Kas ir viscerālie tauki. Vai kāpēc aug vēders un kā atbrīvoties no vēdera taukiem?
Tauki uz vēdera
Ir trīs veidu tauki:
- Zemādas tauki – tauku slānis tieši zem mūsu ādas;
- Viscerālie tauki – tauki, kas atrodas ap orgāniem mūsu vēderā;
- Triglicerīdi – tauki, kas cirkulē mūsu asinīs.
Viscerālie ir visbīstamākie, jo, ja to ir pārāk daudz – tie rada daudz veselības apdraudējumu.
Tad par tiem arī turpmāk runāsim.
Kas ir viscerālie ķermeņa tauki?
Viscerālie ķermeņa tauki (tiek saukti ari par “slēptajiem” taukiem) ir tauki, kas atrodas ap orgāniem dziļi vēderā, piemēram – ap aknām, zarnām, kuņģi, asinsvadiem …
Viscerālie tauki veido apmēram vienu desmito daļu no visiem organismā uzkrātajiem taukiem un, ja to ir daudz – tie liek vēderam izspiesties vai piešķir cilvēkam “ābola” formu.
Viscerālos taukus dažreiz sauc par “aktīvajiem taukiem”, jo tie var aktīvi palielināt nopietnu veselības problēmu riskus.
Kāpēc?
Tāpēc, ka viscerālie tauki ražo ķīmiskas vielas un hormonus, kas var būt toksiski mūsu ķermenim.
Pat tieviem cilvēkiem viscerālo tauku klātbūtne rada virkni veselības apdraudējumu.
Kas izraisa viscerālo tauku veidošanos?
Viscerālie tauki, tāpat kā zemādas tauki, veidojas ja ar pārtiku tiek uzņemts vairāk kaloriju (enerģijas) nekā tiek iztērēts.
Respektīvi – ja Jums garšo ēst, bet nav fizisko aktivitāšu, sāks veidoties “rezerves”.
Cik daudz “rezervju” tiks veidotas kā zemādas tauki un, cik viscerālo tauku veidā lielā mērā ir atkarīgs no ģenētikas – dažiem cilvēkiem ir tendence uzkrāt vairāk tauku vēdera zonā, bet dažiem uz gurniem.
Sievietēm, novecojot, var mainīties tauku uzglabāšanas vieta. Īpaši pēc menopauzes sieviešu muskuļu masa samazinās, palielinās ķermeņa tauku daudzums un biežāk veidojas viscerālie tauki vēderā, pat ja viņas nepieņemas svarā.
Biežākie vēdera tauku rašanās cēloņi ir:
- Neveselīgs uzturs:
- Pārāk daudz cukura – kūkas un konfektes, un īpaši saldinātie dzērieni (limonādes un paku sulas) var izraisīt svara pieaugumu, palēnināt vielmaiņu un samazināt organisma spēju “dedzināt” taukus;
- Diētas/uzturs ar zemu olbaltumvielu un augstu ogļhidrātu saturu var ietekmēt arī svaru. Olbaltumvielas palīdz cilvēkam ilgāk justies paēdušam. Tiem, kuri savā uzturā neiekļauj liesās olbaltumvielas, sāta sajūta iestājas vēlāk, tāpēc viņi parasti apēd vairāk;
- Transtaukskābes var izraisīt iekaisumus un veicināt aptaukošanos. Transtaukskābes ir daudzos ultra apstrādātos pārtikas produktos, tostarp Fast Food un maizes izstrādājumos – smalkmaizītēs, cepumos, krekeros …
- Pārāk daudz alkohola. Pārmērīga alkohola lietošana var izraisīt dažādas veselības problēmas, tostarp aknu slimības un iekaisumus. 2015. gada ziņojumā par alkohola patēriņu un aptaukošanos tiek konstatēts, ka pārmērīga alkohola lietošana izraisa svara pieaugumu ap vēderu vīriešiem, bet attiecībā uz sievietēm pētījumu rezultāti ir pretrunīgi;
- Fizisko aktivitāšu trūkums. Mazaktīvs dzīvesveids apgrūtina atbrīvošanos no liekajiem taukiem, īpaši vēdera zonā;
- Stress. Kad esam stresā – kortizola (stresa hormons) līmenis mūsu ķermenī paaugstinās, un tas var ietekmēt vielmaiņu, jo stress bieži vien tiek mazināts ar ēdienu. Tiek uzņemtas liekas kalorijas kas tiek “noliktas rezervē”. Tai skaitā arī vēdera zonā;
- Ģenētika. Ir pētījumi, kas liecina, ka gēni var ietekmēt gan mūsu uzvedību, gan vielmaiņu un ar aptaukošanos saistītu slimību attīstības risku;
- Slikts miegs. Vairāki pētījumi saista svara pieaugumu ar miega ilgumu. Īss miega ilgums ir saistīts ar palielinātu pārtikas uzņemšanu un, ja ēdam par daudz – veidojas tauki. Miega trūkums var izraisīt arī neveselīgas ēšanas paradumus, piemēram – emocionālo ēšanu;
- Smēķēšana. Smēķēšana netiek uzskatīta par tiešu vēdera tauku rašanās cēloni, taču tā tiek uzskatīta par riska faktoru. Daži pētījumi liecina, ka, lai gan aptaukošanās tendence smēķētājiem un nesmēķētājiem ir līdzīga, smēķētājiem veidojas vairāk vēdera un viscerālo tauku nekā nesmēķētājiem.
Veselības riski
Viscerālie tauki vēderā ir vielmaiņas sindroma pazīme. Vielmaiņas sindroms ir traucējumu kopums, kas ietver augstu asinsspiedienu, aptaukošanos, augstu holesterīna līmeni un insulīna rezistenci. Kopā tie palielina insulta, sirds slimību un 2. tipa diabēta risku.
Pārāk daudz viscerālo tauku vēderā var izraisīt arī:
- Demenci;
- Vēzi;
- Astmu;
- Aknu slimības;
- Žultspūšļa slimības un podagru;
- Auglības problēmas;
- Sāpes muguras lejasdaļā;
- Osteoartrītu.
Kā uzzināt, vai Jums ir viscerālie tauki?
Vienīgais veids, kā precīzi diagnosticēt viscerālos taukus, ir CT vai MRI skenēšana. Tomēr tās ir dārgas un laikietilpīgas procedūras.
Vienkāršāks viscerālo tauku diagnostikas veids ir vidukļa mērījums. Vidukļa apkārtmērs ir labs rādītājs tam, cik tauku ap orgāniem ir Jūsu vēderā.
Sievietēm hronisku slimību risks palielinās, ja vidukļa apkārtmērs ir 80 cm vai vairāk, bet vīriešiem – 94 cm vai vairāk. Šie mērījumi neattiecas uz bērniem vai grūtniecēm.
Arī ĶMI (ķermeņa masas indekss) ir labs veids kā noteikt vai Jūsu ķermeņa svars ir veselīgs attiecībā pret Jūsu augumu.
Citas diagnosticēšanas metodes:
- Vidukļa un gurnu attiecība (WHR). Mērījumi tiek veikti sekojoši:
- Stāvot taisni, izmēriet vidukļa apkārtmēru šaurākajā vietā. Parasti tā atrodas tieši virs nabas;
- Stāvot taisni, izmēriet gurnu/sēžamvietas apkārtmēru platākajā vietā;
- WHR vērtību iegūst izdalot vidukļa apkārtmēru ar gurnu apkārtmēru. Vidukļa un gurnu attiecība, kas pārsniedz 0,85 sievietēm un 0,90 vīriešiem, norāda uz vēdera aptaukošanos.
- Vidukļa augstuma attiecība (WHtR). WHtR tiek uzskatīta par ticamāku rādītāju nekā WHR, ķermeņa masas indekss (ĶMI) un ķermeņa formas indekss (ABSI). Lai aprēķinātu WHtR, izdaliet vidukļa apkārtmēru ar savu augumu (garumu). Tiek izskatīts, ka ideāls WHtR nav lielāks par 0,50.
Kā samazināt viscerālo tauku daudzumu?
Labākais veids, kā samazināt viscerālos taukus, ir samazināt lieko svaru.
Labā ziņa ir tāda, ka ar veselīgu uzturu un fiziskajām aktivitātēm no viscerālajiem taukiem var atbrīvoties vieglāk, nekā no zemādas taukiem.
Regulāri vingrinājumi arī var apturēt viscerālo tauku atgriešanos.
Eksistē arī medikamenti, taču pētījumi liecina, ka viscerālos taukus vislabāk samazina tieši fiziskā aktivitāte un veselīgs dzīvesveids (galvenokārt veselīgs uzturs + fiziskās aktivitātes + veselīgs miegs), bet medikamenti nav īpaši efektīvi.
Viscerālos tauku daudzumu nevar samazināt ar tauku atsūkšanu!
Nobeigumā
Kārtējo reizi – IR JĀLASA ETIĶETES.
Risks saslimt ar dažādām veselības problēmām ir lielāks, ja tauku vēderā ir vairāk.
Galvenie viscerālo tauku masas palielināšanās cēloņi ir nepareizs uzturs, fiziskās aktivitātes trūkums un īss vai zemas kvalitātes miegs.
Jā, arī ģenētika, bet pat, ja Jūs nevariet mainīt savu ģenētiku vai vecumu, Jūs variet samazināt daudzu slimību riskus izmainot savi dzīvesveidu un uztura paradumus.
Izmēģiniet – Jūs iegūsiet ne tikai spēcīgāku un pievilcīgāku augumu, uzlabosies arī Jūsu pašsajūta un pašapziņa.
Uzlabosies Jūsu dzīves kvalitāte!
Palīdziet uzturēt šo vietni, veidot interesantus rakstus un gardas mazkaloriju receptes!
Pastāsti par šo rakstu arī citiem
Seko man
Iesaku izlasīt arī šos rakstus
Keto diēta
Vai Ketogēnā diēta jeb Keto ir tas ilgi gaidītais veids, kā bez piepūles samazināt svaru, uzlabot sportisko sniegumu, labsajūtu un veselību kopumā?
Mīti par tievēšanu
Vai ābolu etiķis un zaļā tēja tiešām palīdz zaudēt svaru? Vai tumšā šokolāde ir veselīgāka par piena šokolādi un vai sporta dzērieni ir nepieciešami ikvienam, kas sporto?
Veselīga dzīvesveida un laimes formula
Lai gan absolūtās laimes formula joprojām nav atklāta, galvenās personīgās laimes sastāvdaļas ir zināmas.
Neveselīgs uzturs saīsina dzīvi vairāk nekā smēķēšana!
Katrs piektais no mums mirst priekšlaicīgi tieši savu neveselīgo ēšanas paradumu dēļ.