fbpx

Par Diētām Veselīgu uzturu un Sportu

Meklēt
Close this search box.

Vēdera pūšanās – kā rodas gāzes vēderā un līdzekļi pret vēdera uzpūšanos

Vairumā gadījumu vēdera uzpūšanos izraisa nevis iedomātas pārtikas nepanesības, alerģijas vai slimības, bet gan mūsu ēšanas paradumi un dzīvesveids.

Vēders laiku pa laikam uzpūšas visiem – pat veselākajiem un sportiskākajiem no mums, arī tiem, kuri veiksmīgi izvairās no visiem ēdieniem, kas to it kā izraisa. Vai tas nozīmē, ka ar mums visiem kaut kas nav kārtībā?

Nē, jo vēdera pūšanās nav nekas slikts un par to noteikti nav jāuztraucas. Protams, uzpūties vēders mums rada nepatīkamas sajūtas un atbrīvošanās no gāzītēm bieži rada neērtas situācijas, bet sērūdeņradis (H₂S), kas mums purkšķinot izdalās no zarnām kairina kuņģa un zarnu gļotādā esošos nervus un tādējādi aktivizē daudzu mums nepieciešamu vielu izdalīšanos – līdz ar to šis process, lai arī rada nepatīkamas sajūtas, pēc būtības ir veselīgs.

Par galveno vēdera pūšanās cēloni parasti tiek uzskatīta pārtika un tiek izdomātas visādu produktu nepanesības, kas dažos gadījumos tā arī ir. Tomēr biežākais vēdera uzpūšanās cēlonis ir funkcionālie zarnu darbības traucējumi, jeb vienkāršāk izsakoties – ne visur gāzes cauri zarnām plūst vienlīdz labi – mūsu gremošanas trakts ir diezgan garš, piemēram – tievās zarnas garums cilvēkiem vidēji ir 3 – 5 metri un tās mūsu vēderos ir salocītas līku loču un, ja tās kaut kur ir mazliet neveiksmīgi salocījušās, vai, kad šķidrums, vai cietas vielas sakrājas kādā Jūsu zarnu posmā, vai, ja Jūsu zarnu saturs pārāk lēni pārvietojas pa gremošanas sistēmu – rodas sastrēgumi, gāzes nevar turpināt savu ceļu un Jūsu vēders piepūšas.

 

Cik bieži ir sastopama vēdera uzpūšanās?

Vidēji 16% līdz 31% cilvēku sūdzas par neregulāru vēdera uzpūšanos. No tiem ap 75% simptomus raksturo kā vidēji smagus vai smagus. Apmēram 10% apgalvo, ka viņiem vēders pūšas regulāri.

Cilvēki, kam ir diagnosticēts kairinātu zarnu sindroms (IBS – Irritable Bowel Syndrome), par vēdera uzpūšanos sūdzas daudz biežāk –  no 66% līdz 90%.

Līdz 75% sieviešu piedzīvo vēdera uzpūšanos pirms menstruācijām un menstruāciju laikā.

 

Kas izraisa vēdera uzpūšanos?

Gāzes vēderā

Gāzes ir dabisks gremošanas blakusprodukts, bet, ja Jūsu zarnās regulāri ir pārāk daudz gāzu – iespējams, ka ar Jūsu gremošanas traktu/sistēmu kaut kas nav kārtībā. Gāzes, kas nonāk kuņģī norijot gaisu vai dzerot gāzētus dzērienus, galvenokārt izplūst kā atraugas nesasniedzot zarnas. Gāzes zarnās galvenokārt ražo zarnu baktērijas ogļhidrātu un olbaltumvielu fermentācijas laikā. Ja gāzu ir pārāk daudz – tas nozīmē, ka pārāk daudz ogļhidrātu nav dabiski uzsūkušies pirms tie sasniedza šīs zarnu baktērijas. Iemesli var būt vairāki – iespējams, ka Jūs vienkārši apēdāt pārāk daudz vai ēdāt pārāk ātri un Jūsu gremošanas sistēma vienkārši nespēj tikt galā ar tai piegādāto pārtikas daudzumu. Vai arī Jums ir pārtikas nepanesamība uz kādu apēsto produktu vai kāda kuņģa-zarnu trakta slimība.

Daži iespējamie cēloņi ir sekojoši:

  1. Ogļhidrātu malabsorbcija. Dažiem cilvēkiem ir grūtības sagremot noteiktus ogļhidrātus (cukurus), piemēram – laktozi, fruktozi un ogļhidrātus, kas ir kviešos (lipeklis jeb glutēns) un pupās. Ir iespējama gan šo ogļhidrātu nepanesība, gan tikai apgrūtināta/ilgāka pārstrāde. Šo diagnozi vajadzētu uzstādīt gastroenterologam nevis Jums pašiem pamatojoties, piemēram, uz pašu veiktiem pārtikas nepanesības testiem u.tml.
  2. Tievo zarnu baktēriju proliferācijas sindroms (SIBO – Small intestinal bacterial overgrowth). Dažu baktēriju veidu pārmērīga savairošanās tievajās zarnās var izjaukt līdzsvaru – baktērijas, kas ražo gāzes pārmāc baktērijas, kuras absorbē citu radītās gāzes. Rezultātā parādās tādi simptomi kā – slikta dūša, vēdera uzpūšanās, vemšana, caureja, neizskaidrojams svara zudums …
  3. Funkcionālie gremošanas traucējumi – Šī diagnoze tiek uzstādīta, kad ir vērojami gremošanas traucējumi neizskaidrojamu iemeslu dēļ. Simptomi parasti ir gāzes un vēdera uzpūšanās pēc ēšanas.
  4. Paaugstināta viscerālā jutība. Daži cilvēki jūtas “uzpūsti” pat tad, ja gāzu daudzums viņu gremošanas traktā ir normāls. Šis stāvoklis bieži ir saistīts ar kairinātu zarnu sindromu un citiem traucējumiem, kas saistīti ar nervu ceļiem no zarnām uz smadzenēm. Dažiem cilvēkiem, lai gremošanas laikā vēdera dobumā atbrīvotos vairāk vietas gāzēm pat attīstās vēdera muskuļu atslābināšanās, kad tiem vajadzētu sarauties, un diafragmas saraušanās, kad tai vajadzētu atslābt (Abdomino-Phrenic Dyssynergia).
 

Gremošanas trakta saturs

Ja gremošanas traktā ir nosprostojumi vai, ja muskuļi, kas pārvieto zarnu saturu nestrādā pietiekami labi zarnās var uzkrāties vairāk gāzu. Tā rezultātā zarnas “izplešas” un visam citam, kas atrodas Jūsu vēdera dobumā paliek mazāk vietas – tas arī rada ar vēdera uzpūšanos saistītās nepatīkamās sajūtas. Biežākie nosprostojumu cēloņi ir:

  1. Aizcietējumi, kas parasti ir uztura vai dzīvesveida izraisīti. Ja aizcietējumi ir hroniski – griezieties pēc palīdzības pie ārsta. Aizcietējums resnajā zarnā liek nesen sagremotam ēdienam ilgāk palikt zarnās Jūsu vēderā, spiediens pieaug, zarnas paplašinās un vēders uzpūšas.
  2. Zarnu aizsprostojumi. Gan resnās, gan tievās zarnas var bloķēt audzēji, rētaudi, zarnu sašaurinājumi jeb striktūras, stenoze vai trūces. Iekaisuma slimības, piemēram, Krona slimība un divertikuloze, var bojāt Jūsu zarnas, radot sašaurinājumus (striktūras), kas apgrūtina gremošanas satura virzīšanu/izvadīšanu.
  3. Motilitātes jeb zarnu kustīguma traucējumi Tie parasti ir muskuļu un nervu darbības traucējumi, kā rezultātā viss kas atrodas Jūsu gremošanas traktā pa to pārvietojas lēnāk nekā vajadzētu, kas savukārt var izraisīt aizcietējumus. Piemēram – zarnu pseidoobstrukcija, gastroparēze, daļēja kuņģa muskuļu paralīze un iegurņa pamatnes disfunkcija.
  4. Svara pieaugums. Ja gada laikā esiet pieņēmušies svarā vairāk kā par 5 kilogramiem pat normāla maltīte var izraisīt vēdera uzpūšanos, jo tauki, kas iegūti pēdējā gada laikā, mēdz vispirms nonākt Jūsu vēdera rajonā. Tas, iespējams, ietekmē Jūsu vēdera apjomu pārējam vēdera saturam atstājot mazāk vietas.
 

Hormoni

Apmēram 3 no 4 sievietēm novēro vēdera uzpūšanos pirms mēnešreizēm un to laikā. Vēdera uzpūšanās arī ir izplatīta sūdzība perimenopauzes hormonu svārstību laikā. Sievietēm hormoni var ietekmēt vēdera uzpūšanos dažādos veidos – gan ietekmējot gremošanas trakta darbību, gan arī palielinot Jūsu jutīgumu pret dažādiem kairinātājiem.

Piemēram – estrogēns izraisa ūdens aizturi. Kad estrogēna līmenis palielinās un progesterona samazinās, ir iespējama vēdera uzpūšanās no šķidruma. Hormoni arī mijiedarbojas ar Jūsu gremošanas sistēmu. Estrogēns un progesterons var izraisīt zarnu gāzu veidošanos, palēninot vai paātrinot zarnu satura kustību. Estrogēna receptori Jūsu gremošanas traktā ietekmē arī Jūsu iekšējo orgānu jutīgumu.

 

Citi cēloņi

Neregulāra vēdera uzpūšanās, lai arī nepatīkama, nav bīstama, bet ja vēders pūšas regulāri un Jums ir arī tādi simptomi kā drudzis vai vemšana – meklējiet ārsta palīdzību. Vienkārši – drošs paliek drošs – ja nu gadījumā šie simptomi signalizē par kādu no turpmāk minētajām saslimšanām, tad labāk tās ir diagnosticēt pēc iespējas ātrāk.

  • Ascīts – pakāpeniska šķidruma uzkrāšanās vēdera dobumā, ko parasti izraisa aknu slimības un dažreiz nieru mazspēja vai sirds mazspēja.
  • Aizkuņģa dziedzera mazspēja. Tā ir sava veida aizkuņģa dziedzera disfunkcija, kurā Jūsu aizkuņģa dziedzeris vairs nespēj ražot pietiekami daudz gremošanas enzīmu, kas savukārt apgrūtina pārtikas pārstrādi.
  • Kuņģa gļotādas (gastrīts) vai zarnu (enterīts) iekaisums. To parasti izraisa bakteriāla infekcija (parasti H. pylori infekcija) vai pārmērīga alkohola lietošana.
  • Vēzis (olnīcu, dzemdes, resnās zarnas, aizkuņģa dziedzera, kuņģa vai apzarņa vēzis).
 

Kā mazināt vai novērst vēdera pūšanos?

Uzpūšanos izraisa daudzi uztura un dzīvesveida faktori – tāpēc, lai novērstu vai vismaz mazinātu vēdera pūšanos vispirms ir jānosaka pūšanās cēlonis vai cēloņi. Ja vēdera uzpūšanās ir saistīta ar Jūsu mēnešreižu ciklu – Jūs to visticamāk jau esiet ievērojusi.

 

Ierobežojiet pārtikas produktus, kas izraisa vēdera uzpūšanos

Daudziem vēders pūšas pēc noteiktu pārtikas produktu ēšanas, kas satur lielu daudzumu nesagremojamu vai slikti sagremojamu savienojumu, piemēram – nešķīstošās un šķīstošās šķiedrvielas, cukura spirti un cukuri (rafinoze un fruktoze). Nesagremotās šķiedras un cukuri nonāk Jūsu resnajā zarnā, kur baktērijas tos fermentē, izraisot pastiprinātu gāzu veidošanos.

Pārtikas produkti, kas visbiežāk izraisa vēdera uzpūšanos, ir:

  • Dārzeņi – brokoļi, ziedkāposti, Briseles kāposti un kāposti;
  • Augļi – žāvētas plūmes, āboli, bumbieri un persiki;
  • Pilngraudu produkti – kvieši, auzas, kviešu dīgļi un kviešu klijas;
  • Pākšaugi – pupiņas, lēcas, zirņi;
  • Cukura spirti un mākslīgie saldinātāji – ksilīts, sorbīts un mannīts;
  • Visi gāzētie dzērieni.

Jums, iespējams, jau ir aizdomas tieši, kuri produkti Jums izraisa vēdera uzpūšanos. Izslēdziet tos uz apmēram 3 nedēļām no sava uztura – ja vēders pūšas mazāk, sāciet tos pa vienam atkal lietot uzturā (ar vismaz 1 nedēļas intervālu) kamēr noteiksiet “vainīgo” vai “vainīgos”.

 

Pārbaudiet, vai Jums ir laktozes nepanesība

Lai sadalītu laktozi (pienā esošs cukurs), Jūsu ķermenim ir nepieciešams enzīms, ko sauc par laktāzi. Sasniedzot pilngadību šī enzīma veidošanās mūsu organismā samazinās. Ja tā ir pārāk maz, lai sadalītu laktozi – Jums ir laktozes nepanesība.

Kas notiek? Laktoze iziet cauri Jūsu zarnām, līdz sasniedz resno zarnu, kur baktērijas to fermentējot izdala gāzes, kas var izraisīt vēdera uzpūšanos un sāpes vēderā.

Ja jums ir aizdomas, ka Jums ir laktozes nepanesamība, piena produktu patēriņa samazināšana var palīdzēt novērst vēdera uzpūšanās simptomus. Tomēr pirms veiciet būtiskas izmaiņas savā uzturā, noteikti konsultējieties ar savu ārstu, jo piena produkti ir svarīgs galveno uzturvielu, piemēram, kalcija, D vitamīna, magnija, kālija, cinka, fosfora un olbaltumvielu avots.

Vai izmēģiniet piena produktus ar zemāku laktozes saturu, piemēram – grieķu jogurts, cietie sieri …

 

Šķiedrvielas, ūdens un fiziskā aktivitāte

Ja Jums ir aizdomas, ka vēdera uzpūšanās ir saistīta ar aizcietējumiem vai zarnu nosprostojumiem – dzeriet vairāk ūdens (izskalo nevajadzīgo un mīkstina zarnu saturu), lietojiet pārtikā vairāk ar šķiedrvielām bagātus produktus (‘tīra” zarnas) un vairāk kustieties (Jums kustoties kustās arī zarnas un mazinās to nosprostošanās risks):

 

Izmēģiniet probiotikas

Probiotikas ir dzīvi mikroorganismi, piemēram, baktērijas un ir pieejamas kā uztura bagātinātāji. Taču tie ir dabiski atrodami arī dažos pārtikas produktos, piemēram – jogurtā, kefīrā, skābētos kāpostos, kimči, kombučā, miso, tempehā …

Pētījumi liecina, ka vairāku celmu probiotikas var palīdzēt mazināt vēdera uzpūšanos un citus kairinātu zarnu sindroma simptomus. Lai noteiktu, vai Jūsu izvēlētajām probiotikām ir pozitīva ietekme – izvēlieties vienu veidu un lietojiet to vismaz 4 nedēļas.

 

Ēdiet mazākas porcijas, ierobežojiet sāls un treknu ēdienu daudzumu

Porciju samazināšana un tādu pārtikas produktu ar augstu sāls un tauku saturu ierobežošana kā cepta pārtika, ātrās uzkodas, čipsi, šokolāde un konditorejas izstrādājumi var palīdzēt mazināt vēdera uzpūšanās simptomus.

Lielas porcijas veicina vēdera uzpūšanos divos veidos:

  • Izstiepj kuņģi un līdz ar to atstāj mazāk vietas citiem orgāniem;
  • Ja pārtikas produkti satur nesagremojamus vai slikti sagremojamus ogļhidrātus, tad – jo vairāk Jūsu resnajā zarnā nonāk šādu ogļhidrātu, jo vairāk gāzu tur tiks saražots.

Savukārt ēdieni ar augstu sāls vai tauku saturu var veicināt vēdera uzpūšanos, palielinot gāzu un ūdens veidošanos un aizturi zarnās.

 

Izmēģiniet piparmētru eļļu

Piparmētrai kā gremošanas palīglīdzeklim ir sena vēsture. Ir konstatēts, ka piparmētru eļļa samazina vēdera uzpūšanās simptomus cilvēkiem ar kairinātu zarnu sindromu. Piemēram, 4 nedēļu ilgā pētījumā, kurā piedalījās 72 cilvēki ar kairinātu zarnu sindromu, 180 mg piparmētru eļļas kapsulu lietošana 3 reizes dienā ievērojami uzlaboja vēdera uzpūšanās simptomus.

Tomēr, lai apgalvotu, ka piparmētru eļļa būtiski palīdz mazināt vēdera uzpūšanos ir nepieciešams vairāk pētījumu.

 

Ēdiet lēnām un izvairieties no gāzētiem dzērieniem

Ātri ēdot, ēšanas laikā sarunājoties, košļājot košļājamās gumijas un dzerot gāzētos dzērienus tiek norīts pārāk daudz gaisa (aerofagija) un lai gan liekā gaisa norīšana, visticamāk, biežāk izraisa atraugas, nevis vēdera uzpūšanos, tas tomēr ir viens no  iespējamajiem vēdera pūšanās cēloņiem, īpaši cilvēkiem ar funkcionāliem zarnu darbības traucējumiem.

 

Izvairieties no strauja svara pieauguma

Tauku uzkrāšanās vēdera rajonā var ierobežot zarnu darbību, palielinot spiedienu un veicinot paaugstinātu zarnu jutību. Un otrādi, svara zudums var palīdzēt samazināt vēdera pūšanos.

 

Patoloģisks muskuļu reflekss

Nesenie pētījumi liecina, ka dažiem cilvēkiem vēdera uzpūšanos var izraisīt patoloģisks muskuļu reflekss.

Parasti, ēdot, jūsu diafragma paceļas un vēdera priekšējā siena saraujas, radot vairāk vietas, neizspiežot vēderu, bet dažiem cilvēkiem notiek pretējais, proti, vēdera priekšējā siena izvirzās uz āru un diafragma nolaižas.

Nav skaidrs, kāpēc tas notiek, taču to var novērst, izmantojot bioloģiskās atgriezeniskās saites (Biofeedback) terapiju. Šī ārstēšana ietver pareizu vēdera muskuļu trenēšanu, vienlaikus saņemot vizuālu atgriezenisko saiti, kas noved pie automātiskas muskuļu kontrakciju korekcijas.

 

Nobeigumā

Īslaicīga vēdera uzpūšanās ir izplatīta parādība, un par to nav jāuztraucas. Bet, ja Jūs regulāri satrauc vēdera uzpūšanās, konsultējieties ar savu ārstu.

Veselīgs uzturs un regulāras fiziskās aktivitātes var palīdzēt mazināt simptomus. Ja vēdera uzpūšanos izraisa konkrēti pārtikas produkti, var palīdzēt to īpatsvara samazināšana Jūsu uzturā vai izslēgšana.

Izmēģiniet kā Jūsu gremošanas traktu ietekmē probiotikas un/vai piparmētru eļļa.

Lai nodrošinātu sabalansētu un pilnvērtīgu uzturu, pirms veiciet būtiskas izmaiņas savā diētā, konsultējieties ar pieredzējušu uztura speciālistu, dietologu vai gastroenterologu.

Pastāsti par šo rakstu arī citiem

Seko man

Uzkodas Snacking Перекус

Uzkodas

Vai uzkodas – ēst starp ēdienreizēm ir labi vai slikti? Kāpēc mēs jūtam vēlmi ēst pat tad, ja neesam izsalkuši? Veselīgu uzkodu idejas.

Lasīt visu rakstu »

Jaunais tievēšanas izaicinājums sākas jau 7. oktobrī, pēc

Dienām
Stundām
Minūtēm
Sekundēm

Viņi nometa lieko

Tu arī vari!

Jaunais tievēšanas izaicinājums sākas jau 7. oktobrī, pēc

Dienām
Stundām
Minūtēm
Sekundēm
Tievēšabas izaicinājums

Apmeklējot šo vietni, Jūs piekrītat sīkfailu saglabāšanai savā ierīcē, lai uzlabotu vietnes navigāciju un analizētu vietnes lietojumu.

Pārbaudiet savas zināšanas par veselīgu uzturu

26 jautājumi
Apmēram 3 – 5 min.