fbpx

Viss par diētām un tievēšanu

Meklēt
Close this search box.

Atkinsa diēta

Atkinsa diētas piekritēji apgalvo, ka var zaudēt svaru, ēdot tik daudz olbaltumvielu un tauku, cik vēlas, ja vien izvairāties no ogļhidrātiem. Nu, papētīsim “Kas lācītim ir vēderā”.

Kas ir Atkinsa dēta?

Atkinsa diēta ir diēta ar zemu ogļhidrātu daudzumu, ko izstrādāja kardiologs Roberts Atkinss pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados un kuru, viņš pats arī reklamēja apgalvojot, ka ogļhidrātu ierobežošanai ir izšķiroša nozīme svara zaudēšanā un, ka ievērojot viņa diētu ir iespējams palikt tievam “uz mūžīgiem laikiem” ēdot arī ar kalorijām bagātus produktus. Lai popularizētu diētu 1972. gadā tika izdota Atkinsa grāmata “Diētu revolūcija” (Diet revolution), kas kļuva par vienu no 50 vislabāk pārdotajām grāmatām ASV vēsturē un Atkinss nodibināja Atkins Nutritionals, Inc, kas pārdeva batoniņus, kokteiļus un uzkodas ar zemu ogļhidrātu saturu.

Diēta kļuva ļoti populāra 2000. gadu sākumā – ka to ievēro, apgalvoja gandrīz katrs 10 Ziemeļamerikas pieaugušais iedzīvotājs (1 no 11). Roberts Atkinss nomira 2003. gadā, un 2005. gadā Atkins Nutritionals, Inc. iesniedza bankrotu pēc būtiskiem finansiāliem zaudējumiem.

Šodien tiek piedāvātas 3 dažādas Atkinsa diētas – Atkins 20® ar 20g ogļhidrātu uzņemšanu dienā, Atkins 40® ar 40g ogļhidrātu uzņemšanu dienā un Atkins 100™ ar 100g ogļhidrātu uzņemšanu dienā.

Saskaņā ar Atkinsa diētas vadlīnijām Jūs variet ēst visu – steikus, zivis, mājputnus, speķi, olas un sieru – ko vien vēlaties, ja vien ierobežojiet ogļhidrātus.

Piemēram, viens no reklāmas solījumiem ir sekojošs: “Speķis un olas brokastīs, kūpināts lasis ar krēmsieru pusdienās un steiks, kas pagatavots sviestā vakariņās – izklausās pēc ēdienkartes svara zaudēšanai? Pārāk labi, lai būtu patiesība? Ja Jums patīk šādi ēdieni un neesat burkānu diētas cienītājs, Atkinss var būt Jums piemērots.”.

Atkinsa diētas mērķis ir mainīt Jūsu vielmaiņu – enerģijas iegūšanai izmantot uzkrātos ķermeņa taukus, nevis ogļhidrātus. Principā tas ir iespējams, bet ne visiem, un tas var būt saistīts ar nopietniem veselības traucējumiem.

Atkins 20® (Atkinsa klasiskā diēta) pēc būtības ir Keto dēta ar visām no tā izrietošajām sekām. Tai ir četras fāzes, sākot ar drastisku ogļhidrātu ierobežošanu un pakāpeniski kļūstot “vieglākām”:

 1. Fāze – maksimāli 20g ogļhidrātu dienā. Svars strauji krīt, jo no organisma tiek izvadīts ūdens. Salīdzinājumam – vidēja izmēra banānā ir ap 24g ogļhidrāti, bet kartupelī – ap 30g.
 2. Fāze – maksimāli 30g ogļhidrātu dienā. Jūs joprojām zaudējiet svaru, lai gan ne tik ātri kā pirmajā fāzē. Šī fāze ilgst kamēr Jūs sasniedziet savu mērķa svaru vai esiet jau tuvu tam.
 3. Fāze – maksimālais ogļhidrātu daudzums dienā tiek pakāpeniski palielināts – par 10g katru nedēļu. Jūs pamazām palielināt ogļhidrātu daudzumu līdz jūsu svars stabilizējas (maksimāli līdz 120g ogļhidrātu dienā).
 4. Fāze – līdz 120g ogļhidrātu dienā. Šī ir uzturēšanas fāze, kura tiek ievērota kamēr Jūsu jauniegūtais svars paliek nemainīgs.

 

Atkinsa diētas priekšrocības

 • Olbaltumvielas un tauki nomāc apetīti – tāpēc bada sajūta ir mazāk izteikta salīdzinājumā ar citām ātrajām diētām. Ja nu noteikti gribas ievērot kādu diētu – šis var būt liels pluss, bet no pieredzes varu teikt, ka ēdot sabalansētu uzturu bada sajūta gandrīz neparādās – daudzas manu izaicinājuma dalībnieces pat saka, ka nevar apēst visu viņām paredzēto.
 • Ierobežojot ogļhidrātus, Jūs automātiski atsakāties no daudziem neveselīgiem pārtikas produktiem – balto miltu izstrādājumiem, saldinātajiem gāzētajiem dzērieniem un paku sulām, pusfabrikātiem, Fast Food u.tml. Šis ir ļoti būtisks pluss, jo ar šiem produktiem mēs uzņemam daudz par daudz kaloriju, turklāt pat to neapzinoties – īpaši ar saldinātajiem gāzētajiem dzērieniem un paku sulām. Arī pusfabrikātu (pārstrādātās pārtikas) izslēgšana ir atbalstāma, jo ar tiem mēs bieži uzņemam par daudz sāls un pilnībā sintētiskas vielas (sintētisko pārtikas piedevu veidā), kuras mūsu organisms neatpazīt un sekojoši – nemāk izvadīt, tāpēc tās uzkrājas un var radīt veselības problēmas nākotnē.

 

Ar Atkinsa diētu saistītie riski

 • Atļauj rūpnieciski apstrādātu un treknu gaļu, kas var paaugstināt risku iepazīties tuvāk ar sirds un asinsvadu slimībām, osteoporozi un dažiem vēža veidiem (zema ogļhidrātu un augsta tauku satura dēta).
 • Neietver veselīgu pārtiku – lai nepārsniegtu ogļhidrātu ierobežojumu tiek ierobežota augļu un dažu dārzeņu lietošana. Šie pārtikas produkti satur mūsu organismam svarīgus vitamīnus, minerālvielas, slimību apkarošanas fitoķīmiskās vielas un šķiedrvielas. Šo produktu grupu izslēgšana vai ierobežošana var izraisīt barības vielu trūkumu un tam sekojošas veselības problēmas.
 • Ir blakusparādības – ievērojot ļoti zema ogļhidrātu satura diētu, var rasties elektrolītu līdzsvara traucējumi, aizcietējumi, bīstami zems cukura līmenis asinīs un nieru darbības traucējumi. Novērotas arī galvassāpes, reiboņi un paaugstināts nogurums, paaugstināta aizkaitināmība un straujas garastāvokļa maiņas.
 • Lai veicinātu diētas ievērotāju piesaisti un atkarību tiek piedāvāti batoniņi, kokteiļi un gatavas uzkodas “kas palīdz ievērot Atkinsa diētu”. Daudzi no šiem produktiem tāpat satur mākslīgos saldinātājus, konservantus, emulgatorus, garšas pastiprinātājus …, daudz piesātināto tauku un nātrija, kas Jūsu veselībai nedos nekādu labumu.
 • Ir apšaubāmas ilgtermiņa priekšrocības, jo nav pētījumu par diētas ietekmi uz cilvēka veselību ilgtermiņā (visi pieejamie pētījumi ir veikti periodā, kas ir īsāks par gadu vai diviem).

Atkinsa diētu pilnīgi noteikti nedrīkst ievērot, ja Jums ir diabēts vai jebkuras citas veselības problēmas, ja esiet grūtniece, barojiet bērnu ar krūti vai, ja Jums ir jebkādas problēmas ar nierēm. Pirms diētas uzsākšanas noteikti konsultējieties ar savu ārstu.

 

Nobeigumā

Īstermiņā diētas ar zemu ogļhidrātu saturu izraisa lielāku ķermeņa ūdens zudumu nekā ķermeņa tauku zudumu, jo tiek samazināta ogļhidrātu uzņemšana un attiecīgi tiek mākslīgi izvadīts ūdens. Bet ūdens svars atjaunojas, kad diēta beidzas. Tad nu, miljonu vērtais jautājums – vai vēlaties zaudēt svaru (ūdeni), kas diētu beidzot atjaunosies vai varbūt tomēr taukus?

Ilgstoša Atkinsa diētas ievērošana noved arī pie ķermeņa tauku zaudēšanas, bet nav pierādījumu par diētas efektivitāti noturīga svara zuduma sasniegšanai – tā ir nelīdzsvarota, jo veicina neierobežotu olbaltumvielu un piesātināto tauku patēriņu, respektīvi – ilgstoši ievērota tā var radīt problēma ar nierēm un palielināt sirds slimību risku.

 

Pastāsti par šo rakstu arī citiem

Seko man

Jaunais tievēšanas izaicinājums sākas
jau 1. jūlijā, pēc

Dienām
Stundām
Minūtēm
Sekundēm

Viņi nometa lieko

Tu arī vari!

Jaunais tievēšanas izaicinājums sākas jau 1. jūlijā, pēc

Dienām
Stundām
Minūtēm
Sekundēm
Tievēšabas izaicinājums

Apmeklējot šo vietni, Jūs piekrītat sīkfailu saglabāšanai savā ierīcē, lai uzlabotu vietnes navigāciju un analizētu vietnes lietojumu.

Pārbaudiet savas zināšanas par veselīgu uzturu

26 jautājumi
Apmēram 3 – 5 min.