Kas notiek ar mūsu organismu, ja ēdam pikantus ēdienus?
Daudziem no mums patīk pikanti ēdieni – no asās vistas ķīniešu gaumē līdz kimči un Tadžinam. Dažādu tautu asajos ēdienos čili piparu veids var atšķirties, taču pikantums saglabājas.
Un.
Pat ja esiet uzaudzis, ēdot pikantus ēdienus, Jūs, iespējams, neziniet, kā tie ietekmē Jūsu veselību. Šajā rakstā es apkopoju pētījumus par pikantiem ēdieniem un dalos ar saviem iecienītākajiem veidiem, kā piedot ēdienam asumiņu.
Kas padara ēdienus asus jeb pikantus?
Garšvielās var būt dažādas sastāvdaļas, kas piešķir ēdieniem pikantumu vai rada sildošu sajūtu. Piemēram, vasabi, mārrutkos un sinepēs ir gaistošs savienojums izotiocianāts, kas tiem piešķir aso smaržu un “attīra” deguna blakusdobumus.
Taču.
Parasti, runājot par pikantiem ēdieniem, ar pikantumu saprot asumu, ko rada kapsaicīns – savienojums, kas ir bagātīgi atrodams čili piparos, piemēram, jalapeno.
Kapsaicīns var radīt sajūtu, ka mute un mēle deg. Kad ēdiet kaut ko pikantu, kas satur kapsaicīnu, sāpju sensori nosūta smadzenēm signālu, kas līdzinās dedzināšanas sajūtai un var likt smadzenēm domāt, ka tas, ko ēdat, ir karsts – Jums “deg” mute un Jūs turpmāk centieties izvairīties no līdzīgu produktu ēšanas.
Bet.
Tā ir tikai čili piparu aizsargreakcija pret dzīvniekiem, kas citādi tos apēstu. Kapsaicīns līdzīgu reakciju var izraisīt arī, ja tas nonāk saskarē ar ādu vai acīm.
Kapsaicīna koncentrāciju mēra, izmantojot Skovila skalu. Parastos jalapeno piparos ir 5000 Scoville vienību. Carolina Reaper un Naga Viper pipari, ko izmanto Paqui čipsu gatavošanā, satur attiecīgi aptuveni 1,5 miljonus un 1,2 miljonus Scoville vienību.
Pikanto ēdienu pozitīvā ietekme uz veselību
Pikantiem pārtikas produktiem ir vairākas veselībai labvēlīgas īpašības, kas galvenokārt ir saistītas ar tajos esošo kapsaicīnu:
- Kapsaicīns var palielināt enerģijas patēriņu un uzlabot vielmaiņu. Tas aktivizē termoģenēzi – siltuma ražošanas procesu organismā un tādējādi palīdz sadedzināt vairāk kaloriju (kapsaicīns aktivizē simpātisko nervu sistēmu, kas izraisa kateholamīnu (piemēram, adrenalīna) izdalīšanos, kas, savukārt, veicina enerģijas patēriņu). Pētījumi liecina, ka kapsaicīna lietošana var izraisīt ievērojamu vielmaiņas ātruma pieaugumu vairākas stundas pēc ēšanas;
- Kapsaicīns var mazināt sāpes. Kapsaicīns parasti tiek izmantots lokāli lietojamos pretsāpju krēmos, jo tas spēj desensibilizēt sāpju receptorus. Šis process samazina vielas P izdalīšanos (neirotransmiters, kas ir iesaistīts sāpju signālu nosūtīšanā uz smadzenēm). Rezultātā samazinās sāpju uztvere, tāpēc kapsaicīns tiek uzskatīts par efektīvu hronisku sāpju mazināšanas līdzekli;
- Kapsaicīnam piemīt pretiekaisuma iedarbība (galvenokārt aktivizējot TRPV1 receptorus, kavējot proiekaisuma citokīnu veidošanos, bloķējot signalizācijas ceļus, piemēram, NF-κB, un pastiprinot organisma dabiskās pretiekaisuma reakcijas);
- Kapsaicīns veicina sirds un asinsvadu veselību – Tas veicina asinsvadu paplašināšanos, kā rezultātā pazeminās asinsspiediens. Tam piemīt arī lipīdu līmeni pazeminošas īpašības, kas palīdz pazemināt ZBL holesterīna līmeni un var novērst aterosklerozes attīstību;
- Kapsaicīns ir spēcīgs antioksidants, kas palīdz samazināt oksidatīvo stresu organismā (stimulē antioksidantu enzīmu veidošanos un kavē šūnu oksidatīvos bojājumus) tādējādi mazinot hronisku slimību risku;
- Pikantu ēdienu lietošana var veicināt sāta sajūtu (ietekmē izsalkuma hormonu sekrēciju), kas, savukārt, var palīdzēt kontrolēt apetīti un samazināt kopējo uzņemto kaloriju daudzumu. Turklāt, kapsaicīna termogēnā iedarbība var palīdzēt sadedzināt vairāk kaloriju;
- Pretēji vispārpieņemtajam uzskatam, mērena pikantu ēdienu lietošana var veicināt gremošanas trakta veselību, stimulējot kuņģa sulu veidošanos un uzlabojot zarnu kustīgumu.
Pikanto ēdienu potenciāli negatīvā ietekme uz veselību
Lai gan mērenā daudzumā pikanti ēdieni ir veselībai labvēlīgi, to pārmērīga lietošana var negatīvi ietekmēt mūsu veselību, piemēram:
- Kapsaicīns var kairināt kuņģa un zarnu trakta gļotādu, izraisot tādus simptomus kā grēmas, gremošanas traucējumus un diskomfortu vēderā. Lielas kapsaicīna devas var būtiski palielināt kuņģa skābes sekrēciju, kas, savukārt, var saasināt tādas slimības kā gastrīts vai peptiskā čūla;
- Pikanti ēdieni var atslābināt apakšējo barības vada sfinkteri, ļaujot kuņģa skābei ieplūst atpakaļ barības vadā. Tas var izraisīt atviļņa slimības simptomus – grēmas, sāpes un diskomfortu krūšu rajonā;
- Kapsaicīns var pārmērīgi stimulēt zarnu darbību un traucēt normālu gremošanas procesu norisi, piemēram – izraisīt caureju (īpaši cilvēkiem ar tādiem kuņģa-zarnu trakta traucējumiem, kā kairinātu zarnu sindroms);
- Dažiem cilvēkiem var būt alerģiskas reakcijas pret kapsaicīnu vai ar to saistītiem savienojumiem, izraisot tādus simptomus kā nātrene, pietūkums vai elpošanas problēmas;
- Ļoti pikanti ēdieni var izraisīt adrenalīna (epinefrīna) izdalīšanos (karstuma sajūtas dēļ), kā rezultātā uz laiku paātrinās sirdsdarbība un paaugstinās asinsspiediens. Vairumu cilvēku tas ietekmē labvēlīgi, bet cilvēkiem ar sirds un asinsvadu slimībām var radīt problēmas;
- Pikanti ēdieni var saasināt hemoroīdu simptomus. Kapsaicīns var pastiprināt asins plūsmu anālajā rajonā, tādējādi pastiprinot ar hemoroīdiem saistīto diskomfortu.
Kā piešķirt ēdieniem asumiņu?
Pikants ēdiens ir piedzīvojums.
Un.
Tas ne vienmēr nozīmē “izdedzinātu” muti un karstuma viļņus. Asas garšvielas arī nelielā daudzumā var papildināt jebkuru maltīti un izcelt tās sastāvā esošo produktu garšu.
Ja līdz šim neesiet bijis asu ēdieni cienītājs – labāk ir sākt lēnām. Tas Jums palīdzēs nepārspīlēt un pārliecināties, vai asie ēdieni Jums nerada gremošanas traucējumus.
Sāciet ar maigākiem pipariem, kuros ir mazāk kapsaicīna, piemēram, anaheima, ančo, poblano, jalapeño vai kaltētiem čili pipariem vai piparu pārslām.
1 Sāciet ar čili eļļām vai asajām mērcēm
Gatavot ar svaigiem Čili pipariem var būt sarežģīti, jo ēdiens dažreiz to gatavojot kļūst asāks. Tāpēc, tā vietā, lai pievienotu sasmalcinātu svaigu čili, sāciet ar ko vieglāk pielāgojamu.
Piemēram – ar čili eļļu vai kādu aso mērci. Daudzās čili eļļās ir lielas kaltētu čili pārslas. Tās var būt diezgan asas. Tomēr pati eļļa ir maigāka – sākumā izmantojiet to.
Un.
Ir ļoti daudz dažāda asuma mērču. Lietojiet tās ar jau gataviem ēdieniem – tā Jūs viegli varēsiet kontrolēt gan to cik daudz mērces pievienot, gan tieši kuriem produktiem to pievienot.
Respektīvi – sākumā nepievienojiet asas garšvielas ēdienam to gatavojot, bet pievienojiet jau gatavam ēdienam šķīvī – tāpat kā Vasabi pie suši.
2 Iepazīstiet svaigu piparu dažādību
Svaigi pipari un čili var piešķirt Jūsu ēdienam pavisam citu garšu un tekstūru (salīdzinot ar kaltētiem).
Pipari ir ļoti daudzveidīgi augļi ar tiem var gan piešķirt maltītei asumu (jalapeño), gan izmantot kā galveno ēdiena sastāvdaļu gatavojot, piemēram pildītus piparus vai paprikas salātus.
Ja domājiet, ka kāds pipars ir pārāk ass, izņemiet no tā sēklas, kas ir pipara asākā daļa.
Ja gatavojot ēdienam pievienosiet smalki sasmalcinātus piparus, ēdiens būs vienmērīgi ass, bet ja pievienosiet tos rupji sagrieztus tas vietām būs asāks, vietām maigāks.
3 Sāciet gatavot ar kaltētiem čili pipariem
Kaltētos Čili piparos ir tāds pats kapsaicīna daudzums kā svaigos, taču ūdens ir zudis, tāpēc to garša ir daudz ir koncentrētāka.
Respektīvi – esiet piesardzīgi un nepārspīlējiet. Pievienojot ēdienam čili pārslas vai pulveri, sākumā iemaisiet tajā šķipsniņu vai ceturtdaļu tējkarotes garšvielas un pirms degustācijas ļaujiet ēdienam tās samitrināt un “uzsūkt” to garšu un aromātu.
Veseliem kaltētiem čili un arī čili pārslām var piešķirt papildu garšas nianses, tos viegli apgrauzdējot uz sausas vai ar nedaudz eļļas ieziestas pannas.
Ja ēdiens ir sanācis pārāk pikants, atšķaidiet to ar ūdens noturīgām sastāvdaļām, piemēram, pāris glāzēm vārītu dārzeņu vai buljona vai pasniedziet ar piedevām, piemēram – makaroniem vai rīsiem.
Kapsaicīns saistās ar taukiem, tāpēc, lai mazinātu asuma sajūtu mutē, pasniedziet ēdienu ar pilnpiena jogurta mērci, sviestmaizi u.tml.
Nobeigumā
Mērena pikantu ēdienu iekļaušana uzturā var sniegt virkni veselības ieguvumu.
Tomēr.
Katram cilvēkam reakcija uz kapsaicīnu ir atšķirīga un daži var izjust diskomfortu un kuņģa-zarnu trakta darbības traucējumus.
Respektīvi – pikanti ēdieni mērenā daudzumā vairumam no mums ir veselīgi, bet pārspīlējot tie var arī radīt veselības riskus, jo īpaši tiem, kam jau ir gremošanas trakta traucējumi, skābes reflukss vai jutīgums pret asiem ēdieniem.
Vēl daži padomi:
- Apstrādājot asos piparus ir vēlams lietot lateksa cimdus, lai kapsaicīns nenokļūst uz rokām un centieties ar rokām neaizskart seju un acis;
- Pirms garšvielas lietošanas pārbaudiet cik tā ir asa, piemēram – nogrieziet un pagaršojiet pavisam mazu pipara gabaliņu;
- Ja pēc nogaršošanas mutē sāk “dedzināt”, ugunsgrēka dzēšanai izvēlieties raupjus pārtikas produktus (piemēram, krekerus vai maizi) vai biezus, taukus saturošus produktus (piemēram sviestu vai pilnpiena jogurtu). Ūdens vai gāzētie dzērieni tikai izplatīs dedzināšanu pa visu muti;
- Ēdiena asumu var samazināt ar skābiem produktiem, piemēram, citrona vai laima sulu, etiķi, augļiem (piemēram, tomātiem vai avokado), eļļām vai krējumu.
Eksperimentējiet, ēdiet gardi, ēdiet sabalansēti, kustieties un – esiet veseli!
DO YOU FEEL THE BURN? THE SCIENCE BEHIND YOUR SPICE TOLERANCE
Spicy Food and Chili Peppers and Multiple Health Outcomes: Umbrella Review
New perspectives and role of phytochemicals in biofilm inhibition.
How Do You Measure the ‘Heat’ of a Pepper?
NF-κB signaling in inflammation
Dietary Capsaicin Protects Cardiometabolic Organs from Dysfunction
Pharmacological activity of capsaicin: Mechanisms and controversies.
Capsaicin for Weight Control: “Exercise in a Pill” (or Just Another Fad)?
Gastric Mucosal Defense and Cytoprotection: Bench to Bedside
Association of Spicy Chilli Food Consumption With Cardiovascular and All-Cause Mortality
Capsaicin and the stomach. A review of experimental and clinical data
Can Spices Cause Allergic Reactions?
Beneficial effects of dietary capsaicin in gastrointestinal health and disease
Foods Inducing Typical Gastroesophageal Reflux Disease Symptoms in Korea
Palīdziet uzturēt šo vietni, veidot interesantus rakstus un gardas mazkaloriju receptes!
Pastāsti par šo rakstu arī citiem
Seko man
Iesaku izlasīt arī šos rakstus
Treniņu programma maksimālam rezultātam
Optimālas veiktspējas treniņu programma vai – kas mums palīdz un, kas traucē sasniegt labāko iespējamo rezultātu?
Sporta uzturs
Uzturs ir galvenā sportisko sasniegumu sastāvdaļa. Ar ko sporta uzturs atšķiras no uztura parastā? Kā tas palīdz attīstīt spēku, izturību un ātrumu?
Kāpēc uztura speciālistu ieteikumi atšķiras?
Vai kāpēc uztura zinātne ir tik mulsinoša un ēst veselīgi nav tik vienkārši, kā mēs vēlētos?
Kā mazināt tūsku, kāpēc ir jādzer ūdens cik daudz un kāpēc?
Daudzi saskaras ar tādu problēmu kā tūska. Kas tad īsti izraisa tūsku un kāpēc ir jādzer ūdens lai to mazinātu?