Kāpēc man visu laiku gribas ēst?
Mūsu ķermenis iegūst enerģiju no pārtikas – tāpēc, ja neesiet ēduši dažas stundas, just izsalkumu ir normāli. Bet, ja visu laiku jūtaties izsalcis – iespējams, ka ar Jūsu veselību kaut kas nav īsti kārtībā un Jums vajadzētu griezties pēc padoma pie sava ārsta.
Stāvokli, kam ir raksturīgs pārmērīgs izsalkums un apetītes palielināšanās neatkarīgi no tā, cik daudz Jūs ēdiet medicīnā sauc par polifāgiju un tas ir viens no trim galvenajiem diabēta simptomiem (Polifāgija – palielināts izsalkums, Polidipsija – pastiprinātas slāpes, Poliurija – pastiprināta urinēšana).
Tomēr pastāvīgam izsalkumam var būt arī citi izskaidrojumi – lūk visizplatītākie iemesli kāpēc Tev vienmēr ir ar maz.
1 Diabēts
Jūsu ķermenis pārtikas produktos esošo cukuru pārvērš “degvielā”, ko sauc par glikozi. Bet, ja Jums ir cukura diabēts, glikoze nesasniedz Jūsu ķermeņa šūnas, jo trūkst insulīna, kas palīdz glikozei tajās iekļūt. Jūsu ķermenis nesaņem tam nepieciešamo enerģiju un Jums atkal gribas ēst.
Diabēta gadījumā papildus apetītes pieaugumam iespējami sekojoši simptomi:
- Pastiprinātas slāpes;
- Bieža urinēšana;
- Neizskaidrojams svara zudums;
- Neskaidra redze;
- Ilgi nedzīstošas čūlas, zilumi, brūces;
- Roku vai kāju tirpšana un/vai sāpes;
- Nogurums;
- Sausa āda;
- Biežāka saslimšana ar infekcijas slimībām.
2 Zems cukura līmenis asinīs
Jeb Hipoglikēmija rodas, kad glikozes līmenis organismā nokrītas līdz ļoti zemam līmenim. Tā ir izplatīta problēma cilvēkiem ar cukura diabētu, taču to var izraisīt arī citas veselības problēmas, piemēram – hepatīts, nieru darbības traucējumi, aizkuņģa dziedzera audzēji (insulinomas) un problēmas ar virsnieru dziedzeriem vai hipofīzi.
Smagos gadījumos cilvēki ar hipoglikēmiju var šķist piedzērušies – iespējami runas un kustību traucējumi.
Hipoglikēmijas gadījumā bada sajūtu izraisa zems glikozes līmenis asinīs. Atbildot uz to, organisms atbrīvo glikozi no aknām, lai to normalizētu. Hipoglikēmijas gadījumā sajūtot izsalkumu vajadzētu apēst kaut ko saldu (ātros ogļhidrātus – apelsīnu sulu, tējkaroti medus u.tml.), lai ātri palielinātu glikozes līmeni.
Papildus bada sajūtai hipoglikēmijas gadījumā ir iespējami sekojoši simptomi:
- Svīšana;
- Trīce;
- Reibonis;
- Ādas bālums;
- Ātra sirdsdarbība;
- Apjukums;
- Viegla aizkaitināmība;
- Agresivitāte;
- Tirpšana ap muti;
- Miegainība.
Kādi ir hipoglikēmijas cēloņi?
Iemesli var būt dažādi, lūk daži visizplatītākie:
- Netiek uzņemts pietiekami daudz ogļhidrātu (izlaistas ēdienreizes, zema ogļhidrātu satura diētas u.tml.);
- Neplānotas fiziskās aktivitātes, vai precīzāk – nepareizs ēšanas režīms pirms un/vai pēc tām. Vairāk par uzturu pirms un pēc treniņa lasiet ŠEIT;
- Pārāk daudz insulīna;
- Diabēta zāļu lietošana (sulfonilurīnvielas atvasinājumi un meglitinīds);
- Citu (ar diabētu nesaistītu) medikamentu lietošana (ACE inhibitori, beta blokatori un dažas antibiotikas);
- Alkoholisko dzērienu pārmērīga lietošana.
3 Miega trūkums
Nepietiekama atpūta var ietekmēt hormonu izstrādi, kas kontrolē sāta sajūtas rašanos. Cilvēkiem, kuriem trūkst miega, ir lielāka apetīte, un viņiem ir grūtāk sasniegt sāta sajūtu. Tāpat, ja esiet noguris, Jūs, visticamāk, izvēlēsieties ar taukiem un kalorijām bagātu ēdienu. Plašāk par miega veidiem un, kas ar mums notiek miega laikā variet lasīt ŠEIT.
Citas iespējamā miega trūkuma sekas ir:
- Grūtības saglabāt koncentrēšanos;
- Garastāvokļa maiņas;
- Neveiklība
- Miegainība dienas laikā;
- Svara pieaugums.
4 Stress
Kad esiet stresā – Jūsu ķermenis izdala hormonu, ko sauc par kortizolu. Tas pastiprina Jūsu izsalkuma sajūtu.
Daudzi cilvēki stresa apstākļos alkst pēc pārtikas ar augstu cukura un/vai tauku saturu. Ja Jūs sev novērojiet šādas vēlmes – iespējams, ka Jums nevis trūkst enerģijas vai kādas uzturvielas, bet Jūsu ķermenis mēģina “izslēgt” to smadzeņu daļu, kas liek Jums uztraukties.
Citi iespējamie stresa simptomi ir:
- Dusmu uzliesmojumi, neiecietība;
- Nogurums;
- Galvassāpes;
- Miega problēmas;
- Vēdera darbības traucējumi.
5 Diēta
Ne visi ēdieni sniedz Jums vienādu sāta sajūtu. Izsalkumu vislabāk samazina produkti ar augstu olbaltumvielu saturu, piemēram – liesa gaļa, zivis, piena produkti, vai produkti, kas satur daudz šķiedrvielu. Labi šķiedrvielu avoti ir augļi, dārzeņi, pilngraudu produkti un pupiņas.
Arī “labie” tauki, kas ir riekstos, zivīs un eļļās, var gan pazemināt holesterīna līmeni, gan pēc ēdienreizes likt Jums justies labāk paēdušiem.
Sāta sajūta rodas pamazām – tāpēc, ja izbaudīsiet ēdienu nesteidzoties Jūs apēdīsiet mazāk. Pievērsiet uzmanību tam, kas atrodas Jūsu šķīvī, nevis televizorā vai tālrunī …
Izvairieties no balto miltu izstrādājumiem, jau gatavām maltītēm, pusfabrikātiem, Fast Food, jo ar tiem Jūs parasti nevarat uzņemt visas Jums nepieciešamās uzturvielas, bet variet uzņemt pārāk daudz sāls, cukura vai sintētiskos konservantus, emulgatorus, krāsvielas … Centieties gatavot paši, izmantojot svaigus vai strauji sasaldētus produktus – tas būs gan veselīgāk, gan arī garšīgāk.
6 Medikamenti
Dažas zāles var izraisīt vēlmi ēst vairāk nekā parasti. Antihistamīni, antidepresanti (SSRIs – Selective serotonin reuptake inhibitors), steroīdi, dažas zāles ko izmanto diabēta ārstēšanai un antipsihotiskie līdzekļi.
Ja esiet sākuši lietot kādus medikamentus un vienlaicīgi arī sākuši pieņemties svarā, iespējams, ka šie medikamenti ir tie, kas liekt Jums just izsalkumu. Konsultējieties ar savu ārstu – iespējams, ka ārsts Jums nozīmēs citas zāles, kurām šāda blakus efekta nebūs.
7 Grūtniecība
Daudzas topošās māmiņas pamana lielu apetītes pieaugumu – Jūsu ķermenis cenšas nodrošināt, lai mazulis augot saņemtu pietiekami daudz barības vielu.
Lielākā daļa sieviešu pirmajos 3 grūtniecības mēnešos pieņemas svarā par 2 – 3 kilogramiem un pēc tam par apmēram 500 g nedēļā.
Pazīmes, kas liecina, ka iespējams ir iestājusies grūtniecība, ir:
- Izlaistas mēnešreizes;
- Rīta nelabums. 85 procenti sieviešu grūtniecības laikā izjūt sliktu dūšu no rītiem
- Bieža urinēšana. Iestājoties grūtniecībai, hormonālo izmaiņu rezultātā palielinās asins cirkulācija caur nierēm. Tā rezultātā urīnpūslis piepildās ātrāk, un ir nepieciešams biežāk urinēt
- Kāre pēc konkrētiem produktiem. Iestājoties grūtniecībai, organismam rodas vajadzība uzņemt papildus uzturvielas un Jums sāk kāroties kādus konkrētus produktus – visbiežāk kaut ko saldu vai sāļu;
- Garastāvokļa svārstības. Paaugstināta hormonu līmeņa dēļ grūtnieces var būt emocionālākas nekā parasti un viņu garastāvoklis var strauji mainīties vairākas reizes dienā.
- Vēdera darbības traucējumi. Parasti – vēdera pūšanās vai aizcietējumi;
- Krūtis kļūst lielākas un/vai sāp.
8 Vairogdziedzera problēmas
Vairogdziedzeris ir tauriņa formas dziedzeris Jūsu kaklā. Pastiprināta vairogdziedzera hormonu sekrēcija ietekmē praktiski visas mūsu organisma sistēmas. Ja Jums ir paaugstināta apetīte, bet svars samazinās – iespējams, ka tam par iemeslu ir pastiprināta vairogdziedzera hormonu veidošanās (hipertireoze).
Hipertireozes gadījumā papildus pastiprinātai ēstgribai ir iespējami arī sekojoši simptomi:
- Paātrināta un/vai neritmiska sirdsdarbība;
- Pastiprināta svīšana;
- Paaugstināta emocionalitāte (nervozitāte, aizkaitināmība);
- Ķermeņa trīce (biežāk roku trīce);
- Caureja;
- Menstruālā cikla traucējumi;
- Miega traucējumi;
- Palielināts vairogdziedzeris;
- Nespēks, muskuļu vājums;
- Matu izkrišana.
9 Zero kola un citi 0 kaloriju dzērieni
Lai samazinātu kaloriju patēriņu bieži tiek ieteikts gāzēto saldināto dzērienu vietā izvēlēties dzērienus bez cukura (jeb 0 kalorijām), jo ar saldinātajiem dzērieniem (tai skaitā arī paku sulām) cilvēki parasti pilnīgi neapzināti uzņem pārāk daudz “šķidro” kaloriju. Es arī to iesaku, bet dažos gadījumos cukura aizstājēji var likt Jūsu smadzenēm sagaidīt kalorijas (enerģijas pieplūdumu) un, ja Jūsu ķermenis to nesaņem, tas ieslēdz “bada slēdzi” un Jūs jūtieties izsalcis.
Šajā gadījumā iesējami arī šādi papildus simptomi:
- Galvassāpes;
- Kāre pēc saldumiem (cukura);
- Svara pieaugums.
10 Dehidratācija
Izsalkuma sajūta bieži tiek jaukta ar slāpēm. Vairāk par ūdens nozīmi lasiet ŠEIT.
Pētījumi liecina, ka, izdzerot glāzi ūdens pirms ēdienreizes vai tās laikā, sāta sajūta iestājas apēdot mazāku daudzumu pārtikas.
Vairumā gadījumu dehidratācijas pazīmes ir sekojošas:
- Sausums mutē;
- Reibonis, galvassāpes;
- Nogurums;
- Mazāks urīna daudzums un/vai tumšāka urīna krāsa;
- Aizcietējumi.
11 Fiziskās aktivitātes
Fizisko aktivitāšu laikā Jūsu ķermenis “sadedzina” kalorijas, lai iegūtu enerģiju un Jūs spētu darīt to ko darāt. Ar fiziskajām aktivitātēm nav jāsaprot tikai smagas intensitātes treniņi – arī fizisks darbs, pat vienkārša pastaiga ļoti labi “dedzina” kalorijas. Rezultātā Jūsu vielmaiņa jeb metabolisms paātrinās un pēc kāda laika Jūsu organisms prasa atjaunot enerģijas rezerves izraisot izsalkuma pieaugumu.
Nobeigumā
Ja Tevi regulāri moka izsalkums, pirms sāc uztraukties par aprakstītajām veselības problēmām – pārskati savu ēdienkarti, iespējams, ka:
- Tu uzturā iekļauj pārāk daudz cukura (piemēram, ar saldinātajiem dzērieniem un paku sulām);
- Tevis uzņemtais ēdiena daudzums neatbilst Tavām fiziskajām aktivitātēm;
- Tu izlaid brokastis vai pusdienas;
- Iespējams, īstenībā Tu esi izslāpusi, nevis izbadējusies;
- Tavās maltītēs ir par maz šķiedrvielu;
- Tavās maltītēs ir par maz salikto ogļhidrātu;
- Tavās maltītēs ir par maz olbaltumvielu;
- Tu pietiekami neizgulies.
Palīdziet uzturēt šo vietni, veidot interesantus rakstus un gardas mazkaloriju receptes!
Pastāsti par šo rakstu arī citiem
Seko man
Tauki – kāpēc tos nedrīkst izslēgt no ēdienkartes?
Daudzi, no mums, cenšoties samazināt lieko svaru vispirms atsakās no produktiem, kas satur taukus. Tā ir ļoti liela kļūda, jo tauki mums i nepieciešami
Izometriskie vingrinājumi
Kas ir izometriskie vingrinājumi? Kādas ir priekšrocības? Izometriskie vingrinājumi un asinsspiediens. Izometrisko vingrinājumu piemēri.
Šokolāde – veselīga vai neveselīga?
Īsā atbilde būtu – tas ir atkarīgs no tā kādu šokolādi un cik daudz Jūs ēdiet.
Labais vai sliktais holesterīns?
Pastāv vispāratzīts uzskats, ka holesterīns ir slikts. Bet vai holesterīns tiešām ir slikts? Un cik lielā mērā kopējais holesterīna līmenis asinīs ir atkarīgs no pārtikas, kuru lietojam uzturā?