Vai labāka ir pārtrauktā vai nepārtrauktā tievēšana?
- janvāris 27, 2021
Atbilde uz jautājumu – kāda svara samazināšanas metode ir visefektīvākā tiek meklēta jau gadu desmitiem. Šajā skarā ir veikti daudzi ilgstoši, sarežģīti un maksimāli kontrolēti pētījumi. Pastāstīšu par vienu no tiem.
Divas testa grupas – abās vīrieši vecumā no 25-54 gadiem ar ievērojamu aptaukošanās stadiju un mazkustīgu dzīves veidu.
Pirmā grupa atradās nepārtrauktā 33% kcal deficītā 16 nedēļas, bet otra grupa, arī ar tādu pašu 33% kcal deficītu, bet pēc katrām 2 nedēļām kaloriju deficītu palielināja līdz “svaru uzturošajam” režīmam un turēja “svaru uzturošo” režīmu 2 nedēļas. Respektīvi – abas grupas “tievēja” 16 nedēļas, bet viena grupa finišēja pēc 16 nedēļām, bet otra kopā ar “svaru uzturošā” režīma nedēļām – pēc 30 nedēļām.
Uzturvielu procentuālais sadalījums abām grupām bija vienāds – 15-20% OB / 50-60 % OH / 25-30% T. Ēdienu dalībniekiem piegādāja, tādējādi nodrošinot visiem dalībniekiem pilnīgi vienādu kaloriju un uzturvielu daudzumu. Pirms konkrētās “diētas” uzsākšanas visi pētījuma dalībnieki vispirms izgāja 4 nedēļu svara stabilizēšanas posmu ar individuāli aprēķinātu kaloriju daudzumu katram dalībniekam. Tādējādi, kontroles un godīguma ziņā, tīrāku eksperimentu pat grūti iedomāties.
Rezultāti
Grupa ar nepārtraukto “diētu” zaudēja par 3,8kg mazāk svara (8,1 kg / 11,9kg) un par 3kg mazāk tieši tauku masu (7 kg / 10 kg), nekā grupa, kurai bija diētas pārtraukumi ar “svaru uzturošo” režīmu. Pēc diētas visi dalībnieki izgāja 8 nedēļu svara stabilizācijas posmu. pēc kura viņus palaida “brīvā peldējumā” uz 6 mēnešiem. Pēc 6 mēnešiem “nepārtrauktās” diētas dalībnieku grupa bija uzņēmusi atpakaļ ievērojami vairāk svara, nekā “pārtrauktās” diētas grupas dalībnieki. Attiecīgi 5,9kg / 3kg. Pārliecinoši, vai ne?
Secinājumi
Ilgtermiņā tievēšana ar pārtraukumiem ir efektīvāka svara un ir īpaši tauku masas samazināšanā un ir ar ievērojami mazāku yo-yo efektu. Tomēr, nesapriecājieties par ātru – pārtrauktā metode nenozīmē, ka “pārtraukumā” var ēst, cik grib. Arī “pārtraukuma” periodā saglabājas ierobežojumi uzturā – nedrīkst uzņemt vairāk kaloriju kā patērē Jūsu organisms.
Ar mīlestību Ineta
Pastāsti par šo rakstu arī citiem
Seko man
Iesaku izlasīt arī šos rakstus
Zāles pret saaukstēšanos un gripu
Ar ko saaukstēšanās atšķiras no gripas? Kā atvieglot saaukstēšanās un gripas simptomus? Kādi līdzekļi pret saaukstēšanos un gripu darbojas un kādi ne?
Sabalansēts uzturs un svars vasarā
Kāpēc vasarā svars mēdz palielināties un kā no tā izvairīties. Vai kā izveidot ilgtspējīgus veselīgas ēšanas paradumus.
Kas ar mums notiek, ja trenējamies par daudz
Kā intensīvi treniņi var nogurdināt gan muskuļus, gan prātu. Jeb – kas ir pārtrenēšanās sindroms un kā no tā izvairīties?
Dikāna diēta
Kādēļ Dikāna diēta tiek uzskatīta par pašu bīstamāko un, vai palielināts olbaltumvielu daudzums ir efektīvas svara samazināšanas pamats?