fbpx

Par Diētām Veselīgu uzturu un Sportu

Meklēt
Close this search box.

Sporta apavi

Sporta apavu veidi. Kādas ir atšķirības un kā izvelēties sev vispiemērotākos un ērtākos sporta apavus?

Ieejot sporta preču veikalā visi sporta apavi pēc izskata ir diezgan līdzīgi.

Un.

Jūs variet tos izvēlēties pēc:

  • Dizaina – Jūsuprāt smukākos vai modernākos;
  • Atbilstības konkrētajai fiziskajai aktivitātei – tādus, kas paaugstinās Jūsu fizisko veiktspēju un labāk aizsargās no traumām.
 

Gaumes ir dažādas, tāpēc turpmāk runāsim tikai par sporta apavu piemērotību dažādām fiziskajām aktivitātēm.

Atbilstošu sporta apavu izvēle ir ārkārtīgi svarīga. Piemēroti apavi ne tikai palielina veiktspēju, bet arī nodrošina pēdas stabilitāti un triecienu absorbciju, kas, savukārt palīdz izvairīties no papēža, pēdas vai potītes traumām.

Katram sporta veidam ir sava specifika, respektīvi – izplatītākās traumas dažādos sporta veidos atšķiras un līdz ar to arī apavu konstrukcija katram no tiem ir atšķirīga.

Izvēloties sev piemērotus apavus, papildus sporta veida specifikai ir jāņem vērā arī Jūsu gaita un pēdas velves struktūra, kas nosaka nepieciešamo amortizācijas un atbalsta apjomu.

 

Sporta apavu veidi

Kad es sāku savas sporta gaitas man bija vienas “botas” (un mēs labi atceramies arī parastās gumijas čības un kedas) un tās man bija gana labas visām sporta un brīvā laika aktivitātēm.

Bet laiki mainās – šodien gandrīz katram fiziskās aktivitātes veidam ir pieejami tam speciāli izstrādāti sporta apavi:

  • Skriešanas, treniņu un pastaigu apavi, tostarp apavi pārgājieniem, soļošanai un nūjošanai;
  • Laukuma sporta veidu apavi, tostarp tenisa, basketbola un volejbola apavi. Šajos sporta veidos apaviem ir īpaši liela slodze, jo spēlētāji pārvietojas uz priekšu, atpakaļ un no vienas puses uz otru;
  • Lauka sporta veidu apavi, piemēram, futbola un beisbola apavi, kas tiek aprīkoti ar kniedēm vai radzēm;
  • Apavi dažādām vieglatlētikas disciplīnām, kas atbilst katras disciplīnas īpašajām vajadzībām un treniņu stilam;
  • Speciālie sporta apavi, tostarp apavi golfam, aerobikai, sporta dejām un riteņbraukšanai;
  • Āra sporta apavi, tostarp apavi, ko izmanto tādām aktivitātēm kā medībām, makšķerēšanai un laivošanai.
 

Kā izvēlēties piemērotākos skriešanas apavus?

Skriešanas apavi ir paredzēti kustībai uz priekšu, un tiem ir jāaizsargā Jūsu pēdas priekšpuse un papēdis un jāmazina triecieni uz pēdas un ceļgalu locītavām.

Izvēloties skriešanas apavus pirmkārt ir jāņem vērā:

  • Skriešanas apstākļi – vai skriesiet uz trenažiera sporta zālē, pa asfaltu, pa mākslīgo segumu stadionā vai meža takām …
  • Skriešanas mērķi – skrieniet savam priekam, lai uzlabotu veselību vai gatavojoties maratonam …
  • Jūsu gaitas veids;
  • Jūsu ķermeņa tips.
 

Un otrkārt:

  • Treniņu biežums – ja skriesiet katru dienu, Jums būs nepieciešami apavi ar izturīgāku zoli nekā, ja skriesiet tikai 1 vai divas reizes nedēļā;
  • Cik kilometrus Jūs noskrieniet nedēļā? Ja gatavojaties, piemēram, maratonam – Jūsu apaviem ir jābūt ļoti izturīgiem un pietiekami ērtiem, lai skrietu ilgu laiku.
 

Ja skriesiet pa asfaltu, vissvarīgākā ir laba amortizācija, tad stabilitāte un, visbeidzot, komforts.

Ja gatavojaties skriet pa mežu – izvēlieties izturīgus un ērtus apavus, kas ir piemēroti visiem laika apstākļiem.

Skrienot pa mākslīgo segumu stadionā, svarīgākais būs apavu vieglums un komforts.

 

Gaitas veidi

Izvēloties skriešanas apavus šo kritēriju nevajadzētu aizmirst.

Parasti, lai aprakstītu Jūsu gaitu (pēdas un potītes kustības iešanas vai skriešanas laikā) un to, kā Jūsu svars tiek sadalīts, ejot vai skrienot, tiek izmantoti tādi termini kā supinācija un pronācija:

  • Supinācija nozīmē, ka, ejot vai skrienot, Jūsu svars vairāk gulstas uz pēdas ārpusi;
  • Pronācija nozīmē, ka, ejot vai skrienot, Jūsu svars vairāk gulstas uz pēdas iekšpusi.
 

Ideālā gadījumā Jūsu svaram pārvietojoties no papēža līdz pirkstiem vajadzētu būt vienādi līdzsvarotam visas kustības laikā.

Skatoties uz pēdu un kāju no aizmugures, papēža, potītes un ceļgala daļai vajadzētu veidot taisnu līniju.

Bet.

Šāda ideāla gaita, kad ķermeņa svars uz pēdas tiek vienmērīgi sadalīts, nav raksturīga visiem.

 

Tiek izdalīti trīs dažādi gaitas veidi:

  1. Neitrāla vai universāla gaita – pēda piezemējas uz ārējās malas un tad kontrolēti pagriežas uz iekšu, vienmērīgi sadalot svaru un palīdzot absorbēt triecienu;
  2. Supinācijas gaita (sauc arī par nepietiekamu pronāciju) – pēdas ārpuse atsitas pret zemi stāvākā leņķī nekā parasti ar nelielu kustību uz iekšu. Tas izraisa papildus satricinājumu un trieciena pārnešanu uz apakšstilbu;
  3. Pronācijas gaita – notiek pretējais, pēda saskaroties ar zemi noliecas uz iekšu, pārnesot svaru uz iekšējo malu.


Gaitas veidi

 

Kā noteikt savu gaitas veidu?

Metožu ir daudz, bet 2 ir ļoti vienkāršas un visiem pieejamas:

  1. Apskatiet savu veco apavu zoles:
    1. ja tās vairāk ir nodilušas pēdas ārpusē – Jums ir supinācijas gaita;
    2. Ja tās vairāk ir nodilušas pēdas iekšpusē – Jums ir pronācijas gaita;
    3. Ja zoles pēdas priekšpusē un papēža daļā ir nodilušas vienmērīgi pa vidu – Jums ir neitrāla gaita.
  2. Lai noskaidrotu kāda ir Jūsu gaita skrienot – skrieniet pa trenažiera skrejceliņu un palūdziet draugu filmēt Jūs no aizmugures. Pēc tam pārskatiet nofilmēto kadru pa kadram un Jūs redzēsiet, kura Jūsu pēdas daļa pirmā pieskaras skrejceliņam.
 

Ķermeņa tipam piemēroti apavi

Ejot pa līdzenu zemi, svars, kas gulstas uz Jūsu ceļgaliem ir aptuveni vienāds ar 1½ Jūsu ķermeņa svara. Tas nozīmē, ka, ja Jūsu svars ir, piemēram 60 kg, ar katru soli uz Jūsu ceļgaliem gulstas ap 90 kg!

Skrienot slodze uz ceļgalu locītavām būtiski palielinās un uz dažām ceļgala daļām var sasniegt pat svaru, kas ir 7 līdz 11 lielāks par Jūsu ķermeņa svaru.

Respektīvi – apavu amortizācijai ir milzu nozīme.

Izvēloties savam svaram atbilstošus apavus, Jūs mazināsiet triecienus  uz ceļu locītavām un pasargāsiet gan ceļus, gan muguru.

 

Es ieteiktu:

  • Ja Jūsu svars ir lielāks par 85 kg – izvēlieties skriešanas apavus, kuru papēža amortizācija ir vismaz 26 mm vai vairāk un augstuma kritums no papēža līdz purngalam ir ne mazāks par 7 mm;
  • Ja esiet pieredzējis skrējējs ar svaru līdz apmēram 70 kg un vēlaties uzlabot savu skriešanas veiktspēju – izvēlēties vieglus augsto tehnoloģiju apavus.
 

4 skriešanas apavu kategorijas

Parasti skriešanas apavu veidu/kategoriju var noteikt, aplūkojot to dizainu. Tomēr daudzi ražotāji savus apavus arī marķē kā “neitrālus” vai “atbalsta” vai “stabilitātes”.

 

Neitrālie apavi

Neitrālie skriešanas apavi tiek rekomendēti cilvēkiem ar neitrālu vai vieglu supinācijas gaitu un normālu vai augsti izliektu pēdas arkas formu.

Neitrālos skriešanas apavus raksturo:

  • Lielāks amortizācijas īpatsvars papēža daļā – skrējējiem ar neitrālu gaitu papildus amortizācija citās zoles zonās nav nepieciešama, jo pēdai saskaroties ar zemi svars uz tās tiek vienmērīgi sadalīts;
  • Apavi ir vieglāki (salīdzinot ar atbalsta un stabilitātes apaviem), jo ir paredzēti, lai nodrošinātu komfortu un atbalstu neitrālā veidā, un tiem ir maz papildu atbalstu nodrošinošu tehnoloģiju.
 

Atbalsta apavi

Sauc arī par kustību kontroles apaviem.

Atbalsta skriešanas apavi sniedz papildu koriģējošu atbalstu un nodrošina vislielāko stabilitāti. Tie ir paredzēti skrējējiem ar izteiktu pronācijas gaitu un zemām pēdas arkām vai plakanām pēdām un/vai lielu ķermeņa svaru.

Atbalsta skriešanas apavus raksturo:

  • Stingrāka starpzole;
  • Apavu vidusdaļā iestrādāts mediālais statnis, lai palīdzētu samazināt pārmērīgu pronāciju un sniegtu papildu atbalstu pēdas velvei;
  • Papēža atbalsta (kapes) iekšējai malai var būt pievienots papildu stabilizators, lai nodrošinātu maksimālu kontroli;
  • Apavu zoles tiek izgatavotas no smagāka un izturīgāka materiāla, tāpēc atbalsta skriešanas apavi ir smagāki (salīdzinot ar neitrālajiem un stabilitātes apaviem).
 

Stabilitātes apavi

Stabilitātes skriešanas apavi amortizācijas un atbalsta ziņā atrodas starp neitrālajiem un atbalsta apaviem. Tie ir paredzēti skrējējiem, kuriem ir neliela pārpronācija ar normālu vai zemu pēdas arkas formu vai, ja ir nepieciešams mērens pēdas atbalsts citu iemeslu dēļ.

Stabilitātes skriešanas apavus raksturo:

  • Divu vai trīs dažāda blīvuma materiālu starpzole, kas nodrošina optimālu amortizācijas un atbalsta kombināciju;
  • Plašāka platforma papildu stabilitātei;
  • Iespējams ka zoles blīvums papēža daļā ir atšķirīgs, lai nodrošinātu lielāku atbalstu cilvēkiem ar zemu pēdas arkas formu.
 

Minimālisma apavi

Minimālisma apavi ir paredzēti cilvēkiem, kas vēlas skriet “basām kājām”.

Skriešana bez apaviem jeb “skriešana basām kājām” ir kļuvusi populāra pēdējā desmitgadē. Tehniski atšķirība ir tajā, kā pēda saskaras ar zemi – skrienot “basām kājām” ar zemi parasti vispirms saskaras nevis papēdis, bet pēdas priekšpuse vai vidusdaļa.

Šīs izmaiņas pēdas atsitienā pret zemi. samazina slodzi uz Jūsu kāju locītavām un teorētiski var palīdzēt mazināt traumu risku. Vai tas tā patiešām ir – nav skaidrs. Ir daži pētījumi, kas liecina, ka sāpes un traumas ir biežāk sastopamas skrējējiem, kuri valkā minimālisma apavus, tomēr pētījumu ir pārāk maz, lai to varētu droši apgalvot.

Minimālisma apavi nodrošina zināmu aizsardzību pret asiem priekšmetiem un neērtām virsmām, bet nesniedz ne atbalstu, ne papildus amortizāciju.

 

Tagad, kad Jūs ziniet kādi ir skriešanas apavu veidi un, kam vajadzētu pievērst uzmanību tos izvēloties – ķersimies “vērsim pie ragiem” un soli pa solim iziesim cauri apavu izvēles procesam.

Un, sāksim ar

 

Apavu izmēra noteikšana

Pirms sākam izvēlēties apavus ir jānosaka kāda izmēra apavi mums ir nepieciešami.

Ar izmēru saprot ne tikai pēdas garumu, bet arī tās platumu – apaviem ir jābūt pietiekami “brīviem”, lai pēda netiktu saspiesta un tai pat laikā arī jānodrošina pietiekams atbalsts, lai pēda nekustētos vai neslīdētu apavu iekšienē.

Pēdas garumu un platumu mēriet ar uzvilktām zeķēm (tām, kuras velciet kad skrieniet) un mēriet abas pēdas. Ja viena pēda ir lielāka par otru – izmantojiet lielāko izmēru.

Lai nodrošinātu pareizu apavu garumu, starp pēdas īkšķi un apavu purngalu atstājiet vismaz 1 līdz 1,5 centimetrus (īkšķa platumu).

Skriešanas apavu izmērs parasti ir par pus izmēru lielāks par Jūsu parasto apavu izmēru.

 

Apavu pielaikošana

Apavus pirkt dodieties pēc treniņa vai vakarā, jo, tad pēda ir visplatākā.

Uz veikalu dodieties tāda paša veida zeķēs kādās skrieniet (vai plānojiet skriet).

Pielaikojiet dažādus apavus – gan dažādu ražotāju, gan veidu. Var gadīties, ka dažādu ražotāju, bet viena un tā paša izmēra apavi tomēr nav vienādi 😊.

Atcerieties, ja Jums viena pēda ir lielāka par otru, izvēlieties izmēru, kas atbilst lielākajai pēdai.

Stāvot taisni, pārliecinātos, ka starp kājas īkšķi un apavu purngalu ir vismaz 1 līdz 1,5 centimetru atstarpe. Tas nodrošinās pietiekami daudz vietas, Lai jūsu pēda skrienot (un arī ejot) varētu virzīties uz priekšu neatduroties pret apavu purngalu. Pakustiniet kāju pirkstus, lai pārliecinātos, ka tiem ir pietiekami daudz vietas.

Uzvelciet apavus abās kājās un pastaigājiet, lai saprastu kā Jūsu pēda tajos jūtas:

  • Vai pēdām ir pietiekami daudz vietas?
  • Vai apavi cieši pieguļ Jūsu papēžiem, vai tos pārāk saspiež vai noslīd?
 

Pievērsiet uzmanību ne tikai apavu garumam, bet arī platumam. Skatieties lai apavi nav pārāk cieši vidusdaļā/sānos. Ja jūtat, ka Jūsu pēda tiek “saspiesta” – palūdziet “platāku” izmēru.

Aptaustiet apavu iekšpusi, lai pārliecinātos, ka to iekšpusē nav birku, šuvju vai kā cita, kas varētu kairināt Jūsu pēdu.

Pārbaudi zoles:

  • Vai tās ir pietiekami izturīgas, lai nodrošinātu aizsardzību pret asiem priekšmetiem?
  • Vai tās nodrošina pietiekamu amortizāciju?
  • Izmēģiniet apavus staigājot gan pa cietu, gan mīkstu virsmu (piemēram, paklāju), lai redzētu, kā Jūsu pēda konkrētajos apavos jūtas ejot pa dažādām virsmām.
 

Nepērciet apavus, ja tie Jums nav pietiekami ērti. Aizmirstiet, ka apavi “ir jāiestaigā”. Atrodiet tādus apavus, kas ir ērti jau no paša sākuma.

Uzticieties savam komforta līmenim, nevis apavu izmēram vai reklāmas aprakstam. Atcerieties, ka neatkarīgi no tā, kas tiek apgalvots reklāmās – Jūs esiet tie, kas šos apavus valkās. Respektīvi – Jūs esiet tie, kas nosaka vai tie ir pietiekami ērti un Jums piemēroti.

 

Apavi citiem sporta veidiem

Ir ļoti daudz dažādu sporta apavu veidu, kas ir speciāli piemēroti dažādiem sporta veidiem. Kā redzējāt skriešanai vien ir 4 apavu pamatveidi un katram no tiem ir vēl vairākas variācijas.

Tāpēc apskatīsim tikai dažus populārākos sporta apavu veidus un svarīgākos faktorus, kas jāņem vērā, tos izvēloties.

 

Cross-training jeb fitnesa apavi

Cross-training apavi izstrādāti cilvēkiem, kuri nodarbojas ar dažādām fiziskām aktivitātēm piemēram, apmeklē trenažieru zāli, veic spēka, aerobikas vai HIIT treniņus u.tml. Šie apavi vienādā mērā nodrošina atbalstu, stabilitāti un elastību un ir paredzēti dažāda veida kustībām.

Cross-training apavus raksturo:

  • Daudzfunkcionāla zole, kas nodrošina labu saķeri uz dažādām virsmām, padarot tos piemērotus gan iekštelpu, gan āra aktivitātēm;
  • Dažādas papildu atbalsta funkcijas, piemēram – pastiprināti papēžu balsti, pēdas velves atbalsts un/vai siksnas pēdas vidū, lai nodrošinātu stabilitāti, piemēram, svarcelšanas laikā;
  • Ļoti elastīgi, lai pielāgotos daudzvirzienu kustībām, kas saistītas ar dažādiem vingrinājumu veidiem;
  • Paaugstināta izturība – izturīgi zoles un virsmas materiāli, pastiprināti purngali un papildu amortizācija vietās, kur slodze uz pēdu ir vislielākā;
  • Amortizācija papēža zonā un pēdas priekšgalā, lai nodrošinātu triecienu absorbciju intensīvu darbību laikā (lēkšana, skriešana u.tml.) vienlaikus saglabājot stabilitāti spēka treniņu laikā
 

Basketbola apavi

Basketbolā ir raksturīgas ātras kustības – lēcieni un pēkšņas virziena maiņas tāpēc apaviem ir jānodrošina potītes atbalsts, laba saķere ar basketbola laukuma segumu un amortizācija.

Basketbola apavus raksturo:

  • Speciālas zoles, kas nodrošina lielisku saķeri un ļauj spēlētājiem veikt asus griezumus, ātri apstāties un veikt straujas kustības, neslīdot;
  • Palielināts amortizācijas polsterējums starpzolē un/vai papēža daļā, lai nodrošinātu triecienu absorbciju un atbalstu lēcienu un piezemēšanās laikā;
  • Augstāks griezums (apavi nosedz potītes), kas nodrošina papildu potītes locītavas atbalstu un stabilitāti sānu kustību, lēkšanas un strauju skriešanas virziena maiņu laikā;
  • Ļoti labi elpojoši materiāli, kas palīdz samazināt mitruma uzkrāšanos apavu iekšpusē, kas, savukārt, var palīdzēt novērst tulznu veidošanos;
  • Ļoti izturīgi materiāli, lai apavi izturētu lielo slodzi – biežu griešanos, lēkšanu un slīdēšanu laukumā;
  • Var būt aprīkoti ar papildus šņorēm, siksnām vai citām stiprinājumu sistēmām, kas ļauj spēlētājiem pielāgot apavus savām pēdām, lai tie tām piegulētu iespējami cieši.
 

Futbola apavi

Futbola apavu zoles tiek aprīkotas ar radzēm vai tapām, lai nodrošinātu maksimālu saķeri ar zāliena laukumiem. Tiem ir cieši pieguļoša un viegla konstrukcija un tie ir optimizēti skriešanai un speršanai.

Futbola apavus raksturo:

  • Zoles ar radzēm, tapām vai kniedēm, kas nodrošina saķeri ar dabīgās vai mākslīgās zāles futbola laukumu virsmām. Radzes var būt pastāvīgas vai ieskrūvējamas (lai tās var mainīt atkarībā no laukuma virsmas un laika apstākļiem). Radžu konfigurācija un raksts var atšķirties atkarībā no spēlētāja pozīcijas un spēles stila;
  • Viegla konstrukcija, lai spēlētāji varētu ātri pārvietoties spēles laukumā;
  • Bieži ir aprīkoti ar teksturētu augšdaļu vai “trieciena zonu”, kas palīdz spēlētājiem labāk kontrolēt bumbu driblinga, piespēļu un sitienu laikā.
  • Dažiem futbola apaviem ir zems griezums, kas nodrošina maksimālu kustību brīvību, savukārt citiem var būt vidējs vai augsta griezums, kas nodrošina papildu potītes atbalstu.
 

Tenisa apavi

Tenisa apavi parasti ir cieši pieguļoši ar elastīgu, plakanu zoli un sānu atbalstu, lai nodrošinātu stabilitāti ātru sānu kustību laikā. Iespējama arī papildus aizsardzība purngala daļā.

Tenisa apavus raksturo:

  • Speciāla zole, kas nodrošinātu izcilu saķeri tenisa kortos. Spēlējot mīkstajos laukumos arī apavu zolei ir jābūt mīkstākai, bet spēlējot uz cietā seguma parasti izvēlas apavus ar cietākām ķīļveida zolēm;
  • Starpzoles amortizācija, lai nodrošinātu triecienu absorbciju lēcienu un strauju sānu kustību laikā. Tenisa apavu amortizācija parasti ir veidota tā, lai nodrošinātu labu enerģijas atdevi un palīdzētu spēlētājiem ātrāk pārvietoties laukumā;
  • Pastiprinājumi augsta stresa zonās, piemēram, pirkstu un mediālajā (iekšējā) pusē, lai nodrošinātu izturību un atbalstu strauju kustību laikā;
  • Labs atbalsts pēdas velvei un ap potīti, lai palīdzētu novērst traumas un nodrošinātu stabilitāti sānu kustību laikā;
  • Līdzīgi kā basketbola apavi var būt aprīkoti ar papildus stiprinājuma sistēmām, lai nodrošinātu stabilitāti un novērstu pēdas slīdēšanu apavu iekšpusē intensīvu kustību laikā.
 

Golfa apavi

Golfa apaviem parasti ir stingra zole ar īsām radzēm vai tapām, kas palīdz saglabāt līdzsvaru (novērš slīdēšanu) un stabilitāti atvēziena un sitiena laikā.

Golfa apavus raksturo:

  • Zoles ar īpašiem izciļņiem vai tapām, lai nodrošinātu saķeri un stabilitāti golfa laukumā – īpaši uz slapja vai nelīdzena reljefa;
  • Pastiprinātas starpzoles, pēdas arkas atbalsts un amortizācija, lai palīdzētu saglabāt līdzsvaru un stabilitāti atvēziena laikā (palīdz saglabāt pareizu pēdas novietojumu un svara pārnešanu);
  • Laba hidroizolācija, jo daudzi golfa laukumi ir slapji vai mitri, un golfa spēlētāji spēļu laikā bieži saskaras ar rasu vai lietu;
 

Pārgājienu apavi

Pārgājienu apavi ir paredzēti aktivitātēm, kas ietver lielu attālumu nostaigāšanu pa nelīdzenu un dažkārt sarežģītu reljefu.

Pārgājienu apavus raksturo:

  • Zole ar dziļām rievām, kas nodrošina izcilu saķeri ar dažādām virsmām – akmeņiem, dubļiem u.tml., un palīdz saglabāt stabilitāti uz slidena vai nelīdzena reljefa;
  • Izturīgāka konstrukcija ar stingru potītes atbalstu, kas palīdz aizsargāt pēdas un potītes no sagriešanās ejot pa nelīdzenu reljefu;
  • Ir izturīgāki pret nodilumu, ūdeni un citiem vides faktoriem;
  • Bieži ir amortizācija un polsterējums gan starpzolē, gan iekšzolē, lai nodrošinātu pēdām komfortu garu pārgājienu laikā;
  • Parasti ir vieglāki, salīdzinot ar tradicionālajiem pārgājienu zābakiem, kas samazina nogurumu un ļaut ātrāk pārvietoties;
  • Nodrošina dabisku pēdu kustību, vienlaikus nodrošinot pietiekamu stabilitāti.
 

Taku skriešanas apavi

Taku skriešanas apavi ir īpaši izstrādāti skriešanai bezceļa apstākļos, kas bieži ietver nelīdzenu reljefu, akmeņainu vai dubļainu pamatu un citas izaicinošas virsmas.

Taku skriešanas apavus raksturo:

  • Tiek izgatavoti no ūdensizturīgiem vai ūdensnecaurlaidīgiem materiāliem, lai saglabātu kājas sausas arī skrienot pa dubļiem, rasu u.ml.
  • Zole ar daudzvirzienu izciļņiem, kas nodrošina izcilu saķeri uz dažādām virsmām – akmeņiem, saknēm, dubļiem u.tml.
  • Papildu aizsardzība, piemēram – pastiprināta purngalu un potīšu aizsardzība, pret asumiem aizsargājošas plāksnes zolē u.tml.
  • Paaugstināta stabilitāte, lai palīdzētu skrējējiem saglabāt līdzsvaru un stabilitāti nelīdzenā reljefā (platāka pamatne, papildu polsterējums starpzolē u.tml.);
  • Paaugstināta izturība pret nodilumu;
  • Parasti ir vieglāki, salīdzinot ar tradicionālajiem skriešanas apaviem.
 

Riteņbraukšanas apavi

Riteņbraukšanas apavi parasti ir ar stingrām zolēm, lai efektīvi pārnestu spēku no kājām uz pedāļiem. Tos bieži iespējams piestiprināt pie pedāļiem, lai uzlabotu efektivitāti un kontroli riteņbraukšanas laikā.

Riteņbraukšanas apavus raksturo:

  • Stingra zole, kas ir izgatavota no tādiem materiāliem kā oglekļa šķiedra, neilons vai kompozītmateriāli un nodrošina efektīvu jaudas pārnešanu no braucēja kājām uz pedāļiem, tādējādi palīdzot uzlabot veiktspēju. Kalnu un atpūtas riteņbraukšanas apaviem zoles ir elastīgākas, lai ar tiem varētu arī ērti staigāt;
  • Specializēta stiprinājuma sistēma uz zoles, kas ļauj piestiprināt apavus pie pedāļiem;
  • Pieguļošs dizains, lai novērstu jebkādu pārmērīgu pēdas kustību apavu iekšpusē;
  • Pastiprināta papēža un purngalu zonas aizsardzība, lai aizsargātu pēdas pret nobrāzumiem un triecieniem.
 

Apavu šņorēšanas raksti

Kā Jūsu pēdas Jūtas sporta apavos lielā mērā ietekmē arī tas kā tie ir sašņorēti.

Īpaši tas attiecas uz skriešanas apaviem. Respektīvi – šņorēšanas veids var ietekmēt pēdas biomehāniku un arī samazināt pronāciju.

Nav ideāla un visiem piemērota sporta apavu šņorēšanas veida – to nosaka Jūsu pēdas forma, apavu veids un Jūsu sajūtas sporta nodarbību laikā.

Eksperimentējiet un atrodiet sev vispiemērotāko.

Lūk daži padomi, kā sašņorēt skriešanas apavus, lai Jūs tajos justos maksimāli ērti.

 

Nobeigumā

Ideāli apavi ir tādi, kurus skriešanas vai citu aktivitāšu laikā Jūs “nejūtiet”.

Izvēlieties konkrētam mērķim piemērotus un Jūsu gaitas un ķermeņa tipam atbilstošus apavus.

Pārējo kritēriju svarīgums ir Jūsu ziņā un lēmums galvenokārt ir atkarīgs no tā, kurām funkcijām Jūs dodiet priekšroku:

  • Komfortam – iekšējās oderes materiāls, hidroizolācija, gaisa caurlaidība…
  • Amortizācijai – triecienu mazināšanai uz Jūsu locītavām;
  • Stabilitātei – kas ir cieši saistīta ar Jūsu gaitu (neatkarīgi no tā, vai esat supinators vai pronators)
  • Praktiskumu – viegla apkope, izturīgi materiāli, ūdens necaurlaidība …
  • Apavu svars – veiktspējas uzlabošanai, piemēram, skriešanas ātruma palielināšanai …

utt.

 

Nekad nepiedalieties sacensībās vai citos nopietnos pasākumos ar jauniem apaviem.

Ja sportojiet vairāk kā 3 – 4 reizes nedēļā – iegādājieties 2 apavu pārus un mainiet tos (vienā treniņā vienus un nākamajā otrus). Šis ieteikums īpaši attiecas uz skriešanas entuziastiem.

Zaļa aploksbe ar sirdi

Palīdziet uzturēt šo vietni, veidot interesantus rakstus un gardas mazkaloriju receptes!

Pastāsti par šo rakstu arī citiem

Seko man

Izvēlieties ziedojuma summu

Jaunais tievēšanas izaicinājums sākas jau 1. aprīlī, pēc

Dienām
Stundām
Minūtēm
Sekundēm

Viņi nometa lieko

Tu arī vari!

Jaunais tievēšanas izaicinājums sākas jau 1. aprīlī, pēc

Dienām
Stundām
Minūtēm
Sekundēm
Tievēšabas izaicinājums

Apmeklējot šo vietni, Jūs piekrītat sīkfailu saglabāšanai savā ierīcē, lai uzlabotu vietnes navigāciju un analizētu vietnes lietojumu.

Pārbaudiet savas zināšanas par veselīgu uzturu

26 jautājumi
Apmēram 3 – 5 min.

Janvāra tievēšanas izaicinājums sāksies pēc

Dienas
Stundas
Minūtes
Sekundes