Gribi nomest lieko, vai gribi tikai par to parunāt?
- janvāris 20, 2022
Man bieži cilvēki ir teikuši, ka vēlas uzsākt ēst veselīgāk, gatavot veselīgāk. Taču, kad es no sirds sāku stāstīt, ko labāk izvēlēties veikalā, kā gatavot ēdienu, vai, lai paskatās manā blogā, kur ir receptes visām gaumēm, man atbild – jā, bet tas ir tik sarežģīti un tā gatavošana taču prasa tik daudz laika, un man vispār gatavot nepatīk, es neprotu, utt.
Mani klienti un draugi zina, ka esmu patiešām ļoti pacietīgs un iecietīgs cilvēks, bet dažreiz arī es varu aizsvilties, un šādos gadījumos es patiešām varu palikt dusmīga. Saku: Tu, gribēji iegūt izglītību – Tu gāji un mācījies n-tos gadus, gribēji iegūt autovadītāja apliecību – gāji mācījies, brauci, gribēji apgūt angļu valodu – gāji un mācījies, vai ne? Tas viss taču arī prasa laiku. Ja Tu patiešām kaut ko gribi sasniegt – tad Tu ej un dari.
Arī iemācīties ēst veselīgi IR jāmācās. Svaru nomest un saglabāt to – IR JĀMĀCĀS. Ja negribi, tad paliec pie savām atrunām …, bet nestāsti man, ka Tev nekas nesanāk. Tu vienkārši NEGRIBI!
Neviens uztura plāns, lai cik ideāls tas arī būtu, nebūs veselīgs, ja Tu to uztversi kā “diētu”, kas kādreiz beigsies. Ja Tu gribi būt vesels, un bez liekiem kg, kas Tev traucē – tad veselīgiem uztura paradumiem ir jākļūst par dzīvesveidu.
Kas Tev ir svarīgāk – Notievēt, vai tomēr JUSTIES labi? Salīdzini savas izjūtas dažādos dzīves brīžos. Kā Tu jūties, kad ēd veselīgi? Kā jūties pēc laba sportiņa? Un kā Tu jūties, kad “noraujies”? Un izvērtē – ko īsti Tu vairāk vēlies? Kamēr mēs gribam tikai svērt mazāk, ēdiens vienmēr būs kā apgrūtinājums.
Sportot, lai ļautu sev ēst – un sodīt sevi par apēsto – arī tas nav pareizi. Ja vien tas (sports) nerada prieku. Sportam nav jābūt veidam, kas mums dod iespēju ēst. Cilvēks drīkst ēst un tievēt arī neejot trenēties.
Piesakoties uz maniem tievēšanas izaicinājumiem meitenes parasti raksta, ka vēlas tādu svara zaudēšanu, lai tas būtu NOTURĪGS un nomestais svars NEATGRIEŽAS… Nu, protams, tā ir pilnīgi loģiska vēlme. Un manuprāt, visiem tāda ir. Jo, kāda daļa noteikti jau ir izmēģinājušas visas iespējamās “diētas”, “maratonus”, bet kā dzīve rāda… viss nomestais svars ātri atgriežas…. Un, loģiski, ka visi grib tādu “diētu”, lai pēc tās svars neatgriežas.
Bet ziniet? Tādas “diētas”, patiesībā nav – lai, ko Jums kāds solītu. Un arī tablešu nav, tēju nav… Jo patiesībā pamatu pamatā ir vienkārša matemātika. Un tas, vai svars atgriezīsies pilnā mērā būs atkarīgs tikai un vienīgi no Jums! Es Jums parādu kā ar ēdieniem, ar to salikumiem var regulēt savu svaru, pastāstu, kas un kā jāēd. Šajās 4 Izaicinājuma nedēļās Jūs par to pārliecinieties “uz savas ādas” – vai ir iespējams to parādīt vēl uzskatāmāk/pārliecinošāk? Pārējais būs Jūsu rociņās – ja kas nesanāk – jautājiet. Vienkārši. Nekā sarežģīta.
Jums ir jāiegaumē tas, ka liekais svars rodas no liekām apēstām kalorijām. Un nevis no kāda konkrēta ēdiena – pat ne no saldumiem vai miltu izstrādājumiem, maizes un citiem miltu izstrādājumiem, u.tml. Vai arī no tā, ka ēdāt vēlu vakaros (es te runāju par mītu, ka nedrīkst ēst pēc 18 …) Es jau daudzus gadus ēdu ap 22 vakarā pēdējo ēdienreizi – es nezinu nevienu produktu, kurā pēc 18:00 kaloriju skaits palielinātos -😊.
Gribētos, lai Jūs saprotiet pamatus. Ka katrs mēs esam ļoti atšķirīgi un individuāli – katram ir sava pamatvielmaiņa (tas ir tas kcal daudzums, kuru organisms iztērē pats, bez mūsu liekas piepūles), lai mēs varētu elpot, staigāt, kustēties. Un katram tā ir atšķirīga. Kā jau vairākkārt esmu rakstījusi – jo lielāks svars sākumā, jo vairāk kaloriju organismam pienākas arī tievējot. Lielākas meitenes virs 174 un ap 90 un 100 kg var tievēt pat ar 1800 kaloriju ēdienkarti. Liekas, neticami, vai ne? Mazajām čirkiņām ap 155-160 cm pienākas tikai ap 1200-1300 kcal. Tāpēc, nekādā gadījumā viena diēta neder visiem. Un, lūdzu, nepiedalieties izaicinājumos, kur visiem piedāvā vienu un to pašu ēdienkarti/dietu (parasti 1200-1300 kcal).
Piemēram, mana pamatvielmaiņa ir ~1600 kcal. To vienkārši var aprēķināt – 1 kg Jūsu svara 1 stundā tērē ap 1 kcal.
Tātad, mani 65 kg x 24 kcal = 1560. Nu, plus – minus. (Garmins man skaita 1600 kcal, tas ir loģiski, jo man ir nedaudz lielāka muskuļu masa salīdzinot ar vidējo statistisko. Jā – atcerieties – jo lielāka muskuļu masa cilvēkam, jo ātrāka vielmaiņa. Un vecumam pienākot – tā palēlinās, ne jau vecuma dēļ, kā mēs bieži paši sev un citiem stāstām, bet tieši tāpēc, ka neko nedarot (nesportojot) ar gadiem cilvēkiem zūd muskuļu masa un līdz ar to arī palēninās vielmaiņa).
Respektīvi, ja es guļu dīvānā, sēžu krēslā, eju uz darbu, (nesportojot papildus), tad apēdot 1600 kcal, mans svars stāvēs uz vietas. Bet, ja es apēdīšu, teiksim katru dienu 2000 kcal, tad tas noteikti novedīs pie lieko kg parādīšanās. Jo manam organismam tik daudz nevajag un katru dienu apēstās liekās 400 kcal, noliksies manos gurnos. Otrs variants, ja gribas vairāk ēst – jāsporto. Viens kārtīgs treniņš tērēs 300-500 kcal.
Man šodien ir 53 gadi, 175 cm un 65 kg. Es pati gan nekad dzīvē neesmu ievērojusi nekādas diētas un man nekad nav bijis liekais svars. Bet, ne tāpēc, ka man būt labi gēni. Bet es zināju jau kopš 18 gadu vecuma, ka es gribu būt “slaida un sportiska”. Tā es jūtos vislabāk. Arī sportoju es visu savu apzinīgo dzīvi, kopš 1. klasītes un tagad dalos ar savu pieredzi šeit – savā Blogā un tievēšanas izaicinājumos.
Es Jums palīdzu nomest liekos kilogramus, aprēķinot, cik kaloriju Jums ir nepieciešams dienā uzņemt, lai samazinātu svaru un sastādot attiecīgas ēdienkartes. Bet, ne jau vienkārši nomest – ēdienkartes ir sastādītas tā, lai Jūs pēc iespējas justos komfortabli, lai negribētos visu laiku ēst, un organisms saņemtu visas nepieciešamās uzturvielas.
Pēc mērķa svara sasniegšanas Jūsu mērķis ir saglabāt sasniegto, vai ne? Šajā gadījumā mums/jums būs jāpārrēķina, cik kcal Jums jāuzņem, lai SAGLABĀTU jauniegūto svaru. Parasti tās ir kādas 200-400 kcal vairāk, nekā Jums bija svaru samazinot. Viss. Viss pārējais ir jūsu pašu rokās. Ja Jūs pēc svara nomešanās atkal atgriezīsieties pie vecajiem ēšanas paradumiem, tad, protams, svars sāks pieaugt un ar laiku atgriezīsies. Jo ticiet man – nav tādu brīnumdiētu, tablešu, procedūru, pēc kuru lietošanas pārtraukšanas, sākot atkal “ēst pa vecam” svars neatgriezīsies. Ja ēdīsiet vairāk, nekā Jūsu organismam ir nepieciešams, lai saglabātu esošo svaru – Jūsu svars pieaugs. Vienalga, vai ēdīsiet pirms vai pēc 18:00, vai cik ābolu etiķa vai kādu citu brīnumlīdzekļu izdzersiet.
Matemātika ir vienkārša – ja gribi nomest svaru ir jāēd mazāk, kā iztērē, ja gribi saglabāt – nedrīkst ēst vairāk kā mūsu organisms iztērē.
Tādēļ, mans labākais ieteikums – sāc pamazām, maini savus produktus ikdienā, maini savus paradumus, dzer ūdeni, kusties …
Pastāsti ko Tu par šo tēmu domā
Seko man
Iesaku izlasīt arī šos rakstus
Kā attīstīt muskuļu spēku un izturību
Jau kādu laiku apmeklējiet sporta zāli, bet rezultāti nav redzami? Iespējams – Jūs pietiekami neizaiciniet sevi.
Paleo diēta
Kārtējā modes diēta vai ceļš uz veselīgāku dzīvi, slimību profilaksi un svara zaudēšanu?
Vitamīni – kādi un kāpēc mums ir nepieciešami?
Mazliet plašāk par to, kas īsti ir vitamīni, kāpēc un cik daudz tie mums ir nepieciešami.
Kas ir vielmaiņa un kā tā darbojas?
Vai vielmaiņa var būt “ātra” vai “lēna”? Vai lēna vielmaiņa liek mums pieņemties svarā? Vai vielmaiņu patiešām var “sabojāt”, ievērojot ātrās modes diētas?