fbpx

Par Diētām Veselīgu uzturu un Sportu

Meklēt
Close this search box.

Ābolu etiķis tievēšanai, skaistumam, veselībai…

Vai ābolu sidra etiķis patiešām palīdz samazināt svaru, uzlabot veselību, palīdzēt kļūt skaistākai…? Ko par to saka zinātne? Ko ābolu etiķis mums var dot un ko nē?

Kas ir ābolu sidra etiķis?

Ābolu sidra etiķis ir raudzēta ābolu sula jeb precīzāk – fermentēts vīns.

Acetobacter baktērijas barojoties ar cukuriem un alkoholu pārvērš vīnu etiķī – etiķskābes šķīdumā, kurā var būt arī citas uzturvielas (etiķi var iegūt arī no augļu sulām u.tml. – no visa kā sastāvā ir cukurs un alkohols).

Dabīgā etiķa ražošanas process ir sekojošs:

  1. Vīnogu (vai citu ogu, augļu u.tml.) sulai pievieno raugu, lai uzsāktu fermentāciju. Raugs pārvērš cukurus alkoholā un oglekļa dioksīdā;
  2. Fermentācija turpinās, līdz lielākā daļa cukuru pārvēršas alkoholā, un tā rezultātā tiek iegūts vīns;
  3. Vīnam pievieno “etiķa māti” (Acetobacter baktērijas), kas pārvērš spirtu etiķskābē – veidojas etiķskābes šķīdums jeb -etiķis;
  4. Iegūto etiķi var lietot uzreiz vai izturēt, lai attīstītu tā garšu. Pirms iepildīšanas pudelēs, to parasti filtrē.
 

Kopumā gan vīna, gan etiķa ražošanā notiek fermentācijas procesi. Atšķirība ir tajā, ka vīna ražošana galvenokārt ir vērsta uz alkohola ražošanu, bet etiķa ražošanā notiek otrreizēja fermentācija, kurā baktērijas pārvērš alkoholu etiķskābē.

Tiek uzskatīts, ka etiķskābe un labvēlīgo savienojumu klātbūtne, kas rodas fermentācijas procesā, ko veic Acetobacter baktērijas, ir iemesls iespējamajai ābolu etiķa labvēlīgajai ietekmei uz veselību un arī svara samazināšanu.

Tiek uzskatīts, ka ābolu sidra etiķim piemīt antioksidanta, pretvīrusu un pretmikrobu iedarbība. Ābolu sidra etiķis ir pētīts arī saistībā ar tā spēju pazemināt cukura līmeni asinīs, ārstēt pinnes un citas ādas slimības, kā arī uzlabot sirds veselību.

Tomēr.

Tikai dažas no nosauktajām ābolu sidra etiķa priekšrocībām ir zinātniski pamatotas, bet citas joprojām nav pierādītas.

Šajā rakstā aplūkosim ābolu sidra etiķa ietekmi, kas ir zinātniski pamatota, kā arī iespējamās blakusparādības, mijiedarbību ar medikamentiem un dozēšanu.

 

Ābolu etiķu veidi

Lielākā daļa pārtikas veikalos piedāvāto ābolu etiķu  ir dzidri (filtrēti un pasterizēti). Pēc būtības, tie ir vienkāršs etiķskābes šķīdums ar ābolu, aveņu u.tml. piegaršu.

Taču.

Var iegādāties arī neapstrādātu un nefiltrētu etiķi, kas satur duļķainas nogulsnes (fermentācijas blakusprodukti, raugs, nosēdušās baktērijas…).

Tiek uzskatīts, ka tieši šīs nogulsnes (sauc arī par etiķa māti) ir tās, kas rada etiķa labvēlīgo ietekmi uz veselību.

Tomēr.

Neskatoties uz to, ka etiķa fermentācijas process ir līdzīgs tam kādu izmanto citu raudzētu pārtikas produktu ražošanā (jogurta, kefīra un kimchi u.tml.), dzīvu baktēriju (probiotiku) etiķa nogulsnēs nav, jo etiķskābe neveicina probiotisko baktēriju izdzīvošanu.

Tai pat laikā.

Neapstrādāts (nefiltrēts, nepasterizēts u.tml.) ābolu sidra etiķis (tāpat kā jebkurš cits dabīgi raudzēts un neapstrādāts etiķis) var saturēt dažus labvēlīgus savienojumus, kas rodas fermentācijas laikā, piemēram – prebiotikas, šķiedras no etiķa ražošanā izmantotajiem augļiem vai ogām.

Prebiotikas kalpo kā barība labvēlīgajām zarnu baktērijām, veicinot to augšanu un aktivitāti. Lai gan šīs prebiotiskās šķiedras var atbalstīt veselīgu zarnu mikrofloru, tās neveicina zarnu veselību tādā pat mērā kā probiotikas – dzīvas labvēlīgās baktērijas.

Vairāk par probiotikām lasiet ŠEIT.

 

Potenciāli labvēlīgās vielas nefiltrēta etiķa sastāvā

Tiek uzskatīts, ka dabīgi raudzēti un nefiltrēti etiķi (tai skaitā arī ābolu sidra etiķis) ir veselīgi, jo to sastāvā ir etiķskābe un labvēlīgie savienojumi, kurus fermentācijas procesā rada Acetobacter baktērijas:

  1. Etiķskābe. Dabiski raudzēta, nefiltrēta ābolu etiķa sastāvā parasti ir aptuveni 5–6% etiķskābes. Etiķskābe ir pazīstama ar savām pret mikrobu īpašībām, kas var palīdzēt kavēt kaitīgo baktēriju un patogēnu augšanu organismā. Turklāt tiek uzskatīts, ka etiķskābei piemīt dažas veselībai labvēlīgas īpašības, tostarp tā var regulēt cukura un insulīna līmeni asinīs, mazināt ēstgribu un uzlabot gremošanu;
  2. Polifenoli un antioksidanti – vielas, kas rodas fermentācijas procesā no āboliem vai citām izejvielām. Šie savienojumi ir saistīti ar tādiem veselībai labvēlīgiem faktoriem kā iekaisuma mazināšanu, aizsardzību pret oksidatīvo stresu un, iespējams, hronisku slimību, piemēram, sirds slimību un vēža, riska samazināšanu;
  3. Prebiotikas. Lai gan etiķis nesatur probiotikas (dzīvas labvēlīgās baktērijas), nefiltrēts etiķis satur prebiotikas, piemēram, pektīnu no etiķa ražošanā izmantotajiem augļiem. Prebiotikas kalpo kā barība zarnu labvēlīgajām baktērijām, veicinot to augšanu un aktivitāti. Veselīga zarnu mikroflora ir saistīta ar labāku gremošanu, imūnsistēmas darbību un vispārējo veselību;
  4. pH regulēšana. Tiek uzskatīts, ka, neraugoties uz dabīgi raudzēta etiķa skābo dabu, pēc tā pārstrādes organismā tam ir sārmaina iedarbība. Daži pat uzskata, ka dabīgā etiķa lietošana var palīdzēt līdzsvarot organisma pH līmeni (šim apgalvojumam gan nav to apstiprinošu pētījumu);
  5. Cukura un insulīna līmeņa regulēšana asinīs. Daži pētījumi liecina, ka etiķa lietošana uzturā var palīdzēt uzlabot jutību pret insulīnu un pazemināt cukura līmeni asinīs pēc ēšanas, kas varētu būt noderīgi diabēta slimniekiem vai cilvēkiem prediabēta stadijā. Iespējams, ka etiķskābei šajā procesā tiešām var būt sava loma, jo tā palēnina ogļhidrātu uzsūkšanos un uzlabo glikozes metabolismu.
 

Kopumā, lai gan ir daži pierādījumi, kas apstiprina ābolu etiķa potenciāli labvēlīgo ietekmi uz veselību, ir vajadzīgi papildu pētījumi (jo īpaši labi izstrādāti klīniskie pētījumi), lai izprastu etiķa darbības mehānismus un ietekmi uz dažādiem veselības aspektiem. Turklāt individuālā reakcija uz ābolu sidra etiķi var būt ļoti atšķirīga.

 

Ābolu sidra etiķa labvēlīgā ietekme uz veselību

Te gan jāpiebilst, ka runāsim par iespējamo dabīgi raudzētā etiķa ietekmi uz veselību, jo lai gan ir vairākas pozitīvas liecības – pārliecinošu pierādījumu, ka tieši ābolu sidra etiķis ir turpmāk minēto veselības uzlabojumu cēlonis nav (pētījumu ir maz un esošie pētījumi ir ar nelielu izlasi un īslaicīgi).

 

1 Ābolu etiķis var palīdzēt iznīcināt patogēnus, tostarp dažus baktēriju celmus

Etiķis tradicionāli tiek izmantots tīrīšanai un dezinfekcijai, nagu sēnīšu, utu, kārpu un ausu infekciju ārstēšanai.

Hipokrāts, modernās medicīnas tēvs, vairāk nekā pirms 2000 gadiem izmantoja etiķi brūču tīrīšanai.

Etiķis ir arī pārtikas konservants. Pētījumi liecina, ka tas kavē tādu baktēriju kā Staphylococcus aureus un Escherichia coli augšanu un pārtikas produktu bojāšanos.

 

Savukārt izplatītajam uzskatam, ka ābolu etiķim piemīt pretsēnīšu īpašības, kas padara to par potenciālu ārstēšanas līdzekli dažādām sēnīšu infekcijām, apstiprinājumu nav.

Respektīvi – ir diezgan daudz anekdotisku pierādījumiem, bet zinātnisko pētījumu, kas apstiprinātu šo apgalvojumu, joprojām trūkst.

Ir daži pētījumi In vitro (mēģenē), kas liecina, ka ābolu sidra etiķim piemīt pretsēnīšu īpašības. Piemēram – vienā 2014. gadā publicētā pētījumā ir konstatēts, ka ābolu sidra etiķis, iespējams, ir izmantojams kā ārstnieciska alternatīva sēnītes Candida spp iznīcināšanai uz zobu protēzēm.

Pastāv arī citi līdzīgi laboratorijas pētījumi, kuros ziņots par ābolu etiķa pozitīvo ietekmi uz dažāda veida sēnītēm, taču, lai rezultāti būtu pārliecinošāki, tos vajadzētu atkārtot ar cilvēkiem.

 

2 Ābolu etiķis var palīdzēt pazemināt cukura līmeni asinīs un kontrolēt cukura diabētu

Līdz šim viens no pārliecinošākajiem etiķa pielietojumiem ir 2. tipa diabēta ārstēšana, ko izraisa insulīna rezistence.

Arī cilvēki, kuriem nav cukura diabēta, var gūt labumu pievienojot etiķi pārtikai, lai uzturētu cukura līmeni asinīs tipiskās robežās (daži pētnieki arī uzskata, ka augsts cukura līmenis asinīs ir galvenais novecošanās un dažādu hronisku slimību cēlonis).

 

2019. gadā veiktais klīniskais pētījums liecina, ka ābolu etiķa lietošana var labvēlīgi ietekmēt glikēmisko indeksu un oksidatīvo stresu diabēta un dislipidēmijas slimniekiem.

Arī 2021. gada klīnisko pētījumu pārskatā tiek konstatēts, ka ābolu sidra etiķa lietošana var uzlabot glikēmisko stāvokli pieaugušajiem.

 

3 Ābolu etiķis var uzlabot sirds veselību

Sirds slimību risku var ietekmēt vairāki bioloģiskie faktori.

Pētījumi liecina, ka etiķis, iespējams, varētu uzlabot dažus no tiem. Taču daudzi pētījumi par ābolu etiķa labvēlīgo ietekmi tika veikti ar dzīvniekiem, respektīvi – attiecībā uz cilvēkiem etiķa ietekme var atšķirties.

 

2020. gada pārskatā par pētījumiem ar cilvēkiem un dzīvniekiem norādīts, ka ābolu sidra etiķis potenciāli var labvēlīgi ietekmēt augsta blīvuma lipoproteīnu, zema blīvuma lipoproteīnu, triglicerīdu un kopējā holesterīna līmeni.

2021. gadā veiktā pārskatā par pētījumiem ar cilvēkiem tiek konstatēts, ka ābolu sidra etiķis var labvēlīgi ietekmēt kopējā holesterīna līmeni.

Tomēr abos pārskatos norādīts uz pētījumu kvalitātes un apjoma ierobežojumiem, kas pamato šos apgalvojumus.

 

4 Ābolu etiķis var uzlabot ādas veselību

Daži cilvēki lieto ābolu etiķi kā līdzekli pret tādām ādas problēmām kā pinnes, sausa āda un ekzēma.

Āda dabiski ir nedaudz skāba. Taču, ja Jums ir ekzēma, tā var būt mazāk skāba. Atšķaidīta etiķa šķīduma lietošana var palīdzēt lokāli atjaunot ādas dabisko pH līdzsvaru, tādējādi uzlabojot ādas aizsargbarjeru.

 

Tomēr pētījumi to neapstiprina un brīdina, ka etiķis, uzklājot to uz ādas, to kairina un var nodarīt vairāk ļauna nekā laba (jo īpaši cilvēkiem ar tādām ādas slimībām kā ekzēma).

 

5 Ābolu etiķis pret skābes atvilni

Etiķis bieži tiek minēts kā dabisks līdzeklis pret skābes atvilni jeb refluksu, taču tā efektivitāte ir apšaubāma.

Daži cilvēki uzskata, ka etiķa, jo īpaši ābolu etiķa, lietošana var palīdzēt mazināt skābes atviļņa simptomus, jo tas potenciāli sārmaini iedarbojas uz kuņģi, lai gan zinātniski pierādījumi šim apgalvojumam ir ierobežoti.

Tomēr ir svarīgi ņemt vērā, ka etiķis ir skābs, un, lietojot to pārāk daudz, dažiem cilvēkiem skābes refluksa simptomi var pastiprināties.

 

Ir neliels pētījums, kura dalībnieki ir uzskatīja, ka ābolu sidra etiķis palīdzēja mazināt refluksa simptomus. Tomēr pētnieki nav pārliecināti, vai ābolu sidra etiķis šajā sakarā patiešām ir uzskatāms par labvēlīgu.

 

Skābes atviļņa novēršanai ir arī citas dzīvesveida izmaiņas un diētas korekcijas, piemēram, izvairīšanās no produktiem, kas izraisa refluksu, mazākas, bet biežākas maltītes, veselīga svara uzturēšana u.tml.

 

Ābolu etiķis un svara samazināšana

Daži pētījumi liecina, ka ābolu sidra etiķa lietošana var palīdzēt samazināt apetīti un palielināt sāta sajūtu un, tādējādi, samazināt uzņemto kaloriju daudzumu dienas laikā.

 

2022. gadā publicētā pētījumu pārskatā kurā tika apskatīti 7 īstermiņa un 6 ilgtermiņa pētījumi tiek norādīts, ka etiķis, kas satur vismaz 24,6 mmol etiķskābes, lietojot to kopā ar cietus pārtikas produktus saturošu ēdienu, nomāca apetīti līdz pat 120 minūtēm pēc ēšanas.

Bet.

Analizētajos ilgtermiņa pētījumos netika konstatēta nekāda saistība starp ābolu etiķi un ēstgribas nomākšanu.

Ir arī daži pētījumi ar dzīvniekiem, kas liecina, ka etiķskābe, iespējams, var palielināt tauku dedzināšanu un samazināt tauku uzkrāšanos. Tomēr, lai apstiprinātu šo ietekmi ir jāveic pētījumi ar cilvēkiem.

 

Iespējams, ka etiķis tiešām var nedaudz mazināt apetīti, bet savas nu jau vairāk kā 30 gadus ilgās profesionālās darbības laikā es neesmu satikusi nevienu, kura būtu veiksmīgi nometusi svaru ar ābolu etiķa palīdzību.

Veselīgs un sabalansēts uzturs viennozīmīgi ir svara samazināšanas galvenais instruments.

Respektīvi – mazliet piedomājot pie tā ko ēdiet, Jūs gūsiet daudz lielāku labumu nekā izdodot naudu par ābolu sidra etiķa tabletēm un cita veida uztura bagātinātājiem ar ābolu etiķi to sastāvā (vai vēl sliktāk – dzerot ābolu etiķi un bojājot zobu emalju).

 

Kādas ir ābolu sidra etiķa lietošanas blaknes?

Lai gan neliels ir ābolu sidra etiķa daudzums parasti ir drošs, pārāk liels tā daudzums var būt kaitīgs un pat bīstams.

Ir ziņots par sekojošām blakusparādībām:

 

1 Aizkavēta kuņģa iztukšošanās

Pētījumi ar cilvēkiem liecina, ka ābolu sidra etiķis var samazināt ātrumu, kādā ēdiens atstāj kuņģi un nonāk gremošanas trakta lejasdaļā. Tas varētu palēnināt uzturvielu uzsūkšanos asinsritē, pasliktināt gastroparēzes simptomus (kas ir bieži sastopama slimība cilvēkiem ar cukura diabētu) un apgrūtināt cukura līmeņa kontroli asinīs cilvēkiem ar 1. tipa diabētu (ir ļoti grūti noteikt insulīna lietošanas laiku un devu, jo ir grūti paredzēt, cik ilgā laikā ēdiens tiks sagremots un uzsūkts).

 

2007. gadā publicētā kontrolētā pētījumā tika pētīti pacienti ar 1. tipa diabētu un gastroparēzi.

Dzerot ūdeni ar 2 ēdamkarotēm (30 ml) ābolu etiķa, ievērojami palielinājās pārtikas uzturēšanās laiks kuņģī (salīdzinājumā ar tīra ūdens dzeršanu).

 

2 Gremošanas traucējumi

Ābolu sidra etiķis dažiem cilvēkiem var izraisīt nepatīkamus gremošanas traucējumus.

Piemēram:

 

3 Zems kālija līmenis un kaulu zudums

Šobrīd nav kontrolētu pētījumu par ābolu sidra etiķa ietekmi uz kaulu veselību un kālija līmeni asinīs.

Tomēr.

Ir ziņojumi par zemu kālija līmeni asinīs un kaulu zudumu, kas tiek saistīti ar ilgstoši lietotām lielām ābolu etiķa devām.

Piemēram.

28 gadus veca sieviete 6 gadus katru dienu lietoja 8 unces ūdenī atšķaidīta ābolu sidra etiķa. Viņa tika nogādāta slimnīcā ar zemu kālija līmeni un citām anomālijām asins ķīmijā.

Turklāt sievietei tika diagnosticēta osteoporoze – slimība, kas ir reti sastopama jauniem cilvēkiem.

Ārstējošie ārsti, uzskatīja, ka lielās ābolu etiķa ikdienas devas izraisīja minerālvielu izskalošanos no kauliem, lai līdzsvarotu asins skābumu.

Tika arī norādīts, ka augsts skābes līmenis var samazināt kaulu veidošanos.

 

4 Zobu emaljas erozija

Ir pierādīts, ka skābi pārtikas produkti un dzērieni bojā zobu emalju.

Respektīvi – etiķī esošā etiķskābe var vājināt zobu emalju un izraisīt minerālvielu zudumu un zobu bojāšanos.

2013. gadā veiktā laboratorijas pētījumā gudrības zobu emalja tika iegremdēta 30 dažādos etiķos ar pH līmeni no 2,7 līdz 3,95. Pēc 4 stundām zobu emaljā tika konstatēts minerālvielu zudumu līdz pat 20 %.

Mēs, protams, neturam etiķi mutē 4 stundas no vietas, bet šis pētījums parāda kas ar mūsu zobu emalju var notikt ilgākā laika periodā.

Ir aprakstīts arī gadījums par smagiem zobu bojājumiem 15 gadus vecai meitenei, kura svara samazināšanas nolūkā katru dienu izdzēra glāzi ābolu sidra etiķa.

 

5 Rīkles apdegumi

Ābolu sidra etiķis var izraisīt barības vada (rīkles) apdegumus.

Pārsvarā tas attiecas uz bērniem, kuri nejauši iedzer tīru etiķi.

Bet.

Ir arī ziņojumi par rīkles apdegumiem pēc tam, kad ābolu etiķa tablete iestrēga barības vadā vai gadījumiem, kad cilvēkiem, kuri ilgstoši dzēra lielu daudzumu etiķa dzērienu, bija nepieciešama medicīniskā palīdzība, lai ārstētu rīkles apdegumus.

 

6 Ādas apdegumi

Ābolu sidra etiķis ir izteikti skābs, tāpēc, uzklājot to uz ādas, tas var izraisīt ādas apdegumus.

Ir vairāki anekdotiski ziņojumi par apdegumiem, ko izraisījusi ābolu etiķa uzklāšana uz ādas, piemēram:

 

Etiķa mijiedarbība ar medikamentiem

Etiķis (tai skaitā ābolu sidra etiķis) var mijiedarboties ar dažiem medikamentiem, piemēram:

  • Cilvēkiem, kuri lieto insulīnu vai insulīnu stimulējošus medikamentus un lieto arī etiķi, var rasties bīstami zems cukura vai kālija līmenis asinīs;
  • Digoksīns (Lanoxin®) pazemina kālija līmeni asinīs (šīs zāles izmanto sirds mazspējas un neregulāras sirdsdarbības ārstēšanai). Lietojot digoksīnu kopā ar ābolu etiķi, kālija līmenis var pazemināties pārāk daudz;
  • Etiķa skābums var traucēt dažu antibiotiku, piemēram, tetraciklīnu (piemēram, doksiciklīna) vai fluorhinolonu (piemēram, ciprofloksacīna), uzsūkšanos, tādējādi samazinot to efektivitāti. Ieteicams izvairīties no etiķa dažas stundas pēc šo zāļu lietošanas;
  • Etiķa skābums var saasināt dažu caurejas un diurētisko līdzekļu iedarbību, izraisot dehidratāciju un elektrolītu līdzsvara traucējumus (piemēram – izvadot no organisma pārāk daudz kālija).
 

Cik daudz ābolu sidra etiķa lietot?

Es ieteiktu lietot etiķi tikai un vienīgi kā veselīga un sabalansēta uztura sastāvdaļu – pievienojiet to salātiem, mērcēm, marinādēm u.tml.

Bet.

Nedzeriet to atšķaidītu ar ūdeni vai tīrā veidā.

Arī uztura bagātinātāji ar etiķi nav labākā izvēle.

 

Zinātniskajos pētījumos tiek izmantotas dažādas ābolu etiķa devas, atšķiras arī etiķskābes koncentrācija un daudzi no šiem pētījumiem nav veikti ar cilvēkiem.

Tāpēc vispārpieņemtas, drošas ieteicamās ābolu etiķa devas nav.

Kopumā, mazas devas parasti tiek labi panestas, savukārt lielas devas biežāk izraisa blakusparādības.

Standarta devas svārstās no 1-2 tējkarotēm (5-10 ml) līdz 1-2 ēdamkarotēm (15-30 ml) dienā.

Es to definētu sekojoši:

  • Ja etiķi lietojiet kā ēdiena sastāvdaļu (kā dresinga sastāvdaļu dārzeņu salātos u.tml.) – vienīgais ierobežotājs ir Jūsu garšas kārpiņas;

Bet.

  • Ja etiķi lietojiet kā dzērienu sajaucot to ar ūdeni un lietojot pirms vai pēc ēšanas – puslīdz droša deva ir 1-2 tējkarotes (5-10 ml) etiķa, kas tiek atšķaidītas ar vismaz 200 ml ūdens.
 

Lai mazinātu blakusparādības:

  • Samaziniet etiķskābes iedarbību uz zobiem – atšķaidiet etiķi ūdenī un dzert to caur salmiņu;
  • Pēc etiķa lietošanas izskalojiet muti ar ūdeni. Lai novērstu turpmākus emaljas bojājumus, pirms zobu tīrīšanas pagaidiet vismaz 30 minūtes;
  • Izvairieties no etiķa lietošanas, ja Jums ir gastroparēze vai, ja lietojiet medikamentus ar kuriem etiķis var mijiedarboties;
  • Ierobežojiet etiķa daudzumu līdz 1 tējkarotei (5 ml) salātu mērcē u.tml.
 

Nobeigumā

Ābolu sidra etiķi veido etiķskābe un neliels daudzums citu skābju, vitamīnu un minerālvielu. Tam, iespējams, ir nedaudz maigāka garša un smarža, bet citādi, salīdzinot ar citiem dabiski raudzētu etiķu veidiem, tam nav nekādu būtisku priekšrocību.

Lietojiet dabiski raudzētu un neapstrādātu etiķi – jo tumšāka ir etiķa krāsa, jo vairāk tajā ir veselīgo savienojumu (etiķa mātes). Un otrādi – jo tas ir gaišāks un dzidrāks, jo mazāk labuma tas mums var sniegt.

Pētījumi liecina, ka etiķa lietošana var palīdzēt samazināt cukura līmeni asinīs, uzlabot jutību pret insulīnu un samazināt kopējo holesterīna līmeni.

Dabiski raudzēta un neapstrādāta etiķa lietošana vat arī atbalstīt zarnu veselību.

Bet.

Etiķa ietekme uz svara samazināšanos ir vairāk balstīta un mītiem un vēlēšanos “notievēt bez piepūles”.

Etiķi ir svarīgi lietot ar mēru un kā sabalansēta uztura sastāvdaļu, nevis, cerot uz brīnumiem, kā uztura bagātinātāju vai tievēšanas līdzekli.

 

Pētījumu rezultāti par etiķa labvēlīgo ietekmi ir jāinterpretē ļoti piesardzīgi, jo vairums pētījumu ir veikti laboratorijā (mēģenē) vai ar dzīvniekiem un, lai pilnībā izprastu etiķskābes un etiķī esošo savienojumu ietekmi uz zarnu mikrofloru un vispārējo veselību ir nepieciešami plašāki pētījumi ar cilvēkiem.

Ja vēlaties atbalstīt zarnu veselību, vislabāk ir lietot nevis etiķi, bet pārtiku, kas satur dzīvus probiotiku celmus (raudzētie piena produkti, skābēti kāposti u.tml.).

Ābolu sidra etiķis ir atzīts par drošu.

Taču.

Atcerieties, ka tas var mijiedarboties ar vairākiem medikamentiem, tāpēc – pirms palieliniet etiķa lietošanu, konsultējieties ar savu ārstu.

 

Ēdiet veselīgi un sabalansēti, kustieties un – esiet veseli!

Zaļa aploksbe ar sirdi

Palīdziet uzturēt šo vietni, veidot interesantus rakstus un gardas mazkaloriju receptes!

Pastāsti par šo rakstu arī citiem

Seko man

Izvēlieties ziedojuma summu

Jaunais tievēšanas izaicinājums sākas jau 7. oktobrī, pēc

Dienām
Stundām
Minūtēm
Sekundēm

Viņi nometa lieko

Tu arī vari!

Jaunais tievēšanas izaicinājums sākas jau 7. oktobrī, pēc

Dienām
Stundām
Minūtēm
Sekundēm
Tievēšabas izaicinājums

Apmeklējot šo vietni, Jūs piekrītat sīkfailu saglabāšanai savā ierīcē, lai uzlabotu vietnes navigāciju un analizētu vietnes lietojumu.

Pārbaudiet savas zināšanas par veselīgu uzturu

26 jautājumi
Apmēram 3 – 5 min.