fbpx

Viss par diētām un tievēšanu

Meklēt
Close this search box.

Kura diēta ir vislabākā?

Kā zaudēt 10kg nedēļas laikā? Kura diēta ir vislabākā? Kāpēc es nevaru notievēt? Šādus un līdzīgus jautājumus es dzirdu ļoti bieži …

Kāpēc mūsu svars samazinās vai pieaug?

Ir ļoti svarīgi saprast, ka nekas no nekā nerodas un arī tāpat vien nepazūd. Enerģija nevar rasties no nekā un pazust nekurienē. Ja sistēmai – mūsu ķermenim – piegādātā enerģija pārsniedz patērēto, tā nekur nepazudīs, bet paliks sistēmā. Ja mēs ēdam vairāk nekā iztērējām, enerģija tiek uzkrāta rezervēs. No tā nevar izvairīties!

Attiecībā uz ķermeņa svara izmaiņām ir tikai divi mainīgie – saņemtā un iztērētā enerģija. Iztērētās enerģijas daudzumu nosaka mūsu svars, augums, muskuļu/tauku procentuālā attiecība, hormonālā aktivitāte … un mūsu fizisko aktivitāšu līmenis, bet uzņemtās enerģijas daudzumu pilnībā nosakām mēs paši – izlemjot ko un cik daudz liekam mutē, bet vairums cilvēku to nespēj novērtēt, jo:

  • Nav zināšanu par veselīga uztura pamatprincipiem;
  • Rūpnieciski pārstrādātā pārtikā ir daudz “slēpto” faktoru dažādu piedevu veidā (konservanti, emulgatori, krāsvielas …), par kuru ietekmi uz organismu Jums nav informācijas;
  • Rūpnieciski pārstrādātā pārtikā ir daudz “slēpto” kaloriju dažādu cukuru un tauku veidā. Lielā daļā kā konservants tiek izmantota sāls (cukuri, tauki, sāls mums ir nepieciešami – problēma ir tajā, ka ar pārstrādāto pārtiku tie tiek uzņemti neapzināti un daudz par daudz);
  • Pārstrādātas (tātad modificētas) pārtikas pieejamība un ērta lietošana (nomācošs iepakotas un fasētas pārtikas pārsvars veikalos salīdzinot ar tur pieejamiem svaigiem produktiem);
  • Mulsinošas pārtikas produktu sastāva etiķetes, kuras vairumā gadījumu pat netiek izlasītas;
  • Neveselīgas pārtikas reklāmas un dažādi “izdevīgi” produktu piedāvājumi “spiež” mūs iegādāties neveselīgu pārtiku.
  • Dažādi aizspriedumi un mīti par pārtikas produktu ietekmi uz svara izmaiņām.
 

Visu svara samazināšanas diētu pamatā ir dienas laikā uzņemto kaloriju ierobežošana – vai nu vienkārši drastiski samazinot kaloriju daudzumu (“ātrās” diētas), vai nu ierobežojot kādu uzturvielu uzņemšanu (parasti ogļhidrātus vai taukus) vai ierobežojot ēšanas laiku (atvēlēto dažu stundu laikā Jūs noteikti nespēsiet apēst tikpat cik visas dienas laikā) vai pat ievērojami mainot Jūsu vielmaiņu (Keto diēta).

 

Kāpēc to diētu ir tik daudz?

Esmu saskaitījusi ap 380 dažādu diētu un noteikti, ka to ir vēl daudz vairāk. Solījumi ir ļoti dažādi – sākot no ideāla auguma iegūšanas nedēļas laikā komplektā ar celulīta izzušanu līdz auras attīrīšanai un karmas uzlabošanai.

Manuprāt šīs daudzveidības galvenais iemesls ir iespēja nopelnīt – daudzas manas klientes saka, ka “ir izmēģinājušas visas iespējamās diētas, bet svars atgriežas” un tā kā “otrreiz tajā pat upē neiekāpsi” – ir nepieciešamas jaunas modifikācijas un jauni nosaukumi -😊 Un, protams arī uzskats “Kas palīdz vienam, tas nepalīdz citam”, es gan to pārfrāzētu šādi – “kas palīdz ievērot sabalansētu uzturu un kaloriju deficītu vienam, var nepalīdzēt citam”.

 

Sabalansēta diēta un kaloriju deficīts

Daudzi uzskata, ka galvenais priekšnosacījums svara samazināšanai ir sabalansēts uzturs – tie ir maldi. Sabalansēts uzturs nozīmē to, ka Jūsu organisms tiks nodrošināts ar visām tam nepieciešamajām uzturvielām, minerālvielām, vitamīniem … tas nodrošina, ka būsiet veselas un skaistas, bet sabalansētam uzturam nav nekāda sakara ar svara koriģēšanu – ja ēdīsiet sabalansēti, bet par daudz – tāpat pieņemsieties svarā. Vienīgi normalizējot sāļu uzņemšanu tiks izvadīts to aizturētais ūdens.

Kā jau sākumā minēju – svara koriģēšanai ir tikai divi mainīgie – saņemtā un iztērētā enerģija. Ja vēlaties zaudēt svaru ir nepieciešams kaloriju deficīts – cita ceļa nav. Kaloriju deficītu var panākt dažādi – Jūs variet ēst tāpat kā iepriekš un palielināt savas fiziskās aktivitātes, Jūs variet uzņemt mazāk enerģijas un neko citu savā dzīvē nemainīt vai – gan uzņemt mazāk kaloriju, gan palielināt fizisko slodzi Mēs esam atšķirīgi – “Kas der vienam, tas neder citam”.

 

Kāda diēta ir vislabākā?

Pārstrādātā pārtika laika gaitā ir kļuvusi lētāka, garšīgāka un tajā ir arvien vairāk kaloriju un dažādu piedevu. Pārtikas un dzērienu pārdošana ir liels bizness. Miljoni tiek tērēti katru gadu, lai mūs ietekmētu un pārliecinātu ēst neveselīgāk – un arvien vairāk cilvēku ir liekā svara problēmas.

Tievēšana vienmēr ir saistīta ar būtiskām ēšanas paradumu izmaiņām, lai svars neatgrieztos ir būtiski izvēlēties tādu diētu, kuru Jūs spēsiet ievērot ilgstoši – vismaz gadu, ideāli ja visu mūžu.

Pēc manas pieredzes vislabākā diēta ir diēta, kuru es definētu kā apzinātu ēšanu. Ar to saprotot, ka zināt ko ēdat – cik un kādas uzturvielas ir šķīvī un ko katra no tām dod Jūsu ķermenim. Tas nav sarežģīti. Iemācieties veidot pareizas uzturvielu proporcijas no tiem produktiem, kurus jau esiet pieradis ēst. Ja līdz šim Jūsu ēdienkartē ir dominējuši pusfabrikāti un rafinēts cukurs – gan tiešā, gan gāzēto dzērienu veidolā – pamazām sāciet vairāk gatavot paši izmantojot svaigus vai ātri sasaldētos produktus. Nevajag sev aizliegt to, kas Jums garšo, bet sekojiet līdzi tam cik daudz kaloriju dienas laikā uzņemiet un nepārsniedziet Jums nepieciešamo kcal daudzumu, vai, ja vēlaties samazināt savu svaru – ievērojiet 10-15% kaloriju deficītu – Jūs tievēsiet pakāpeniski, bet stabili un “norausieties” daudz retāk. Arī miegs ir svarīgs, jo miega trūkums veicina vēlmi ēst vairāk.

Pastāsti par šo rakstu arī citiem

Seko man

Tauki uzturā

Tauki uzturā

Kas ir piesātinātie jeb “sliktie” tauki un kas ir nepiesātinātie jeb “labie” tauki? Kā tie ietekmē mūsu veselību un svaru? Un – kāpēc tie mums vispār ir nepieciešami?

Lasīt visu rakstu »

Jaunais tievēšanas izaicinājums sākas jau 5. augustā, pēc

Dienām
Stundām
Minūtēm
Sekundēm

Viņi nometa lieko

Tu arī vari!

Jaunais tievēšanas izaicinājums sākas jau 5. augustā, pēc

Dienām
Stundām
Minūtēm
Sekundēm
Tievēšabas izaicinājums

Apmeklējot šo vietni, Jūs piekrītat sīkfailu saglabāšanai savā ierīcē, lai uzlabotu vietnes navigāciju un analizētu vietnes lietojumu.

Pārbaudiet savas zināšanas par veselīgu uzturu

26 jautājumi
Apmēram 3 – 5 min.