fbpx

Viss par diētām un tievēšanu

Meklēt
Close this search box.

Kā ātri nomest svaru

Ātrās diētas un uztura bagātinātāji sola ātri nomest svaru – sapņu augums būs jau pavisam drīz tikai mazliet jāpadzer tabletītes vai jāpasēž uz kādas brīnumdiētas.

Kā zaudēt 10 kg nedēļas laikā? Ēdiet tik daudz, cik vēlaties — un joprojām zaudējiet svaru! Kā nomest svaru 7 dienās … pilns internets ar šāda veida solījumiem. Liekas, ka straujš svara zudums var būt ātrs un vienkāršs, protams – ja vien ticiet reklāmas solījumiem.

Tad kāpēc mēs ielās redzam tik daudz cilvēku ar lieko svaru? Viņiem nav datoru un/vai viedtālruņu, vai arī viņi apzināti vēlas uzēsties, jo domā, ka liekais svars nāk par labu gan veselībai, gan padara viņus pievilcīgākus?

Vai tiešām visu šo skaisto solījumu mērķis īstenībā ir tikai nopelnīt piedāvājot īstermiņa risinājumus – kā esot izteicies vienas populāras diētas īpašnieks: “tās resnās govis ir jāslauc”.

Svara samazināšana ir milzu bizness – tikai ASV vien dažādiem svara zaudēšanas produktiem katru gadu tērē ap 33 miljardu ASV dolāru .

Vai kāds no šiem produktiem patiešām nodrošina ātru svara zudumu? Vai tie ir droši? Un kādi ir ātras svara zaudēšanas riski?

 

Diētas ātrai svara zaudēšanai

Ātra svara zuduma solījumu ir tik daudz, ka ir grūti tos visus sistematizēt, bet lielākā daļa ietilpst šādās kategorijās:

 

Badošanās diētas

Badošanās maldīgi tiek uzskatīta par vienu no efektīvākajiem svara zaudēšanas veidiem. Šo diētu variācijas sākot no pagājušā gadsimta piecdesmitajiem gadiem ir daudz un dažādas. Daudzas no tām papildus svara zaudēšanai sola arī ķermeņa detoksikāciju. Diemžēl – ātri samazināt ķermeņa tauku daudzumu nav iespējams. Rezultāts tiek panākts mākslīgi izvadot ūdeni un/vai zarnu saturu – tāpēc svars pēc diētas ātri atgriežas.

 

Tabletes un uztura bagātinātāji

Ļoti plašs piedāvājums. Parasti tiek apgalvots, ka tiek bloķēta barības vielu uzsūkšanās, mazināta apetīte, paātrināta vielmaiņa vai veicināta tauku dedzināšana. Jautājiet pēc neatkarīgiem pētījumiem, kas pierāda reklāmas solījumu patiesumu – ja Jums tādus sniegs, visticamāk pētījums būs par kādu piedāvātā produkta sastāvā esošo vielu, nevis par pašu konkrēto produktu.

 

Mazkaloriju diētas (VLCD – very low calorie diets)

Pēc būtības VLCD ir tās pašas badošanās diētas – vienīgā atšķirība, ka kaut ko tomēr drīkst ēst. Tomēr kaloriju deficīts šādās diētās ir pārāk liels, lai tās varētu ilgstoši ievērot, nemaz nerunājot par iespējamām veselības problēmām.

 

Mono diētas

Diētas, kurās lielāko daļu ēdienkartes sastāda kāds viens produkts vai vienas produktu grupas produkti (piemēram – griķu, olu, greipfrūtu, siera diēta u.tml.). Šīs diētas strādā tikai pirmajās dienās, kad svars tiešām zūd, taču ievērojot tās ilgāku laiku, zūd arī mūsu skaistums un veselība, jo ēdot vienveidīgu uzturu organisms nesaņem visas tam nepieciešamās uzturvielas. Turklāt pārtraucot šo diētu, svars atgriežas neticami ātri un bieži vien ar uzviju.

 

Organismu attīrošās diētas.

Tiek solīts attīrīt organismu no šlakvielām un cita veida piesārņojuma, normalizēt hormonu līmeni un, protams, arī zaudēt visus liekos kilogramus (piemēram, brūno rīsu un zaļās tējas diēta u.tml.). Profesionālie dietologi visā pasaulē šī tipa diētas uzskata par absurdām, jo tām nav absolūti nekāda zinātniskā pamatojuma. Organisma attīrīšanu no toksiskajām vielām veic tam paredzētie orgāni, piemēram – nieres un aknas, nevis krāsainas suliņas, klizmas un kas nu tur vēl..

 

Neparasto produktu diētas

Tiek solīts svara samazinājums, ja tiks lietots kāds konkrēts produkts. Ābolu etiķis šķiet ir populārākais brīnumprodukts, ko iesaka lietot pirms katras ēdienreizes visām tievēt gribētājām, kas ir gatavas ticēt jebkurām pasakām un nereti arī izdot ievērojamas naudas summas (jo etiķi mēdz iefasēt arī dažādās kapsulās utt.). Kārotais rezultāts, diemžēl atkal izpaliek, bet ir iespēja sabeigt kuņģi ar pārlieku aktīvu etiķa lietošanu. Tas pats attiecas uz dažādiem eksotiskajiem produktiem, pulveriem utt., sevišķi tiem, par kuru izcelsmi un sastāvu Jums nav nekādas nojausmas.

 

Krēmi, ierīces, Voodoo un citi burvju triki

Šķiet, ka apšaubāmajām idejām, kas sola ātru svara samazinājumu, nav gala. Lielākā daļa sola svara zudumu bez ierobežojošām/drastiskām diētām un papildus fiziskām aktivitātēm, piemēram – tikai 15 minūtes dienā … un tauki kusīs kā uz pannas 😊. Izklausās, protams, vilinoši – bet cik cilvēku Jūs pazīstiet, kuri ir ieguvuši savu sapņu augumu “ātri un bez piepūles”?

 

Vai solījumi ātri nomest svaru darbojas?

Dažādu valstu atbildīgie dienesti regulē uztura bagātinātājus, tomēr vairumā gadījumu izturas pret tiem kā pret pārtiku, nevis zālēm – atšķirībā no zāļu ražotājiem, uztura bagātinātāju ražotājiem nav jāpierāda, ka viņu produkti ir droši vai efektīvi, pirms tie tiek piedāvāti pircējiem. Tas nozīmē, ka ražotāja apgalvojami par sava produkta iedarbību ir balstīti labākajā gadījumā uz ražotāja pieņēmumiem nevis pētījumiem.

Ja neskaita svara samazināšanas operācijas, neviens cits produkts, tablete, krēms, Voodoo vai ātrā diēta Jums neaplīdzēs samazināt savu svaru ātri un nekaitējot Jūsu veselībai. Ir recepšu medikamenti, kas veicina svara samazināšanu, bet neviens no tiem nav paredzēts ātrai svara zaudēšanai un tiem ir arī pagarš iespējamo blakusparādību saraksts.

Zaudēt svaru ir iespējams, vai, nu ķirurģiski samazinot ķermeņa tauku daudzumu, ķirurģiski samazinot kunga izmēru (lai Jūs fiziski nevarētu apēst vairāk kā nepieciešams), vai ievērojot kaloriju deficītu – uzņemot mazāk kaloriju nekā Jūsu organismam dienas laikā ir nepieciešams. Ievērojot kaloriju deficītu ir ļoti svarīgi nepārspīlēt – ja ēdīsiet pārāk maz Jūs tikai bojāsiet savu veselību, bet ilgtermiņa efekta nebūs. Jums nepieciešamo kaloriju daudzumu Jūs variet aprēķināt ŠEIT.

 

Iespējamie riski ātri zaudējot svaru

Straujš svara zudums gandrīz vienmēr ir saistīts ar uzturvielu trūkumu un jo ilgāk Jūs sevi pakļaujiet drastiskām ātrajām diētām, jo tas būtiskāk ietekmē Jūsu veselību. Iespējamie riski ir sekojoši:

 • Žultsakmeņu veidošanās – rodas 12% līdz 25% cilvēku, kuri zaudē lielu svaru vairākus mēnešus pēc kārtas.
 • Dehidratācija – ātro diētu svara samazinājums veidojas no ķermeņa izvadot ūdeni un zarnu saturu. Jūs, protams varat no tā izvairīties, dzerot daudz šķidruma – bet tad svars nesamazināsies.
 • Uzturvielu deficīts, īpaši olbaltumvielu un tauku deficīts rada dažādas veselības problēmas, tai skaitā hormonālos traucējumus.
 • Elektrolītu līdzsvara traucējumi, kas reti, bet var būt arī dzīvībai bīstami.

Kā mazāk būtiskas ātras svara zaudēšanas blakusparādības tiek minēts:

 • Galvassāpes.
 • Aizkaitināmība.
 • Reiboņi.
 • Aizcietējumi.
 • Menstruālā cikla traucējumi.
 • Matu izkrišana.
 • Muskuļu zudums.
 

Vai ātra svara zaudēšana ir ieteicama?

Diētas ātrai svara zaudēšanai var nelabvēlīgi ietekmēt Jūsu veselību, bet aptaukošanās pilnīgi noteikti nenāk Jūsu veselībai par labu. Šī iemesla dēļ mazkaloriju diētas cilvēkiem ar aptaukošanos (kuru ķermeņa masas indekss (ĶMI/BMI) ir lielāks par 30) tiek uzskatītas par saprātīgu svara zaudēšanas veidu, piemēram, lai sagatavotos svara samazināšanas operācijai.

Ir ļoti svarīgi, lai ātra svara zaudēšanas diēta, kas ilgst vairākas nedēļas noritētu ārsta uzraudzībā. Tas garantētu uzturvielu sabalansētību un sekojoši mazinātu iespējamos riskus Jūsu veselībai. Tomēr 25% līdz 50% cilvēku nespēj pabeigt šādas programmas un svars strauji atgriežas. Vairums ekspertu uzskata, ka labāk ir svaru zaudēt pakāpeniski izvēloties diētu, kuru ir iespējams ievērot ilgstoši.

Diemžēl lielākā daļa cilvēku, kas vēlas ātri zaudēt svaru, parasti to dara paši konsultējoties labākajā gadījumā tikai ar paziņām – cilvēkiem, kuriem ir viedoklis, bet nav nepieciešamo zināšanu, lai to pamatotu. Bieži vien ar īstermiņa mērķi, piemēram – lai labi izskatītos kādā pasākumā vai pludmalē.

Badošanās noteikti nav laba ideja. Bet, ja citādi esiet vesels, īss kaloriju ierobežojuma periods, visticamāk, Jums nekaitēs. Pirms uzsāciet diētu gan noteikti konsultējieties ar savu ārstu un pārrunājiet ar viņu diētas ēdienkarti, lai izvairītos no uzturvielu deficīta izraisītām veselības problēmām. Noteikti iekļaujiet savā uzturā olbaltumvielas (70 līdz 100 gramus dienā). Lietojiet multivitamīnus un ēdiet pārtiku, kas bagāta ar kāliju (tomātus, apelsīnus un banānus).

 

Kā izvēlēties sev piemērotu diētu

Pirms uzsāciet kādu diētu vai svara zaudēšanas programmu vajadzētu veikt to izpēti, lai izvēlētos tieši Jūsu vajadzībām atbilstošāko un tādu, kura Jums ne tikai palīdzēs nomest svaru, bet arī nodrošinās jauniegūtā svara uzturēšanu ilgtermiņā. Vēlamais svara zudums ir 0,2 – 0,8kg nedēļā.

Pirms uzsāciet kādu ātro diētu noskaidrojiet:

 • Kādi ir ierobežojumi (atļautie/neatļautie produkti, cik kaloriju ir paredzēts uzņemt dienas laikā, kāda ir uzturvielu proporcija (Olbaltumvielas, Tauki, Ogļhidrāti)). Pārrunājiet ar savu ārstu cik šie ierobežojumi ir pamatoti.
 • Kas nosaka Jūsu svara zaudēšanas mērķi – Jūs, vai arī tas jau ir iepriekš definēts (piemēram – zaudēsiet 7 kg nedēļas laikā)?
 • Cik cilvēku procentuāli pabeidz programmu?
 • Kāds ir vidējais svara zudums cilvēkiem pēc programmas pabeigšanas un vienu gadu pēc programmas pabeigšanas?
 • Cik lielai daļai cilvēku ir problēmas vai blakusparādības? Kas tās ir par problēmām?
 • Vai pēc diētas pabeigšanas ir paredzēta kāda uzturēšanas programma, kas palīdz saglabāt nomesto svaru? Atcerieties ka ap 80% cilvēku atgūst zaudēto svaru 6 – 12 mēnešu laikā pēc diētas beigām.
 • Kādas ir kopējās izmaksas, ieskaitot visus nepieciešamos pārtikas produktus un/vai uztura bagātinātājus?
 

Ja Jums ir kādas veselības problēmas vai Jūs regulāri lietojiet medikamentus, pirms svara zaudēšanas programmas uzsākšanas noteikti konsultējieties ar savu ārstu.

Atcerieties arī, ka:

 1. Ātrās diētas ļoti reti palīdz sasniegt noturīgu un veselīgu svara samazinājumu un, ka lielākā daļa cilvēku atgūst zaudēto svaru dažu mēnešu laikā, pie tam bieži ar uzviju.
 2. Negodīgi reklāmdevēji pateiks gandrīz jebko, lai tikai Jūs iegādātos viņu produktus svara samazināšanai. Lūk daži no viltus solījumiem, kas ir bieži redzami svara zaudēšanas reklāmās:
  • Zaudējiet svaru bez diētām un/vai sporta.
  • Jūs variet zaudēt 10 un vairāk kg 30 dienu laikā.
  • Lietojot šo produktu, jūs neatgriezeniski zaudēsiet svaru.
  • Lai zaudētu svaru jums tikai ir jālieto šī tablete.
  • Zaudējiet svaru tikai lietojot šo plāksteri vai krēmu.
  • Šis produkts ir piemērots ikvienam.
 

Jebkurš solījums par brīnumainu svara zudumu ir meli.

Nav maģiska svara zaudēšanas veida. Svaru var samazināt tikai, vai, nu ķirurģiski, vai ievērojot kaloriju deficītu. Fiziskās aktivitātes ir vēlamas, bet nav obligātas.

Nav tādu produktu, kuru lietošana Jums ļautu ēst visu ko vēlaties un cik daudz vēlaties, un joprojām zaudēt svaru.

Pastāvīgam svara zudumam ir nepieciešamas uztura paradumu un dzīvesveida izmaiņas, tāpēc neuzticieties nevienam produktam, kas sola ātrus un noturīgus rezultātus.

Tādi uztura bagātinātāji kā absorbcijas blokatori vai ēstgribas nomācēji paši par sevi neizraisīs svara zudumu. Šie produkti ir jālieto kopā ar kaloriju deficīta diētu un regulāriem vingrinājumiem.

Produkti, kas sola ātru svara zudumu, vienmēr ir krāpniecība. Vēl ļaunāk, tie var sabojāt Jūsu veselību.

Pat ja produkts dažās situācijās var palīdzēt dažiem cilvēkiem zaudēt svaru, tas nebūt nenozīmē, ka tas palīdzēs zaudēt svaru arī Jums, jo katra cilvēka ieradumi un veselības stāvoklis ir atšķirīgi.

Nekas, ko variet valkāt vai uzklāt uz ādas, neizraisīs svara zudumu. Punkts.

 

Avoti:

Gilden Tsai, A. Obesity, August 2006.

Izplatītākie uztura bagātinātāji svara zaudēšanai

Patiesība par svara zaudēšanas reklāmām

Piemērotas diētas izvēle

Pastāsti par šo rakstu arī citiem

Seko man

Jaunais tievēšanas izaicinājums sākas jau 5. augustā, pēc

Dienām
Stundām
Minūtēm
Sekundēm

Viņi nometa lieko

Tu arī vari!

Jaunais tievēšanas izaicinājums sākas jau 5. augustā, pēc

Dienām
Stundām
Minūtēm
Sekundēm
Tievēšabas izaicinājums

Apmeklējot šo vietni, Jūs piekrītat sīkfailu saglabāšanai savā ierīcē, lai uzlabotu vietnes navigāciju un analizētu vietnes lietojumu.

Pārbaudiet savas zināšanas par veselīgu uzturu

26 jautājumi
Apmēram 3 – 5 min.