fbpx

Par Diētām Veselīgu uzturu un Sportu

Meklēt
Close this search box.

Mīti par tievēšanu

Vai ābolu etiķis un zaļā tēja tiešām palīdz zaudēt svaru? Vai tumšā šokolāde ir veselīgāka par piena šokolādi un vai sporta dzērieni ir nepieciešami ikvienam, kas sporto?

MĪTS – “Zaļā tēja ir efektīvs tauku dedzinātājs”

Pēdējos gados ir veikti daudzi pētījumi, lai noskaidrotu, vai zaļā tēja patiešām ietekmē tauku masas samazināšanos. Pētījumā, kurā piedalījās 1 243 dalībnieki, atklājās, ka, lai gan ir dažas norādes par tauku zudumu, to klīniskā nozīme ir niecīga.

Zaļā tēja kā dzēriens ar zemu kaloriju un zemu kofeīna saturu ir lieliska alternatīva melnajai tējai un kafijai, bet nevajadzētu cerēt ar tās palīdzību samazināt tauku daudzumu.

 

MĪTS – “Ābolu etiķis palīdz notievēt”

Nav neviena zinātniski pamatota pierādījuma, ka ābolu etiķis kaut kādā veidā stimulētu novājēšanu. Etiķa lietošanas piekritēji apgalvo, ka dienā lietojot vienas vai vairākas tējkarotes etiķa samazinās apetīte un tas palīdzot dedzināt taukus. Neviens no šiem apgalvojumiem nav pārbaudīts klīniski.

Ābolu etiķim ir augsta skābes koncentrācija un tas var diezgan spēcīgi apdedzināt mutes gļotādu un rīkli. Turklāt ābolu etiķis kopā ar citiem medikamentiem var radīt bīstamas un nepatīkamas sekas.

 

PATIESĪBA: “Saldēti augļi un dārzeņi ir tikpat veselīgi kā svaigi”

Dažos gadījumos saldēta pārtika var būt pat veselīgāka par svaigu pārtiku! Nogatavojoties svaigiem augļiem un dārzeņiem, palielinās tajos esošais cukura daudzums, bet vitamīnu un citu vērtīgo vielu daudzums samazinās.

Ātri sasaldēti dārzeņi un augļi saglabā visus vitamīnus, un to nogatavināšanas process apstājas. Ziemā saldēti augļi un dārzeņi ir neaizstājami uztura dažādošanai.

 

MĪTS: “Kafija nav veselīga”

Nav īsti skaidrs kā šis mīts ir radies, iespējams ka tās sastāvā esošais kofeīns kādam ir veidojis asociāciju ar “narkotikas”. Kafija ir vājš diurētiķis un tai piemīt tonizējoša iedarbība. Nevar teikt ka kafija ir veselīga vai neveselīga – viss ir atkarīgs no tā cik stipru kafiju un cik bieži dzerat. Tiek pat uzskatīts, ka mērena kofeīna lietošana var efektīvi uzlabot sportistu izturību.

Pārāk bieža kafijas dzeršana var izraisīt pārmērīgu uzbudinājumu, bezmiega attīstību, problēmas ar sirds un asinsvadu sistēmu un negatīvi ietekmēt citu orgānu darbu. Dzerot 2-3 kafijas tasītes dienā nekādām veselibas problēmām rasties nevajadzētu.

 

MĪTS: “Olu baltumi ir veselīgāki par veselām olām”

Pastāv uzskats, ka olu dzeltenuma ēšana var paaugstināt holesterīna līmeni asinīs un tādējādi izraisīt aterosklerozi. Saskaņā ar pētījumiem holesterīns no pārtikas būtiski neietekmē holesterīna līmeni asinīs. Vairāk par holesterīnu lasiet ŠEIT.

Es savās receptēs arī bieži izmantoju olu baltumu, bet ne jau tāpēc, ka olu dzeltenumi ir slikti, bet tāpēc, lai samazinātu kopējo Kcal daudzumu ēdienā (1 olā ir ap 86 Kcal, no kurām ap 55 Kcal ir olas dzeltenumā). Olu dzeltenumus NEDRĪKST izslēgt no mūsu uztura, jo tajos ir daudz mums nepieciešamo mikroelementu un vitamīnu – vienkārši, ja zinām kā tās kompensēt izmantojot citus produktus – varam tos lietot mazāk.

 

MĪTS: “Mandeļu piens ir veselīgāks par parasto pienu”

Glāzē vājpiena ir aptuveni 8g olbaltumvielu, mandeļu pienā to gandrīz nemaz nav. Turklāt lielākā daļa vitamīnu mandeļu pienam tiek pievienoti ražošanas procesā, kas var apgrūtināt barības vielu uzsūkšanos.

Sojas piens olbaltumvielu daudzuma ziņā ir aptuveni vienāds ar vājpienu, un tajā ir daži dabiski sastopami minerāli no sojas pupām.

Kāpēc mums ir vajadzīgas olbaltumvielas – lasiet ŠEIT.

 

MĪTS: “Svaigi spiestas sulas ir veselīgas. Tās vajadzētu dzert katru dienu.”

Ja Jūs mēģiniet ierobežot cukura daudzumu savā uzturā un dodiet priekšroku sulām, nevis gāzētajiem dzērieniem – sliktā ziņa ir tā, ka sulās var būt vēl vairāk cukura.

Svaigi spiestajās sulās trūkst šķiedrvielu, kas kavē ogļhidrātu uzsūkšanos, novēršot pārāk strauju glikozes līmeņa paaugstināšanos asinīs. Un sulas Jūs izdzeriet apmēram 3 reizes ātrāk nekā apēdiet tādu pat sulas daudzumu saturošus augļus – un visticamāk arī vairāk. Respektīvi – dzerot sulas Jūs visticamāk uzņemiet vairāk cukura un neuzņemiet šķiedrvielas – tāpēc dzeriet, bet ar mēru.

 

MĪTS: “Rūgtā šokolāde ir veselīga”

Diemžēl nē. Pēdējo 30 gadu laikā pasaulē lielākie šokolādes ražotāji Nestlé, Mars, Barry Callebaut un Hershey’s ir ieguldījuši miljoniem dolāru pētniecības un attīstības dotācijās, lai atbalstītu ideju par šokolādes priekšrocībām. Pateicoties viņu centieniem, šokolādes mazumtirdzniecība ir būtiski pieaugusi, bet pārējo saldumu pārdošanas apjomi ir samazinājušies.

Ilgtermiņā tumšā vai piena šokolāde nedos pilnīgi nekādus uzlabojumus Jūsu veselībai, bet papildus centimetri jostasvietā gan var parādīties.

 

MĪTS: “Enerģijas dzērieni ir nekaitīgi”

Enerģijas jeb Sporta dzērieni ir vēl viena lieta, ar kuru ir jābūt uzmanīgiem. Šķiet, ka tā ir ideāla izvēle rehidratācijai un enerģijas atjaunošanai – tur taču nosaukumā ir vārds “sports”. Bet neļaujieties apmānīties – daudzos sporta dzērienos ir daudz vairāk cukura nekā Jums būs vajadzīgs stundu ilgam treniņam saudzīgā režīmā.

Ja neesiet profesionāls sportists – daudz labāks ir vienkāršs dzeramais ūdens, ja vēlaties variet pievienot citrona šķēlīti vai piparmētru, bet neko cukuru saturošu. Pārliecinieties, ka ēdiet īstajā laikā pirms un pēc treniņa, lai saglabātu nātrija un kālija līmeni organismā.

Vairāk par uzturu pirms un pēc treniņa lasiet ŠEIT.

 

Papildus lasīšanai

Par pārtikas nepanesības testiem

Pastāsti par šo rakstu arī citiem

Seko man

Jaunais tievēšanas izaicinājums sākas
jau 1. jūlijā, pēc

Dienām
Stundām
Minūtēm
Sekundēm

Viņi nometa lieko

Tu arī vari!

Jaunais tievēšanas izaicinājums sākas jau 1. jūlijā, pēc

Dienām
Stundām
Minūtēm
Sekundēm
Tievēšabas izaicinājums

Apmeklējot šo vietni, Jūs piekrītat sīkfailu saglabāšanai savā ierīcē, lai uzlabotu vietnes navigāciju un analizētu vietnes lietojumu.

Pārbaudiet savas zināšanas par veselīgu uzturu

26 jautājumi
Apmēram 3 – 5 min.