Vai labāka ir pārtrauktā vai nepārtrauktā tievēšana?

Daudzi no tievētājiem savu mērķu sasniegšanai bieži vien izvēlas ne to efektīvāko metodi. Respektīvi - viņi īsti nesaprot, kā būtu labāk: vai tievēt ar īsiem pārtraukumiem, vai tomēr būt visu laiku “uz diētas” ar kcal deficītu?

Lai atbildētu uz šo jautājumu ir jāveic gari un maksimāli kontrolēti pētījumi, kas ir diezgan sarežģīti. Pastāstīšu par vienu no tiem.

Divas testa grupas – vīrieši vecumā no 25-54 gadiem ar ievērojamu aptaukošanās stadiju un mazkustīgu dzīves veidu.

Pirmā  grupa atradās nepārtrauktā 33% kcal deficītā 16 nedēļas, bet otra grupa, arī ar tādu pašu 33% kcal deficītu, bet pēc katrām 2 nedēļām kcal deficītu palielināja līdz “svaru uzturošajam” režīmam  un turēja “svaru uzturošo” režīmu 2 nedēļas. Respektīvi – abas grupas “tievēja” 16 nedēļas, bet viena grupa finišēja pēc 16 nedēļām, bet otra kopā ar “svaru uzturošā” režīma nedēļām – pēc 30 nedēļām.

Uzturvielu procentuālais sadalījums abām grupām bija vienāds – 15-20% OB / 50-60 % OH / 25-30% T. Ēdienu dalībniekiem piegādāja, tādējādi nodrošinot visiem dalībniekiem pilnīgi vienādu kcal un uzturvielu daudzumu. Pirms konkrētās “diētas” uzsākšanas visi pētījuma dalībnieki vispirms izgāja 4 nedēļu svara stabilizēšanas posmu ar individuāli aprēķinātu kcal daudzumu katram dalībniekam. Tādējādi, kontroles un godīguma ziņā, tīrāku eksperimentu pat grūti iedomāties.

Rezultātā grupa ar nepārtraukto “diētu” zaudēja par 3,8kg mazāk svara  (8,1 kg / 11,9kg) un par 3kg mazāk tieši tauku masu (7 kg / 10 kg), nekā grupa, kurai bija diētas pārtraukumi ar “svaru uzturošo” režīmu. Pēc diētas visi dalībnieki  izgāja 8 nedēļu svara stabilizācijas posmu. pēc kura viņus palaida “brīvā peldējumā” uz 6 mēnešiem. Pēc 6 mēnešiem “nepārtrauktās” diētas dalībnieku grupa bija uzņēmusi atpakaļ ievērojami vairāk  svara, nekā “pārtrauktās” diētas grupas dalībnieki. Attiecīgi 5,9kg / 3kg.  Pārliecinoši, vai ne?

Secinājumi. Ilgtermiņā  tievēšana ar pārtraukumiem ir efektīvāka svara un ir īpaši tauku masas samazināšanā un ir ar ievērojami mazāku yo-yo efektu. Tomēr, nesapriecājieties par ātru – pārtrauktā metode nenozīmē, ka “pārtraukumā” var ēst, cik grib. Arī “pārtraukuma” periodā saglabājas  ierobežojumi uzturā – nedrīkst uzņemt vairāk kcal kā patērē Jūsu organisms.

Ar mīlestību Ineta

 

Pastāsti ko Tu par šo tēmu domā

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on email

Seko man

Vai Keto diēta tiešām palīdz zaudēt svaru

Keto diēta

Vai Keto diēta ir tas ilgi gaidītais maģiskais veids, kā bez piepūles atbrīvoties no taukiem, saglabājot muskuļus, uzlabot sportisko sniegumu, labsajūtu un veselību kopumā?

Lasīt visu rakstu »
Atkal par ātro tievēšanu

Par “ātro tievēšanu”

Nu, ko siltumiņš klāt un daudzi ar steigu metas labot, ko, nu vēl var labot – pa ziemu un Covid laiku “sastrādāto”…. Klubi ciet, bet vietas un iespējas sportošanai jau vienmēr var atrast. Un to mēs centīgi tagad darām un darīsim. Vai ne?

Lasīt visu rakstu »