fbpx

Par Diētām Veselīgu uzturu un Sportu

Meklēt
Aizveriet šo meklēšanas lodziņu.

Māņticība, zinātne un apzināta ēšana

Vai kāpēc glāze citronūdens dažreiz ir... tikai glāze citronūdens -😊

Ja es Jums teiktu, ka sāku katru rītu ar glāzi citronūdens?

Vairums nodomātu – Kam tas rūp?! Kas man par daļu ko Ineta dzer un kad.

Bet ņemot vērā, ka es jau vairāk kā 15 gadus sastādu ēdienkartes gan tievētājām, gan sportistiem un arī pati joprojām savos 53 gados izskatos salīdzinoši labi – mani sekotāji varētu nodomāt – kāpēc viņa ūdenim pievieno citronu? Tam ir kāds sakars ar gremošanu? Varbūt ar detoksikāciju? Varbūt tāpēc viņa joprojām izskatās tik labi?

Citiem vārdiem sakot – Vai citronā ir kaut kāds bioķīmisks spēks, par kuru es vēl neesmu uzzinājusi? Varbūt arī man pašai  būtu jāsāk dzert citronūdens?

Jūs sāciet meklēt informāciju par citrona labvēlīgo ietekmi – un, visticamāk arī atrodiet. Jūs to apspriediet ar draugiem un paziņām un – izrādās arī viņi kaut ko par to ir dzirdējuši. Iespējams, ir pat kāds pētījums, kurā netieši tiek norādīts uz citrona labvēlīgo ietekmi – Bingo! Jūs tagad ziniet ka citronūdens no rītiem palīdz …

Tā rodas Mīti.

Bet iespējams, ka īstais iemesls, kāpēc es no rīta dzeru ūdeni ar citronu ir tāds, ka man gribas dzert un man garšo citronūdens. Un tikai.

Es esmu daudz rakstījusi par uzturvielām un to nozīmi, iespējams – pārāk daudz. Es ļoti aizrāvos ar uztura ietekmes izpēti – man bija interesanti saprast kā notiek bioķīmiskie procesi mūsu ķermenī, kā tos var ietekmēt, lai panāktu vēlamo efektu, gan attiecībā uz veselīgu svaru, gan izskatu, gan pašsajūtu. Un es dalos ar iegūtajām zināšanām šeit – savā blogā.

Uzzinot arvien vairāk mana izpratne par pārtiku paplašinājās. Es sāku ticēt, ka pārtika nav tikai degviela un būvmateriāli. Ka uz pārtiku ir jāskatās plašāk – nevis tikai kā uzturviela X ietekmē mana ķermeņa funkciju Y.

Nepārprotiet mani – ir lietderīgi saprast kā un kāpēc mūsu ķermenī kaut kas notiek vai nenotiek. Un zinātniskie pētījumi mums to palīdz saprast, bet  nevajadzētu koncentrēties tikai uz pārtikas bioķīmiskajiem aspektiem.

Cilvēki man vienmēr jautā, kā es ēdu, tāpēc es publicēju savu ēdienu receptes un dažreiz sociālajos tīklos un tievētāju grupās dalos ar savu maltīšu foto. Bet katru reizi, kad to daru, cilvēki man uzdod daudz jautājumu. Vairums no tiem ir saistīti ar konkrēta produkta iekļaušanas (vai izslēgšanas) fizioloģisko vai veselības vērtību. Es cenšos atbildēt uz jautājumiem, bet, godīgi sakot, ir grūti sekot līdzi.

Šķiet, ka visam, ko uztura speciālists ēd, OBLIGĀTI ir jābūt zinātniski pamatotam. Bet patiesība ir tāda, ka arī es esmu tikai cilvēks – man garšo ēst. Es gatavoju no produktiem, kuri man garšo, vai vienkārši ir šobrīd pieejami (it īpaši, ja ir slinkums vai nav laika iet uz veikalu).

Ne katrs mans lēmums par produktu izvēli ir balstīts uz zinātniskiem pētījumiem. Es ēdu to, kas man garšo (Šokējoši, es zinu -😊). Vai arī tāpēc, ka vēlos dalīties maltītē ar saviem mīļajiem, kuriem ir atšķirīgi mīļākie ēdieni.

Tāpat es bieži izvairos no produktiem/ēdieniem, kas man nepatīk. Vai arī liek man justies slikti (jā, pat “veselīgie”) vai arī tie, kas man nav viegli pieejami.

Bet es sekoju līdzi tam ko ēdu. Es zinu cik kaloriju un uzturvielu man ir nepieciešams un māku sev pateikt STOP. Dažreiz gan tas nenākas viegli, bet es zinu, ka nomest lieko ir daudz grūtāk nekā uzēst – tas palīdz.

 

Pārtika ir daudz vairāk nekā tikai tās ķīmiskais sastāvs

Tāpat kā “veselība” nozīmē vairāk nekā tikai “neslimot”, pārtika ir vairāk nekā tikai uzturvielas. Kad mēs pārāk koncentrējamies uz zinātni, kas ir saistīta ar uztura uzņemšanu, mēs neievērojam citas ēšanas priekšrocības:

  • Ēdiena baudīšanu/izgaršošanu;
  • Patīkamu atmosfēru – viesu uzņemšanu un maltītēm ģimenes vai draugu lokā;
  • Ēdienu noformējumu.
 

Vai kāds pārtikas produkts “mums der” ir vairāk saistīts ar mūsu mērķiem, mūsu vēlmēm, mūsu dzīvesveidu, mūsu gatavošanas prasmēm, mūsu kultūru, mūsu ēšanas paradumiem, mūsu piekļuvi noteiktiem pārtikas produktiem, mūsu garšas kārpiņām un daudz ko citu.

Protams, ir daži vispārīgi uztura pamatprincipi, kas der lielākajai daļai no mums, taču tas nenozīmē, ka kāds dara nepareizi dodot priekšroku, piemēram, ātri pagatavojamām auzu pārslām, nevis parastajām auzu pārslām.

Gatavojiet garšīgi, izbaudiet ēdienu, bet atcerieties par veselīga uztura pamatprincipiem. Un, kamēr gatavojiet, izdzeriet glāzi ūdens, vienalga – ar citronu vai bez 😊.

Pastāsti par šo rakstu arī citiem

Seko man

Jaunais tievēšanas izaicinājums sākas jau 6. janvārī, pēc

Dienām
Stundām
Minūtēm
Sekundēm

Viņi nometa lieko

Tu arī vari!

Jaunais tievēšanas izaicinājums sākas jau 6. janvārī, pēc

Dienām
Stundām
Minūtēm
Sekundēm
Tievēšabas izaicinājums

Apmeklējot šo vietni, Jūs piekrītat sīkfailu saglabāšanai savā ierīcē, lai uzlabotu vietnes navigāciju un analizētu vietnes lietojumu.

Pārbaudiet savas zināšanas par veselīgu uzturu

26 jautājumi
Apmēram 3 – 5 min.