fbpx

Viss par diētām un tievēšanu

Meklēt
Close this search box.

Paleo diēta

Kārtējā modes diēta vai ceļš uz veselīgāku dzīvi, slimību profilaksi un svara zaudēšanu?

Kas ir Paleo diēta?

Ideja par Paleo ēšanu radās akadēmiskajās aprindās pagājušā gadsimta 70. gados

Par tās pamatlicēju tiek uzskatīts amerikāņu gastroenterologs Valters Voegtlins (Walter Lyle Voegtlin), kurš uzskatīja, ka cilvēki ir vairāk gaļēdāji un viņiem vajadzētu ēst uz dzīvnieku taukiem un olbaltumvielām balstītu diētu ar minimālu ogļhidrātu daudzumu (uzskatīja, ka cilvēki anatomiski ir tuvāki plēsējam sunim nekā zālēdājai aitai). Respektīvi – mēs būtu daudz veselīgāki, ja atgrieztos pie uztura paradumiem, kādi tie bija paleolīta laikmetā, kas beidzās aptuveni pirms 11 000 gadu. Šī iemesla dēļ šo diētu sauc arī par akmens laikmeta diētu.

Paleo diētas galvenā ideja ir sekojoša – mūsu ķermeņi nav pietiekami ātri pielāgojušies mūsdienu lauksaimniecības praksei un visiem, tam sekojošajiem, pārtikas ražošanas nozares piedāvājumiem.

Tiek rekomendēta pieturēšanās pie (iespējamajiem) mūsu senču ēšanas paradumiem – uzturā ir jālieto daudz gaļas un zivju, svaigu augļu un dārzeņu, kā arī olas un rieksti. Bet diēta ir ļoti ierobežojoša, jo tiek izslēgti graudi, rafinēts cukurs, pārstrādāti pārtikas produkti, piena produkti un pat pākšaugi, piemēram, lēcas un pupiņas.

Diētas aizstāvji uzskata, ka ēšana šādā veidā var palīdzēt cilvēkiem izvairīties no daudzām mūsdienu dzīves problēmām – sākot no aptaukošanās un sirds slimībām un beidzot ar diabētu, vēzi un pat pūtītēm.

Šodien The Paleo Diet® sevi reklamē sekojoši: “The Paleo Diet® ir diēta, kurai cilvēki kā suga ir vislabāk pielāgojusies. Citiem vārdiem sakot, ievērojot Paleo diētu, Jūs ēdiet savam ķermenim optimālos pārtikas produktus, kas burtiski ir ieprogrammēti jūsu DNS.”.

Nu, diezgan ambiciozi – vai ne? Lasiet tālāk un noskaidrosim, cik tas viss atbilst patiesībai.

 

Kā patiesībā ēda mūsu senči?

Zinātnieki jau sen ir atspēkojuši Paleo diētas pamatā esošos mītus:

  • Mūsu uzturs mūsdienās padara mūs hroniski slimus, jo neatbilst mūsu bioloģijai;
  • Tāpēc mums ir jāatsakās no uztura paradumiem, kas ir izveidojušies lauksaimniecības attīstības gaitā un jāēd tā kā ēda mūsu senči pirms vairāk nekā 11 000 gadiem;
  • Paleo diētas autori zina, kādi bija ēšanas paradumi akmens laikmetā – viņi uzskata, ka toreiz cilvēki pārsvarā ēda gaļu, papildinot savu uzturu ar dārzeņiem un augļiem un dažiem riekstu veidiem, bet viņu uzturā noteikti nebija graudi, pākšaugi un piena produkti;
  • Ja mēs ēdīsim līdzīgi kā cilvēki ēda akmens laikmetā (pēc diētas autoru pieņēmumiem) – mūsu veselība uzlabosies un mēs dzīvosim ilgāk.

Tas ir tiešām pārsteidzoši, ka vēl joprojām ir cilvēki, kas tic šiem apgalvojumiem – tic, ka cilvēki Āfrikā ēda tāpat kā tie, kas dzīvoja Čukču pussalā vai Tuvo Austrumu tuksnešos. Visticamāk, ir miljoniem dažādu Paleo diētu variāciju. Protams, ka gaļai bija nozīmīga vieta visu cilšu ēdienkartēs, bet vismaz tikpat nozīmīga vieta bija arī graudaugiem un pākšaugiem, kurus tāpat vāca un lietoja pārtikā, ne velti tā laika cilvēkus sauca par medniekiem-vācējiem.

Arī apgalvojums, ka cilvēki bioloģiski ir vairāk pielāgoti gaļas ēšanai neiztur kritiku. Vienkāršs piemērs – C vitamīns (askorbīnskābe) ir nepieciešams pilnīgi visiem zīdītājiem. Plēsēji (kas neēd augus) to spēj ražot paši, bet cilvēki to spēj uzņemt tikai ar uzturu. Mums ir garāks gremošanas trakts nekā plēsējiem, jo augu valsts barība ir grūtāk sagremojama un tāpēc, tai ilgāk ir jāpaliek mūsu ķermenī.

Vairāk par vitamīniem variet izlasīt ŠEIT.

 

Vai mūsu organisms ir attīstījies un piemērojies citiem pārtikas veidiem

Pieņēmums, ka mēs esam pielāgoti ēst tikai tādus pašus pārtikas produktus kā mūsu priekšteči pirms 11 000 gadu ir vairāk kā dīvains.

Viens no evolūcijas pamatprincipiem ir, ka izdzīvo tie, kas spēj radīt vairāk pēcnācēju. Respektīvi – dabiskā atlase dod priekšroku tikai tādām iezīmēm, kas uzlabo mūsu spēju radīt vairāk bērnu – kuri spēj izdzīvot un savukārt arī dzemdēt bērnus, tādējādi nododot gēnus nākamajām paaudzēm. Līdz ar to es teiktu, ka ar pielāgošanos modernajai pārtikai mums viss ir kārtībā un, ka daudzi, ja ne visi Paelo diētas pieņēmumi, ir muļķīgi un it īpaši – ka cilvēku kā sugas evolūcija ir apstājusies līdz ar lauksaimniecības ēras sākumu.

Cita lieta, ka mēs esam kļuvuši mazāk fiziski aktīvi un slinki, ka mēs alkstam pēc ērtībām, kuras mums sniedz RŪPNIECISKI PĀRSTRĀDĀTA pārtika, kuru lietojot mēs uzņemam PĀRĀK DAUDZ cukura un sāls un piesārņojam savus organismus ar dažādām pilnībā sintētiskām un dabā nepastāvošām vielām. Šī tiešām IR PROBLĒMA un tāpēc es nenogurstoši mudinu cilvēkus vairāk gatavot pašiem izmantojot svaigus, rūpnieciski neapstrādātus pārtikas produktus.

Bet es viennozīmīgi neatbalstu neveselīga uztura un dzīves veida attaisnošanu ar laika trūkumu un visādām pašizdomātām alerģijām, uztura nepanesībām … un “brīnumnūjiņu” meklēšanu, ar kuru palīdzību “ātri un bez piepūles” varēs atbrīvoties gan no gadiem krātā liekā svara, gan ar to saistītajām veselības problēmām.

 

Vai Paleo diētas palīdz samazināt svaru?

Jā, tieši tāpat kā jebkura cita ierobežojoša diēta. Ir arī daži pētījumi, ka ievērojot Paleo diētu tiek zaudēts nedaudz vairāk svara salīdzinot ar dažām citām diētām, bet vai tas pierāda, ka Paleo ir labāka par, piemēram, Atkinsa vai Keto, vai jebkuru citu diētu ar zemu ogļhidrātu saturu?

Svars tiek zaudēts, ne jau tāpēc, ka no uztura tiek izslēgti piena produkti, graudaugi un pākšaugi, bet gan tāpēc, ka tiek uzņemts mazāk enerģijas nekā tiek patērēts un organisms, lai nodrošinātu vajadzību pēc enerģijas sāk pārstrādāt “iekšējās rezerves”.

Ēdienkartei ir jābūt sabalansētai – ilgstoši ēst galvenokārt gaļu, augļus un dārzeņus bez maizes, piena produktiem, makaroniem, pupiņām … nav reāli un atgriežoties pie iepriekšējiem uztura paradumiem, visticamāk, atgriezīsies arī liekais svars. Pie tam, no sava uztura izslēdzot ar vitamīniem un minerālvielām bagātos pākšaugus, graudaugus un piena produktus, Jums palielinās arī dažādu uzturvielu deficīta riski, kas savukārt var radīt dažādas veselības problēmas. Vai tiešām ir vērts sevi mocīt un cerēt uz brīnumu pamatojoties tikai uz miglainu loģiku un dezinformāciju?  

UK Dietologu asociācija brīdina par Paleo diētas kaitīgumu un arī US News ikgadējā diētu apskatā Paleo Diēta tiek novērtēta ar nieka 2,4 punktiem no 5, tai skaitā:

  • Kritērijs “Ievērošanas vienkāršība” – 1,9 no 5. Lielākā daļa ekspertu uzskatīja, ka veselu pārtikas produktu grupu izslēgšana padara Paleo diētu par “ārkārtīgi grūti” ievērojamu;
  • Kritērijs “Diabēta ārstēšana vai profilakse” – 2,6 no 5. Eksperti uzskatīja, ka lielākā daļa citu diētu ir labākas attiecībā uz diabēta profilaksi vai kontroli. Arī pētījumu trūkums, kas pierādītu Paleo diētas vērtību, nedeva iespēju dot labāku novērtējumu;
  • Kritērijs “Sirds veselība” – 2 no 5. Ekspertiem nebija pārliecības, ka ar Paleo diētu ir iespējams novērst vai mazināt sirds un asinsvadu slimību riskus. Šis bija viens no zemākajiem vērtējumiem šajā kategorijā;
  • Kritērijs “Ilgtermiņa svara zudums – 2,3 no 5. Eksperti uzskatīja, ka nav pārliecinošu pētījumu, ka Paleo diēta var nodrošināt ilgtspējīgu svara zudumu;
  • Kritērijs “Uzturvērtība” – 2,4 no 5. Lai gan diēta fokusējas uz dārzeņiem un liesu gaļu, eksperti nevarēja apiet faktu, ka diētā tiek izslēgtas veselas pārtikas produktu grupas, piemēram – piena produkti un graudaugi;
  • Kritērijs “Drošība” – 2,8 no 5. Viens no viszemākajiem vērtējumiem šajā kategorijā, jo izslēdzot veselas produktu grupas diētas sekotāji zaudē arī tiem nepieciešamās uzturvielas;
  • Kritērijs “Īstermiņa svara zudums” – 3 no 5. Lai gan ir daži nelieli pētījumi par Paleo diētas efektivitāti attiecībā uz īstermiņa svara samazināšanu – tie nepārliecināja ekspertus par diētas efektivitāti. Šajā kategorijā vērtējums bija zem vidējā līmeņa.
 

Nobeigumā

Atšķirībā, piemēram, no Vidusjūras diētas, kas vairāku gadsimtu laikā ir dabiski izveidojusies Vidusjūras reģionā – Paleo diēta ir mākslīgi radīta pamatojoties uz dažu teorētiķu uzskatiem par to kā, iespējams, esot ēduši viņu senči akmens laikmetā un pieņēmumiem par to kā šāds ēšanas stils mūs varētu ietekmēt šodien.

Akmens laikmetā produktu apstrāde bija būtiski atšķirīga – praktiski vienīgie apstrādes veidi bija gaļas un zivju cepšana un/vai žāvēšana.

Tad, nu, Paleo diētas aizstāvji – esiet taču konsekventi – ēdiet tāpat kā akmens laikmetā – jēlu, ceptu un saulē žāvētu gaļu un zivis un neapstrādātus, svaigus dārzeņus. Atcerieties, ka nekādu mērču, dresingu utt. arī nebija – tā, ka vienā rokā jēla gaļa vai zivs, otrā nemizota biete un uz priekšu, pretī veselīgākai dzīvei -😊.

 

Ēdiet veselīgi un esiet veseli!

Ar mīlestību,

Ineta.

Pastāsti par šo rakstu arī citiem

Seko man

Jaunais tievēšanas izaicinājums sākas jau 7. oktobrī, pēc

Dienām
Stundām
Minūtēm
Sekundēm

Viņi nometa lieko

Tu arī vari!

Jaunais tievēšanas izaicinājums sākas jau 7. oktobrī, pēc

Dienām
Stundām
Minūtēm
Sekundēm
Tievēšabas izaicinājums

Apmeklējot šo vietni, Jūs piekrītat sīkfailu saglabāšanai savā ierīcē, lai uzlabotu vietnes navigāciju un analizētu vietnes lietojumu.

Pārbaudiet savas zināšanas par veselīgu uzturu

26 jautājumi
Apmēram 3 – 5 min.