5 populāras, bet pārsteidzoši neveselīgas diētas
Viena no visbiežāk sastopamajām problēmās attiecībā uz liekā svara samazināšanu it tā, ka sasniegtie rezultāti neatbilst to sasniegšanai pieliktajām pūlēm.
Parasti, tas notiek tad, kad tiek ievērota kāda “slavenību diēta”. Ja arī Jums būtu personīgais pavārs un dietologs, kuru vienīgā rūpe būtu Jūsu skaistuma saglabāšana – iespējams, šīs diētas varētu palīdzēt arī Jums.
Diemžēl, mums tā visa nav.
Un plašsaziņas līdzekļos publicētie diētu apraksti parasti ir ļoti vienkāršoti un koncentrējas tikai uz zaudētajiem kilogramiem (kas dažu mēnešu laikā bieži vien tiek atgūti) noklusējot ar diētas ievērošanu saistītos veselības riskus.
Lūk 5 šobrīd pasaulē populāras diētas – viena par otru “veselīgākas”.
1 Skābju sārmu jeb pH diēta
Diēta balstās uz pieņēmumu, ka pārtika, ko mēs ēdam, ietekmē mūsu asins pH līdzsvaru.
Skābju sārmu diēta klasificē pārtikas produktus pēc tā, cik daudz skābes tie rada tos sagremojot.
Diētas piekritēji uzskata, ka skābi veidojošo pārtikas produktu aizstāšana ar sārmainu vidi veidojošu pārtiku var uzlabot Jūsu veselību.
Tāpēc:
- Ir jāizvairās no organismu it kā “skābinošiem” pārtikas produktiem, piemēram – gaļas, piena produktiem, zivīm, olām, graudaugiem un alkohola;
- Ir jāēd daudz sārmainu vidi veidojošu pārtikas produktu, piemēram – augļus, dārzeņus, riekstus un pākšaugus. Tomēr, arī ne visi augļi, dārzeņi un rieksti ir “labi”, jo daži tomēr varot “skābināt” Jūsu organismu;
- Ir jāierobežo neitrālu vidi veidojoši produkti, piemēram, ciete, cukurs un dabiskie tauki.
Respektīvi – skābju sārmu diētas mērķis ideāla pH līdzsvara saglabāšana – lai organisms nekļūtu pārāk “skābs” (kas varētu izraisīt vielmaiņas vai respiratoro acidozi) ir jāizslēdz gaļa, cukurs un pārstrādāta pārtika, kā arī jāēd vairāk “sārmainu” pārtikas produktu, piemēram, augļi, dārzeņi, tofu, rieksti, sēklas, un pākšaugi.
Ievērojot šo diētu, tiek solīts svara zudums, kā arī samazināts artrīta un vēža risks.
Izklausās daudzsološi?
Vai tomēr nē?
Diētas pozitīvā ietekme lielā mērā ir saistīta ar:
- Augu izcelsmes produktiem (dārzeņiem un augļiem), kuru mūsdienu cilvēka ēdienkartē parasti ir daudz par maz;
- Ultra pārstrādātu pārtikas produktu izslēgšanu, kuru īpatsvars mūsu ēdienkartē ir pārāk liels.
Respektīvi – pozitīvais efekts rodas tāpēc, ka uzturā palielinās dārzeņu un augļu īpatsvars un samazinās ultra apstrādātas pārtikas īpatsvars. Ar asins pH “uzlabošanos” tam nav nekāda sakara.
Nopietnu pētījumu par skābju sārmu diētas efektivitāti un ietekmi uz mūsu veselību nav, bet veselu pārtikas grupu izslēgšana ir maigi izsakoties slikta ideja, jo būtiski palielina dažādu uzturvielu deficīta risku.
Arī pati pamatideja, ka izslēdzot no uztura dažus pārtikas produktus ir iespējams regulēt mūsu asins pH līmeni ir visai dīvaina, jo:
- pH līmenis dažādās ķermeņa daļās ir būtiski atšķirīgs. Piemēram, kuņģī pH ir robežās no 2 līdz 3,5, kas ir ļoti skāba vide un šis skābums ir nepieciešams pārtikas sadalīšanai;
- Cilvēka asinis vienmēr ir nedaudz sārmainas, ar pH robežās no 7,36 līdz 7,44 un ja Jūsu asins pH nokrītas zemāk – rezultāts var būt letāls. Tomēr, šādas asins pH līmeņa izmaiņas notiek tikai noteiktu slimību gadījumos, piemēram, ketoacidozes gadījumā, ko var izraisīt keto diēta, diabēts, bads vai pārmērīga alkohola lietošana;
- Ir pētījumi, kas apstiprina, ka pārtika var ietekmēt urīna pH līmeni (ar ko organisms izvada tam nevajadzīgo), bet nav pētījumu, kas apstiprinātu, ka mēs ar pārtiku jel kādā veidā spētu ietekmēt asins pH līmeni.
Respektīvi – mūsu organisms pats ļoti labi spēj regulēt pH līmeni gan asinīs, gan arī citās mūsu ķermeņa daļās.
2 Paleo diēta
Pamatojas uz pieņēmumu, ka mēs ģenētiski neatbilstam mūsdienu uzturam, Paleo mudina ēst tāpat kā pirms 2,6 miljoniem gadu ēda mūsu senči – mednieki-vācēji.
Paleo diēta iesaka:
- Ēst gaļu, zivis, sakņu dārzeņus, augļus, riekstiem un sēklas;
- Izslēgt no uztura graudaugus, pākšaugus, piena produktus, eļļas un visus pārstrādātos pārtikas produktus.
Vairāk par Paleo diētu lasiet ŠEIT.
Lai gan gan Paleo diētā ir dažas veselīga uztura pazīmes (piemēram – tiek izslēgti ultra pārstrādāti pārtikas produkti), diēta tāpat kā vairums modes diētu izslēdz veselas pārtikas produktu grupas, kas nozīmē augstu dažu uzturvielu deficīta risku. Un ja organisms nesaņem visu sev nepieciešamo – tas vairs nevar pareizi darboties un sākas dažādas veselības problēmas (tai skaitā ādas, matu un nagu veselības problēmas).
Nav arī skaidrs kā diētas autori zina kā tieši ēda mūsu senči. It īpaši, ja ņemam vērā, ka dzīves apstākļi un uztura paradumi dažādās pasaules daļās bija un joprojām ir krasi atšķirīgi.
Arī mūsu dzīvesveids, ģenētika un zarnu mikroflora krasi atšķiras no mūsu senčiem paleolīta periodā, tāpēc – pat, ja Paleo diētas autoru pieņēmumi par mūsu senču ēšanas paradumiem būtu pareizi un Jums izdotos izvairīties no uzturvielu deficīta – diēta, visticamāk nodarītu vairāk ļauna nekā laba.
3 Whole 30
Whole 30 diēta ir ļoti ierobežojoša 30 dienu diēta, kuru daudzi ievēro, lai zaudētu svaru. Daži, lai noteiktu pārtikas produktu nepanesamību vai atvieglotu gremošanas problēmas.
Programma paredz uz 30 dienām izslēgt no uztura alkoholu, cukuru, graudaugu produktus, pākšaugus, piena produktus un uztura piedevas/bagātinātājus. Tā tiek reklamēta kā pilnīga dzīvesveida maiņa, nevis vienkārši diēta, piemēram: “Whole30 ir kā atiestatīšanas poga Jūsu veselībai, ieradumiem un attiecībām ar pārtiku. Jūs uz 30 dienām izslēgsit pārtikas produktus, par kuriem zinātniskā literatūra un klīniskā pieredze liecina kā problemātiskiem attiecībā uz Jūsu ieradumiem, hormonu un cukura līmeņa regulēšanu, gremošanu, imūnsistēmu un iekaisumu veidošanos”.
Respektīvi – restartējiet savu organismu un dzīve pēc tam būs skaista -😊.
Whole30 atbalstītāji jūsmo par veselības un emocionālajiem ieguvumiem, savukārt kritiķi apgalvo, ka tā ir tikai vēl viena, ne ar ko nepamatota īstermiņa badošanās diēta.
Whole30 pamatideja ir vienkārša:
- 30 dienas Jūs pilnībā izslēdziet pārtikas produktus, kas jel kaut kādā veidā varētu kaitēt Jūsu veselībai;
- Pēc pirmajām 30 dienām Jūs pamazām sāciet uzturā lietot izslēgtos pārtikas produktus, vienlaikus pārraugot to ietekmi uz Jūsu ķermeni.
Kā pārtikas nepanesības tests šī metode, visticamāk, darbojas, lai gan:
- Vienkāršāk noteikt produktu nepanesību var izslēdzot dažus “aizdomās turamos” produktus no sava uztura uz 2 līdz 4 nedēļām un tad tos pa vienam atkal sākot lietot, nevis uzreiz izslēdzot pilnīgi visus potenciāli “bīstamos” produktus;
- Tik ļoti ierobežojoša diēta gandrīz noteikti radīs vismaz dažu uzturvielu deficītu. Un kā Jūs noteiksiet vai pozitīvais efekts atsākot lietot izslēgtos produktus ir radies tāpēc ka “restartējāt” savu organismu, vai tāpēc, ka Jūsu organisms atkal sāka saņemt tam nepieciešamās uzturvielas -😊.
Ja Jums ir problēmas ar emocionālo ēšanu – centieties atrast un likvidēt cēloņu, vai, ja to nespējiet – meklējiet psihologa palīdzību.
Whole 30 nekādā ziņā nav ilgtspējīga uztura programma un var izraisīt nopietnas sekas, piemēram – palēninātu vielmaiņu, hormonālo nelīdzsvarotību un daudzas ar gremošanas traktu saistītas problēmas.
4 Ketogēnā diēta
Pamatideja – būtiski samazinot uzņemto ogļhidrātu daudzumu organisms enerģijas ieguvei sāk izmantot nevis ogļhidrātus, bet ketonvielas (beta – oksisviestskābi, acetetiķskābi un acetonu), kas tiek iegūtas sašķeļot taukus.
Izklausās jau ļoti skaisti – “dedziniet taukus ēdot taukus”.
Bet, tiek noklusēts ka:
- Daži orgāni var saņemt enerģiju tikai no ogļhidrātiem;
- Ketonvielas ir skābas un palielinoties to koncentrācijai mainās arī asins pH līmenis. Respektīvi – metaboliskās acidozes, anēmijas un oksidatīvā stresa riski ir ļoti augsti;
- Enerģijas saņemšana no ketonvielām ķīmiski notiek pavisam citādi nekā ar glikozi (ogļhidrātiem) – diētas rezultātā tiek būtiski mainīta organisma enerģijas vielmaiņa.
Izklausās diezgan baisi.
Tad kāpēc cilvēki, kas ievēro keto diētu parasti ar šīm problēmām nesaskaras?
Atbilde ir vienkārša – tāpēc, ka viņi tikai domā, ka ievēro keto diētu, bet īstenībā tikai lieto tabletes un ar vārdu “keto” marķētus produktus.
Respektīvi – ketozes process (enerģijas iegūšanai tiek izmantoti tauki, nevis glikoze) viņu organismā nekad nav sācies.
Lai aktivizētu šo “bada režīmu” kopējais diennakts laikā uzņemto ogļhidrātu daudzums ir jāsamazina līdz apmēram 5 līdz 10 procentiem (parasti no ogļhidrātiem mēs iegūstam ap 60 % enerģijas). Tas nav viegli un ir saistīts ar daudzām nepatīkamām blakusparādībām.
Katrā ziņā, ja vēlieties šo diētu izmēģināt, tad tikai nepārtrauktā ārsta uzraudzībā.
Vairāk par Keto diētu lasiet ŠEIT.
5 Detox un Sulu tūres
Starp visiem ātrajiem tievēšana risinājumiem šis, iespējams, ir vispopulārākais.
Un, arī viens no visnepamatotākajiem un neefektīvākajiem.
Pamatideja – cilvēka organismā uzkrājas šlakvielas, toksīni un milzums citu kaitīgu vielu, tāpēc laiku pa laikam organismu no tām vajag attīrīt.
Kā to izdarīt?
Ar Detox diētām un sulu kūrēm, jo sulas taču ir veselīgas.
Nav pilnīgi nekādu nopietnu klīnisko pētījumu, kas apstiprinātu, ka detox diētas un sulu dzeršana jel kaut kādā mērā veicina organisma attīrīšanu no toksīniem, šlakvielām u.tml.
Bet, ir milzums pētījumu, kas apliecina, ka mūsu organisms ar tam kaitīgo vielu izvadīšanu ļoti labi tiek galā pats.
Viss, kas mūsu organismam nav vajadzīgs tiek izvadīts caur zarnām, nierēm, plaušām un ādu. Šis process ir pilnveidojies visas mūsu evolūcijas laikā un veiksmīgi darbojas jau ilgi pirms parādījās Detox diētas.
Nobeigumā
Katru gadu parādās arvien jaunas “īpaši veselīgas” un ‘īpaši efektīvas” diētas. Un vienmēr atrodas cilvēki, kas ar šo diētu palīdzību ir samazinājuši savu lieko svaru. Tai skaitā arī dažas slavenības.
Bet.
Ja tiešām būtu jelkāda diēta vai brīnumlīdzeklis ar kuru varētu garantēti likvidēt lieko svaru – pasaulē nebūtu tik daudz resnu cilvēku.
Atcerieties, ka liekais svars šodien ir lielākā veselības problēma – līdz ar to tas ir arī milzu bizness un ir daudzi, kas ar to vēlas nopelnīt, bieži vien nedomājot par sekām.
Tāpēc aizmirstiet par maģiskām diētām un ātru svara samazināšanu bez piepūles. Jā, iespējams, ka ievērojot kādu modes diētu Jūs tiešām samazināsiet savu svaru, bet – vai tiešām, lai to izdarītu ir jāriskē ar savu veselību?
Vai tas ir tā vērts?
Un, vai tiešām svars ir tieši tas ko Jūs vēlaties zaudēt?
Varbūt, tomēr izvēlēties ilgtspējīgu stratēģiju – ēst veselīgu un sabalansētu uzturu, kas nodrošina Jūs ar visu Jūsu organismam nepieciešamo?
Ēdiet gardi un esiet veseli!
Metabolic acidosis: pathophysiology, diagnosis and management
The Question of Acid and Alkali Forming Foods
Potential renal acid load of foods and its influence on urine pH
Diabetic ketoacidosis: evaluation and treatment
Starvation Ketoacidosis as a Cause of Unexplained Metabolic Acidosis in the Perioperative Period
Palīdziet uzturēt šo vietni, veidot interesantus rakstus un gardas mazkaloriju receptes!
Pastāsti par šo rakstu arī citiem
Seko man
Iesaku izlasīt arī šos rakstus
Dalītais uzturs
Kas ir dalītais uzturs? Vai dalītais uzturs tiešām var palīdzēt uzlabot mūsu veselību un samazināt svaru? Vai arī – tā ir tikai kārtējā modes diēta?
Kaloriju skaitīšana un svara samazināšana
Kas ir kalorijas? Vai kaloriju skaitīšana palīdz notievēt? Cik kalorijas dienā ir jāuzņem lai notievētu? Mīti par kaloriju skaitīšanu.
Alkohols un Veselība
Džins ar toniku pēc darba. Glāze vīna pie pusdienām vai vakariņām. Pāris ali nedēļas nogalē. Vai tā ir problēma? Vai alkohola lietošana var negatīvi ietekmēt Jūsu veselību un fizisko veiktspēju?
Kā tikt pie skaistas vēdera preses
Plakans, stingrs vēders ar izteiktu vēdera preses reljefu jau ilgu laiku tiek uzskatīts par veselības, sportiskuma un vitalitātes apliecinājumu.