Dikāna diēta
Dikāna diētu ir izstrādājis marokāņu izcelsmes franču ārsts Pjērs Dukans (Pierre Dukan). Dikāna diēta neatzīst kaloriju skaitīšanu un sola pastāvīgu svara zudumu, vienlaikus ļaujot tās ievērotājiem ēst tik daudz, cik vien viņi vēlas. 2000. gadā publicētā Pjēra Dukana grāmata “Dukan Diet” ir pārdota vairāk nekā 1,5 miljonos eksemplāru un diēta vairākus gadus bija ļoti populāra daudzās valstīs, īpaši Francijā. Miljoniem cilvēku pieturas pie viņa izstrādātās diētas, bet biznesa apmēri pārdodot grāmatas un brenda produktus ir ap100 miljoniem Euro gadā.
Francijas ārstu organizācija atklāti apvaino Dikānu, ka viņš medicīnu padarījis par biznesu, nerūpējoties par tievētāju veselību.
Dikāna diētas (bieži tik saukta arī par Dukāna diētu) solījums ir sekojošs: ”Mūsu 4 fāžu diēta ietver 2 soļus svara zaudēšanai un 2 soļus, lai to noturētu uz visiem laikiem! Tas ir veselīgs uzturs, kur jūs ēdat “cik vien vēlaties” no 100 pārtikas produktiem – bez bada un vilšanās.”.
Dikāna diētai ir 4 fāzes, jeb posmi
Pirmais posms – Uzbrukums
Sākotnēji tiek aprēķināts cilvēka normālais svars, kas tiek noteikts kā svara zaudēšanas mērķis. Tad sākas uzbrukuma posms, kas ilgst divas līdz septiņas dienas un kura laikā tiek atļauta neierobežota olbaltumvielu uzņemšana – atļauti 68 pārtikas produkti ar augstu olbaltumvielu saturu plus obligātā auzu kliju deva (1,5 ēdamkarotes / 9g). Rezultātā tiek sasniegts būtisks svara zudums.
Otrais posms – Kruīzs
Šajā posmā atļautajiem produktiem tiek pievienoti 32 dārzeņi un dienas kurās drīkst uzņemt tikai olbaltumvielas mijas ar dienām, kur papildus olbaltumvielām tiek atļauts ēst arī dārzeņus. Katru dienu arī obligātā auzu kliju deva (2 ēdamkarotes / 12g). Šī posma laikā svars samazinās pakāpeniski. Ilgums – kamēr Jūs sasniedzat sākotnēji aprēķināto normālo svaru.
Trešais posms – Konsolidācija
Šis ir rezultātu nostiprināšanas posms un tā ilgums ir atkarīgs no Jūsu kopā zaudētā svara – 5 dienas par katriem 1. un 2. posmā zaudētiem 450g. Svara zaudēšana pēc kruīza posma ir beigusies. Diēta saglabā olbaltumvielu un dārzeņu bāzi un pakāpeniski tiek ieviesti arī cieti saturoši pārtikas produkti, piemēram – maize. Ceturtdienās joprojām ir atļauti tikai produkti ar augstu olbaltumvielu saturu un joprojām katru dienu arī obligātā auzu kliju deva (2 ēdamkarotes / 12g). Dikāna diētas konsolidācijas posma mērķis ir saglabāt svaru, kas ir sasniegts kruīza fāzes beigās. Fāzes pabeigšana nodrošinot svara zuduma saglabāšanu.
Ceturtais posms – Stabilizācija
Tiek ievērots visu turpmāko dzīvi! Tiek uzskatīts, ka iepriekšējos posmos Jūs esiet iemācījušies ēst veselīgāk un esiet izstrādājuši veselīgas ēšanas modeli, kas turpmāk ir jāievēro. Teorētiski Stabilizācijas posmā vairs nav aizliegtu pārtikas produktu – Jūs variet ēst visu, ko vēlaties, kamēr vien Jūsu svars nepalielinās. Bet ir jāievēro trīs nepārkāpjami noteikumi – Ceturtdienās joprojām ir atļauti tikai produkti ar augstu olbaltumvielu saturu, joprojām katru dienu ir arī obligātā auzu kliju deva (3 ēdamkarotes / 18g) un katru dienu jāstaigā vismaz 20 minūtes.
Tiktāl viss izskatās puslīdz labi, bet 2011. gadā Britu dietologu asociācija Dikāna diētu nosauca “sliktāko slavenību diētu” un līdz pat šodienai tā tiek uzskatīta par vienu no vis neveselīgākajām dētām. Tās reitings 2021. gada U.S. News aptaujā, kur diētas vērtē valstiski atzītu ekspertu grupa uztura, aptaukošanās, pārtikas psiholoģijas, diabēta un sirds slimību jomā, ir sekojošs:
- Kopējais vērtējums – 1,8 no 5 (pēdējā vieta). Eksperti secināja, ka Dikāna diēta ir pārāk ierobežojoša, un nav pierādījumu, ka tā darbojas. Viens no diskusiju dalībniekiem raksturoja diētu kā “idiotisku”.
- Cukura diabēta ārstēšana vai profilakse – 1,8 no 5. Eksperti Dikāna diētai piešķīra vienu no zemākajiem rādītājiem šajā kategorijā. Pētījumu trūkums par tās efektivitāti diabēta profilaksē vai kontrolē izslēdza iespēju piešķirt kaut “minimāli efektīvu” vērtējumu.
- Ievērošanas vienkāršība – 1,3 no 5. Eksperti Dikāna diētu ierindoja starp vissarežģītākajām diētām. Tā garais noteikumu saraksts un stingri ierobežojošie posmi apgrūtina tās ievērošanu. Viens eksperts to komentēja sekojoši: “tik daudz noteikumu, iespējams, labāk būtu vispār atteikties no ēšanas”.
- Ietekme uz sirds veselību – 1,4 no 5. Ekspertiem nebija pārliecības ka ievērojot šo diētu ir iespējams novērst, kontrolēt vai mazināt risku saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām.
- Ilgtermiņa svara zudums – 1,8 no 5. “Ilgtermiņa svara zudums” diētas pētījumos parasti nozīmē vismaz divus gadus. Grupas dalībnieki uzskatīja, ka Dikāna diēta ir neefektīva, lai tik ilgi noturētu tās pirmajos 2 posmos nomesto svaru. Uztura plānā ir pārāk daudz noteikumu un tas ir pārāk ierobežojošs, lai tas būtu ilgtspējīgs.
- Uzturvērtība – 1,5 no 5. Tā kā Dikāna diēta aizliedz veselas pārtikas produktu grupas, proti, graudaugus un augļus, tā var radīt būtisku uzturvielu trūkumu. Eksperti norādīja, ka: “Tā ir pretrunā ieteikumiem par veselīgu uzturu.”.
- Drošums – 2 no 5. Dikāna diētas novērtējums iespējamā veselības riska ziņā ir krietni zem grupas vidējā rādītāja, jo tās uzturvērtības profils bija nepilnīgs un trūka ilgtermiņa datu par drošību.
- Īstermiņa svara zudums – 3 no 5. Eksperti uzskatīja, kā uztura plāns ātrai svara zaudēšanai diēta ir vidēji efektīva. Grupas dalībnieki bija skeptiski par apgalvojumiem, ka pirmās nedēļas laikā iespējams zaudēt līdz 10 mārciņām (4.53kg) svara un turpmāk 2 līdz 4 mārciņas (0.9 – 1.8kg) nedēļā.
Kāpēc tik slikts vērtējums?
Jebkura diēta īstermiņā uzrāda labu rezultātu, īpaši tas attiecas uz “ātrajām diētām”, bet problēma ir tajā, ka efekts ir īslaicīgs – vai nu tāpēc, ka diētas rezultātā tiek mākslīgi izvadīts ūdens un zarnu saturs, kas loģiski pēc diētas beigšanas atjaunojas vai tāpēc, ka diētu nav iespējams ievērot ilgstoši (noraušanās, uzturvielu trūkuma izraisītas veselības problēmas u.tml.).
Dikāna diēta var palīdzēt samazināt svaru, bet ir jāņem vērā tās radītie veselības riski, kas var parādīties ilgtermiņā. Galvenokārt saistībā ar nepietiekamu uzturvielu uzņemšanu un īpaši:
- Nepietiekamu šķiedrvielu daudzumu. Veselīgai zarnu trakta darbībai tiek rekomendēts uzturā lietot vismaz 25 – 30 gramus šķiedrvielu dienā, bet Dikāna diētā neskatoties uz to, ka obligāti jālieto auzu klijas šķiedrvielu daudzums ir ļoti ierobežots (9-12g kliju = 5g šķiedrvielu).
- Nepietiekamu tauku daudzumu. Netiek atļauta avokado, riekstu un sēklu izmantošana (veselīgo tauku avoti). Tik būtiskai tauku ierobežošanai nav nekāda zinātniska pamatojuma – tiešo pretēji izslēdzot taukus tiek ierobežota taukos šķīstošo vitamīnu uzsūkšanās (piemēram, vitamīna D), kas savukārt ierobežos kalcija un citu minerālvielu uzsūkšanos. Tiek ierobežota arī vairāku hormonu izstrāde, tai skaitā to, kas piedalās “tauku dedzināšanā”. Vairāk par to kāpēc no uztura nedrīkst izslēgt taukus lasiet ŠEIT.
Pētījumā, kurā piedalījās 51 sievietes vecumā no 19 līdz 64 gadiem, kuras ievēroja Dikāna diētu tika secināts: “Sievietēm, kas ievēro Dikāna diētu ar augstu proteīna (olbaltumvielu) saturu, tika konstatēts daudzu uzturvielu trūkums. Šīs diētas ievērošana ilgtermiņā var radīt draudus veselībai, iegūstot nieru un aknu slimības, osteoporozi un sirds un asinsvadu slimības.”.
Dikāna diēta nav sabalansēta, jo tiek izslēgtas veselas pārtikas produktu grupas. Tajā ir pārāk daudz kategorisku, un tajā pašā laikā nevajadzīgu, ierobežojumu – turklāt tiem piemīt vairāk rituāls raksturs, nevis tie reāli palīdz svara samazināšanas procesā.
Novērotās blaknes
Sagaidāmās problēmas, kas varētu rasties ievērojot šo diētu – strauji samazinot šķiedrvielu, ogļhidrātu un tauku daudzumu (kā arī daudzus citu, organismam svarīgu un nepieciešamu mikroelementu uzņemšanu) un palielinot olbaltumvielu uzņemšanu:
- Dažādi nieru funkcionalitātes traucējumi – īpaši, ja Jums ir kāda nieru slimība, jo pārāk daudz olbaltumvielu nozīmē pārāk lielu slodzi Jūsu nierēm;
- Dažādi vielmaiņas traucējumi (pārsvarā ogļhidrātu uzsūkšanās problēmas);
- Hormonālie traucējumi (jo ļoti spēcīgi tiek ierobežota tauku uzņemšana, kas ir nepieciešama hormonu ražošanai);
- Nervu sistēmas “sašķobīšanās” ar sekojošiem miega traucējumiem (bezmiegu);
- Spēcīgi galvas reiboņi;
- Gremošanas traucējumi un citas ar gremošanu saistītas problēmas (pārsvarā aizcietējumi);
- Pastāvīgs nogurums.
Vai Dikāna diēta darbojas ilgtermiņā?
Lai gan daudzi Dukan diētas lietotāji ir ziņojuši par iespaidīgiem rezultātiem diētas pirmajā un otrajā posmā, daudzi eksperti uzskata, ka trūkst pārliecinošu zinātnisku pierādījumu par to, vai Dikāna diēta ir ilgtspējīga un efektīva ilgtermiņā.
Aptauju rezultāti gan ir jāvērtē piesardzīgi, jo tie ir mazāk ticami salīdzinājumā ar zinātniskiem pētījumiem, tomēr žurnāla Le Journal des Femmes Sante apkopotie rezultāti, iespējams, līdz šim vislabāk liecina par Dikāna diētas rezultātiem ilgtermiņā. Pamatojoties uz aptauju, kurā piedalījās gandrīz 5000 Dikāna diētas ievērotāju tika konstatēts, ka:
- 35% aptaujāto atguva visu svaru, ko bija zaudējuši ātrāk nekā gada laika pēc diētas uzsākšanas;
- 48% atguva svaru gada laikā;
- 64% atguva svaru divu gadu laikā;
- 70% atguva svaru trīs gadu laikā;
- 80% atguva svaru vairāk nekā četru gadu laikā
Pētījuma autori uzskata, ka šie rezultāti izskaidro, kāpēc cilvēki, sniedz pozitīvas atsauksmes, ja viņi tiek intervēti dažu mēnešu laikā pēc diētas uzsākšanas – pirmie rezultāti ir patiešām labi un sākotnējais svars vēl nav atgriezies. Pētījuma autori arī apstiprina, ka vidējā un ilgtermiņā Dikāna diēta nav efektīvāka par jebkuru citu ierobežojošo diētu. Svara atgūšana paātrinās pēc sešiem mēnešiem un 50% respondentu svars visbiežāk atjaunojas laikā no sešiem mēnešiem līdz diviem gadiem pēc diētas uzsākšanas.
Pētījuma autori arī uzsver, ka šie rezultāti sakrīt ar aptaujas rezultātiem par ierobežojošām diētām, ko 2009. gadā veica Francijas veselības iestādes.
Kāpēc Dikāna diēta nedarbojas ilgtermiņā?
Ir grūti noteikt visus iemeslus, jo nav pētījumu par diētas darbību un ietekmi uz tās lietotāju veselību ilgtermiņā. Taču minētā aptauja sniedz zināmu ieskatu gan no diētas ievērotāju intervijām, gan medicīnas ekspertu puses.
Netiek ievēroti stabilizācijas posma noteikumi
Apmēram divas trešdaļas cilvēku nespēja pabeigt diētu – turpināt ievērot stabilizācijas posma priekšrakstus. Tas sakrīt ar U.S. News aptaujas ekspertu viedokli, ka diētai ir pārāk daudz noteikumu un ierobežojumu, lai tā būtu ilgtspējīga – to vienkārši ir pārāk grūti ievērot.
Jo-jo efekts
Ziņojumā tika iekļauti arī ārstu un dietologu viedokļi, kuri kopumā kritizēja Dikāna diētu un tās ietekmi uz ķermeni. Jo īpaši par to, ka diēta maina ķermeņa metabolismu jeb vielmaiņu (veidu, kādā ķermenis uzkrāj un izmanto enerģiju), kas var radīt jo-jo efektu, kad diētas ievērotāji pastāvīgi zaudē un atgūst svaru kā rezultātā samazinās ķermeņa muskuļu masa un palielinās tauku masa, kas savukārt padara tievēšanu arvien grūtāku un sarežģītāku.
Dr Marie-Josée Leblanc šajā sakarā komentēja: “Ir ļoti neparasti, ka šāda veida diēta vidējā laika posmā paliek efektīva. Tik strauji ķermenim samazinot enerģijas piegādi (ogļhidrāti normāli ir galvenais mūsu enerģijas avots), jūs piespiediet to pielāgoties, un tas iemācās darboties patērējot mazāk kaloriju. Tā rezultātā, atgriežoties pie parastā uztura, jūsu ķermenis saņem pārāk daudz kaloriju, salīdzinot ar tam nepieciešamo un šī (neizmantotā) enerģija sāks uzkrāties tauku veidā. Tas ir tā saucamais jo-jo efekts. “.
Nobeigumā
Lai gan Dikāna diēta var palīdzēt cilvēkiem zaudēt svaru, vairākos pētījumos šīs diētas ievērošana ir saistīta iespējamām veselības komplikācijām. Profesionālie dietologi Dikāna diētu uzskata par pašu bīstamāko un neatbalstāmāko diētu. Drastiskā svara zaudēšana, ko izraisa atteikšanās no taukiem un ogļhidrātiem nav ilglaicīga, jo diēta absolūti nemaina cilvēka ēšanas paradumus – pētījumi pierāda, ka vairāk kā 80% notievējošo ir atgriezušies pie sava sākuma svara.
Avoti:
Pastāsti par šo rakstu arī citiem
Seko man
Iesaku izlasīt arī šos rakstus
Cik daudz dziļa, sekla un REM miega mums ir nepieciešams
Mazliet plašāk par miega veidiem un, kas ar mums notiek miega laikā.
Svara samazināšanas knifi
Un kāpēc Jums tie nav vajadzīgi, jo ir vienkāršāks un efektīvāks veids, kā iegūt noturīgus ilgtermiņa rezultātus.
Keto diēta
Vai Ketogēnā diēta jeb Keto ir tas ilgi gaidītais veids, kā bez piepūles samazināt svaru, uzlabot sportisko sniegumu, labsajūtu un veselību kopumā?
Kuņģa samazināšanas operācija
Galvenais par kuņģa samazināšanas operācijām. Kādas operācijas tiek veiktas? Cik daudz svara var zaudēt? Kādi ir iespējamie riski?