Viss par diētām un tievēšanu

Meklēt
Close this search box.

Keto diēta

Vai Keto diēta ir tas ilgi gaidītais maģiskais veids, kā bez piepūles atbrīvoties no taukiem, saglabājot muskuļus, uzlabot sportisko sniegumu, labsajūtu un veselību kopumā?

Vai tas tā tiešām ir? Vai ketogēnai diētai ir blakusparādības un kontrindikācijas, un kas jāņem vērā pirms tās uzsākšanas?

 

Kas ir Keto diēta un kas – pseido Keto diēta?

Par ketogēnu diētu var saukt tikai tādu diētu, kas izraisa ketonvielu līmeņa paaugstināšanos asinīs. Tā kā visdažādāko keto pseido diētu, tablešu utt. piekritēji ketonvielu līmeni asinīs nekontrolē – viņi visticamāk tikai uzskata, ka ievēro keto diētu, bet patiesībā izdod naudu pavisam par ko citu.

Kas ir Keto diēta? Tā ir ļoti zema ogļhidrātu satura diēta, kas paredz ierobežotu ogļhidrātu uzņemšanu (maksimāli līdz 5% ogļhidrātu no kopējā dienā uzņemto kaloriju daudzuma), normāla olbaltumvielu un paaugstināta tauku daudzuma uzņemšanu kā rezultātā cilvēka ķermenis nokļūst vielmaiņas stāvoklī, ko sauc par ketozi – tas nozīmē, ka enerģijas iegūšanai tiek izmantota nevis glikoze, bet ķermenī esošie un diētas ietvaros uzņemtie tauki.

 

Fizioloģija – kā darbojas Keto diēta

Ievērojot parasto daudzveidīgo uzturu ar ogļhidrātiem, kas nodrošina līdz 60% no ikdienā nepieciešamās enerģijas, organisms gandrīz visu enerģiju saņem no glikozes – ogļhidrātu sadalīšanās galaprodukta.

Visu orgānu šūnu enerģijas sistēmas ir pielāgotas darbam tieši ar glikozi, kas viegli un ātri apgādā šūnas ar tām nepieciešamo enerģiju, bet daži orgāni var saņemt enerģiju tikai no glikozes – piemēram, aknas.

Bet, kas notiek, ja glikozes līmenis asinīs pazeminās – piemēram, Jūs neesiet ēdis ilgu laiku un visas glikozes rezerves ir izsmeltas? Šādos gadījumos organisms sāk izmantot taukus, sašķeļot tos līdz ketonvielām (no kā arī cēlies diētas nosaukums) – īsos tauku molekulu fragmentos, kas ietver beta – oksisviestskābi, acetetiķskābi un acetonu. Kā redziet, divas no trim ketonvielām ir skābes – atcerieties to lasot turpmāk.

Ketonvielas izplatās pa visu ķermenī un tiek absorbētas šūnās (izņemot aknu šūnas, jo tās nemāk iegūt enerģiju no ketonvielām) un salīdzinājumā ar glikozi dod pat vairāk enerģijas uz masas vienību.

 

Kur ir problēma?

Pirmkārt, ketonvielas ir skābes. Un to koncentrācijas palielināšanās asinīs maina skābju un sārma līdzsvaru. Veseliem pieaugušajiem asins pH visticamāk nemainīsies līdz kritiskajam līmenim, bet bērniem vai, piemēram, diabēta slimniekiem, ir liela iespēja iepazīties ar acidozi – asiņu paskābināšanos, ko rada paaugstināts ketonuvielu līmenis.

Otrkārt, enerģijas saņemšana no ketonvielām ķīmiski notiek pavisam citādi nekā ar glikozi un normālos apstākļos šis process tiek aktivizēts ļoti reti, nepieciešamo fermentu ir maz.

 

Ketogēnā diēta un liekais svars

No vienas puses viss izskatās ļoti optimistiski – vairākas publikācijas un pētījumu rezultāti apstiprina ketogēnās diētas efektivitāti aptaukošanās gadījumā – tiek zaudēta tauku masa pie tam saglabājot muskuļu masu, kas ar klasiskajām diētām ir grūti panākams.

No otras puses tiek skaidri norādīts, ka Keto diēta ir aptaukošanās ārstēšana, un tā ir jāpielieto tāpat kā jebkuras citas zāles, kontrolējot stāvokli un tikai nepārtrauktā ārsta uzraudzībā.

Obligāti regulāri ir jāseko nieru veselībai. Ļoti svarīga ir precīza un pakāpeniska pāreja uz keto diētu un atgriešanās pie tradicionālā uztura. Keto diētas ilgums var svārstīties no divām nedēļām līdz gadam (parasti stingrs ogļhidrātu patēriņa ierobežojums – mazāk nekā 5% no ikdienas kaloriju daudzuma – tiek noteikts uz ierobežotu laiku, kas mijas ar vairākus mēnešus ilgiem “atvieglotiem” periodiem).

 

Ketogēnā diēta un slimības

Kad pirmo reizi parādījās keto diēta (1920. gadā) tā ieguva popularitāti kā efektīvs līdzeklis epilepsijas mazināšanai. Arī tagad to izmanto kā papildu ārstēšanu epilepsijas gadījumos, kurus ir grūti ārstēt ar zāļu terapiju, lai gan tas, kā šī metode darbojas molekulārā līmenī, nav pilnībā izprotams.

Pacientiem ar 2. tipa cukura diabētu (nav atkarīgi no insulīna) šī diēta ir izrādījusies efektīva un diezgan droša metode, kā zaudēt svaru un kontrolēt glikozes līmeni asinīs.

Par keto diētas izmantošanu dažādu saslimšanu ārstēšanā lasiet šeit.

 

Keto diētas blaknes

Ketogēnā diēta nav pati fizioloģiskākā diēta, jo tā ievērojami maina Jūsu vielmaiņu, liekot tai darboties “rezerves” režīmā, kas ļoti reti tiek izmantots lietojot normālu uzturu. Tāpēc dažādas nepatīkamas sajūtas, īpaši pārejot uz diētu (ievadot sevi ketozes stāvoklī) un otrādi, ir diezgan izplatītas. Visbiežāk ir vērojamas galvassāpes, slikta dūša, vemšana, vēdera izejas traucējumi un muguras sāpes.

Sastopami minerālvielu un tauku vielmaiņas traucējumi, nierakmeņu veidošanās, metaboliskā acidoze (asins pH izmaiņas uz skābo pusi). Bērniem un cilvēkiem ar traucētu jutību pret insulīnu acidoze var sasniegt kritisku līmeni, izraisot komu.

Pilns kontrindikāciju saraksts ir apskatāms šeit.

 

Vai ketogēnā diēta Jums tiešām ir nepieciešama

Keto diēta patiešām ir efektīvāka nekā vienkārša kaloriju ierobežošana, palīdzot samazināt ķermeņa tauku svaru, nezaudējot muskuļus – bet ir arī ļoti bīstama Jūsu veselībai, tāpēc noteikti nevajadzētu nodarboties ar pašdarbību. Kā jau minēju, ja vēlaties riskēt – tad tikai ārsta uzraudzībā ar nepārtrauktu veselības stāvokļa kontroli.

Pirms mainīt uztura veidu, Jums jāpārliecinās, ka ar tauku vielmaiņu Jums viss ir kārtībā. Ieiešanai diētā un iziešanai no tās vajadzētu būt pakāpeniskai, rūpīgi uzraugot labsajūtu un regulāri kontrolējot glikozes un ketonvielu līmeni asinīs, iespējams, līdz pat trim reizēm dienā. Diētas laikā ir svarīgi dzert daudz ūdens, ēst dārzeņus, lietot vitamīnus un minerālvielas.

Atcerieties, ka “papīrs pacieš visu” – ja Jums tiek piedāvāta keto diēta vai ketogēnie produkti – ļoti iespējams, ka nosaukums ir vienīgā to saistība ar keto diētu.

Ja, nu ļoti gribas paspēlēties ar savu veselību, vispirms eksperimenta veidā mēģiniet izslēgt no uztura ātros ogļhidrātus (augļus, sulas, saldinātos gāzētos dzērienus, konfektes, cepumus, kūkas, bulciņas … un visus citus dažāda veida cukurus saturošos produktus). Jūsu svars visticamāk samazināsies un Jūs uzzināsit, kā tas ir – dzīvot ierobežojot ogļhidrātu uzņemšanu.

Sporto, ēd garšīgi un esi vesels!

 

Papildus lasīšanai

Ketogēna diēta aptaukošanās gadījumā – draugs vai ienaidnieks? 

Kas ir ketonvielas? 

Pastāsti par šo rakstu arī citiem

Seko man

Labākie ogļhidrātu avoti

Labākie ogļhidrātu avoti

Nav labu vai sliktu uzturvielu – problēma ir tā, ka dažas mēs uzņemam daudz vairāk nekā mūsu organismam ir nepieciešams, bieži vien pat neapzināti – uz ogļhidrātiem tas attiecas vislielākajā mērā.

Lasīt visu rakstu »

Jaunais tievēšanas izaicinājums sākas jau 1. aprīlī, pēc

Dienām
Stundām
Minūtēm
Sekundēm

Viņi nometa lieko

Tu arī vari!

Jaunais tievēšanas izaicinājums sākas jau 1. aprīlī, pēc

Dienām
Stundām
Minūtēm
Sekundēm
Tievēšabas izaicinājums

Apmeklējot šo vietni, Jūs piekrītat sīkfailu saglabāšanai savā ierīcē, lai uzlabotu vietnes navigāciju un analizētu vietnes lietojumu.

Pārbaudiet savas zināšanas par veselīgu uzturu

26 jautājumi
Apmēram 3 – 5 min.

Janvāra tievēšanas izaicinājums sāksies pēc

Dienas
Stundas
Minūtes
Sekundes