Intuitīvā ēšana – kas tā tāda un vai esat tai gatavi?
Kas ir intuitīvā ēšana?
Intuitīvā ēšana ir ēšanas filozofija, kuras pamatā ir ideja, ka katrs cilvēks pats vislabāk zina ko, kad un cik daudz viņam vajag ēst, lai nodrošinātu sevi ar visām nepieciešamajām uzturvielām, būtu vesels un justos labi.
Būtībā tā ir pretstats visām tradicionālajām diētām, jo neuzspiež nekādas vadlīnijas par to, no kādiem produktiem izvairīties, ko var ēst vai kad ēst.
Intuitīvā ēšana aicina veidot pozitīvas attiecības ar ēdienu, nepaļauties uz diētām un to noteiktajiem uztura ierobežojumiem, bet ieklausīties savā ķermenī un ēst, reaģējot tikai uz fizisku izsalkumu un apstāties, kad esiet paēdis.
Tas nozīmē, ka:
- Nav “aizliegto” produktu un, atšķirībā no tradicionālajām diētām, produkti netiek iedalīti “labajos” un “sliktajos”;
- Ēdot intuitīvi, Jūs arī atsakāties no domas, ka Jums ir jāzaudē vai jāpalielina svars, lai izskatītos noteiktā veidā, bet koncentrējieties uz pārtikas produktiem, kas vislabāk ietekmē Jūsu vispārējo fizisko un garīgo veselību.
Varētu likties, ka tas arī nozīmē, ka var ēst visu, ko vēlieties, kad vien vēlieties un cik daudz vēlieties.
Tā tas nav – ēdot intuitīvi Jūs izmantojiet ķermeņa dabisko spēju pateikt, kad esat izsalcis vai paēdis.
Respektīvi – “ieklausīšanās sevī” nozīmē ēst, reaģējot uz patiesu fizisku izsalkumu, nevis ārējiem faktoriem, piemēram – emocijām. Tā ietver arī spēju apstāties, kad jau esiet pietiekami paēdis (organisms ir saņēmis visu tam nepieciešamo) un uzmanības pievēršanu tam, kā jūtieties pēc dažādu ēdienu ēšanas.
Lai “sadzirdētu” savu ķermeni ir jātrenējas tajā ieklausīties. Tas nav vienkārši un ne visiem izdodas, jo ir nepieciešams laiks un neatlaidība.
Intuitīvās ēšanas priekšnoteikumi
Lai ēstu intuitīvi – tieši to, kas Jūsu ķermenim dotajā brīdi ir nepieciešams un tieši tik daudz cik nepieciešams – ir jāattīsta uzmanība, spēja uztvert sava ķermeņa signālus, tos atpazīt un pareizi saprast.
Galvenie priekšnoteikumi, lai efektīvi “ieklausītos savā ķermenī” ir:
- Spēja apzināties savas sajūtas, domas un emocijas un pieņemt tās nevērtējot kā labas vai sliktas;
- Spēja uztvert un izprast sava ķermeņa izsalkuma un sāta signālus, apzinieties, kā jūtieties pēc dažādiem ēdieniem un ņemt vērā emocionālos izsalkuma izraisītājus, kas var ietekmēt Jūsu ēšanas paradumus;
- Spēja pieņemt savu ķermeni, saprotot, ka tam ir unikālas vajadzības, un ēst to, kas Jūsu ķermenim ir nepieciešams – bez vainas apziņas vai sevis nosodīšanas;
- Spēja atteikties no stereotipiem – diētām un jebkuriem ārējiem noteikumiem par to, ko, kad un cik daudz ēst. Intuitīvās ēšanas pamatā ir koncentrēšanās uz iekšējām sajūtām, nevis ārējām ietekmēm;
- Spēja uzticieties sava ķermeņa spējai pašregulēties – ka Jūsu ķermenis zina, kad ir izsalcis un, kad ir paēdis. Tas nozīmē atbrīvoties no bailēm zaudēt kontroli un ļaut ķermenim vadīt Jūsu izvēles attiecībā uz ēšanu;
- Spēja atšķirit fizisku izsalkumu no emocionāliem kairinātājiem un alternatīvu emociju pārvarēšanas mehānismu izmantošana. Arī izsalkuma un slāpju signāli ir līdzīgi un mēs, tā vietā lai vienkārši padzertos, bieži sākam ēst;
- Atvērtība dažādībai. Esiet atvērti dažādiem ēdieniem un izpētiet, kas Jūsu organismam vislabāk der. Ļaujiet sev izbaudīt dažādus ēdienus, nešķirojot tos “labajos” vai “sliktajos”;
- Pacietība, neatlaidība un zinātkāre. Lai attīstītu spēju ieklausīties savā ķermenī, ir nepieciešams laiks un prakse. Un – patiesa vēlēšanās sadzirdēt un izprast.
Un vēl:
- Cieniet savu ķermeni – savu ģenētiku. Nelolojiet nereālas cerības un pieņemiet savu ķermeņa tipu tādu kāds tas ir – tas palīdzēs Jums izvēlēties ēdienu loģiski, nevis emocionāli;
- Regulāras fiziskās aktivitātes arī ir nepieciešamas, bet – izbaudiet kustību prieku, nevis dariet kaut ko tikai tāpēc, lai sadedzinātu kalorijas.
Vai intuitīvā ēšana darbojas?
Pētījumi pārsvarā koncentrējas uz šīs pieejas psiholoģiskajiem ieguvumiem un šajā ziņā intuitīvajai ēšanai, salīdzinājumā ar ierobežojošām diētām, ir patiešām labi rezultāti.
Un.
Tā kā intuitīvā ēšana nav saistīta ar īpašiem uztura plāniem, cilvēki, kuri pie tās pieturas, lieto dažādus pārtikas produktus. Respektīvi – viņu uzturs, salīdzinājumā ar ierobežojošo diētu ievērotajiem, ir sabalansētāks un uzturvielu deficīta risks ir mazāks.
Daži pētījumi arī liecina, ka intuitīvie ēdāji sver mazāk nekā tie, kas ievēro stingras ierobežojošas diētas.
No otras puses – lai ieklausītos savā organismā un pareizi saprastu tā signālus ir nepieciešama prakse, kuras pamatā ir mēģinājumu un kļūdu metode. Tas var aizņemt daudz laika un neveiksmīgi eksperimenti var negatīvi ietekmēt gan Jūsu veselību, gan svaru.
Galvenā intuitīvās ēšanas problēma (un arī tās lielākā priekšrocība) ir konkrētu vadlīniju trūkums, kas dažiem nozīmē visatļautību un noved pie regulāras pārēšanās, svara pieauguma un tam sekojošām veselības problēmām.
Respektīvi – ja vēlieties samazināt svaru, Jums ir jāuzņem (jāēd) mazāk kaloriju, nekā patērē Jūsu ķermenis.
Bet.
Intuitīvā ēšana nav par kaloriju skaitīšanu – tā ir metode, kā, iepazīstot sevi, veidot pozitīvas attiecības ar ēdienu.
Kaloriju un uzturvielu kontroles nozīmi nekādā gadījumā nedrīkst nenovērtēt. Runāt par intuitīvo ēšanu bez pamazināšanām par produktu uzturvērtību, kalorijām un to nozīmi uzturā, ir tas pats, kas spriedelēt par augstāko matemātiku, nezinot vienkāršākās matemātiskās darbības.
Vai, citiem vārdiem – intuīcija ir laba lieta, bet vēl labāka tā ir apvienojumā ar veselo saprātu.
Jo.
Mēs bieži vien pat nenojaušam cik daudz kaloriju dienā uzņemam to pat nepamanot (sauja riekstiņu (50 g) = ap 300 Kcal).
Pamēģiniet, paskaitiet līdzi – Jūs būsiet pārsteigti, cik ātri salasās tās liekās kalorijas, kas neizlietotas nenovēršami pārvēršas par taukiem. Uzsākot apzināti kontrolēt un uzskaitīt, ko un cik daudz ēdiet, Jūs sapratīsiet, ka vienmēr ir izvēle un Jūs pamazām iemācīsieties pieņemt pareizos lēmumus attiecībā uz produktu izvēli veikalos un to pagatavošanas veidiem ikdienā.
Nobeigumā
Mēs nākam šajā pasaulē ar zināšanām kā ēst. Zīdaiņi ēd, kad ir izsalkuši un novēršas no krūts vai pudelītes, kad ir paēduši.
Pieaugot mēs šo prasmi zaudējam, bet ieklausoties savā ķermenī, dažiem to izdodas atgūt.
Intuitīvā ēšana nozīmē atjaunot saikni ar izsalkuma un sāta signāliem un izvēlēties no plašā pārtikas produktu klāsta to, kas mūsu organismam patiešām ir nepieciešams un liek mums justies paēdušiem.
Ja izmantojam ne tikai intuīciju, bet arī veselo saprātu – iespēja ka arī mums tas izdosies palielinās.
Ēdiet sabalansēti, neuztraucieties, ja tas uzreiz neizdodas, kustieties un – esiet veseli!
Palīdziet uzturēt šo vietni, veidot interesantus rakstus un gardas mazkaloriju receptes!
Pastāsti par šo rakstu arī citiem
Seko man
Kas ir veselīgs uzturs?
Kāpēc mums vajadzētu ēst veselīgi? Kādi ir veselīga uztura pamatprincipi? Kā mainīt savus uztura paradumus veselīga uztura virzienā?
Kā sākt vingrot – ja Jums nepatīk vingrot?
Kā sākt sportot – vingrot, skriet vai vienkārši pastaigājoties savākt tos 10 000 soļus dienā un uzlabot savu pašsajūtu un veselību?
Kā saglabāt veselu un skaistu ādu?
Kā saglabāt veselīgu un jauneklīgu “mirdzošu” ādu? Kā aizkavēt dabisko ādas novecošanos un novērst tādas ādas problēmas kā ādas sausums, pinnes un grumbas?
Kā ēst veselīgi esot ceļā
Kā ēst veselīgi un nepārēsties ēdot ārpus mājas, ceļojumu laikā, ballītēs, viesnīcās …