fbpx

Par Diētām Veselīgu uzturu un Sportu

Meklēt
Close this search box.

Veselības un fitnesa panākumu noslēpums

Kāpēc dažiem izdodas iegūt labu fizisko formu un saglabāt to ilgtermiņā? Ko viņi zina vai dara savādāk? Ko tādu, ko citi cilvēki, šķiet, nezina?

Ja gaidiet ātru risinājumu, kā “ātri un bez piepūles” uzlabot savu veselību un iegūt savu sapņu augumu – šis raksts liks Jums vilties.

Ja vēlieties iegūt praktiski noderīgu informāciju, kas var palīdzēt  Jums sasniegt savus veselības un fitnesa mērķus – lasiet tālāk.

 

Kāds ir veselības un fitnesa panākumu noslēpums?

Daži cilvēki domā, ka treneriem un sportistiem ir zināmi kādi fitnesa panākumu noslēpumi , kurus viņi rūpīgi glabā (jo kā gan citādi izskaidrot kāpēc viņiem viss izdodas, bet man nē).

Un.

Netrūkst dažādu “ekspertu”, kas labprāt Jums tos atklās – par nelielu un godīgu samaksu 😊.

Diemžēl, lielākā daļa no tiem ir banalitātes vai bezjēdzīgas muļķības, kuru vienīgais mērķis ir pārdot dārgus uztura bagātinātājus, diētas vai tievēšanas tabletes, tējas u.tml.

Dažādas Modes diētas, grūti uztverama un pretrunīga informācija par veselīgu uzturu – fitnesa un veselīga dzīvesveida pasaule ir diezgan mulsinoša vieta.

Tātad.

Kāds tad ir veselības un skaista un vingra ķermeņa noslēpums?

Varu Jums atklāt savu:

  1. Intensīvas fiziskās aktivitātes vismaz 3 reizes nedēļā. Man tie pārsvarā ir spēka un kardio treniņi;
  2. Pēc iespējas gatavoju mājās – daudz pilnvērtīgu ēdienu ar lielu daudzumu olbaltumvielu, dārzeņu, augļu, pilngraudu produktu, olu, riekstu, pupiņu, zivju utt. Principā es ēdu citu gatavotu ēdienu tikai esot ciemos, atvaļinājumā (ja tur nav iespējas gatavot) vai, ja mans mīļotais mani uzaicina pamieloties kādā labā restorānā;
  3. Sekoju līdzi uzņemto kaloriju daudzumam – cenšos uzņemt tieši tik daudz enerģijas cik manam organismam ir nepieciešams – ne vairāk un ne mazāk;
  4. Pirmos 3 punktus es ievēroju jau vairāk kā desmit gadus. Šīs darbības ir kļuvušas par manu dzīvesveidu un man sevi vairs nav jāpiespiež/jāmotivē – gan sports, gan gatavošana man sagādā prieku.
 

Tomēr – to pateikt ir daudz vieglāk nekā izpildīt.

Pirmkārt – protams laika trūkuma dēļ. Vismaz mums tā šķiet.

Un.

Mums parasti ir pārāk daudz informācijas, kas vispirms būtu jāsakārto un mēs parasti mēģinām paveikt pārāk daudz uzdevumus uzreiz.

Šodien es vēlos dalīties ar Jums ar principu, kas var palielināt Jūsu izredzes gūt panākumus un palīdzēt izmainīt gan Jūsu izskatu, gan pašsajūtu. Principu, kas palīdz no “varbūt man izdosies” nokļūt uz “man noteikti izdosies”.

 

Šis princips ir pavisam vienkāršs – Mazāk ir Vairāk jeb dzīvesveida izmaiņas, kas balstās uz paradumiem. Respektīvi – koncentrēšanās uz mazākām, bet pastāvīgām izmaiņām palīdz sasniegt vairāk.

Šī koncepcija nav jauna. Tā balstās uz būtiskā nošķiršanu no nebūtiskā un nebūtiskā likvidēšanu. Kā saskaņot savu dzīvi ar saviem mērķiem un mainot savus ieradumus, mērķtiecīgi virzīties tur, kur vēlaties nonākt – kā dzīvot aktīvāku, veselīgāku, produktīvāku un pilnvērtīgāku dzīvi.

Mūsdienu pasaulē, kas ir pilna ar “tehnoloģijām”, ” jaunievedumiem”, “vismodernākajiem risinājumiem” un “gadžetiem”, parasti uzvar – mūsu ieradumi.

Atnākot mājās, mēs atslēgas vienmēr noliekam vienā un tai pašā vietā, ja nomainām darba vai dzīves vietu – gadās, ka sākumā automātiski dodamies uz iepriekšējo, nevis jauno…

Respektīvi – lai veiktu ilgtspējīgas pārmaiņas – ir jāizveido jauni ieradumi.

 

Jaunu ieradumu veidošana

Vienīgais veids, kā izveidot pastāvīgus ieradumus, ir vienlaicīgi koncentrēties tikai uz vienu ieradumu, lai Jūs varētu visu savu enerģiju koncentrēt uz šī viena ieraduma izveidi:

  • Izvēlieties ne vairāk kā vienu ieradumu mēnesī – jebkuru, kas, jūsuprāt, visvairāk ietekmēs Jūsu dzīvi (tuvinās Jūsu mērķim);
  • Uzrakstiet plānu – norādiet, kāds būs Jūsu mērķis, kad un ko Jūs to darīsiet un kas šo Jūsu darbību ierosinās;
  • Publiskojiet izvēlēto mērķi – par to, ka centieties izveidot jauno ieradumu, pastāstiet pēc iespējas vairāk cilvēkiem – radiniekiem, draugiem, savā sociālā tīkla kontā…
  • Ziņojiet par savu progresu katru dienu – pastāstiet vai Jums šodien ir vai nav izdevies izdarīt ieplānoto.
 

Pēc būtības Jūs rakstiet publisku dienasgrāmatu par vienu konkrētu tēmu – kā es veidoju jaunu ieradumu. Tas var nebūt viegli, bet ja Jūs saņemsieties un spēsiet savu mērķi un tā īstenošanas gaitu publiskot – iespēja ka to sasniegsiet būtiski palielināsies.

 

Ir arī daži noteikumi, kas jāievēro, lai šis izaicinājums būtu veiksmīgs:

  • Vienlaicīgi centieties veidot tikai vienu ieradumu – cenšoties izveidot vairākus ieradumus vienlaicīgi, iespēja gūt panākumus būs daudz mazāka. Uzticieties man – pieredze rāda, ka vienlaikus veidojot vairākus ieradumus, Jūs visticamāk gaida neveiksme, bet veidojot tikai vienu ieradumu un ievērojot turpmākos noteikumus, 50-80% cilvēku gūst panākumus;
  • Izvēlieties vieglu mērķi. Vismaz sākumā. Vēlāk, kad būsiet labi apguvuši ieradumu maiņu, varēsiet izvēlēties kaut ko grūtāku. Sāciet ar kaut ko tādu, par ko esiet pārliecināti, ka spēsiet to darīt katru dienu. Vai pat kaut ko vēl vieglāku, piemēram – ja domājiet, ka variet vingrot 60 minūtes dienā, izvēlieties 30 vai 20 minūtes;
  • Izvēlieties kaut ko izmērāmu – Jums ir jāspēj noteikt vai Jums šodien ir vai nav izdevies. Ja izvēlieties vingrošanu, nosakiet cik ilgi vingrosiet (minūtes) vai kaut ko citu līdzīgu, piemēram – vingrinājumu un/vai atkārtojumu skaitu;
  • Esiet konsekventi. Ja iespējams, dariet to katru dienu vienā un tajā pašā laikā – tā iespēja, ka šī darbība kļūs par ieradumu ir lielāka;
  • Ziņojiet par savām veiksmēm vai neveiksmēm katru dienu – jo retāk atskaitīsieties, jo neveiksmes iespēja būs lielāka;
  • Saglabājiet pozitīvu attieksmi! Neveiksmes būs gandrīz noteikti, bet vienkārši atzīmējiet tās un turpiniet iesākto. Jums neparko nav jākaunas.
 

Vienlaicīgi tikai viens ieradums

Šajā blogā es dalos ar savu pieredzi un zināšanām par visu, kas no uztura un sporta viedokļa ir jāzina, lai uzlabotu veselību un izveidotu savu sapņu ķermeni – labāko sevis versiju.

Tomēr te ir viena neliela problēma – ja Jūs uzreiz mēģināsiet piemērot VISU manā blogā esošo informāciju – Jūsu izredzes uz panākumiem strauji samazināsies.

Ko darīt?

Tieši to par ko rakstīju iepriekš – vienlaicīgi censties sasniegt tikai kaut ko vienu, ieveidot tikai vienu paradumu. Piemēram, Jūs varētu sākt ar:

  • Ēst brokastis katru dienu;
  • Palielināt augļu un dārzeņu patēriņu līdz 5 porcijām dienā;
  • Katrā ēdienreizē ēst liesas olbaltumvielas;
  • Uzkodās izmantot dārzeņus vai augļus;
  • Katrā ēdienreizē izvēlēties saliktos ogļhidrātus.
 

Iespējams, ir desmitiem vienkāršu ieradumu, kurus Jūs variet nekavējoties ieviest.

Tomēr.

Lai palielinātu veiksmes iespēju, vienlaikus ieviesiet TIKAI VIENU ieradumu.

 

Pētījumi liecina, ka tad, ja mēs mēģinām savā dzīvē ieviest/mainīt kaut ko vienu, varbūtība, ka mēs šo ieradumu saglabāsim gadu vai ilgāk, ir lielāka par 80 procentiem.

Bet.

Ja mēs mēģinām vienlaikus ieviest divus paradumus – mūsu izredzes gūt panākumus ir mazākas par 35 procentiem. Ja mēģinām ieviest trīs vai vairāk jaunus paradumus – panākumu īpatsvars samazinās līdz mazāk nekā 5 procentiem.

Respektīvi – ja cilvēki mēģina īsā laikā būtiski mainīt savu dzīvesveidu – tas parasti neizdodas.

Problēma ir tajā, ka lielākajai daļai cilvēku pacietība ir sveša un viņi vēlas būt formā – jau vakar.😊

 

Izvēlieties svarīgāko

Izvērtējiet savus mērķus un nosakiet, ko vēlieties sasniegt nākamajā gadā, pēc 3 vai 5 gadiem – kā vēlieties justies, kā izskatīties…

Lai noteiktu, ar kura paraduma maiņu, atmešanu vai veidošanu sākt – pajautājiet sev, kuram no tiem būs vislielākā ietekme, kurš visvairāk palīdzēs Jūsu mērķa sasniegšanai.

Un.

Plānojiet savas dienas tā, lai katru dienu Jūs darītu kaut ko, kas veicinātu šo mērķu sasniegšanu.

 

Biežākā atruna, ko parasti dzirdu – “man nav laika” un “es pa dienu pārāk nogurstu”.

Tāpēc.

Pārskatiet visus savas dzīves aspektus.

  • Kuras Jūsu dzīves jomas ir pārslogotas?
  • Ko Jūs vēlētos vienkāršot? Varbūt vēlieties ierobežot saņemtās informācijas apjomu, varbūt pienākumus, kaut ko citu? Piemēram, ja saņemiet pārāk daudz e-pasta vēstuļu – pārbaudiet savu e-pastu tikai divas reizes dienā un atbildiet uz 5 e-pasta vēstulēm katru reizi. Šādā veidā Jūs strādāsiet efektīvāk un atbildēsiet tikai uz svarīgām e-pasta vēstulēm.
 

Fokuss ir vissvarīgākais faktors, kas nosaka, vai Jūs sasniegsiet mērķi – izveidosiet jaunu ieradumu. Arī koncentrēšanās uz “šeit un tagad” var Jums daudz palīdzēt – palīdzēt mazināt stresu un pilnvērtīgi izbaudīt dzīvi.

Koncentrējieties uz pozitīvo.

Un.

Mācieties pateikt “Nē”.

 

Nobeigumā

Mūsu veselība un fiziskā sagatavotība ir ceļojums mūža garumā – tas nekad nebeidzas. Kad esat sasnieguši savu mērķi, Jums tas joprojām ir jāuztur, tāpēc ir svarīgi saprast kādas izmaiņas dzīvesveidā Jums šajā procesā vislabāk var palīdzēt.

 

Šī principa efektivitāti (vienlaicīgi atteikties, ieviest vai mainīt vai tikai vienu paradumu) apliecina ne tikai pētījumi, bet arī mana ilggadējā pieredze.

Izvēlieties kuri ieradumi Jūs visātrāk var tuvināt Jūsu mērķim un īstenot tos –  pacietīgi, pa vienam. Tas ir labākais pirmais solis, lai uzlabotu savus ēšanas paradumus, savu ķermeni un dzīvi kopumā.

 

Gatavojiet vairāk paši, ēdiet sabalansēti, kustieties un – baudiet dzīvi!

Zaļa aploksbe ar sirdi

Palīdziet uzturēt šo vietni, veidot interesantus rakstus un gardas mazkaloriju receptes!

Pastāsti par šo rakstu arī citiem

Seko man

Izvēlieties ziedojuma summu

Jaunais tievēšanas izaicinājums sākas jau 6. maijā, pēc

Dienām
Stundām
Minūtēm
Sekundēm

Viņi nometa lieko

Tu arī vari!

Jaunais tievēšanas izaicinājums sākas jau 6. maijā, pēc

Dienām
Stundām
Minūtēm
Sekundēm
Tievēšabas izaicinājums

Apmeklējot šo vietni, Jūs piekrītat sīkfailu saglabāšanai savā ierīcē, lai uzlabotu vietnes navigāciju un analizētu vietnes lietojumu.

Pārbaudiet savas zināšanas par veselīgu uzturu

26 jautājumi
Apmēram 3 – 5 min.

Janvāra tievēšanas izaicinājums sāksies pēc

Dienas
Stundas
Minūtes
Sekundes