Kā notievēt ātri un uz visiem laikiem
Neskaitāmas reizes ir rakstīts, ka “ātrās” diētas notievēt nepalīdz, taču daudzas sievietes atkal un atkal atrod kādu interesantu diētu, ievēro to un apgalvo, ka rezultāts esot fantastisks. Jā, neapšaubāmi, kilogrami krītas, iespējams, ka arī apkārtmēri nedaudz samazinās, tikai — vai tiešām iegūtais īslaicīgais rezultāts ir badošanās un tā izraisītā stresa vērts? Tas nav tikai jautājums par savstarpējām attiecībām ar mūsu tuvākajiem uz kuriem mēs parasti pirmajiem “noraujamies” – tas ir jautājums par mūsu veselību.
“Ātrās” diētas sievietes parasti piesaista solot ātri zaudēt 3, 5 un pat 7kg svara nedēļā un pats galvenais – šie solījumi piepildās! Tiek gan noklusēts, ka ne jau tauki ir tie, kas tiek zaudēti. Maksimālais iespējamais tauku zudums ir apmēram 250 grami dienā, kas nedēļā veido 1,75kg. Tad kā var zaudēt 5 vai pat 7kg tauku nedēļas laikā? Kas tad īsti tiek zaudēts? Pārsvarā tas ir ūdens, zarnu saturs un muskuļaudi un pavisam nedaudz tauku! Tieši tas arī izskaidro kāpēc pēc diētas svars tik ātri atjaunojas – organisms vienkārši atjauno mākslīgi izvadīto ūdens daudzumu un papildus svars rodas ēdot vairāk kā nepieciešams normālai organisma funkcionēšanai, kas pēc badošanās arī ir saprotami.
Kāpēc ātrās diētas nav ieteicamas
Regulāri piekopjot “ātrās” diētas, tiek neatgriezeniski izmainīta vielmaiņa un ne jau uz to pozitīvo pusi. Aplūkosim to no mūsu fizioloģijas viedokļa. Lai organisms pareizi funkcionētu, tam ir nepieciešamas visas uzturvielas – olbaltumvielas, ogļhidrāti, jā arī tauki, kā arī vitamīni un minerālvielas. Uzsvaru es šajā gadījumā lieku uz vārdu VISAS uzturvielas. Mūsu organisms ir ļoti gudrs un evolūcijas rezultātā tas ir pielāgojies ļoti dažādām ekstrēmām situācijām, bet ir jāsaprot, ka organisma normāla funkcionēšana, liedzot tam nepieciešamās uzturvielas, tiek izjaukta.
Ekstremālos apstākļos (stingra diēta organismam ir ekstrēmi apstākļi), kad ar ēdienu netiek uzņemtas visas nepieciešamās uzturvielas, organisms no sākuma rūpējas par vitāli vissvarīgākajiem orgāniem – smadzenēm un sirdi. Smadzenes diennaktī patērē 100-150g glikozes. Ja glikoze (ogļhidrāti) netiek uzņemti pietiekamā daudzumā – organisms sāk izmantot savas iekšējās rezerves. Aknās un muskuļu audos mums ir glikozes rezerves, bet šie krājumi ir nelieli. Lai “pabarotu” smadzenes organisms vispirms izmanto aknās esošās rezerves, ja ar to nepietiek – sāk sašķelt muskuļos esošās rezerves. Mūsu organismā vidēji ir 200-300g glikozes, tātad ar šo daudzumu smadzenes var “pabarot” 2 diennaktis, bet glikozi vajag arī citiem vitāli svarīgajiem orgāniem, tā kā rezerves pietiek ne vairāk kā 1 dienai. Kas notiek pēc tam? Organisms sāk ražot glikozi no olbaltumvielām – pēc būtības noārda pats savus audus, lai nodrošinātu vitāli svarīgo orgānu funkcionēšanu, bet taukaudus pārveidot ir vissarežģītāk – tāpēc tie tiek noārdīti paši beidzamie.
No 100g mūsu ķermeņa olbaltuma tiek saražoti 57g glikozes, tātad jānoārda 200g olbaltuma, lai smadzenes saņemtu savu devu un atcerieties ir jau vēl arī citi orgāni. Mūsu organismā kopā ir ap 4000-8000g olbaltuma, ja tiek zaudēta puse – iestājas dzīvībai bīstams stāvoklis! Tātad ievērojot ekstrēmu diētu, organisms no sākuma iztukšo glikozes krājumus no aknām un tad sāk saēst pats savas olbaltumvielas. Vai tiek dedzināti tauki? Nē, tie tiek noārdīti paši beidzamie – tikai tad, kad organisms saprot, ka nedrīkst pārmērīgi dedzināt savas olbaltumvielas, jo tas draud ar nāvi, tāpēc vielmaiņa pārveidojas. Mūsu organisms ir iemācījies iegūt enerģiju arī no ketonvielām. Ketonvielas rodas, noārdoties taukskābēm. Tad, nu beidzot mēs esam tikuši līdz tauku vielmaiņai! Jā, organisms sāk dedzināt taukus, taču ketonvielu daudzums asinīs palielinās 30-100 reizes, tas ir īpaši nelabvēlīgi un pat bīstami.
Ir svarīgi saprast, ka vielmaiņai neēšana ir šoks. Ja vairākas dienas netiek uzņemtas visas nepieciešamās uzturvielas organisms vispirms iztērē aknu rezerves, tad sāk dedzināt muskuļu audus, tad ķeras klāt taukiem, piesārņojot organismu ar dažādām atkritumvielām un pilnīgi izjaucot iekšējo balansu. Neskan īpaši jauki, vai ne? Bet tieši tā tas notiek un turklāt tas atstāj sekas uz vielmaiņu ilgtermiņā. Vielmaiņai šāda neēšana ir milzīgs šoks un, lai kaut kas tāds nebūtu jāpiedzīvo vēlreiz, organisms ieslēdz “taupības režīmu” (lai uzrātu vairāk rezervju) un, atsākot normāli uzņemt ēdienu, viss aiziet uz tauciņiem. Tieši tāpēc pēc ātrajām diētām svars bieži atgriežas dubultā.
Visām “ātrajām” diētām ir pārāk daudz kategorisku, un tajā pašā laikā nevajadzīgu, ierobežojumu kuru rezultātā to lietotājām principā nav iespējams uzņemt visas nepieciešamās uzturvielas. Piemēram, ja organisms nesaņem tam dienā nepieciešamo tauku daudzumu – tas pārstās uzsūkt taukos šķīstošos vitamīnus (piemēram, vitamīnu D), kas savukārt ierobežos kalcija un citu minerālvielu uzsūkšanos.
Strauji samazinot ogļhidrātu un/vai tauku uzņemšanu (līdz ar to arī daudzu citu, organismam svarīgu un nepieciešamu antioksidantu, minerālvielu, mikroelementu un vitamīnu uzņemšanu) var rasties dažādi nieru funkcionalitātes traucējumi, vielmaiņas traucējumi (pārsvarā ogļhidrātu uzsūkšanās problēmas), hormonālie traucējumi (jo ļoti spēcīgi tiek ierobežota tauku uzņemšana, kas ir nepieciešami hormonu ražošanai), to pašu, par kuriem bieži vien tiek spriests sieviešu forumos, kas ietekmē sieviešu menstruālo ciklu, dispeptiski traucējumi, kas saistīti ar ēšanas režīma maiņu (pārsvarā aizcietējumi).
Un pilnīgi noteikti – ja apzinīgi ievērosiet “ātrās” diētas Jums visu laiku gribēsies ēst. Jūs kļūsiet nervoza, viss apkārtējais sāks tracināt, uzbudināt un kaitināt. Jūsu garastāvokļa maiņas ietekmēs arī attiecības ar Jūsu tuvajiem un mīļajiem cilvēkiem.
Vai ievērojot ātrās diētas ir iespējams notievēt
Jā, ievērojot “ātrās” diētas Jūs ātri zaudēsiet kilogramus, bet Jūs zaudēsiet nevis tauku masu, bet muskuļus – tiks iztukšotas zarnas un no Jūsu organisma mākslīgi tiks izvadīts ūdens. Agri vai vēlu Jūs atsāksiet ēst normāli – nav iespējams ilgstoši pieturēties pie tik liela kaloriju un uzturvielu deficīta. Ja Jums ir ļoti stipra griba – Jūs atsāksiet normāli ēst slimnīcā. Jo ilgāk Jūs sevi mocīsiet, jo lielākā stresā būs Jūsu organisms un atsākoties normālai uzturvielu uzņemšanai pilnīgi viss, kas vien nebūs organismam vitāli nepieciešams tiks pārvērsts taukos. Rezultātā pēc neilga laika Jūs svērsiet tikpat cik pirms diētas uzsākšanas vai vēl vairāk, bet tauku Jūsu organismā jau būs krietni vairāk nekā pirms diētas uzsākšanas (jo muskuļu masa tika noārdīta, lai nodrošinātu vitāli svarīgos orgānus ar enerģiju un atsākot ēst normāli organisms veidoja tauku, ne jau muskuļu rezerves).
Jūs sākat meklēt jaunu diētu, jo domājiet, ka rezultāts jau bija labs, tikai nu “kāja mazliet paslīdēja”, kas noteikti vairs neatkārtosies. Jūs vēlreiz izejiet cauri tam pašam ciklam – muskuļu masa, kas mums palīdz būtiski dedzināt kalorijas pat miegā, atkal samazinās un tauku daudzums Jūsu ķermenī procentuāli palielinās. Tā vēl un vēlreiz … Tad Jūs nonākat pie secinājuma, ka Jums ir tāda ģenētika, “plati kauli”, lēna vielmaiņa … un neko jau tur nevar darīt …
Ģenētika, vielmaiņa, plati kauli, unikāli dzīves vai darba apstākļi, vienradži un bruņurupuči nindzjas ir laba atruna bērniem līdz 12 gadu vecumam…
Tad kā notievēt uz visiem laikiem?
Atbilde ir vienkārša – mainot savus ēšanas paradumus – ja izvēlieties dietu, tad tādu, kuru spēsiet ievērot visu turpmāko dzīvi. Ātri un bez piepūles – tā notiek vienīgi pasakās.
Atceries – tieši Tu un neviens cits – esi iemesls TAM, kā tu IZSKATIES, un tam, KAS notiek Tavā dzīvē. Mana pieredze pierāda, ka apbruņojoties ar pacietību un nedaudz gribasspēka, ar sabalansētu ēdienkarti un fiziskām aktivitātēm JEBKURU augumu var pilnveidot un to var izdarīt jebkurā vecumā.
Pastāsti par šo rakstu arī citiem
Seko man
Iesaku izlasīt arī šos rakstus
6 mīti par taukiem uz vēdera
Vai plakanu vēderu un skaistu vēdera presi var iegūt nedēļas laikā? Ko mēs zinām par vēdera taukiem un, kas no tā visa ir patiesība?
Gribi nomest lieko, vai gribi tikai par to parunāt?
Mēs vienmēr paveicam to, kas mums ir tiešām svarīgi, ja ko nedarām – tātad kaut kas cits ir svarīgāks …
Insulīns un insulīna rezistence
Kas ir insulīns un ko tas dara? Kas ir insulīna rezistence? Kādi ir insulīna rezistences simptomi? Kas to izraisa un kā ar to cīnīties?
Kas ir viscerālie tauki. Vai kāpēc aug vēders un kā atbrīvoties no vēdera taukiem?
Lielākā daļa tauku uzkrājas zem ādas. Tie ir redzami un sajūtami. Bet tauki uzkrājas arī ap orgāniem. Mēs tos nejūtam, bet tie var radīt daudz problēmu.