fbpx

Viss par diētām un tievēšanu

Meklēt
Close this search box.

Tīrā ēšana

Kas ir tīrā ēšana? Vai tā ir kārtējā modes diēta vai arī tiešām var palīdzēt normalizēt svaru un uzlabot mūsu veselību un pašsajūtu?

Kas ir tīrā ēšana?

Tīrā ēšana ASV un dažās citās attīstītajās ekonomikās ir pat ļoti populāra, bet ko tā patiesībā nozīmē, nav īsti skaidrs, jo dažādos avotos tā tiek definēta atšķirīgi.

Respektīvi – atbilde uz jautājumu: “Kas ir tīrā ēšana?”, būs atkarīga no tā, kam Jūs šo jautājumu uzdosiet.

Kā tīrās ēšanas pirmsākumi tiek minēti:

 

Šobrīd vēl joprojām nav skaidras tīrās ēšanas definīcijas.

Lai izprastu ko tieši cilvēki saprot ar terminu “Tīra ēšana”, IFIC 2021. gadā veica aptauju, kurā tika noskaidrots, ka:

 • Gandrīz puse aptaujāto uzskata sevi par “tīriem” ēdājiem.
 • Atbildot uz jautājumu, ko tas nozīmē, 21% atbildēja: “ēst pārtiku, kas nav īpaši apstrādāta”, 14% – Ēst svaigu produktu sadaļā atrodamo pārtiku; 13% – Ēst bioloģisko pārtiku, 11% – Ēst pārtiku ar vienkāršu sastāvdaļu sarakstu un 9% to definēja kā ēst pārtiku, kura sastāv no viņuprāt “tīrām” sastāvdaļām.
 • 63% aptaujāto sacīja, ka cenšas izvēlēties pārtiku, kas izgatavota no “tīrām” sastāvdaļām;
 • Savukārt, atbildot uz jautājumu: “kā Jūs definētu “tīras” (produktu) sastāvdaļas”, 22% atbildēja – Tādas, kas nav mākslīgas vai sintētiskas, 16% – Tiek aprakstītas kā organiskas (bioloģiskas), 15% – Tiek aprakstītas kā svaigas, 14% – Kaut kas, kam es zinu ir laba uzturvērtība (is nutritious), 14% – Tiek aprakstītas kā dabiskas, 6% – Nosaukums neskan “ķīmiski”, 6% – Ir vārds, ko es varu izrunāt, 6% – Nosaukums, ko es atpazīstu;
 

Kā redziet – viedokļi ir diezgan atšķirīgi.

Rezumējot – parasti tiek pieņemts, ka tīra ēšana attiecas uz pārtiku, kas ir pēc iespējas tuvāka to dabiskajam stāvoklim, dabiska un ar minimālu ķīmisko piedevu un konservantu daudzumu. Tīrā uzturā var būt veseli augļi, dārzeņi, liesās olbaltumvielas, pilngraudu produkti un veselīgie tauki, bet ir jāierobežo ultra apstrādāti pārtikas produkti un iepakotie pārtikas produkti ar pievienotu cukuru un sāli.

 

Tāpat kā pastāv dažādi veģetārisma līmeņi, piemēram, vegānisms, lakto-veģetārisms un lakto-ovo-veģetārisms, arī cilvēkam, kuri “ēd tīri”, var būt dažādi priekšstati par to, kādi pārtikas produktiem ir “tīri” un kādi “netīri” – daži atsakās no pārtikas, kas ir apstrādāta ar hormoniem, antibiotikām un pesticīdiem, savukārt citi neēd iepakotos pārtikas produktus u.tml.

 

Tīras ēšanas tumšā puse

Kā vairumā gadījumu problēmas rada pārspīlējumi un nereālas cerības.

Ja ar tīro ēšanu saprotam, ka:

 • Uzturā ir jālieto vairāk neapstrādāti vai minimāli apstrādāti pārtikas produkti;
 • Ir jāizvairās no ultra apstrādātiem pārtikas produktiem (kas satur konservantus, garšas piedevas, emulgatorus utt., un arī veicina pārēšanos un emocionālo ēšanu);
 • Ir vairāk jāgatavo pašiem un jāietur maltītes kopā ar ģimeni un draugiem.
 

Tad tīrā ēšana lielā mērā ir tuva tam, ko mēs saprotam ar veselīgu uzturu.

 

Bet.

 

Ja sākam pārtikas produktus dalīt “Tīros” un “Netīros” un, lai paši nekļūtu “Netīri”, no savas ēdienkartes izslēdzam veselas pārtikas produktu grupas, kā piemēram – piena produktus, pilngraudu produktus u.tml.

 

Tad.

 

Mūsu ēdienkarte kļūst pārāk ierobežojoša. Respektīvi – būtiski palielinās dažādu uzturvielu deficīta riski, kas, savukārt, var radīt nopietnas veselības problēmas, pasliktināt pašsajūtu un iznīcināt mūsu skaistumu (problēmas ar ādu, matiem, nagiem).

 

Skaidrības trūkums (kas tad īsti ir tīra ēšana) un tendence dalīt pārtikas produktus “labajos” (tīrajos) un “sliktajos” (netīrajos) var radīt neveselīgu apsēstību ar “veselīgu” pārtiku – slimību ko sauc par ortoreksiju.

 

Kas ir Ortoreksija?

Orthorexia nervosa ir termins, ko 1997. gadā ieviesa ārsts Stīvens Bretmens (Steven Bratman). Pašlaik nav vispārējas kopīgas Orthorexia nervosa definīcijas, un diagnostikas kritēriju, jo tas ir salīdzinoši nesen konstatēts ēšanas traucējums un to bieži ir grūti nošķirt no normālām rūpēm par savu veselību.

Orthorexia nervosa ir stāvoklis, kad cilvēks ārkārtīgi rūpējas par veselīgu uzturu, ar mērķi sasniegt pilnīgu uztura “tīrību” – tā ir apsēstība ar “veselīgu” uzturu, kas izraisa ciešanas, trauksmi vai obsesīvi kompulsīvus traucējumus.

 

Tāpat kā Anorexia nervosa, ir vērsta uz svara zaudēšanu (pārtikas daudzuma ierobežošanu), Orthorexia nervosa ir vērsta uz veselīgu uzturu (noteiktu pārtikas veidu/produktu ierobežošanu).

Daži pētnieki uzskata, ka Orthorexia nervosa ir ekstrēms tīras ēšanas variants.

Galvenās pazīmes ir sekojošas:

 • Patoloģiska aizraušanās ar veselīgu uzturu;
 • Emocionālas problēmas (piemēram, diskomforts, nemiers), ja netiek ievēroti pašu noteiktie uztura noteikumi;
 • Psihosociālie traucējumi, kā arī nepietiekams uzturs un svara zudums.
 

Sākumā var likties, ka Orthorexia nervosa nav bīstama, jo cilvēks taču rūpējas  par savu veselību un cenšas ēst veselīgi, tomēr praksē tas, parasti, nozīmē veselu pārtikas produktu grupu izslēgšanu no savas ēdienkartes un līdz ar to – nesabalansētu uzturu un uzturvielu deficītu.

 

Ar tīro ēšanu saistītie mīti

Vai šajā gadījumā – izplatītākie tīrās ēšanas popularizētāju apgalvojumi.

 

Tīra ēšana vienmēr nāk par labu

Tas, ka cilvēks (pēc paša domām) ēd “tīri”, nenozīmē, ka viņš ēd sabalansēti un nodrošina savu organismu ar visu tam nepieciešamo, īpaši – ja ēdot “tīri” tiek izslēgtas veselas “netīro” pārtikas produktu grupas.

 

Papildus var rasties arī saskarsmes problēmas un emocionāls diskomforts:

 • Ēdot “tīri” cilvēki var sākt norobežoties no citiem, jo ir pārāk koncentrējies uz savu diētu un baidās no šo diētu neievērojošo kolēģu, draugu u.tml., kritikas;
 • Var rasties vainas apziņa/pašpārmetumi, ja neizdodas pilnībā ievērot paša noteikto “tīrās” ēšanas režīmu.
 

Daži pārtikas produkti/ēdieni ir “netīri”

Daudzi “tīrās” ēšanas popularizētāji uzskata, ka visi pārtikas produkti, kas satur piedevas ir “netīri”, jo tie nav to tīrākajā un dabiskākajā stāvoklī.

Tomēr, fakts, ka pārtikas produktiem ir pievienotas piedevas, nenozīmē, ka tie ir neveselīgi.

 

Ir neitrālas un arī labvēlīgas pārtikas piedevas, piemēram:

 • D vitamīns, kas ir nepieciešams kaulu stiprināšanai un kura līmenis ziemeļvalstīs dzīvojošajiem lielāko gada daļu ir par zemu;
 • Dzelzs, kas organismam ir nepieciešams hemoglobīna ražošanai, ķermeņa augšanai un attīstībai.
 

Arī piedevu ķīmiskie nosaukumi dažkārt rada maldinošu iespaidu, piemēram – NaCl jeb nātrija hlorīds jeb parastā vārāmā sāls (nepieciešama šķidruma daudzuma, nervu un muskuļu darbības regulēšanai).

Pārāk daudz sāls nav veselīga un rada ūdens aizturi, bet bez sāls mēs arī dzīvot nevaram -😊.

 

Tīra ēšana ir veselīga ēšana

Ja Jūs izvairieties tikai no ultra apstrādātajiem pārtikas produktiem, centieties ēst veselīgāk un saprast ko tas ko ēdiet dod Jūsu organismam – Jūs tiešām ejiet veselīgas un apzinātas ēšanas virzienā.

 

Tomēr tīrs uzturs nav tas pats, kas veselīgs uzturs, jo veselīga uztura ieteikumi neizslēdz pārstrādātus, iepriekš sagatavotus vai iepakotus pārtikas produktus, piemēram:

 

Īsāk sakot, veselīgam uzturam nav jābūt tik ierobežojošam kā “tīram”. Tas nenozīmē, ka tīrās ēšanas piekritēji, dara kaut ko sliktu savai veselībai. Tomēr ir svarīgi nepārspīlēt un saglabāt veselīgu attieksmi pret pārtiku.

 

Un – mēs varam ēst veselīgi, nesaucot to par tīro ēšanu vai arī kā citādi -😊.

 

Nobeigumā

Veselīgs uzturs un dzīvesveids šodien ir svarīgāks nekā jebkad, jo var būtiski mazināt hronisku saslimšanu riskus.

 

Neveselīgs uzturs saīsina dzīvi vairāk nekā smēķēšana!

 

Tāpēc nevajadzētu sekot visdažādākajām modes diētām un ieteikumiem sociālajos tīklos, ir īpaši, ja tos izsaka cilvēki bez atbilstošas izglītības un pieredzes. Jordan Younger ar savu “Five-day “cleanse” program” tam ir labs piemērs.

 

Tīrās ēšanas koncepts, ja ar to tiek saprasts – ēst vairāk dārzeņu un mazāk ultra apstrādātu produktu, ēst daudzveidīgi un vairāk gatavot pašiem – ir labs sākums.

 

Ēdiet gardi, daudzveidīgi un esiet veseli!

 

Avoti:

“It’s Healthy Because It’s Natural.” Perceptions of “Clean” Eating among U.S. Adolescents and Emerging Adults

IFIC Survey: From “Chemical-sounding” to “Clean”: Consumer Perspectives on Food Ingredients

Is #cleaneating a healthy or harmful dietary strategy? Perceptions of clean eating and associations with disordered eating among young adults

Clean eating and the cult of healthism

Eating clean and green? Investigating consumer motivations towards the purchase of organic food

Definition and diagnostic criteria for orthorexia nervosa

On orthorexia nervosa

Healthy anorexia

ORTHOREXIA

Healthy Food on Instagram Social Network: Vegan, Homemade and Clean Eating

Digging up the dirt on “clean” dietary labels: Public health considerations and opportunities for increased Federal oversight

Zaļa aploksbe ar sirdi

Palīdziet uzturēt šo vietni, veidot interesantus rakstus un gardas mazkaloriju receptes!

Pastāsti par šo rakstu arī citiem

Seko man

Izvēlieties ziedojuma summu

Jaunais tievēšanas izaicinājums sākas
jau 1. jūlijā, pēc

Dienām
Stundām
Minūtēm
Sekundēm

Viņi nometa lieko

Tu arī vari!

Jaunais tievēšanas izaicinājums sākas jau 1. jūlijā, pēc

Dienām
Stundām
Minūtēm
Sekundēm
Tievēšabas izaicinājums

Apmeklējot šo vietni, Jūs piekrītat sīkfailu saglabāšanai savā ierīcē, lai uzlabotu vietnes navigāciju un analizētu vietnes lietojumu.

Pārbaudiet savas zināšanas par veselīgu uzturu

26 jautājumi
Apmēram 3 – 5 min.