizolu (stresa hormons), kas izraisa apetītes palielināšanos. Un, protams, augstas kaloritātes “ātrās uzkodas” ir rokas stiepiena attālumā. Šī kombinācija ir lieliska augsne svara pieaugumam.

 

Antidepresanti

Dažiem antidepresantiem ir nepatīkama blakusparādība – svara pieaugums. Konsultējieties ar savu ārstu par izmaiņām ārstēšanas plānā, ja Jums ir pamats domāt, ka antidepresants, kuru lietojiet izraisa svara pieaugumu. Bet nekad nemainiet vai nepārtrauciet lietot ārsta izrakstītos medikamentus vispirms nekonsultējoties ar savu ārstu. Dažiem cilvēkiem pēc terapijas sākšanas rodas svara pieaugums tikai tāpēc, ka viņi jūtas labāk un sekojoši viņiem ir labāka apetīte, respektīvi – medikamenti iedarbojas tieši tā kā Jums nepieciešams, Jums vienkārši ir jāpievērš vairāk uzmanības tam ko un cik daudz Jūs ēdiet. Arī depresija pati par sevi var izraisīt svara izmaiņas.

 

Steroīdi

Pretiekaisuma steroīdie medikamenti, piemēram, prednizons var izraisīt svara pieaugumu. Galvenie iemesli svara pieaugumam šajā gadījumā ir šķidruma aizture un palielināta ēstgriba. Dažiem cilvēkiem steroīdu lietošanas laikā var novērot arī īslaicīgu ķermeņa tauku uzkrāšanos tur kur to agrāk nebija, piemēram – sejā, uz vēdera vai pakauša daļā. Ja esat lietojis steroīdus vairāk nekā nedēļu, nepārtrauciet to lietošanu pēkšņi, jo tas var radīt nopietnākas problēmas nekā svara palielināšanās. Vispirms konsultējieties ar savu ārstu.

 

Medikamenti, kas var izraisīt svara pieaugumu

Ne tikai steroīdi, bet arī vairāki citi recepšu medikamenti var izraisīt svara pieaugumu. Piemēram – antipsihotiskie līdzekļi (lieto, lai ārstētu tādus traucējumus kā šizofrēnija un bipolāri traucējumi), kā arī zāles migrēnas, krampju, augsta asinsspiediena un diabēta ārstēšanai. Konsultējieties ar savu ārstu, lai atrastu medikamentus, kas ārstē simptomus un kuriem attiecībā uz Jums nav blakusparādību.

 

Kontracepcijas līdzekļi

Pretēji izplatītajam uzskatam, nav pierādīts, ka kombinētās kontracepcijas tabletes (estrogēns un progestīns) izraisa ilgstošu svara pieaugumu. Tiek uzskatīts, ka dažām sievietēm, kuras lieto kombinētās kontracepcijas tabletes, var rasties svara pieaugums saistībā ar šķidruma aizturi, bet tas parasti ir īslaicīgs. Ja Jūs turpiniet pieņemties svarā, konsultējieties ar savu ārstu.

 

Hipotireoze

Ja Jūsu vairogdziedzeris neražo pietiekami daudz veselībai ļoti nozīmīgos hormonus trijodtironīnu (T3) un tiroksīnu (T4), Jūs variet pieņematies svarā. Iespējamie papildus simptomi šajā gadījumā varētu būt – neizskaidrojams nogurums, paaugstināta jutība pret aukstumu, sausa āda, pietūkusi seja, aizsmakums, balss tembra izmaiņas, muskuļu vājums, muskuļu sāpes,

neregulāras menstruācijas, matu trauslums, palēnināta sirdsdarbība, pavājināta atmiņa, kognitīvi traucējumi. Ja nav pietiekami daudz vairogdziedzera hormonu, vielmaiņa palēninās, tādējādi palielinot svara pieauguma iespējamību. Hipotireozes ārstēšana ar medikamentiem var apturēt liekā svara pieaugumu.

 

Menopauze

Lielākā daļa sieviešu menopauzes laikā pieņemas svarā, taču iespējams, ka hormonālās izmaiņas nav vienīgais iemesls. Novecojot cilvēka vielmaiņa palēninās, kas nozīmē, ka Jums ir nepieciešams mazāk kaloriju un, ja Jūsu ēšanas paradumi nemainās – veidojas kaloriju pārpalikums. Iespējams, ka arī Jūsu fizisko aktivitāšu līmenis samazinās. Bet, ja tauki vairāk uzkrājas ap vidukli nekā gurnos un augšstilbos – tad cēlonis tiešām varētu būt menopauze.

 

Kušinga sindroms

Ilgstoši paaugstināta hormona kortizola līmeņa rezultātā var veidoties svara pieaugums, kas ir bieži sastopams Kušinga sindroma simptoms. Šajā gadījumā aptaukošanās galvenokārt ir novērojama uz sejas un vidukļa. Iespējamie papildus simptomi varētu būt – nelieli asinsizplūdumi uz vaigiem, palielināta ēstgriba, tievi locekļi, apaļa seja, sausa āda, vāji muskuļi un kauli, pinnes, strijas …

Kušinga sindromu var iegūt:

  • Lietojat steroīdus astmas, artrīta vai sarkanās vilkēdes ārstēšanai.
  • Ja Jūsu virsnieru dziedzeri ražo pārāk daudz kortizola.
 

Policistisko olnīcu sindroms (PCOS)

To sauc arī par Stein-Leventhal sindromu vai hiperandrogēnu hronisku anovulāciju.

Precīzi PCOS attīstības iemesli nav zināmi, bet PCOS rodas hormonālu vai kompleksu vielmaiņas traucējumu dēļ, un ir galvenokārt saistīts ar insulīna rezistenci.

PCOS ir izplatīta hormonāla problēma sievietēm reproduktīvā vecumā, kas ietekmē sievietes menstruālo ciklu un var izraisīt papildu ķermeņa apmatojumu un pūtītes. Sievietes ar šajā stāvoklī ir rezistentas pret insulīnu (hormonu, kas kontrolē cukura līmeni asinīs), kas savukārt var izraisīt svara pieaugumu. Taukiem ir tendence uzkrāties ap vēderu, radot arī lielāku sirds slimību risku.

 

Smēķēšanas atmešana

Atmetot smēķēšanu Jūs varat pieņemties svarā. Cilvēki, kuri pārtrauc smēķēšanu gan pieņemas svarā vidēji tikai par 4,5 – 5kg. Pēc vairākām nedēļām Jūsu izsalkuma sajūtai vajadzētu mazināties un samazinot uzņemto kaloriju daudzumu arī svaram vajadzētu samazināties.

 

Ieteikumi kā nomest svaru

Pats galvenais – nestresojiet, jā, iespējams tas prasīs laiku, bet visu noteikti vēl var labot. Ja Jūs pieņematies svarā, nekādā gadījumā:

  • Nepārtrauciet lietot medikamentus, iepriekš nekonsultējoties ar savu ārstu, jo tas var būt kritiski Jūsu veselībai. Atcerieties, ka svara pieaugumam var būt arī citi iemesli un tieši Jūsu ārsts vislabāk var palīdzēt Jums tos noskaidrot.
  • Nesalīdziniet sevi ar citiem cilvēkiem, kuri lieto tos pašus medikamentus. Ne jau visi cilvēki saskaras ar vienām un tām pašām blakusparādībām, lietojot vienu un to pašu medikamentu. Pat ja kāds medikaments kādam izraisīja svara zaudēšanu vai pieaugumu, ļoti iespējams ka uz Jums tas iedarbosies citādi.
  • Atcerieties, ka svara pieaugums bieži ir tikai ūdens aiztures dēļ – tie nav tauki no kuriem atbrīvoties ir grūti. Kad beigsiet lietot medikamentus, šķidruma aiztures izraisītais pietūkums mazināsies. Kamēr lietojiet zāles samaziniet sāls patēriņu uzturā un dzeriet vairāk ūdens – tas palīdzēs mazināt aizturētā ūdens daudzumu.
  • Ja Jums ir aizdomas, ka svara pieauguma cēlonis ir kāds Jūsu lietotais medikaments – konsultējieties ar savu ārstu. Vairumā gadījumu ārsts var esošās zāles aizstāt ar citām, kurām var nebūt tādas pašas blakusparādības.
  • Noskaidrojiet svara pieauguma cēloni. Tie ir tikai trīs – vielmaiņas palēnināšanās,  Jūsu veselības stāvokļa izmaiņas vai medikamentu ietekme. Ja iemesls ir vielmaiņas palēnināšanās – veltiet laiku vielmaiņu veicinošām aktivitātēm.
  • Nekāda gadījumā nesāciet kādu ātro diētu – strauja svara zaudēšana tikai pasliktinās stāvokli un Jums būs nepieciešams daudz vairāk laika un pūļu lai savu svaru normalizētu.

Pastāsti par šo rakstu arī citiem

Seko man

Jaunais tievēšanas izaicinājums sākas jau 3. jūnijā, pēc

Dienām
Stundām
Minūtēm
Sekundēm

Viņi nometa lieko

Tu arī vari!

Jaunais tievēšanas izaicinājums sākas jau 3. jūnijā, pēc

Dienām
Stundām
Minūtēm
Sekundēm
Tievēšabas izaicinājums

Apmeklējot šo vietni, Jūs piekrītat sīkfailu saglabāšanai savā ierīcē, lai uzlabotu vietnes navigāciju un analizētu vietnes lietojumu.

Pārbaudiet savas zināšanas par veselīgu uzturu

26 jautājumi
Apmēram 3 – 5 min.