fbpx

Par Diētām Veselīgu uzturu un Sportu

Meklēt
Close this search box.

Celulīts – kā tas rodas un kā no tā atbrīvoties

Viss, kas Jums ir jāzina par celulītu, ja vēlaties no tā atbrīvoties. Celulīta cēloņi, ietekmējošie faktori un ārstēšanas metodes.

Vārdam Celulīts latviešu valodā ir divas nozīmes:

  • Celulīts, angļu val. – cellulite. Nosaukums cēlies no latīņu valoda vārda Cellula – šūna un ar, kuru tiek apzīmētas zemādas struktūras pārmaiņas, kuru dēļ tauku šūnas izspiežas ādas virspusē un tādējādi veidojas ādas nelīdzenumi, kas mūs sievietes tā kaitina.
  • Celulīts, angļu val. – cellulitis. Kas ir zemādas irdeno saistaudu iekaisums, kura cēlonis ir bakteriāla infekcija – nopietna saslimšana, kas tiek ārstēta ar antibiotikām.

Ņemot vērā, ka latviešu valodā nosaukumi ir identiski un arī citās valodās stipri līdzīgi, meklējot informāciju – esiet uzmanīgi. Turpmāk rakstīšu par celulītu, ar kuru saprotam ādas nelīdzenumu veidošanos.

 

Kā veidojas celulīts?

Tiek uzskatīts, ka pēc pubertātes celulīts dažādās pakāpēs ir 80 līdz 90 procentiem sieviešu, bet tas gandrīz nemaz netiek novērots vīriešiem. Lielākā daļa cilvēku uzskata, ka sievietēm, salīdzinājumā ar vīriešiem, procentuāli ir vairāk ķermeņa tauku un tāpēc sievietēm celulīts attīstās, bet vīriešiem nē.

Patiesībā celulīta veidošanās ir saistīta ar anatomiju. Ādu ar zem tās esošajiem muskuļiem savieno daudz sīku saišu. Vīriešiem šīs saites ir biezākas un to ir vairāk, turklāt tās veido krustenisku rakstu – tas viss kopā labāk notur zemādas taukus tiem paredzētajā vietā.

Savukārt sievietēm ir vertikāli savienojošās saites un šī saišu izkārtojuma dēļ veidojas tauku šūnu “kabatas”. Ja šo “kabatu” apjoms/tilpums palielinās – vietās kur āda piestiprinās muskuļiem rodas padziļinājumi, kas arī rada “apelsīnu mizas” efektu.

Āda ar celulītu un āda bez celulīta

 

 

 

 

 

 

Celulīta pamanāmība ir atkarīga no Jūsu gēniem, ķermeņa tauku procentuālās daļas un vecuma, jo ar vecumu āda kļūst plānāka un zaudē elastību. Celulīta attīstībā lielu lomu spēlē hormonālie faktori, kas nosaka ādas struktūru, ādas tekstūru un ķermeņa tipu.

Ir definēti 4 celulīta attīstības posmi jeb stadijas:

  1. Jums nav redzamu celulīta pazīmju;
  2. Jūsu āda ir gluda stāvot, bet apsēžoties parādās nelieli padziļinājumi;
  3. Jūsu ādā nelieli padziļinājumi ir redzamas, gan stāvot, gan sēžot;
  4. Jūsu ādā, gan stāvot, gan sēžot ir redzami izteikti padziļinājumi/negludums.
 

Kas izraisa celulītu?

Vai precīzāk – kas veicina celulītu, jo precīzs cēlonis kāpēc vairumam sieviešu veidojas celulīts, bet citām nē, nav zināms. Tiek uzskatīts, ka tas rodas mijiedarbības rezultātā starp saistaudiem dermatoloģiskā slānī, kas atrodas zem ādas virsmas, un tauku slāni, kas atrodas tieši zem tā un šo procesu iespaido arī tādi faktori, kā:

  • Hormoni un vecums;
  • Ģenētika;
  • Uzturs un dzīvesveids.
 

Hormoni un vecums

Tiek uzskatīts, ka tādiem hormoniem kā estrogēns, insulīns, noradrenalīns, vairogdziedzera hormoni un prolaktīnam ir svarīga loma celulīta attīstībā.

Viena no teorijām ir tāda, ka, tuvojoties menopauzei, sievietēm samazinās estrogēna līmenis un samazinās arī asins plūsma zemādas saistaudos. Līdz ar to šie saistaudi saņem mazāk skābekļa, kā rezultātā tajos samazinās kolagēna ražošana, kas atkal izraisa ādas elastības samazināšanos. Savukārt samazinoties estrogēna līmenim palielinās tauku šūnas, un rezultātā – tauku nogulsnes kļūst redzamākas.

 

Ģenētika

Lai attīstītos celulīts ir nepieciešami noteikti gēni. Ģenētiskie faktori var būt saistīti ar cilvēka vielmaiņas ātrumu, zemādas tauku sadalījumu, etnisko piederību un asinsrites efektivitāti.

 

Uzturs un dzīvesveids

Celulītu neizraisa “toksīni” – tas ir mīts. Ar tiem vesels organisms ļoti labi tiek galā arī bez visādu detoksikācijas diētu palīdzības. Cita lieta, ka mūsu uzturā arvien vairāk parādās rūpnieciski pārstrādāta pārtika, kuras sastāvā mēdz būt pilnībā mākslīgi radītas vielas (emulgātori, krāsvielas, konservanti …), kuras uzkrājas mūsu organismā, jo mūsu organisms tās neprot pārstrādāt (krāsainu suliņu dzeršana (detox diētas) nepalīdz). Ņemot vērā, ka celulīta problēma skar gan arvien vairāk sieviešu, gan arvien jaunākas sievietes – ir pamats uzskatīt, ka, iespējams, celulīta attīstību veicina tieši šī neveselīgā pārtika.

Paaugstināta celulīta attīstība ir iespējama:

  • Cilvēkiem, kuru uzturā ir pārāk daudz tauku, ogļhidrātu un sāls un pārāk maz šķiedrvielu. Nepārprotiet – tauki, ogļhidrāti un sāls mums ir nepieciešami, te uzsvars ir uz vārdiem pārāk daudz;
  • Cilvēkiem ar mazkustīgu dzīvesveidu;
  • Smēķētājiem;
  • Cilvēkiem, kuri valkā pieguļošu/stingru apakšveļu un/vai siksnas, kas kavē asins cirkulāciju;

Celulīts ir vairāk izplatīts cilvēkiem ar lieko svaru, taču tas var būt arī slaidiem un sportiskiem cilvēkiem. Tāpēc veselīgs uzturs un aktīvs dzīvesveids var palīdzēt ja ne atbrīvoties no celulīta, tad vismaz samazināt tā redzamību.

 

Kā atbrīvoties no celulīta?

Celulīts neietekmē Jūsu vispārējo veselību, bet ir jau arī estētiskā puse, kas bieži vien ir vismaz tikpat svarīga. Diemžēl pilnībā atbrīvoties no celulīta nav iespējams, bet ir iespējams samazināt celulīta redzamību, kombinējot aktīvu dzīvesveidu, diētu un ārstnieciskās procedūras.

 

Pretcelulīta līdzekļi

Pretcelulīta krēmi

Var palīdzēt samazināt celulīta redzamību, taču sekas nebūs ilgstošas. Lai saglabātu rezultātus, krēms ir jālieto katru dienu. Krēmi savelk un mitrina ādu, tādējādi padarot to gludāku un tvirtāku. Taču krēmi neatbrīvo Jūs no celulīta – tie tikai īslaicīgi samazina tā redzamību, jo tie nekādā veidā neietekmē zem ādas esošās tauku šūnas.

Kofeīns un A vitamīns (retinols) ir izplatītas pretcelulītu krēmu sastāvdaļas. Kofeīns varētu palielināt asins plūsmu un darbojas arī kā diurētiķis. Tas varētu mainīt ūdens saturu taukos, kas, savukārt, varētu samazināt celulīta redzamību. Savukārt A vitamīns, var samazināt celulīta redzamību, sabiezinot ādas ārējo slāni, bet var arī izraisīt, piemēram, ādas sausumu, apsārtumu, lobīšanos un jūtīgumu pret sauli. Vairāk par vitamīniem lasiet ŠEIT.

Pētījumi par pretcelulīta krēmiem ir, bet to rezultāti ir ļoti atšķirīgi. Iespējams, ka dažus ir finansējuši paši krēmu ražotāji un līdz ar to objektivitāte ir apšaubāma. Lai redzētu rezultātu, krēmi ir jālieto katru dienu sešus mēnešus vai ilgāk un pārtraucot to lietošanu zūd arī to radītais efekts.

 

Medicīniskās procedūras celulīta mazināšanai

Apskatītās medicīniskās procedūras var veikt ārsts vai dermatologs. Viņi arī palīdzēs noteikt, kura procedūra Jums ir vispiemērotākā.

 

Kriolipolīze

Kriolipolīze ir tauku šūnu sasaldēšana zem ādas, kas izraisa tauku šūnu plīšanu un to satura uzsūkšanos organismā. Ir nepieciešamas vairākas procedūras un var paiet trīs līdz četri mēneši, līdz Jūs ievērosiet celulīta samazināšanos. Šī ir salīdzinoši jauna (un arī dārga) celulīta pazīmju samazināšanas metode, bet sola samazināt zemādas tauku slāņa biezumu par 20%- 80%.

 

Ultraskaņa

Neinvazīva procedūra, kuras laikā tauki vēderā un augšstilbos tiek likvidēti izmantojot skaņas viļņus. Rezultāti ir redzami pēc diviem līdz trīs mēnešiem. Ultraskaņas terapija ir salīdzinoši efektīva, bet labāku rezultātu sasniegšanai to iesaka apvienot ar citiem celulīta mazināšanas procedūrām.

 

Akustisko viļņu vibroterapija

Tiek saukta arī par triecienviļņu terapiju. Akustiskie viļņi rada mehāniskās vibrācijas un masē saistaudus. Tas palīdz stimulēt un palielināt kolagēna veidošanos, tādējādi uzlabojot ādas izskatu, tekstūru un elastību. Lai redzētu rezultātus, ir nepieciešamas vairākas procedūras.

 

Cellfina

Cellfina ir neķirurģiska procedūra, kuras laikā ar adatu tiek pārrautas zemādas saites. Šī procedūra pārsvarā tiek izmantota, lai mazinātu celulīta redzamību uz augšstilbiem un sēžamvietas. Rezultātus var redzēt jau pēc apmēram trīs dienām un tie var saglabāties līdz pat trim gadiem.

 

Lāzerterapija

Viens no lāzerterapijas veidiem Cellulaze – sarauj zemādas saites un var arī padarīt Jūsu ādu biezāku tādējādi samazinot celulīta redzamību (pēc būtības līdzīga Cellfina ar to atšķirību, ka adatas vietā tiek izmantots lāzera stars). Uzlabojumi ir redzami pēc vairākām procedūrām, un tie var būt redzami sešus mēnešus vai ilgāk.

Cits lāzerterapijas veids – ar zemas intensitātes lāzera staru tiek radīts  siltums, kas kausē tauku šūnas un tauki pēc tam tiek izvadīti dabiskā ceļā. Lai gan šīs procedūras laikā tauku daudzums patiešām tiek samazināts, to efekts uz celulīta redzamību ir nebūtisks, jo zemādas saites netiek pārrautas.

 

Vacuum-Assisted Precise Tissue Release

Nezināju kā šo iztulkot 😊 Pamatideja ir līdzīga kā Cellfina, bet adatas vietā šajā procedūrā tiek izmantota ierīce, kas ar daudz maziem asmeņiem izgriež zemādas saites un pēc tam ar vakuuma palīdzību izlīdzina ādu. Rezultāti var būt redzami līdz pat trim gadiem.

Mīnusi – terapija ir dārga un ir nepieciešams ilgāks atveseļošanās laiks salīdzinājumā ar citām pretcelulīta procedūrām.

 

Karboksiterapija

Šīs procedūras laikā zemādas audos ar adatu tiek ievadīts gāzveida oglekļa dioksīds. Tiek uzskatīts, ka tas apstrādātajā zonā stimulē asinsriti un uzlabo ādas elastību, kas, sekojoši, var palīdzēt samazināt celulīta redzamību. Iespējama īslaicīga zilumu parādīšanās un slikta pašsajūta. Rezultāti ir redzami pēc 7 līdz 10 procedūrām.

 

Mezoterapija

Šīs procedūras laikā tiek veiktas minerālu, kofeīna, hormonu, aminoskābju, fermentu un augu ekstraktu injekcijas problēmzonās. Sastāvi ir ļoti dažādi – gandrīz katrs, kas praktizē šo terapijas veidu izmanto unikālu sastāvdaļu maisījumu. Šī iemesla dēļ nav iespējams zināt, kuras sastāvdaļas ir efektīvas celulīta mazināšanā, ja tādas vispār ir.

Daži pētījumi liecina, ka šī metode darbojas, bet atkal – injekciju sastāvi ir dažādi un vai tas ko piedāvā konkrēti Jums darbosies, Jūs uzzināsiet tikai pēc procedūras. Blakusparādības ir bieži sastopamas un ietver apsārtumu un pietūkumu, jutīgus kunkuļus zem ādas, infekcijas, alerģisku ādas reakciju u.tml.

 

Mikrodermabrāzija

Procedūras laikā ar alumīnija oksīda vai sāls kristāliem tiek noņemtas atmirušās šūnas, tādējādi paātrinot ādas reģenerācijas procesu. Lai samazinātu celulīta redzamību, būs nepieciešamas vairākas procedūras.

 

Endermoloģija

Tiek saukta arī par LPG masāžu. Tā ir spa procedūra, kuras laikā tiek veikta dziļa audu masāža paceļot Jūsu ādu. Terapijas seanss parasti ilgst apmēram 45 minūtes un, lai redzētu rezultātu ir nepieciešami vairāki seansi.

Pētījumu rezultāti par šo procedūru ir atšķirīgi – dažos netika konstatēta atšķirība starp sievietēm, kuras saņēma LPG masāžu un tām, kuras to nesaņēma. Citi pētījumi liecina, ka pēc LPG masāžu kursa sievietēm, bija ievērojams celulīta redzamības samazinājums. Tomēr šie rezultāti bija īslaicīgi un celulīta pazīmes atgriezās apmēram mēneša laikā pēc terapijas pabeigšanas.

 

Līdzekļi celulīta mazināšanai mājas apstākļos

Celulīta mazināšanai tiek ieteiktas diezgan daudz un dažādas metodes, tomēr vairumam no tām trūkst zinātnisku pamatojumu – tāpēc esiet kritiski pret turpmāk rakstīto.

 

Vingrošana

Fiziskās aktivitātes var palīdzēt samazināt ķermeņa tauku daudzumu, kas savukārt var mazināt celulīta pamanāmu. Izvēlieties vingrojumu programmu, kas apvieno aerobos un spēka/pretestības vingrojumus. Lai kāda arī būtu treniņu ietekme uz celulītu – Jūs noteikti samazināsiet ķermeņa tauku daudzumu un tonizēsiet savu muskulatūru. Labi attīstīts un tvirts ķermenis noteikti izskatīsies labāk, Jūsu pašapziņa un pašsajūta uzlabosies.

 

Sausā masāža

Ķermeņa norīvēšanā izmantojot sausu dabīgo lufas sūkli vai ķermeņa suku. Tiek uzskatīts, ka šī metode stimulē asins un limfas plūsmu, noņem atmirušās ādas šūnas un stimulē jaunu šūnu augšanu. Šo procedūru iesaka veikt ar taisnām un apļveida kustībām virzienā no kājām uz augšu. Masāžas ilgums ap 5 minūtēm katru dienu, vislabāk, pirms vannas vai dušas.

 

Kafijas skrubis

Kafijas biezumu izmantošana kā pīlingu un skrubju sastāvos ir populārs veids, kā noņemt atmirušās ādas šūnas, veicināt jaunu šūnu augšanu un nostiprināt ādu. Jūs variet izmantot tikai kafijas biezumus vai sajaukt tos ar kokosriekstu eļļu, olīveļļu vai cukuru. Dažas minūtes maigi berzējiet problēmzonu ar kafijas biezumiem vai atstājiet maisījumu uz ādas apmēram 10 minūtes un tad noskalojiet.

Kafijas biezumi var stimulēt asinsriti un veicināt limfas plūsmu. Tomēr zinātnisku pētījumu, kas pamatotu šos apgalvojumus nav.

 

Ābolu sidra etiķis

Tiek ieteikts dzert vienu ēdamkaroti atšķaidīta ābolu etiķa trīs reizes dienā. Vai arī uzklāt ābolu etiķa un ūdens šķīdumu uz ādas problēmzonās.

Par etiķa uzklāšanu uz ādas nevaru izteikties, bet ābolu etiķa dzeršana nepalīdz ne novājēt, ne samazināt celulīta redzamību. Vismaz es, savā, nu jau vairāk kā 20 gadus ilgajā praksē, neesmu satikusi nevienu sievieti, kurai ābolu etiķis būtu palīdzējis šāda veida problēmas risināt. Bet esmu sastapusi sievietes, kurām pēc etiķa dzeršanas ir radušās veselības problēmas.

 

Bioaktīvie kolagēna peptīdi

Peptīdi – īsas aminoskābju ķēdes. Parasti es esmu diezgan skeptiska pret uztura bagātinātāju ražotāju solījumiem, tomēr ir viens interesants 2015. gadā veikts pētījums kurā tiek norādīts uz celulīta redzamības samazināšanos sievietēm, kuras lietoja bioaktīvos kolagēna peptīdus.

Dalībnieki lietoja bioaktīviā kolagēna peptīdu piedevu katru dienu 6 mēnešus. Kopumā tika novērota celulīta samazināšanās uz viņu augšstilbiem. Uzlabojumi tika novēroti gan sievietēm ar mērenu, gan lielāku svaru. Sievietēm ar mērenu ķermeņa masu novēroja vislielāko uzlabojumu.

Lai gan rezultāti ir interesanti, ir vajadzīgi vairāk pētījumu, lai atbalstītu jebkādu uztura piedevu lomu celulīta uzlabošanā.

 

Ūdens dzeršana

Neatradu pētījumus kuros būtu pētīta ūdens dzeršanas saistība ar celulīta redzamību, bet tas, ka ūdens ir viena no būtiskākajām mūsu ķermeņa sastāvdaļām ir neapstrīdams fakts. Ūdens arī ir viens no svarīgākajiem faktoriem svara samazināšanā. Ja dzeriet pietiekami daudz ūdens – tiks “izskaloti” liekie sāļi un citas minerālvielas un var arī uzlaboties Jūsu asinsrite un limfas plūsma.

Vairāk par ūdens nozīmi mūsu organismā lasiet ŠEIT.

 

Nobeigumā

Pilnībā atbrīvoties no celulīta Jums neizdosies, jo nav iespējams izmainīt sievietes anatomiju. Bet celulīta redzamību samazināt gan ir iespējams un vislabākā izvēle ir tieši dzīvesveida izmaiņas. Uztveriet to nopietni – ja esiet nonākušas tādā stāvoklī kādā šobrīd esiet – visticamāk, ka kaut ko dariet nepareizi un, kamēr nelikvidēsiet cēloni – visi uzlabojumi būs īslaicīgi.

Lai gan Jūs nevariet kontrolēt savu vecumu, Jūs variet veikt izmaiņas savā uzturā un dzīvesveidā, kas var palīdzēt mazināt celulīta redzamību. Respektīvi – nevis cīnīties ar celulītu ar dažādu procedūru un līdzekļu palīdzību no ārpuses, bet likvidēt cēloņus no iekšpuses.

Sāciet ar savu ēšanas paradumu pārskatīšanu, jo – Tu esi tas, ko Tu ēd. Pie tam burtiski! Centieties vairāk gatavot pašas, izmantojot svaigus un rūpnieciski neapstrādātus produktus.

Regulāras fiziskās aktivitātes arī var palīdzēt mazināt celulīta redzamību, jo kustoties Jūs nodarbiniet ne tikai muskuļus, bet masējiet arī visu, kas atrodas ap tiem un tādējādi veiciniet gan asinsriti, gan limfas plūsmu savās problēmzonās.

Ja Jūs interesē profesionālas procedūras – neizvēlieties tās pati vadoties no skaistiem reklāmas solījumiem, bet vispirms konsultējieties ar dermatologu.

Runājot par pretcelulīta procedūrām – ir svarīgi saprast, ka to rezultāti nav pastāvīgi. Lai saglabātu iegūto rezultātu – Jums tās būs regulāri jāatkārto.

 

Avoti:

Insights Into the Pathophysiology of Cellulite

Cellulite: A Review of its Anatomy, Physiology and Treatment

ncbi.nlm.nih.gov

Pastāsti par šo rakstu arī citiem

Seko man

Jaunais tievēšanas izaicinājums sākas jau 6. maijā, pēc

Dienām
Stundām
Minūtēm
Sekundēm

Viņi nometa lieko

Tu arī vari!

Jaunais tievēšanas izaicinājums sākas jau 6. maijā, pēc

Dienām
Stundām
Minūtēm
Sekundēm
Tievēšabas izaicinājums

Apmeklējot šo vietni, Jūs piekrītat sīkfailu saglabāšanai savā ierīcē, lai uzlabotu vietnes navigāciju un analizētu vietnes lietojumu.

Pārbaudiet savas zināšanas par veselīgu uzturu

26 jautājumi
Apmēram 3 – 5 min.

Janvāra tievēšanas izaicinājums sāksies pēc

Dienas
Stundas
Minūtes
Sekundes