fbpx

Par Diētām Veselīgu uzturu un Sportu

Meklēt
Close this search box.

Kā liekais svars ietekmē veselību

Kā svars ietekmē mūsu ķermeni un prātu? Kādi veselības riski paaugstinās, ja mūsu svars ir lielāks nekā tam vajadzētu būt.

Veselīgs svars ir ilgstoša un efektīva mūsu organisma darbības priekšnosacījums, jo mūsu svars ietekmē pilnīgi visus mūsu ķermeņa procesus.

Savukārt liekais svars, un it īpaši aptaukošanās, mūsu ķermenim rada papildus slodzi, asinsspiediena paaugstināšanos, hormonu un vielmaiņas izmaiņas, kas izpaužas kā visdažādākās veselības problēmas – no reproduktīvo un elpošanas funkciju traucējumiem līdz atmiņas zudumam un sliktam garastāvoklim.

Tomēr, labā ziņa ir tā, ka samazinot lieko svaru var samazināt arī ar to saistītos riskus. Pat, ja Jūs nekad nesasniegsiet savu ideālo svaru, zaudējot tikai 5 līdz 10 procentus no ķermeņa svara, Jūs variet būtiski uzlabot savu veselību un pašsajūtu.

Šajā rakstā ir īsi apkopota aptaukošanās un liekā svara ietekme uz mūsu veselību un pašsajūtu.

 

Liekais svars un veselība

Domājiet par lieko svaru kā nastu. Iedomājieties, ka katru dienu nēsājiet sev līdzi 5, 10, 20 vai vēl smagāku svaru bumbu un nešķirieties no tās pat naktī.

Kā Jūs justos, kad no šīs nastas atbrīvotos? Vai šī sajūta nebūtu tā vērta, lai mazliet piedomātu pie tā ko un kā ēdam?

 

Un, ja papildus vēl varētu samazināt risku saslimt ar apmēram 50 dažādām hroniskām slimībām?

Vai tas nebūtu tā vērts?

 

Liekais svars un depresija

Vai cilvēki pieņemas svarā tāpēc, ka viņiem ir depresija, vai arī depresija rodas tāpēc, ka viņiem ir liekais svars?

Pētījumi rāda, ka, visticamāk – abi scenāriji ir patiesi, piemēram – 2010. gadā publicētā pētījumā, tika konstatēts, ka cilvēkiem ar aptaukošanos risks saslimt ar depresiju ir par 55% lielāks, nekā cilvēkiem ar normālu svaru.

Kā iemesli, kāpēc aptaukošanās var palielināt depresijas risku, tiek minēti:

 • Šķiet, ka abi scenāriji (vismaz daļēji) izriet no smadzeņu ķīmijas un funkcijas izmaiņām, reaģējot uz stresu;
 • Arī psiholoģiskie faktori ir ticami, jo Rietumu kultūrā, šobrīd, par skaistu tiek uzskatīts slaids un vingrs ķermenis. Respektīvi – liekais svars var pazemināt pašvērtējumu, kas ir zināms depresijas izraisītājs;
 • Ir zināms, ka neveselīgi ēšanas paradumi un ēšanas traucējumi, kā arī fiziskais diskomforts aptaukošanās dēļ veicina depresiju;
 

Savukārt 2020. gadā publicēts pētījums atklāja, ka cilvēkiem ar depresiju ir par 58% lielāks risks aptaukoties.

Lūk daži iemesli, kāpēc depresija var izraisīt aptaukošanos:

 • Ir teorija, ka paaugstināts stresa hormona kortizola līmenis (bieži sastopams cilvēkiem ar depresiju) var izmainīt tauku šūnās esošās vielas un tādējādi veicināt tauku uzkrāšanos, īpaši vēdera zonā;
 • Cilvēki ar depresiju jūtas pārāk nomākti, lai pareizi ēstu un regulāri vingrotu;
 • Dažas zāles, ko lieto depresijas ārstēšanai, izraisa svara pieaugumu.
 

Liekais svars, sirds slimības un insults

Cilvēkiem ar lieko svaru bieži vien vienlaicīgi paaugstinās gan asinsspiediens, gan  holesterīna un citu tauku līmenis asinīs.

Abi šie faktori var izraisīt gan sirds slimības, gan insultu.

Cilvēkiem ar aptaukošanos augsts asinsspiediens ir sastopams aptuveni sešas reizes biežāk nekā cilvēkiem ar normālu svaru.

Saskaņā ar Amerikas Sirds asociācijas datiem, 10 kilogrami liekā svara paaugstina sistolisko asinsspiedienu (pirmais rādījums) vidēji par 3 mm Hg un diastolisko asinsspiedienu (otrais rādījums) vidēji par 2,3 mm Hg, kas nozīmē insulta riska pieaugumu par 24%.

Ir aprēķināts, ka*:

 • Liekais svars palielina sirds slimību risku par 32%;
 • Aptaukošanās palielina sirds slimību risku par 81%;
 • Cilvēkiem ar lieko svaru ir par 22% lielāks išēmiskā insulta risks, bet cilvēkiem ar aptaukošanos tas palielinās līdz 64%;
 • Hemorāģiskā insulta risks cilvēkiem ar lieko svaru nepalielinās, bet cilvēkiem ar aptaukošanos tas ir par 24%lielāks;
 

*  Saskaņā ar Archives of Internal Medicine 2007. gada pētījumu (apkopojot rezultātus no 21 dažādiem pētījumiem, kuros piedalījās vairāk nekā 300 000 cilvēku) un 2010. gada ziņojumu žurnālā Stroke (kurā tika apkopoti rezultāti no 25 pētījumiem (kuros bija iesaistīti vairāk nekā divi miljoni cilvēku).

 

Liekais svars un diabēts

Liekais svars, aptaukošanās un diabēts ir gandrīz vai sinonīmi – apmēram 90% cilvēku ar 2. tipa cukura diabētu (visbiežāk sastopamā slimības forma) ir liekais svars vai aptaukošanās.

Tauku šūnas, īpaši tās, kas atrodas vidukļa zonā, izdala hormonus un citas vielas, kas izraisa iekaisumu, kas, savukārt, var izraisīt dažādas veselības problēmas. Piemēram – mazināt ķermeņa reakciju uz insulīnu un mainīt veidu, kā organisms metabolizē taukus un ogļhidrātus. Tas var paaugstināt cukura līmeni asinīs, kas, savukārt var izraisīt diabētu un tā daudzās komplikācijas.

Augsts cukura līmenis asinīs (kas ir diabēta pamatpazīme), ir arī viena no metaboliskā sindroma pazīmēm. Ja diabēts netiek ārstēts vai tiek slikti kontrolēts, tas var izraisīt vairākas nopietnas veselības problēmas, tostarp nieru mazspēju, aklumu un pēdu vai kāju amputācijas.

Nurses’ Health Study pētījumā (kura laikā 14 gadus tika novērotas 114 000 pusmūža sievietes), diabēta attīstības risks bija 93 reizes lielāks sievietēm, kurām pētījuma sākumā ķermeņa masas indekss (ĶMI) bija 35 vai lielāks.

Pētījumi atklāj līdzīgu saistību arī vīriešiem.

 

Liekais svars un vēzis

Saikne starp aptaukošanos un vēzi nav tik skaidra kā diabēta un sirds un asinsvadu slimību gadījumā. Daļēji tāpēc, ka vēzis nav viena atsevišķa slimība, bet gan vairāku slimību kopums.

Daži eksperti uzskata, ka aptaukošanās ir otrais galvenais vēža izraisīto nāves gadījumu cēlonis pēc smēķēšanas.

American Cancer Society pētījums (kura laikā 16 gadus sekoja vairāk nekā 900 000 cilvēku), uzrādīja saikni starp lieko ķermeņa svaru un daudziem dažādiem vēža veidiem.

Daži no atklājumiem:

 • 50 gadus veciem un vecākiem cilvēkiem liekais svars un aptaukošanās var izraisīt nāvi 14% gadījumu vīriešiem un 20% gadījumu sievietēm (no visiem vēža izraisītajiem nāves gadījumiem);
 • Gan vīriešiem, gan sievietēm augstāks ĶMI bija saistīts ar lielāku risku nomirt no barības vada, resnās un taisnās zarnas, aknu, žultspūšļa, aizkuņģa dziedzera vai nieru vēža;
 • Vīriešiem liekais svars palielināja risku nomirt arī no kuņģa vai prostatas vēža;
 • Sievietēm ar augstāku ĶMI bija paaugstināts risks nomirt no krūts, dzemdes, dzemdes kakla vai olnīcu vēža.
 

Liekais svars un sieviešu auglība

Aptaukošanās var ietekmēt dažādus reprodukcijas aspektus, sākot no seksuālās aktivitātes līdz ieņemšanai. Saistība starp aptaukošanos un neauglību (galvenokārt ovulācijas neauglību) ir konstatēta daudzos pētījumos. Lūk daži secinājumi:

 

Tai pat laikā ir pētījumi, kas liecina, ka pat neliels svara zudums uzlabo auglību sievietēm ar aptaukošanos.

 

Liekais svars traucē pareizu hormonu darbību arī vīriešu organismā un var izraisīt:

 • Testosterona līmeņa samazināšanos;
 • Traucējumus spermas ražošanā;
 • Spermas kvalitātes pasliktināšanos, kas var kavēt apaugļošanu un samazināt embrija izdzīvošanas iespējas.
 

Liekais svars un dzīves ilgums

Liekais svars un aptaukošanās var saīsināt Jūsu dzīves ilgumu, jo būtiski ietekmē Jūsu veselību.

Par to liecina vairāki pētījumi, piemēram:

 • 2006. gadā publicētā pētījumā tika konstatēts, ka cilvēkiem ar lieko svaru 50 gadu vecumā, nāves risks bija par 20 līdz 40 procentiem lielāks nekā tiem, kuru ĶMI šajā vecumā bija no 23,5 līdz 24,9. Savukārt cilvēkiem ar aptaukošanos šis risks bija divas līdz vismaz trīs reizes lielāks nekā dalībniekiem ar ĶMI no 23,5 līdz 24,9;
 • 2011. gadā publicētā pētījumā tika konstatēts, ka pieaugušajiem liekais svars un aptaukošanās ir saistīti ar paaugstinātu visu iemeslu mirstību. Viszemākā mirstība tika konstatēta cilvēkiem ar ķermeņa masas indeksu no 20,0 līdz 24,9.
 

Liekais svars un pašsajūta

Zaudējot lieko svaru, Jūs variet justies labāk gan fiziski, gan emocionāli – pat neliels svara zudums (no 5% līdz 10% no Jūsu sākuma svara) var radīt ievērojamus ieguvumus veselībai, piemēram:

 • Samazinot savu svaru tikai par 4-5 kilogramiem var samazināt sistolisko asinsspiedienu par 2,8 mm Hg un diastolisko asinsspiedienu par 2,5 mm Hg. Svara samazināšana daudziem ir tik efektīva, ka viņi, pēc svara zaudēšanas, var pārtraukt asinsspiediena zāļu lietošanu;
 • Cilvēki ar augstu 2. tipa diabēta risku, samazinot savu svaru tikai par 7% un vingroja apmēram 30 minūtes dienā, var samazināt diabēta risku par gandrīz 60%.
 

Slimības, kuras var izraisīt liekais svars un aptaukošanās

Sarakst ir garš, jo liekais svars ietekmē praktiski visu mūsu orgānu darbību:

 

Nobeigumā

Kā redziet, liekais svars un aptaukošanās var radīt daudz dažādas veselības problēmas.

Galvenā problēma ar svara pieaugumu ir tā, ka tas pieaug pamazām, gandrīz nemanāmi. Mēs pēkšņi konstatējam, ka apģērbs ir kļuvis par šauru un spogulis vairs nerāda īsti pareizi -😊.

Bet mēs joprojām jūtamies puslīdz labi, jo izmaiņas mūsu organismā notiek lēnām, dažreiz, pat vairāku gadu laikā.

Un tad, pēkšņi kaut kas notiek – pašsajūta pasliktinās un vizītes pie dažāda profila ārstiem kļūst arvien biežākas.

Samazināt saslimšanas risku ar sirds slimībām, insultu, diabētu, locītavu problēmām un daudz ko citu, var pavisam vienkārši – mainot savu dzīvesveidu un uztura paradumus.

Aptaukošanās nav pastāvīgs stāvoklis. Tomēr zaudēt svaru ir daudz grūtāk, nekā to iegūt.

Svara samazināšana ir tikai sākums – galvenais izaicinājums ir jauniegūtā svara noturēšana – veselīgu uztura paradumu izveide un ievērošana visas dzīves garumā.

To es arī cenšos iemācīt savu tievēšanas izaicinājumu dalībniecēm.

Nurses’ Health Study

American Cancer Society

AHA Journals

Obesity and Depression

The Relationship Between Obesity and Lymphoma

The incidence of co-morbidities related to obesity and overweight

Weight gain as a risk factor for clinical diabetes mellitus in women

Changes in body weight and body fat distribution as risk factors for clinical diabetes in US men

The incidence of co-morbidities related to obesity and overweight

Obesity, inflammation, and atherosclerosis

REDUCTION IN THE INCIDENCE OF TYPE 2 DIABETES WITH LIFESTYLE INTERVENTION OR METFORMIN

The long-term effect of lifestyle interventions to prevent diabetes in the China Da Qing Diabetes Prevention Study

Prevention of Type II diabetes in subjects with impaired glucose tolerance

Association of overweight with increased risk of coronary heart disease partly independent of blood pressure and cholesterol levels: a meta-analysis of 21 cohort studies including more than 300 000 persons

Excess Body Weight and Incidence of Stroke

Body mass index and mortality: a meta-analysis based on person-level data from twenty-six observational studies

Long Term Effects of a Lifestyle Intervention on Weight and Cardiovascular Risk Factors in Individuals with Type 2 Diabetes

Arterial Destiffening With Weight Loss in Overweight and Obese Middle-Aged and Older Adults

Effect of Moderate Diet-Induced Weight Loss and Weight Regain on Cardiovascular Structure and Function

Adult weight change and risk of postmenopausal breast cancer

Depression and obesity

Overweight, obesity, and depression

Physical activity, body mass index, and ovulatory disorder infertility

Obesity in pregnancy: prevalence and metabolic consequences

Maternal Overweight and Obesity and the Risk of Congenital Anomalies

Weight loss results in significant improvement in pregnancy and ovulation rates in anovulatory obese women

Male obesity and alteration in sperm parameters

Body mass index in relation to semen quality, sperm DNA integrity, and serum reproductive hormone levels among men attending an infertility clinic

A prospective study of risk factors for erectile dysfunction

Predictors and prevalence of erectile dysfunction in a racially diverse population

Effects of weight loss intervention on erectile function in older men with type 2 diabetes in the Look AHEAD trial

Sexuality and obesity, a gender perspective

Association of Body Weight and Female Sexual Dysfunction

Obesity and the lung

Overweight, Obesity, and Incident Asthma

A Two-Year Weight Reduction Program in Obese Sleep Apnea Patients

Lifestyle intervention with weight reduction: first-line treatment in mild obstructive sleep apnea

Meta-analysis of Alzheimers disease risk with obesity, diabetes, and related disorders

Alzheimers Association. Alzheimers Facts and Figures

The impact of obesity on the musculoskeletal system

Prospective study of abdominal adiposity and gallstone disease in US men

Risk of symptomatic gallstones in women with severe obesity

Epidemiology of gout in women: Fifty-two-year followup of a prospective cohort

Obesity and chronic kidney disease

Fatty liver incidence and predictive variables

Excess Deaths Associated With Underweight, Overweight, and Obesity

Cause-Specific Excess Deaths Associated With Underweight, Overweight, and Obesity

Correcting biases in estimates of mortality attributable to obesity

Body-mass index and mortality in a prospective cohort of U.S. adults

Annual deaths attributable to obesity in the United States

Overweight, Obesity, and Mortality in a Large Prospective Cohort of Persons 50 to 71 Years Old

Obesity Epidemiology

Zaļa aploksbe ar sirdi

Palīdziet uzturēt šo vietni, veidot interesantus rakstus un gardas mazkaloriju receptes!

Pastāsti par šo rakstu arī citiem

Seko man

Vēdera sāpes

Vēdera sāpes

Kādi ir iespējamie vēdera sāpju cēloņi? Kuņģa darbības traucējumi bez redzama cēloņa. Kā mazināt vēdera sāpes? Kad griezties pēc medicīniskās palīdzības?

Lasīt visu rakstu »

Izvēlieties ziedojuma summu

Jaunais tievēšanas izaicinājums sākas
jau 1. jūlijā, pēc

Dienām
Stundām
Minūtēm
Sekundēm

Viņi nometa lieko

Tu arī vari!

Jaunais tievēšanas izaicinājums sākas jau 1. jūlijā, pēc

Dienām
Stundām
Minūtēm
Sekundēm
Tievēšabas izaicinājums

Apmeklējot šo vietni, Jūs piekrītat sīkfailu saglabāšanai savā ierīcē, lai uzlabotu vietnes navigāciju un analizētu vietnes lietojumu.

Pārbaudiet savas zināšanas par veselīgu uzturu

26 jautājumi
Apmēram 3 – 5 min.