Viss par diētām un tievēšanu

Meklēt
Close this search box.

Kāpēc apkārtmēri samazinās, bet svars nekrīt?

Tiek uzskatīts, ka zaudējot svaru automātiski tiek zaudēti tauki. Vairumā gadījumu viss notiek pavisam savādāk.

Būsim godīgi – svara samazināšana var būt ilgs un emocionāli grūts process. Pat, ja Jums ir sastādīta vislabākā diēta un Jūs esiet apņēmusies pie tās stingri pieturēties – pastāv iespēja, ka Jūsu apņemšanās pēc neilga laika mazināsies. It īpaši, ja Jums sāks likties, ka diēta nedod rezultātu.

Plašsaziņas līdzekļi ir pilni ar veiksmes/pārvērtību stāstiem, kas liek Jums domāt, ka vienkārši ēdot nedaudz mazāk un kustoties nedaudz vairāk svars samazināsies pats no sevis. Un – Jums rodas nepatiess priekštats par to, cik ilgs laiks var būt nepieciešams, lai zaudētu svaru un cik emocionāli smags šis process var būt.

Es katru dienu satieku sievietes, kuras ir “izmēģinājušas visas iespējamās diētas” un ir nogurušas no nemitīgā JoJo – diēta, uzēšanās, diēta, uzēšanās … līdz totālam, pašapziņas zudumam un izmisumam.

 

Svara samazināšana vai Tauku daudzuma samazināšana?

Vai tad tas nav viens un tas pats? Vai tad zaudējot svaru, pirmkārt netiek zaudēti tauki? Nu, atvainojiet… ne vienmēr. Kā notiek svara zaudēšana variet vairāk izlasīt ŠEIT.

Kāpēc īsti mēs vēlamies samazināt savu svaru? Mēs vēlamies mazināt ar veselību saistītos riskus? Mēs tā jūtamies labāk? Jūtamies labāk tāpēc, ka sveram mazāk vai tāpēc – ka izskatāmies labāk? Ja būtu iespējams iegūt slaidu un vingru ķermeni saglabājot Jūsu esošo svaru – vai tad Jūsu svars Jums joprojām liktos tik būtisks? Respektīvi – ja Jums būtu tāds ķermenis, par kādu sapņojat – vai Jums būtu svarīgi vai tas sver, piemēram – 65 vai 75kg?

Patiesība ir tāda, ka:

  • Ja Jūs zaudējiet svaru – tas negarantē, ka esiet zaudējuši arī ķermeņa taukus.
  • Ja Jūsu svars ir pieaudzis vai palicis nemainīgs – tas nenozīmē, ka nav samazinājies ķermeņa tauku daudzums.
 

Izklausās mazliet mulsinoši?

 

Ja vēlaties mainīt sava ķermeņa izskatu, uzlabot pašsajūtu un kļūt veselāki ir svarīgi saprast atšķirību starp svara zudumu un tauku zudumu.

Svara zudums ir Jūsu ķermeņa kopējais svara zudums. To veido kaulu, muskuļu, audu, ūdens un tauku … kopējais svars. Tauku zudums ir tikai ķermeņa tauku zudums.

Mūsu ķermenī ir divi galvenie tauku veidi:

  • Zemādas tauki – tauki, kas atrodas starp ādu un ķermeni – uz rokām, vēdera, augšstilbiem, sēžamvietas … Lielākā daļa mūsu ķermeņa tauku ir tieši zemādas tauki. Neliels zemādas tauku daudzums ir veselīgs (kā enerģijas rezerves, palīdz regulēt ķermeņa temperatūru utt.), taču pārāk daudz zemādas tauku var izraisīt, piemēram hormonu līmeņa disbalansu. Jūsu zemādas tauku daudzums ir atkarīgs no ģenētikas un no Jūsu dzīvesveida – fiziskās aktivitātes un uztura paradumiem. Cilvēkiem ar lielu zemādas tauku daudzumu bieži ir arī liels viscerālo tauku daudzums.
  • Viscerālie tauki (tiek saukti arī par slēptajiem taukiem) – tauki, kas apņem orgānus ķermeņa iekšienē (aknas, sirdi, zarnas … var arī uzkrāties artērijās). Jūs tos nevarat sajust vai redzēt. Iespējams, ka Jūsu vēders ir “plakans”, bet Jums tomēr ir liels viscerālo tauku daudzums. Saskaņā ar pētījumiem aptuveni 10% visu ķermeņa tauku ir viscerālie tauki. Viscerālos taukus dažreiz sauc arī par “aktīvajiem taukiem”, jo tie var aktīvi palielināt nopietnu veselības problēmu riskus.

Samazinot svaru, Jūs parasti samaziniet arī ķermeņa tauku daudzumu, bet vai pārsvarā esiet zaudējuši taukus vai ko citu nosaka tas, kādā veidā (ar kādām metodēm) Jūs svaru esiet zaudējuši. Kā jau minēju – svara zudums nav tiešā veidā saistīts ar tauku zaudēšanu  – tikpat labi tas var atspoguļot arī ūdens vai muskuļu masas samazināšanos.

 

Svara izmaiņas neatspoguļo Jūsu ķermeņa sastāva izmaiņas!

Paskaidrošu sīkāk. Jūs sāciet ievērot kādu diētu un nākamās nedēļas laikā veiksmīgi zaudējiet 2-3 kilogramus svara.

Atkarībā no Jūsu fiziskās slodzes un tā, kādu diētu  ievērojāt, pastāv iespēja, ka pārsvarā esiet zaudējuši ūdeni un zarnu saturu, nedaudz muskuļu un pavisam mazliet tauku.

Kāpēc?

  1. Ierobežojot enerģijas uzņemšanu (kalorijas), ķermenis vienmēr izvēlēsies vienkāršāko enerģijas iegūšanas veidu un iegūt enerģiju no muskuļiem ir vieglāk nekā no taukiem. Vairāk par šo procesu lasiet ŠEIT. Respektīvi – ja Jūs vienkārši ierobežojiet kalorijas (īpaši, ja cenšaties izslēgt tikai ogļhidrātus), Jums nav lielas ietekmes uz to, no kurienes ķermenis ņem enerģiju.
  2. Mainot ēšanas paradumus (sākot ievērot diētu) mainās arī procentuālais ūdens daudzums Jūsu ķermenī. Visvairāk to ietekmē ogļhidrātu un sāļu daudzuma izmaiņas (1g ogļhidrātu piesaista/aiztur 3 – 4g ūdens, bet 1g liekas sāls – ap 100g ūdens).
  3. Palielinot fizisko slodzi palielinās gan muskuļu šūnu skaits, gan izmērs un tās “pieprasa” vairāk ūdens. Pētījumi liecina, ka fiziskās slodzes palielināšana (īpaši pretestības treniņi) var izraisīt paaugstinātu intracelulārā ūdens daudzumu.

Intracelulārā ūdens (ICW – intracellular water) daudzuma palielināšanās uzsākot spēka treniņus liecina par pozitīvām izmaiņām Jūsu ķermeņa sastāvā, bet uzkāpjot uz svariem Jūs, iespējams, gaida vilšanās un neizpratne, jo svars var būt nemainīgs vai pat pieaugt.

 

Tievēšanas scenāriji

Galvenokārt tie ir šādi:

  1. Jūs ievērojiet kādu populāru diētu, kura sola samazināt svaru “bez piepūles”. Sākumā viss liekas pat ļoti labi – svars samazinās. Bet sāk arvien vairāk kāroties ēst un kādu dienu Jūs “noraujieties”, tad sāciet atkal ievērot diētu, tad atkal noraujieties … Šis scenārijs ir tipisks visām “ātrajām diētām” kas pēc būtības mākslīgi samazina ūdens un zarnu satura daudzumu Jūsu ķermenī. Diemžēl šis ir arī visizplatītākais scenārijs, jo vairums cilvēku vēlas zaudēt svaru un viņiem ir vienalga vai viņi zaudē taukus, muskuļus, ūdeni …
  2. Jūs ievērojiet kādu sabalansētu diētu, kura nodrošina jūsu organismu ar visām tam nepieciešamajām uzturvielām un ir sastādīta ar 15-30% kaloriju deficītu. Šādu diētu ir iespējams ievērot ilgstoši, kāre pēc saldumiem un citiem našķiem mazinās (īpaši, ja kaloriju deficīts ir tuvāks 15%) un Jūs pārsvarā zaudējiet tieši taukus – apmēram 0,3 līdz 1 kg/nedēļā.
  3. Jūs ievērojiet kādu sabalansētu diētu, Jums ir paaugstināts tauku procentuālais daudzums un Jūs sāciet vingrot. Pēc dažām nedēļām Jūs pamaniet, ka drēbes vidukļa zonā kļūst brīvākas, bet Jūsu svars nav būtiski mainījies vai pat ir pieaudzis.

Ja par pirmajiem diviem scenārijiem viss ir puslīdz skaidrs, tad 3 daudziem liekas mistisks un pat satraucošs.

Kas tad īsti notiek? Uzsākot treniņus netrenēts ķermenis pirmajos mēnešos aktīvi maina muskuļu-tauku sastāvu – vienlaikus tiek gan sadedzināti tauki, gan veidoti muskuļi. Šo procesu sauc par ķermeņa pārkompozīciju (Body Recomposition). 1 kg muskuļu aizņem apmēram 2 reizes mazāk vietas nekā 1 kg tauku. Jūsu svars ir atkarīgs no tā kāds ir muskuļu masas pieaugums attiecībā pret tauku masas zudumu – ja Jūsu apkārtmēri samazinās un pašsajūta uzlabojas – viss ir kārtībā.

Tāpat ir iespējami “mistiski” gadījumi, kad samazinās vēdera apkārtmēri bez redzamas zemādas tauku samazināšanās šajā zonā. Fakts ir tāds, ka izspiedušos vēderu galvenokārt veido viscerālie jeb iekšējie tauki, kas atrodas vēdera dobumā ap aknām, aizkuņģa dziedzeri, sirdi, zarnām … Jūs tos nejūtiet un neredziet, bet to  daudzumam samazinoties samazinās arī vēdera apkārtmēri.

 

Nobeigumā

Atcerieties, ka Jūsu svars atspoguļo visu Jūsu ķermeņa sastāvdaļu kopējo svaru, bet nav tiešā veidā saistīts ar Jūsu ķermenī esošo tauku daudzumu/svaru. Tievējot daudz svarīgākas ir apkārtmēru un pašsajūtas izmaiņas.

Tievējot nevajadzētu “lēkt uz svariem” katru dienu vai pat pēc katras ēdienreizes, jo mūsu ķermeņa svaru, papildus uzņemto kaloriju daudzumam, ietekmē arī mūsu fiziskās aktivitātes, uzņemto uzturvielu daudzums un veids, sievietēm ļoti būtiski arī mēnešreizes … Sverieties vienu reizi nedēļā, no rīta, tukšā dūšā, pēc tualetes apmeklējuma.

Tievēšana nav ne nedēļas, ne mēneša pasākums. Uzsākot tievēt, pirmās nedēļas laikā zaudēt 3 kg un pat vairāk ir iespējams, jo sakārtojot uzturu papildus tauku “sadedzināšanai” tiek izvadīts arī liekais ūdens. Bet nedēļas laikā zaudēt 3 kg un vairāk tauku NAV IESPĒJAMS! Bet, Jūs variet iztīrīt zarnas, mākslīgi izvadīt ūdeni, zaudēt muskuļu masu un priecāties ka esiet nometuši tik daudz kg. Uz neilgu laiku …

Ja tiešām vēlaties samazināt svaru uz neatgriešanos – Jums ir jāmaina savi ēšanas paradumi un/vai dzīvesveids. Tas ir vienīgais veids! Tas ir tas, ko es cenšos iemācīt manu tievēšanas izaicinājumu dalībniekiem.

Zaļa aploksbe ar sirdi

Palīdziet uzturēt šo vietni, veidot interesantus rakstus un gardas mazkaloriju receptes!

Pastāsti par šo rakstu arī citiem

Seko man

Dīve pēc saraksta

Par bailēm – kas palīdz un kas traucē tievēt

Šodien parunāsim par bailēm, kas traucē tievēt. Man pašai tās diezgan ilgu laiku traucējušas dzīvot un progresēt. Trenējos, jo “BAIDOS kļūt resna”. Neēdu, jo “BAIDOS, ka apēdīšu par daudz” … . BAIDOS, ja, nu progress apstāsies, un es nesasniegšu rezultātu…?” Pazīstami?

Lasīt visu rakstu »

Izvēlieties ziedojuma summu

Jaunais tievēšanas izaicinājums sākas jau 1. aprīlī, pēc

Dienām
Stundām
Minūtēm
Sekundēm

Viņi nometa lieko

Tu arī vari!

Jaunais tievēšanas izaicinājums sākas jau 1. aprīlī, pēc

Dienām
Stundām
Minūtēm
Sekundēm
Tievēšabas izaicinājums

Apmeklējot šo vietni, Jūs piekrītat sīkfailu saglabāšanai savā ierīcē, lai uzlabotu vietnes navigāciju un analizētu vietnes lietojumu.

Pārbaudiet savas zināšanas par veselīgu uzturu

26 jautājumi
Apmēram 3 – 5 min.

Janvāra tievēšanas izaicinājums sāksies pēc

Dienas
Stundas
Minūtes
Sekundes