Par “ātro tievēšanu”
Bet parunāsim mazliet atkal par “ātro tievēšanu”. Bieži vien kļūdaini par labu treneri tiek uzskatīts treneris, kuru klientiem ir “ātrāks” rezultāts – tāpēc daudzi treneri, lai pierādītu savu spēju būt labam trenerim un labam uztura speciālistam, “uzsēdina” savus klientus uz stingras 500-1000 Kcal diētas + papildus uzliek lielu fizisko slodzi. Protams, iesākumā rezultāts būs šokējošs (ko arī vairums klientu, protams, vēlas – pēc iespējas ātrāk iegūt vēlamo rezultātu).
Es tomēr ieteiktu nesteigties, jo “steigā” tauki deg ļoti slikti, bet Jūs taču vēlaties zaudēt tieši taukus – vai ne?
Šāda pārsteidzīga rīcība dzenoties pēc ātra un iedarbīga rezultāta var būt neefektīva. Par to savā rakstā “Kāpēc liels kaloriju deficīts un pārmērīga fiziskā slodze var traucēt tauku procenta samazināšanai” stāsta fiziologs, dietologs un daudzu grāmatu autors Lails Makdonalds.
Lails kā piemēru min vienu no savām klientēm, kura dzenoties pēc ātrāka rezultāta, dienas kaloriju normu samazināja līdz 600 Kcal dienā (tas pēc pašas klientes vārdiem, bet mēs jau zinām, kā cilvēki mēdz mānīt paši sevi), kā arī iekļāva 2h kardio treniņus 7x nedēļā. Tomēr tas viņai nesniedza gaidīto rezultātu.
Pēc tam sieviete devās atvaļinājuma braucienā, kur sanāca daudz mazāk laika fiziskām aktivitātēm un mazāk stingri sekoja līdzi savai ēdienkartei. Bet rezultātā nokritās svarā par 2kg.
Lails stāsta arī par savu paša pieredzi un lielajām pūlēm pārāk ātrā tauku “dedzināšanā”, kas beigu beigās nesniedza nekādus ilgstošus rezultātus. Autors stāsta: Neapmierināts par to, ka svara kritums ir iesprūdis (biju jau pārāk ilgi atradies uz tik strikti kcal ierobežojošas diētas), es paralēli sāku trenēties vēl vairāk un vēl vairāk nogriezu sev kalorijas. Tas viss, gāja komplektā ar briesmīgām, patiesi šausminošām “ogļhidrātu uzlādēm” (latviski – norīšanās…) dienām, un noveda pie tā, ka svara kritums apstājās kā “iemiets”.
Paralēli viņš stāsta par pētījumu, kurā sievietēm atrodoties uz ekstremāli zemas kalorāžas diētas, treniņu procesam tika papildus pievienoti 6h aerobie treniņi. Rezultātā – vielmaiņas ātrums vēl vairāk palēninājās.
Kāpēc šī shēma “badošanās + slodze” nestrādā?
Pie visa vainīgs ir hormons – kortizols, kurš organismā izstrādājas stresa situācijās. Šī hormona uzdevums ir regulēt vielmaiņas procesus, uzturot imūno un smadzeņu darbību un beigu beigās aizsargāt organismu no stresa negatīvās ietekmes. Kaut arī šis hormons skaitās “katabolisks”, respektīvi, muskuļaudus graujošs, atsevišķos mirkļos šī hormona izstrāde ir organismam labvēlīga – tā pastiprināta izdalīšanās spēka treniņos palīdz mobilizēt taukaudus. Spēka treniņu laikā epizodiska kortizola izstrāde veicina muskuļu hipertrofiju un to spēju adaptēties slodzes laikā. Kā arī neļauj kristies cukura līmenim līdz kritiskajam.
Tomēr! Atrodoties ilgstoši fiziska un psiholoģiska stresa apstākļos šī hormona izstrāde, diemžēl var veicināt arī gluži pretēju efektu – visceriālo tauku nogulsnēšanos, ūdens aizturi, un cita hormona – leptīna rezistenci, kurš ir viens no vielmaiņas procesu regulatoriem organismā. Atrašanās ilgstoša paaugstināta kortizola ietekmē var veicināt amenoreju, miega traucējumus, pirmo cukura diabēta pazīmju rašanos. Tik ekstremāla tiekšanās pēc svara samazināšanās var novest organismu patstāvīgā stresā, un pie visiem augšminētajiem efektiem.
Ko darīt?
Ar to cīnīties var periodiski atgriežoties organismam daudz labvēlīgākā komforta stāvoklī – paaugstinot kalorijas līdz svara uzturēšanas režīmam, samazinot fizisko slodzi un ļaujot organismam atpūsties un atjaunoties. Tas palīdzēs normalizēt kortizola līmeni, kā arī palīdzēs atbrīvoties no liekā šķidruma organismā.
Ja reiz tik drastiska tievēšanas metode pierāda savu neefektivitāti, ir vērts pamēģināt mazliet organismu saudzējošākas metodes. Tas būtu īpaši piemērots, tiem, kas daudz nervozē un vēlas tikt pie ātrāka rezultāta, turklāt ilgstošā perspektīvā tas ir daudz efektīvāk. Jo lēnāk, jo stabilāk.
Tātad – Jūs tievējiet, ja tērējiet vairāk nekā uzņemiet. Bet, ja kcal deficīts būs pārāk liels un ilgstoši atradīsieties šādā deficītā, organisms sāks pretoties un uzkrāt gramu pie grama pie katras mazākās iespējas. Respektīvi – nedaudz atslābstiet un viss notiksies -😊
Pastāsti par šo rakstu arī citiem
Seko man
Iesaku izlasīt arī šos rakstus
Sekss un veselība
Jeb 11 iemesli kāpēc mums vajadzētu biežāk nodarboties ar seksu.
“Fresh Start” efekts
Vai Jaunā gada apņemšanās var radīt reālas pārmaiņas vai – kā sasniegt savus mērķus jebkurā laikā.
6 mīti par taukiem uz vēdera
Vai plakanu vēderu un skaistu vēdera presi var iegūt nedēļas laikā? Ko mēs zinām par vēdera taukiem un, kas no tā visa ir patiesība?
Sporta apavi
Sporta apavu veidi. Kādas ir atšķirības un kā izvelēties sev vispiemērotākos un ērtākos sporta apavus?